Σκυλιά σε δημόσιους αθλητικούς χώρους.


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Με αφορμή ένα περιστατικό που συνέβη, ενώ είμασταν με τη Μαλού σε ένα ανοιχτό γήπεδο μπάσκετ (το οποίο ήταν άδειο), θα ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο για το τι προβλέπει η νομοθεσία σχετικά με τα σκυλιά στους αθλητικούς χώρους.

Εννοείται πως δεν αναφέρομαι σε περίπτωση που το γήπεδο είναι γεμάτο ή έρθει κάποιος για να αθληθεί.

Επίσης οι άνθρωποι που τα βάζουν με τα σκυλιά, λένε ότι τους κατέβει στο κεφάλι!:mad:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Δεν θυμάμαι να υπάρχει κάποια ειδική διάταξη στον νόμο, γι'αυτούς τους χώρους.
Κρατάω και μια επιφύλαξη, μήπως απλώς δεν το θυμάμαι, αλλά φαντάζομαι ισχύει, ότι για όλους τους δημόσιους χώρους.

Τι ακριβώς συνέβη και σε προβλημάτισε;
 


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Τι ακριβώς συνέβη και σε προβλημάτισε;
Ξεκινήσαμε τη βόλτα μας και πήγαμε προς τα γήπεδα που υπάρχουν στην περιοχή μας. Είδαμε άδειο το ένα γήπεδο, το οποίο είναι περιφραγμένο και μπήκαμε για να την αφήσω λίγο ελεύθερη να τρέξει και να παίξουμε. Μετά από περίπου 5 λεπτά έρχεται ένας τύπος από τα διπλανά γήπεδα και ανοίγει την πόρτα χωρίς καν να περιμένει και έγινε ο εξής διάλογος:

Αυτός - Εδώ παίζουν και κάνουν προπόνηση μικρά παιδιά.

Εγώ - Το γήπεδο είναι άδειο, δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα.

Αυτός
- Σου είπα ότι εδώ παίζουν παιδιά και το σκυλί μπορεί να κάνει ακαθαρσίες. Απαγορεύεται να είναι εδώ.

Εγώ - Καταρχήν θα φύγουμε, αλλά αυτό το απαγορεύεται μπορείς να μου πεις ποιος νόμος το λέει? Επίσης το σκυλί έχει κάνει τις ανάγκες του μέχρι να έρθουμε και δεν θα κάνει κάτι, αλλά και σε περίπτωση που κάνει, θα τα καθαρίσω.

Αυτός
- Σου είπα ότι εδώ παίζουν παιδιά και δεν θες να καταλάβεις, μάλλον επειδή δεν έχεις παιδιά.

Εγώ - Έχω παιδιά (δεν έχω, αλλά δεν αλλάζει κάτι) και αυτό δεν με κάνει να καταλαβαίνω γιατί επειδή το θες εσύ, πρέπει να φύγουμε από ένα δημόσιο χώρο. Από τη στιγμή που κανείς δεν είναι εδώ για να ενοχλήσουμε και θα καθαριστεί αν γίνει κάτι.

Αυτός
- Δεν θες να καταλάβεις, απαγορεύται να είναι είναι το σκυλί σε αυτό το χώρο.

Εγώ - Ποιος το λέει αυτό?

Αυτός
- Το καταστατικό του αθλητικού κέντρου.

Εγώ - Και τι είναι το καταστατικό? Υπεράνω των νόμων? Φτιάχνει ο καθένας ένα καταστατικό και γράφει μέσα ότι θέλει?

Βγαίνοντας με τη Μαλού του λέω ότι δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το μένος με τα σκυλιά και ότι παντού σαν δικαιολογία χρησιμοποιούν τα παιδιά. Λες και έχουν τα σκυλιά παιδικές ασθένειες! Έλεος!

Ειπώθηκαν και άλλα σε πιο έντονο ύφος, αλλά αυτά είναι τα πιο σημαντικά. Δεν ξέρω αν έχω δίκιο ή άδικο, αλλά με ενοχλεί πολύ αυτή η "ρατσιστική" συμπεριφορά εναντίον των σκυλιών, από ανθρώπους που τα βλέπουν λες και κατέβηκαν από τον Άρη, και ψάχνουν την παραμικρή αφορμή να σου την πουν, θεωρώντας πως μόνο αυτοί έχουν δικαιώματα!

Άνοιξα το θέμα, γιατί γυρίζοντας εκνευρισμένος σπίτι, έψαξα τη νομοθεσία και δεν βρήκα κάτι σχετικό, αλλά δεν ήξερα αν κάτι μου διέφυγε...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.506
748
Ξεσσαλονικη!!!
εγω θα ζητουσα το καταστατικο,γιατι εχω κ εγω ενα αλλο καταστατικο που λεει οτι μπορω να βαζω το σκυλι μου μεσα.να μετρησουμε δλδ τα καταστατικα μας...σιγα μη σου εφερνε...μετα θα απειλουσα κ με την αστυνομια γιατι χωρις δικαιοδοσια θελει να με διωξει απο δημοσιο χωρο...ε νομιζω θα εφευγε...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Έχω πάει σε ανοιχτούς αθλητικούς χώρους με χλοοτάπητα και έχω δει κόπρανα μέσα!

