Σκυλιά "θηρία"


Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
Γαι πες μας την ιστορια τους. Πως κ εχεις 2 κουταβια αυτων των ρατσων; Εχεις παλιοτερη εμπειρια απο σκυλια; Ειναι δυναμικες ρατσες κ οι 2.
Από μικρή αγαπούσα τα σκυλιά υπερβολικά κ ειχα επαφή ... πριν χρόνια πήραμε ένα αδεσποτακι από ένα γνωστό ο οποίος το πηγενε από εδώ κ από εκεί για να του βρει σπίτι κ έτσι αποφασίσαμε με τους δικούς μ να το πάρουμε εμείς ... έπειτα ο πατέρας είναι κυνηγός και σταδιακά πέρασαν κάποια σκυλιά διαφόρων ειδών όπως λαμπραντορ επανιελ κ σετερ ... η αλήθεια ότι αρχικά με την φυλή κάνε κορσο "ερωτευτηκα" για το αγεροχο κ όμορφο παρουσιαστικό τους, στην συνέχεια διάβαζα και ξανά διάβαζα για αυτήν την φυλή έκανα κ κάποιες κουβέντες με ιδιοκτήτες κάνε κορσο, κ περίπου στον ένα χρόνο πηρα τελικά την αποφαση κ πραγματικά ή Μάιρα είναι το καλύτερο μ φιλαρακι πλέον :)
Στην συνέχεια μία φίλη μ καλώς ή κακώς έχει ένα ζευγάρι πιτμπουλ κ τα έβαλε να ζευγαρώσουν .. ειδικά ή θυληκια της έχει απίστευτο χαρακτήρα έτσι με σκέψη αποφάσισα μαζί με το αγόρι μ να πάρουμε ένα από τα κουτάβια της και έχει αναλάβει εκείνος την Μπελα , όμως μένουμε μαζί ... αυτή είναι η ιστορία από τις δύο κούκλες μου :)
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Από μικρή αγαπούσα τα σκυλιά υπερβολικά κ ειχα επαφή ... πριν χρόνια πήραμε ένα αδεσποτακι από ένα γνωστό ο οποίος το πηγενε από εδώ κ από εκεί για να του βρει σπίτι κ έτσι αποφασίσαμε με τους δικούς μ να το πάρουμε εμείς ... έπειτα ο πατέρας είναι κυνηγός και σταδιακά πέρασαν κάποια σκυλιά διαφόρων ειδών όπως λαμπραντορ επανιελ κ σετερ ... η αλήθεια ότι αρχικά με την φυλή κάνε κορσο "ερωτευτηκα" για το αγεροχο κ όμορφο παρουσιαστικό τους, στην συνέχεια διάβαζα και ξανά διάβαζα για αυτήν την φυλή έκανα κ κάποιες κουβέντες με ιδιοκτήτες κάνε κορσο, κ περίπου στον ένα χρόνο πηρα τελικά την αποφαση κ πραγματικά ή Μάιρα είναι το καλύτερο μ φιλαρακι πλέον :)
Στην συνέχεια μία φίλη μ καλώς ή κακώς έχει ένα ζευγάρι πιτμπουλ κ τα έβαλε να ζευγαρώσουν .. ειδικά ή θυληκια της έχει απίστευτο χαρακτήρα έτσι με σκέψη αποφάσισα μαζί με το αγόρι μ να πάρουμε ένα από τα κουτάβια της και έχει αναλάβει εκείνος την Μπελα , όμως μένουμε μαζί ... αυτή είναι η ιστορία από τις δύο κούκλες μου :)
Πολυ κακως τα ζευγαρωσε...πολυ κακως πηρες...φανταζομαι το ξερεις ομως...
Τα κυνηγόσκυλα τι απεγιναν;;;
 
  • Like
Reactions: Orilis


Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
Πολυ κακως τα ζευγαρωσε...πολυ κακως πηρες...φανταζομαι το ξερεις ομως...
Τα κυνηγόσκυλα τι απεγιναν;;;
Πολύ κακώς που τα ζευγαρωσε ίσως ...πολύ κακως που πηραμε δεν θα το έλεγα, καλύτερα σε εμάς που το αγαπάμε κ το φροντίζουμε όπως πρέπει, εφόσον ήρθε στο κόσμο και κανένας δεν το ρωτησε..!!
 


Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
Το επανιελ το είχαμε παλαιότερα πέθανε από γηρατειά, το λαμπραντορακι το έχει ο αδερφός του πατέρα μου που μένει δίπλα μας κ ο πατέρας μ έχει δύο σετερακια
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Αρα ιδιαιτερη προσωπικη επαφη με σκυλο, δεν ειχες νωριτερα. Το οτι περνανε γενικα σκυλια απο τη ζωη μας, δε σημαινει οτι μας κανει να τα γνωριζουμε.

Να σου τονισω, οτι οι ρατσες που εχεις ειναι πολυ δυναμικες, με ισχυρο ταμπεραμεντο και οσο απιστευτα γλυκες μπορουν να γινουν, αλλο τοσο κ επικινδυνες σε απειρα χερια.

Ζητησε απο τωρα βοηθεια επαγγελματια εκπαιδευτη που ακομα ειναι κουταβια κ τα χειριζεσαι. Μην εμπιστευεσαι ποτε σκυλο που δεν εχει ενηλικιωθει (π.χ. 3 χρονων), ακομα κ αν δεν εχει δειξει ακομα περιεργη συνπεριφορα. Μου φαινεται επικινδυνο να εχετε 2 κουταβια αυτων των ρατσων, χωρις σοβαρη εμπειρια και να τα αφηνετε ελευθερα σε επαφη με παιδια. Τα παιδια μπορουν να γινουν ατσαλα,να δωσουν λαθος μηνυματα στα σκυλια και να συμβει τιποτα ασχημο. Κοινωνικοποιηση με παιδια σημαινει να τα φερνεις σε επαφη, να εισαι ΠΑΝΩ απο τα σκυλια συνεχως και να καθοδηγεις κ τα παιδια κ τα σκυλια στο πώς να συμπεριφερθουν. Το αντιμετωπιζεις χαλαρα νομιζω...
 


Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
Δεν θέλω να παρουσιαστω ως πολυξερη και φαφλατου ...αλλά νομίζω ότι έχω χειραγωγήσει αρκετά το σκύλο μ, φυσικά όπως λες κ εσύ ακόμη είναι η αρχή αλλά δεν επαναπαυομαι... ένα κάνε κορσο είναι απίστευτα δυναμικό σκυλί κ άνετα μπορεί να γίνει επικυνδινο για τους Άλλους, νομίζω όμως ότι αν αφήσεις τα ένστικτα τ να σε οδηγούν κ όχι να τα οδηγείς εσύ τότε χάθηκε το παιχνίδι ... δεν θα με χαρακτηριζα άπειρη ούτε κ φουλ έμπειρη...όμως για να κάνω αυτήν την επιλογή στη φυλή βασιστικα σ εμένα κ τα πάμε άψογα προς τ παρόν
 


Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
Επίσης ή εγώ δεν το εξηγησα σωστά ή κάπου δεν καταλαβες ... δεν πειράζει .. εγώ είπα πως την μεγάλη κυρίως γ προληπτικούς λόγους δεν την φενρω σ επαφή με τα "άγνωστα" παιδιά , αλλά την μικρή ναι κ μην φανταστεισ με τις ώρες..ίσα ίσα ν την δουν τα μικρά να χαρούν να ασχοληθούν λιγακι κ πάντα είμαι εκεί ...
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αν εχεις σκυλια σε χωρο χωρίς περίφραξη, και ΜΟΝΟ σου φωνάζει η γειτόνισσα, είναι πραγματικά πολύ καλή η αντίδρασή της. Πριν σου φέρει την αστυνομία, σου ρίξει φόλα ή δεν ξέρω τι άλλο, φράξε το χώρο που παίζουν τα σκυλιά. Αλίμονο αν ο καθένας άφηνε σε ανοιχτή αυλή τα σκυλιά του!
 


Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
Είναι τραγικό να πρέπει να γράφω 100 φορές το ίδιο ..σε παραπάνω σχόλιο ανεφερα ότι τα σκυλιά δεν σουλατσαρουν ανεμελα σε μία μη περιφραγμένη αυλή ... τα σκυλιά είναι εκεί ευθερα μόνο αν τύχει να κατεβουμε να πληνουμε τ αμάξι μία στο τόσο ...αλλιώς τα βλέπει μόνο όταν τα περνούμε να φύγουμε .... ΜΕ ΛΟΥΡΙ ΤΑ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΑ
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Είναι τραγικό να πρέπει να γράφω 100 φορές το ίδιο ..σε παραπάνω σχόλιο ανεφερα ότι τα σκυλιά δεν σουλατσαρουν ανεμελα σε μία μη περιφραγμένη αυλή ... τα σκυλιά είναι εκεί ευθερα μόνο αν τύχει να κατεβουμε να πληνουμε τ αμάξι μία στο τόσο ...αλλιώς τα βλέπει μόνο όταν τα περνούμε να φύγουμε .... ΜΕ ΛΟΥΡΙ ΤΑ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΑ

Τα σκυλιά δεν έχουν καμία δουλειά ελεύθερα. Και μάλιστα κοντά σε μικρά παιδιά. Το "μα το αυτοκίνητο έπλενα" δε νομίζω να στέκει σα δικαιολογία αν γίνει το κακό, και είτε το σκυλάκι σου το σκάσει είτε τρομάξει από ένα παιδί και δαγκώσει. Αν τα θες ελεύθερα, και είναι πράγματι κρίμα να έχεις αυλή και να μην μπορούν να παίξουν ποτέ, χρειάζεσαι περίφραξη.
 


Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
Και τους είναι αδιάφορη ή πλευρά της αυλησ η οποία έχει την πόρτα της εισόδου κ όταν θα τύχει να είναι εκεί από την άλλη μεριά στην οποία έχει γρασίδι .... οπως κ να έχει σίγουρα αν υπήρχε πόρτα κάνεις δεν θα μου έλεγε κάτι, και περισσότερο ήθελα να εστιασω στο θεμα πως κάποια άνθρωποι κρίνουν εμφανισιακά κάποιες φυλές ή βασιζόμενοι στα λεγόμενα γνωστών...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
@Mayra καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Να σου ζήσουν τα κουτάβια σου, πολλά και απροβλημάτιστα χρόνια.
Την pitbullίτσα σου, την πήρες από κακή πηγή. Το cane corso σου, να υποθέσω είναι από εκτροφέα, με pedigree;

* Κάνε μου την χάρη σε παρακαλώ, να μην κόβεις τις λέξεις σου!
 
  • Like
Reactions: Mayra


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Και τους είναι αδιάφορη ή πλευρά της αυλησ η οποία έχει την πόρτα της εισόδου κ όταν θα τύχει να είναι εκεί από την άλλη μεριά στην οποία έχει γρασίδι .... οπως κ να έχει σίγουρα αν υπήρχε πόρτα κάνεις δεν θα μου έλεγε κάτι, και περισσότερο ήθελα να εστιασω στο θεμα πως κάποια άνθρωποι κρίνουν εμφανισιακά κάποιες φυλές ή βασιζόμενοι στα λεγόμενα γνωστών...
Οχι. Ο κόσμος πολύ λογικά κρίνει ότι ένα καινούριο και εντελώς ανεκπαίδευτο ζευγάρι κουταβιών καμία δουλειά δεν έχει λυτό και μάλιστα σε μέρη με μικρά παιδιά. Ο,τι κι αν είναι τα σκυλιά. Αν θες να τα εμπιστευτούν οι γείτονες, δείξε υπευθυνότητα σαν ιδιοκτήτης.
 
