Σκυλί που τρέμει!!


enastria

Member
12 Σεπτεμβρίου 2011
8
0
Θεσσαλονίκη
Βοήθεια! Έχετε δει εσείς σκυλί που τρέμει στα καλά καθούμενα;;; Όταν έπιασε τα πρώτα λίγα κρύα παρατήρησα ότι η Νατούρα έτρεμε μερικές φορές και ρώτησα κτηνίατρο, μου είπε να μην ανησυχώ για το κρύο.
Το πράγμα όμως χειροτερεύει. Είναι σίγουρο ότι δεν φταίει το κρύο, γιατί το ζώο τρέμει μέσα στο σπίτι, μέσα στο αυτοκίνητο, εκεί που κάθεται. Η κτηνίατρος είπε ότι μπορεί να της λείπει ασβέστιο (και τώρα της δίνω συμπλήρωμα διατροφής, αλλά αμφιβάλω πολύ ότι φταίει αυτό), είτε είναι από φοβίες.
Έχει κανείς εμπειρία από κάτι τέτοιο???
 




marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
283
247
KORYDALLOS
συγνωμη που επεμβαινω...κι εμενα η δικη μου τρεμει καμια φορα,αλλα δεν παει το μυαλο μου στο κακο,...τι θα μπορουσε να ειναι,εκτος απο ριγη οταν ξυπναει,η φοβος κι ανησυχια μετα απο κατι που την ταραξε?:confused::confused::confused:...αλλα τωρα η κουβεντα πηγε στην δικη μου...σορυ βρε παιδια,αλλα...:(
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Κάποιους που ίσως να μπορέσουν να σου δώσουν κάποιες πληροφορίες θα τους βοηθούσε να ξέρουν το βάρος – το μέγεθος -την ηλικία και τη ράτσα του σκύλου , αν τρέφετε κανονικά αν είναι δραστήριο και κεφάτο .
Αυτό που εγώ έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν ο σκύλος κάθετε η κοιμάται κουλουριασμένος μπορεί να παρουσιάσει αυτό το φαινόμενο επειδή ίσως μουδιάζει , το τρέμουλο που κάνει ο δικό σου συνοδεύετε και από τέντωμα που συνήθως κάνουν τα σκυλιά μετά από έγερση ?
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Οντως,χρειαζομαστε κι αλλες πληροφοριες.
Απο οτι ειδα μιλαμε για ημιαιμο κοκερ 8 μηνων.
Ο φοβος συνηθως προκαλειται απο κατι συγκεκριμενο,δεν ερχεται ξαφνικα.Εχεις δει πριν απο τρεμουλο να συμβαινει κατι?
Π.χ Να εχει αστραπες, να περναει φορτηγο, να γαυγιζει καποιο αλλο σκυλι?
Kατι αλλο εκτος απο το τρεμουλο?
Ο σκυλος μου οταν φοβαται περισσοτερο κλαψουριζει και τρεχει απο εδω και απο εκει, και τρεμει ελαχιστα.
Πως τα παει με το ασβεστιο?Ειναι καλυτερα?
Aν οχι μπορεις να πας και σε δευτερο κτηνιατρο.
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
283
247
KORYDALLOS
η δικη μου ειναι κοντα τριων ,μικροσωμη,τεσσερα κιλα...υγιεστατη,καλοφαγη,δραστηρια...τρεμει μετα την εγερση οντως...σαν να ανατριχιαζει μετα απο το ξεχουζουρεμα...η οταν πεταχτει απο τον καναπε για να γαβγισει σε κανενα σκυλι που ασκουσε απο εξω,ισως να ειναι το αποτομο σηκωμα και εξιταρισμα...απο ασβεστιο δεν πρεπει να εχει θεμα,σιγουρα! η διατροφη της ειναι πληρης νομιζω...
 