Θα ξαναπάω όταν βάλουν μυαλό οι ιδιοκτήτες σκύλων!Δυστυχώς μας παίρνει η μπάλα όλους!

Πέρα από αυτό αν ήσουν σίγουρος για τον εαυτό σου δεν έπρεπε να φύγεις...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Να σου πω την αλήθεια κι εμένα με ενοχλεί, όταν ακούω εδώ από συμφορουμίτες ή βλέπω και έξω, σκυλιά να κάνουν την βόλτα τους μέσα σε γήπεδα. Με ενοχλεί η ιδέα, εκεί που πάνε και κάθονται άνθρωποι [όχι μόνο δηλαδή μικρά παιδιά], να πηγαίνει να κατουροχέζει ο σκύλος μας. Σ'αυτή την περίπτωση δηλαδή, με ενοχλεί πολύ. Γιατί ξέρω οι περισσότεροι τι σόι ιδιοκτήτες είμαστε. Από κει και πέρα όμως, κι εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια νόμιμη βάση υπέρ αυτής της απαγόρευσης. Απλώς, σε φασαρία να βρισκόμαστε...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.506
748
Ξεσσαλονικη!!!
σε αυτο συμφωνω...πολλοι πανε κ τα αφηνουν μεσα να κανουν ο,τι θελουν.σε τετοια μερη πας μονο να παιξεις με κανα μπαλακι κ να φυγεις κ αφου εχει ξελαφρωσει το ζωακι πιο πριν,οχι να αφησεις το σκυλι φρι κ να στελνεις μηνυμα στο κινητο...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ο εχθρός Number#1 δεν είναι αυτοί που δεν θέλουν σκύλους.
Είναι οι σκυλάδες με τα σκυλόσκατα, γιατί τελικά αυτοί ευθύνονται για:

- Το σκυλορατσισμό.
- Τις φόλες. Είναι εξίσου υπαίτιοι όσο και οι φολορίχτες.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Με ενοχλεί η ιδέα, εκεί που πάνε και κάθονται άνθρωποι [όχι μόνο δηλαδή μικρά παιδιά], να πηγαίνει να κατουροχέζει ο σκύλος μας. Σ'αυτή την περίπτωση δηλαδή, με ενοχλεί πολύ. Γιατί ξέρω οι περισσότεροι τι σόι ιδιοκτήτες είμαστε...
Πόσες φορές τα έχεις γράψει αυτά... και όχι μόνο εσύ...

Ο εχθρός Number#1 δεν είναι αυτοί που δεν θέλουν σκύλους.
Είναι οι σκυλάδες με τα σκυλόσκατα, γιατί τελικά αυτοί ευθύνονται για:

- Το σκυλορατσισμό.
- Τις φόλες. Είναι εξίσου υπαίτιοι όσο και οι φολορίχτες.
Τι άλλο να πω?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ο εχθρός Number#1 δεν είναι αυτοί που δεν θέλουν σκύλους.
Είναι οι σκυλάδες με τα σκυλόσκατα, γιατί τελικά αυτοί ευθύνονται για:

- Το σκυλορατσισμό.
- Τις φόλες. Είναι εξίσου υπαίτιοι όσο και οι φολορίχτες.
Είναι σαν να λέμε πως αν δεν σεβαστείς εσύ τον εαυτό σου, δεν θα σε σεβαστεί κανεις...
Όταν λοιπόν δεν σέβεσαι τον εαυτό σου, δινοντας την εικόνα του σιχαμένου βρωμιάρη που παρατά τα κακα του σκύλου του όπου τα κάνει, γιατι να σε σεβαστεί ο κόσμος ο υπόλοιπος? Αλλωστε ο σεβασμός κερδίζεται βήμα βήμα, δεν διεκδικείται από τη μια στιγμή στην αλλη.
 






thachriser

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2011
134
0
Καλα και η ομαδοποιηση ειναι ελαφρως παραλογη!!!
Εγω τον παω σε γηπεδο ..μια φορα μου ειπε καποιος κατι απλα δεν του εδωσα σημασια...ουτως η αλλως μεσα στο γηπεδο μπαινει για να παιξει κα ιδεν κανει τιποτα ..ουτε καν κατουραει περιμενει να βγει εξω ..ισως επειδη καταλαβαινει οτι ειναι περιφραγμενο....εγω δεν θα εφευγα..