  • Like
Reactions: bat-iris and Orilis


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
...περισσότερο ήθελα να εστιασω στο θεμα πως κάποια άνθρωποι κρίνουν εμφανισιακά κάποιες φυλές ή βασιζόμενοι στα λεγόμενα γνωστών...
Βασικά, στην δική σου περίπτωση, απ'ότι λες, κρίνουν απ'το γεγονός, ότι τα βλέπουν λυτά, με τον ιδιοκτήτη τους. Εστω κι αυτές τις λίγες φορές. Ακόμη και μία, είναι αρκετή, για να γίνει το κακό. Ελπίζω να μην βρεθείς ποτέ στην θέση, να πεις "πρώτη φορά το έκανε"! Θα είναι αργά!
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Καλως ηρθες και να χαιρεσαι τα σκυλακια σου!

Ευχομαι την φαση της αρχηγιας να την περασετε αναιμακτα.
 


Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
@Mayra καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Να σου ζήσουν τα κουτάβια σου, πολλά και απροβλημάτιστα χρόνια.
Την pitbullίτσα σου, την πήρες από κακή πηγή. Το cane corso σου, να υποθέσω είναι από εκτροφέα, με pedigree;

* Κάνε μου την χάρη σε παρακαλώ, να μην κόβεις τις λέξεις σου!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ :) :)
Ναι το κάνε κορσο έχει
 


Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
Οχι. Ο κόσμος πολύ λογικά κρίνει ότι ένα καινούριο και εντελώς ανεκπαίδευτο ζευγάρι κουταβιών καμία δουλειά δεν έχει λυτό και μάλιστα σε μέρη με μικρά παιδιά. Ο,τι κι αν είναι τα σκυλιά. Αν θες να τα εμπιστευτούν οι γείτονες, δείξε υπευθυνότητα σαν ιδιοκτήτης.
Εσένα ποιος σ είπε ότι και τα δύο είναι ανεκπαιδευτα ? Η μικρη ακόμη είναι όχι κ ή μεγάλη
 




Mayra

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2015
57
33
29
Βασικά, στην δική σου περίπτωση, απ'ότι λες, κρίνουν απ'το γεγονός, ότι τα βλέπουν λυτά, με τον ιδιοκτήτη τους. Εστω κι αυτές τις λίγες φορές. Ακόμη και μία, είναι αρκετή, για να γίνει το κακό. Ελπίζω να μην βρεθείς ποτέ στην θέση, να πεις "πρώτη φορά το έκανε"! Θα είναι αργά!
Έχεις απόλυτο δίκαιο η μεγάλη μου δείχνει πολύ αφοσίωση μ υπακοή... είτε σκύλος περάσει είτε άνθρωπος ακουει κ δεν φεύγει από κοντά μ ... έχω βάλει στόχο να δημιουργήσω δύο αστέρια :D
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Mayra, θα σου πω ενα πολυ απλο παραδειγμα. Τα παιδια παιζουν κυνηγητο, τα σκυλια σου ενθουσιαζονται, θελουν να παιξουν κ αυτα με τα παιδια, τα κυνηγανε κ ριχνουν κατα λαθος καποιο παιδι ή το πιανουν απο το παντελονι κ το σκιζουν. Στα ορια του παιχνιδιου κ πολυ αθωα. Ξερεις τι θα πει η γιαγια που θα δει χτυπημενο το παιδι με γραντζουνια; Οτι τα σκυλια ειναι επιθετικα, το εγγονι επαιζε αμεριμνο και τα σκυλια του ορμηξαν χωρις να τους κανει τιποτα.

Μην σου φαινονται τραβηγμενα αυτα. Ααααααανετα συμβαινει!!!Τοτε τι θα πεις; Αντε να βρεις το δικιο σου...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22