enastria

Member
12 Σεπτεμβρίου 2011
8
0
Θεσσαλονίκη
Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, άργησα να ξαναμπώ στο φόρουμ. Η Natura (όντως ημίαιμο κόκερ) είναι μια χαρά κεφάτη, τρώει, τρέχει (φοβάται τα άλλα σκυλιά βέβαια). Είναι δέκα κιλά και τώρα πια γύρω στα 11 μηνών. Τρέμει πολύ συχνά μέσα στο σπίτι, εκεί που κουλουριάζεται ή είναι ξαπλωμένη. Δεν έχει να κάνει με τέντωμα. Αλλά και στο αυτοκίνητο... Είχε ηρεμήσει για μερικές μέρες, μου φάνηκε, μέχρι που μετά από απότομο φρενάρισμα (λόγω μηχανής που πετάχτηκε μπροστά μου) έφυγε μπροστά (δεν χτύπησε γιατί η ταχύτητα δεν ήταν μεγάλη), αλλά μου φάνηκε ότι τις επόμενες μέρες έτρεμε πάρα πολύ. Μπορεί βέβαια να μην είναι απαραίτητα σωστή η σύνδεση των δύο.
Η κτηνίατρος είπε ότι αν θέλω μπορούμε να το ψάξουμε με εξετάσεις αίματος, αλλά από τι στιγμή που τρώει και χαίρεται δεν το φοβάται. Ευχαριστώ για την ανταπόκριση, αν έχω κάποια νέα... θα σας ενημερώσω
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Στο αυτοκινητο εφοσον ο σκυλος ειναι πανω στο καθισμα ειτε μπροστα ειτε πισω καλο ειναι τοσο για την δικη του οσο και για την δικη σου ασφαλεια να ειναι δεμενος με ειδικη ζωνη ασφαλειας. Εχει το στα jumbo μια που ειναι εξαιρετικα φθηνη και πιανει με την ζωνη ασφαλειας του αυτοκινητου.
Προσωπικα αν εξακολουθοθσε το τρεμουλο θα το εψαχνα περισσοτερο ισως και σε δευτερο ή τριτο κτηνιατρο για να μου φυγει εντελως η ιδεα/υποψια οτι ειναι κατι παθολογικο.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Τρέμουλο,ε;Κάτι μου θυμίζει...
Ψάξε το καλά.Σπονδυλική στήλη,πρόβλημα σε σπόνδυλους,αρθρώσεις,διάφορα σύνδρομα,μυικός τρόμος.
Μην το αφησεις.
Το εχει ο σκυλος μου.Έχει θεμα στη σπονδυλικη στηλη.Δε σημαινει ότι θα εχει και το δικο σου,αλλά μην το αφησεις!
Αν ειναι σοβαρό,μπορει να δημιουργήσει σε μελλοντικη παράλυση.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τρόμος θυμίζει και petit mal (επιληψία), περιέγραψε καλά τα συμπτώματα στον κτηνίατρο και πάρε και μία δεύτερη γνώμη..
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Το σκυλι απ΄οτι διαβασα ειναι ημιαιμο κοκερ. Τα κοκερ ειναι λαγωνικα. Ενα απο τα χαρκτηριστικα πολλων λαγωνικων ειναι το τρεμουλο. Μην παει ο νους σου απαραιτητα στο κακο.
 


eleni-arianna

New Member
26 Νοεμβρίου 2011
2
0
42
Λαγονησι
καλημερα σας, εχω κακια εμπειριια με το τρεμουλο και τον προηγουμενο σκυλο μου....στα ιδια κιλα με τη διλη σου και παντα εμενε μεσα στο σπιτι, το τρεμουλο αλλα και σταδιακη ανορεξια με χτυπισαν καμπανακια, του εκανα εξετασεις και τελικα ηταν ερλιχιωση! Να σημειωσω οτι δεν ειχε κανενα κοινο συπτωμα ερλιχιωσης...Ευχομαι να μην ειναι κατι τετοιο, αν και τον θεραπευσαμε γρηγορα! Αλλα μη το αφηνεις απλα επειδη εχει ορεξη...Ψαξ το!!!
 