εχω τσακωθει απειρες φορες με ανθρωπους που αφηνουν σκυλοσκατα στα παρκα..ειναι απαραδεκτο ...ανευθυνοι...και ναι ευθυνονται κατα 90% για την συμπεριφορα και τον σκυλορατσισμο των αλλων....
για την φολα δεν θεωρω οτι ευθυνονται γιατι οι ανθρωποι που το κανουν αυτο ειναι "ΑΝΩΜΑΛΟΙ" και θελουν κρεμασμα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
για την φολα δεν θεωρω οτι ευθυνονται γιατι οι ανθρωποι που το κανουν αυτο ειναι "ΑΝΩΜΑΛΟΙ" και θελουν κρεμασμα.
H φόλα ρίχνεται κυρίως για τα σκυλόσκατα.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Δεν είναι μόνο τα σκυλοσκατά,είναι κ η νοοτροπία ότι τα σκυλιά είναι βρώμικα,κουβαλάνε αρρώστιες,δαγκώνουν κλπ

Θέλουμε λίγα χρονάκια νοητικής εξέλιξης ακόμα κ θα είμαστε ok.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Δεν είναι μόνο τα σκυλοσκατά,είναι κ η νοοτροπία ότι τα σκυλιά είναι βρώμικα,κουβαλάνε αρρώστιες,δαγκώνουν κλπ

Θέλουμε λίγα χρονάκια νοητικής εξέλιξης ακόμα κ θα είμαστε ok.
Η εικόνα της βρωμιάς και του "κουβαλάω" αρρώστειες του σκύλου εντείνεται με τη θέα του σκυλόσκατου. Πως μπορείς να τον πείσεις τον άλλον ότι το ζώο δεν είναι βρώμικο και δεν κουβαλάει την πανώλη όταν δεν μπορεί να πατήσει στο πεζοδρόμιο?

Δεν είναι τυχαίο, ότι στη γειτονιά μου τουλάχιστο, οι φόλες τοποθετούνται στην ευρύτερη περίμετρο του σχολείου που είναι καταχ...ένο.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
H φόλα ρίχνεται κυρίως για τα σκυλόσκατα.
Με την ιδια λογικη ο γερος στην δουλεια , που ειναι και λιγο παλαβος με πιεση 4000 μια μερα εφερε και εφτιαχνε κατι δοκανα γιατι λεει μπαινει ενα μο*νι ( το ν πατρινιο ) στο αμπελι και του κλεβει τα σταφυλια

Εμενα παντως ο σκυλος μου δεν χεζει στο παρκο και στα τετοια μου αν των αλλων το κανουν , - οταν - παω στο παρκο συνηθως κοροιδευω τους υπερπροστατευτικους γονεις με τα ασθματικα παιδια , τις χοντρες μαμαδες που παρατανε τις συσκευασιες απο τα πατατακια στις κερκιδες και τους βαρυμαγκες με το μεγαλο στομα που σε βριζουν απο τα 50 μετρα και περναει η ωρα ευχαριστα :confused:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Εμενα παντως ο σκυλος μου δεν χεζει στο παρκο και στα τετοια μου αν των αλλων το κανουν , - οταν - παω στο παρκο συνηθως κοροιδευω τους υπερπροστατευτικους γονεις με τα ασθματικα παιδια , τις χοντρες μαμαδες που παρατανε τις συσκευασιες απο τα πατατακια στις κερκιδες και τους βαρυμαγκες με το μεγαλο στομα που σε βριζουν απο τα 50 μετρα και περναει η ωρα ευχαριστα :confused:
Εμένα όμως καθόλου στα τέτοια μου, γιατί αναγκάζομαι να περπατάω αλλά και να βγάζω βόλτα τα σκυλιά στο δρόμο και όχι στο πεζοδρόμιο, πρώτον γιατί δεν έχουμε που να πατήσουμε και δεύτερον γιατί δεν ξέρω τι έχουν ρίξει/κρύψει στο πεζοδρόμιο.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Στα τετοια μου εννοω ως προς την γενικευση οτι επειδη καποιων οι σκυλοι χεζουν και δεν τα μαζευουν δεν πρεπει και οι αλλοι που τα μαζευουν να πηγαινουν τα σκυλια τους στο παρκο , εχω και εγω κατι γειτονες που ενω εχουμε ολο το βουνο απεναντι απο το σπιτι φερνουν το σκυλο και χεζει μπροστα απο την πορτα , ο λογος βεβαια ειναι οτι δεν καταλαβαινουν πως οπως η σκατουλα βρωμαει και σε εμενα βρωμαει και σε αυτους οταν περνανε μπροστα απο το σπιτι μου για να πανε σπιτι τους .
 


fotispap83

Well-Known Member
10 Απριλίου 2012
560
1
Πετρουπολη,Αθηνα
Ο κοσμος ειναι αμαθεις και δεν σκεφτεται λογικα!!οτι του πλασαρουν λεει και μεχρι εκει που φτανει το μυαλο του σκεφτεται!βγαινοντας απο την στειρωση οτι ειχε ξυπνησει ο ερμης πηγαμε απεναντι σε μια νησιδα του δρομου με γκαζον και δεντρα και περναει μια γιαγια με τσαντες και μου λεει γι αυτο εχουν ξεραθει ολα τα δεντρα!!!!της λεω γιατι;μου λεει αφου κατουρανε τα σκυλια!!!

Ειμαστε πολυ πισω σε σκεψη και μυαλο ακομα σαν χωρα!!!!σε κανα δυο γενιες βλεπουμε!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3