veloutela

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2011
209
4
Το σκυλι απ΄οτι διαβασα ειναι ημιαιμο κοκερ. Τα κοκερ ειναι λαγωνικα. Ενα απο τα χαρκτηριστικα πολλων λαγωνικων ειναι το τρεμουλο. Μην παει ο νους σου απαραιτητα στο κακο.
και η δικιά μου κοκερίνα έτρεμε απο τον φόβο της στις πρώτες επαφές με ξένους ανθρώπους- σκυλιά, έτρεμαν τα πόδια της κυρίως. Το ξεπεράσαμε γρήγορα με πολλές πολλές επαφές με κόσμο- σκυλιά αν και ακόμα έχουμε ένα θεματάκι με βροντόφωνους άντρες..
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Έχω και εγω το παρομοιο προβλημα και ετσι εψαξα για το τρεμουλο και βρηκα το θεμα σας.. Εμενα ειναι σπιτζ 6 μηνων.. Γυρισαμε απο τις διακοπες των Χριστουγεννων πριν 2-3 μερες... Παρατηρησα οτι το σκυλι μου ηταν καπως διαφορετικο απο τοτε που γυρισαμε... Πριν ειμασταν σε σπιτι με αλλα 3 σκυλια και αλλα 3 ατομα.. Ετσι υπεθεσα οτι η αλλαγη οφειλεται στο γεγονος οτι δεν εχει πλεον παρεα.. Της εβαλα τροφη και τα λοιπα, την ετρωγε αλλα οχι με πολυ ορεξη.. σημερα το πρωι της εβαλα και την ακουμπησε ελαχιστα.. Οταν της δινω λιχουδια την τρωει κανονικα... Επισης αρχισε και το τρεμουλο.. Το αρχισε πριν γυρισουμε ακομα οταν ακουγε καποιον να ερχετε στο σπιτι ή οταν την δεναμε ( με το δεσιμο δεν καταλαβαινω γτ ετρεμε).. Σημερα ειδε στην απεναντι ταρατσα 2 αντρες να φτιαχνουν μια κεραια αρχισε να γαβγιζει, να τρεμει και να ειναι συνεχεια στη τσιτα.. Μιση ωρα τωρα τη φωναζω και δεν μ ακουει μονο εχει τεντωμενα τα αυτια της καθεται στο πατωμα και τρεμει... Φοβηθηκε ή ειναι κατι πιο σοβαρο??
 




jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
έχεις αποκλείσει το να τρέμει γιατί έτσι της δίνεις σημασία ή την παίρνεις αγκαλιά ε? γιατί η δική μας έτσι έκανε.....
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
έχεις αποκλείσει το να τρέμει γιατί έτσι της δίνεις σημασία ή την παίρνεις αγκαλιά ε? γιατί η δική μας έτσι έκανε.....
Δεν νομιζω να το κανει γι αυτο... Γιατι την φωναζα να ερθει δεν ερχοταν, την πηρα αγκαλια αλλα παλι ετρεμε και ηθελε να κατεβει, της εδωσα και λιχουδια και ουτε που την ακουμπησε... Την πηρα πηγαμε βολτα και τωρα ηρεμισε.. Το απογευμα θα παμε σιγουρα τσο κτηνιατρο εστω και προληπτικα!
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
τότε ναι καλό θα ήταν να πάτε μια βόλτα απο τον γιατρό! Ελπίζω να μην είναι κάτι....
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Γενικά κάθεται αγκαλιά η Ρίτα; Εμένα δεν είναι πολύ της αγκαλιάς, αλλά απολαμβάνει τα χάδια.
Νομίζω ότι ειναι θέμα απόσπασης προσοχής. Δώσε της λίγες μέρες να ξανασυνηθίσει.
Τα αυτάκια τώρα δεν έχουν σχέση. Είναι σε επιφυλακή το Ριτάκι.
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Γενικά κάθεται αγκαλιά η Ρίτα; Εμένα δεν είναι πολύ της αγκαλιάς, αλλά απολαμβάνει τα χάδια.
Νομίζω ότι ειναι θέμα απόσπασης προσοχής. Δώσε της λίγες μέρες να ξανασυνηθίσει.
Τα αυτάκια τώρα δεν έχουν σχέση. Είναι σε επιφυλακή το Ριτάκι.
Oχι δεν καθεται.. Παρολο που με ζηταει μερικες φορες μολις την παιρνω στην αγκαλαι μου τρελαινεται θελει να φυγει... Οταν δεν μπορουσε να κατεβει απο το κρεβατι και την επαιρνα να κοιμηθει μαζι μου, κοιμοταν τωρα που εμαθε να κατεβαινει πηγαινει στο κρεβατι της... Δεν με θελει καθολου! :Ρ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU