Σκυλιά σε δημόσιους αθλητικούς χώρους.


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Στον αθλητικό χώρο δεν ξέρω αν επιτρέπεται να μπεις. Έτσι όπως το ακούω μάλλον όχι.
'Εχουμε το νόμο για αυτό? Το γήπεδο είναι δημόσιο, μπορώ να πάω σε ώρα που δεν έχει κόσμο και εννοείται, ο σκύλος θα έχει κάνει τις ανάγκες του πριν πάμε. Προσπαθώ να βρω αν υπάρχει κάποιος πιο πρόσφατος νόμος αλλά δεν βρίσκω κάτι
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Απαγορεύονται τα «απαγορεύονται τα σκυλιά» νομιζω αυτο ισχυει ακομα. πρεπει να τον εχεις με λουρι. ειχε γινει πριν 3-4 χρονια πιστευω ενα περιστατικο που ειχε φαει ενας προστιμο επειδη ειχε αφησει τα σκυλια του ελευθερα σε γηπεδακι, παρ'ολο που εκεινη τη στιγμη δεν ειχε κοσμο. δε νομιζω πως εχει αλλαξει κατι.
 
  • Love
Reactions: Vanessa99


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
'Εχουμε το νόμο για αυτό? Το γήπεδο είναι δημόσιο, μπορώ να πάω σε ώρα που δεν έχει κόσμο και εννοείται, ο σκύλος θα έχει κάνει τις ανάγκες του πριν πάμε. Προσπαθώ να βρω αν υπάρχει κάποιος πιο πρόσφατος νόμος αλλά δεν βρίσκω κάτι
Έχεις δει τον κανονισμό λειτουργίας των αθλητικών εγκαταστάσεων του Δήμου σας ; Οι περισσότεροι δεν επιτρέπουν την είσοδο κατοικίδιων παρά μόνο σε σκύλους οδηγούς.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Έχεις δει τον κανονισμό λειτουργίας των αθλητικών εγκαταστάσεων του Δήμου σας ; Οι περισσότεροι δεν επιτρέπουν την είσοδο κατοικίδιων παρά μόνο σε σκύλους οδηγούς.
Το βρήκα και το κοίταξα (δεν ήξερα καν ότι υπάρχει, εγώ η άσχετη:ROFLMAO:). Και έχεις δίκιο, απαγορεύονται τς κατοικίδια ζώα με εξαίρεση τους σκύλους οδηγούς:(
Άρα, άκυρα και αυτά τα μέρη για τρέξιμο, οι άδειοι δρόμοι και τα πεζοδρόμια θα μας φάνε :ROFLMAO:ας είναι. Και το χρειάζεται και το χαίρεται το τρέξιμο
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Απαγορεύονται τα «απαγορεύονται τα σκυλιά» νομιζω αυτο ισχυει ακομα. πρεπει να τον εχεις με λουρι. ειχε γινει πριν 3-4 χρονια πιστευω ενα περιστατικο που ειχε φαει ενας προστιμο επειδη ειχε αφησει τα σκυλια του ελευθερα σε γηπεδακι, παρ'ολο που εκεινη τη στιγμη δεν ειχε κοσμο. δε νομιζω πως εχει αλλαξει κατι.
Σε σχολεία, παιδικές χαρές και οργανωμένες αθλητικές εγκαταστάσεις συνήθως απαγορεύονται.
Στο γηπεδακι του μπάσκετ που έχουμε όλοι στην γειτονιά μας νομίζω επιτρέπεται. Ειδικά αν δεν έχει πόρτα κλειστή ποιος να σου πει κάτι;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Σε σχολεία, παιδικές χαρές και οργανωμένες αθλητικές εγκαταστάσεις συνήθως απαγορεύονται.
Στο γηπεδακι του μπάσκετ που έχουμε όλοι στην γειτονιά μας νομίζω επιτρέπεται. Ειδικά αν δεν έχει πόρτα κλειστή ποιος να σου πει κάτι;
κι ομως του τυπου του ειχανε κοψει προστιμο για καθε σκυλι του. 1200 ευρω συνολικα. δε ξερω, τι να πω. περαν απο το τι θα κανει η αστυνομια υπαρχει και το τι θα κανει ο καθε μιζερος ανθρωπος που δεν εχει ζωη και θελει να μιζεριασει και τους αλλους. εκει που παω εγω τον δικο μου ας πουμε εχει πιο κει 2 γηπεδα που δεν τα κανει σχεδον κανεις χρηση, και παρ'ολα αυτα, πειραξε τοσο πολυ τους διπλα κατοικους οτι παμε τα σκυλια μας εκει, που κοψανε το συρμα και καναν τεραστιες τρυπες για να μας φευγουν τα σκυλια και ως αποτελεσμα να μην μπορουμε να τα εχουμε ελευθερα εστω και μεσα στο γηπεδακι.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Νομίζω το τραβάμε λίγο... Με αυτή τη λογική, το βράδυ όταν το γήπεδο είναι άδειο εγώ μπορεί να θέλω να λύσω τον σκύλο, ο άλλος να παρκάρει το αυτοκίνητο και να το πάρει το πρωί, ο τρίτος να φέρει ψησταριά και δέκα φίλους. Ναι μεν οι δημόσιοι χώροι ανήκουν σε όλους, αλλά συνήθως έχουν και κάποια συγκεκριμένη χρήση ακριβώς για να αποφεύγονται τα ευτράπελα.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Νομίζω το τραβάμε λίγο... Με αυτή τη λογική, το βράδυ όταν το γήπεδο είναι άδειο εγώ μπορεί να θέλω να λύσω τον σκύλο, ο άλλος να παρκάρει το αυτοκίνητο και να το πάρει το πρωί, ο τρίτος να φέρει ψησταριά και δέκα φίλους. Ναι μεν οι δημόσιοι χώροι ανήκουν σε όλους, αλλά συνήθως έχουν και κάποια συγκεκριμένη χρήση ακριβώς για να αποφεύγονται τα ευτράπελα.
να σου πω την αληθεια, εμενα αν εμενα διπλα σε γηπεδακι δε θα με πειραζε ουτε το σκυλι, ουτε το αμαξι, ουτε και η ψησταρια με το γλεντι. αρκει βεβαια να υπαρχει σεβασμος. οπως εγω οπου παω κουβαλαω 10 σκατοσακουλα και δεν μενει ουτε τριχα του σκυλου μου κατω, ετσι απαιτω και ο αλλος αμα του πω να παρει το αμαξι του εμ ωραιο τροπο γιατι θελω να κανω χρηση του χωρου να το κανει, και ετσι απαιτω και αυτος που θα εκανε γλεντι να το κανει σε καταλληλες ωρες και να καθαρισει μετα. ολα μπορουνε να γινουν σε εναν δημοσιο χωρο αρκει να υπαρχει πολιτισμος. αλλα επειδη ζουμε στην ελλαδα, λιγο δυσκολο κατα τη γνωμη μου. απο οτι εχω δει παντως, οι περισσοτεροι το προβλημα το εχουνε κυριως με τα ζωα-σκυλους, οχι με τα ζωα-ανθρωπους που παρκαρουνε πανε σε ραμπες αναπηρων και πεζοδρομια, ουτε τις παρεες που βαζουνε μουσικες κλαμπ μεχρι τις 3 το πρωι. εκει δεν βγαζει κανεις αχνα. ισως φοβουνται.... ομως στα γηπεδακια μια χαρα ριχνουν γυαλια και φολες και κοβουνε τα συρματα για να μη μπορεσει καποιες να αφησει για κανα μισαωρο το σκυλι του να τρεξει λιγο.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Το λυτος εκτός σκυλοπαρκου είναι σίγουρα παράνομο ακόμα και σε περιφραγμένο χώρο άλλης χρήσης.
Μάλλον για αυτό το τσίμπησε το πρόστιμο.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
@TheBestBoi Οι νόμοι και οι κανόνες θεσπίστηκαν ως αντικειμενικό σύστημα που ορίζει υποχρεώσεις και δικαιώματα για την αρμονική συμβίωση μιας κοινωνίας.

Είναι πρακτικώς αδύνατο να επαφίεσαι στο σεβασμό ή τις αξίες ή την ηθική του καθενός, διότι είναι πολύ υποκειμενικά, μη μετρήσιμα, και εξαρτώμενα από μεταβλητές συνθήκες, όπως ηλικία, οικονομική κατάσταση, μορφωση κλπ. Αυτό δεν είναι Ελληνικό φαινόμενο, είναι παγκόσμιο. Η μεγάλη διαφορά είναι ότι στο εξωτερικό (αυτό που θαυμάζουμε ως ¨πολιτισμένο") σέβονται τους κανόνες διότι τους έμαθαν ότι η μη-συμμόρφωση επισύρει συνέπειες, ενώ στην Ελλάδα έχουμε μάθει ότι συνέπειες συνήθως δεν υπάρχουν.

Απο κει και πέρα, δε συμφωνώ με τη λογική ότι ή θα εφαρμοστούν όλοι οι νόμοι ή κανένας, ή τι είναι πιο σοβαρό: εγώ που έλυσα το σκύλο μου στην παραλία ή ο άλλος που οδηγεί μεθυσμένος;
Για να μη θεωρήσεις ότι σου κάνω κήρυγμα, να πω ότι παραβαίνω πολλούς κανονισμούς, ιδίως σε ό,τι αφορά στα σκυλιά. Εν γνώσει μου, αλλά γνωρίζω ότι έχω άδικο ως προς το μέρος που ζω, και αν με πιάσουν, δε μπορεί η υπεράσπισή μου να είναι "ναι, αλλά για τη Μαρφίν δε λέτε τίποτα".
 
Last edited:
  • Like
Reactions: p__nat and Hlianna


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
@TheBestBoi Η μεγάλη διαφορά είναι ότι στο εξωτερικό (αυτό που θαυμάζουμε ως ¨πολιτισμένο") σέβονται τους κανόνες διότι τους έμαθαν ότι η μη-συμμόρφωση επισύρει συνέπειες, ενώ στην Ελλάδα έχουμε μάθει ότι συνέπειες συνήθως δεν υπάρχουν.

Απο κει και πέρα, δε συμφωνώ με τη λογική ότι ή θα εφαρμοστούν όλοι οι νόμοι ή κανένας, ή τι είναι πιο σοβαρό: εγώ που έλυσα το σκύλο μου στην παραλία ή ο άλλος που οδηγεί μεθυσμένος;
Για να μη θεωρήσεις ότι σου κάνω κύρηγμα, να πω ότι παραβαίνω πολλούς κανονισμούς, ιδίως σε ό,τι αφορά στα σκυλιά. Εν γνώσει μου, αλλά γνωρίζω ότι έχω άδικο ως προς το μέρος που ζω, και αν με πιάσουν, δε μπορεί η υπεράσπισή μου να είναι "ναι, αλλά για τη Μαρφίν δε λέτε τίποτα".
οχι οχι, δεν θεωρω οτι μου κανεις κυρηγμα.
με τη σειρα μου θα διαφωνησω ομως στο οτι ολο αυτο που γινεται με τα σκυλια στην ελλαδα δεν ειναι ελληνικο φαινομενο. ενταξει, σιγουρα υπαρχουνε ανθρωποι που μισουνε τα ζωα σε ολον τον πλανητη. ομως η ελλαδα, και ας φερουμε πιο συγκεκρημενα το παραδειγμα της κρητης, νομιζω πως εχει την πρωτια στην ευρωπη τουλαχιστον. πιστευω οφειλουμε και στους εαυτους μας να παραδεχθουμε πως η χωρα μας εχει τεραστιο κομπλεξ με τα σκυλια. σε αλλες χωρες ας πουμε, επιτρεπεται η εισοδος σε σκυλους παντου. στην ελλαδα ακομα καθομαστε και σκεφτομαστε αν ειναι πιο σοβαρο να τρεξει ελευθερος ενας σκυλος στην παραλια η να οδηγησει καποιος μεθυσμενος. δε λεω οτι δεν υπαρχουν ανευθυνοι ιδιοκτητες σκυλων. τους βλεπω καθε μερα. ομως μιλαω για εμας εδω, που βγαινουμε εξω με τις σκατοσακουλες και αν αφησουμε το σκυλι μας ελευθερο θα εχουμε τον ελεγχο του. μιλαω για εμας που ακουμε καθε μερα τον καθε μιζερο γερο και γρια να μας βριζει για τα σκατα του σκυλου μας που ποτε δεν αφησαμε αμαζευτα, επειδη κυκλοφορουνε ελληναρες που τα αφηνουν. γενικα η ελλαδα ειναι πολυ πισω στο θεμα σκυλος, και φιλοζωια.
το οτι υπαρχουν "νομοι" που λενε οτι δεν μπορεις να λυσεις το σκυλο σου σε εναν χωρο περιφραγμενο που δεν εχει μεσα κοσμο, ακομα και αν δεν λερωσει, και εσυ μου λες οτι αν σε πιασουν απλα θα το δεχτεις και πιστευεις πως εχεις οντως αδικο..... με λυπει. με λυπει που εχουμε φτασει να νιωθουμε οτι παραβαινουμε νομους επειδη τι? επειδη θελουμε να παιξουμε με το σκυλι μας? επαναλαμβανω παντα σε περιφραγμενο χωρο, χωρις κοσμο, που να μην ειναι παιδικη χαρα. απλα δεν βλεπω τον λογο. δεν υπαρχουν νομοι για αλλα πιο σοβαρα και υπαρχουν νομοι που καταδικαζουν ιδιοκτητες σκυλων επειδη θελουν να φροντισουν τα ζωα τους. με ξεπερνα....
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Δεν είπα ότι είναι δίκαιο να είναι παράνομο, είπα πως επειδή είναι παράνομο μάλλον για αυτό ο φίλος σου πήρε πρόστιμο.
Το σωστό για εμένα θα ήταν να υπήρχαν πιο πολλά σκυλοπαρκα και να μην είχαμε ανάγκη να πάμε σε γηπεδακια.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Δεν είπα ότι είναι δίκαιο να είναι παράνομο, είπα πως επειδή είναι παράνομο μάλλον για αυτό ο φίλος σου πήρε πρόστιμο.
Το σωστό για εμένα θα ήταν να υπήρχαν πιο πολλά σκυλοπαρκα και να μην είχαμε ανάγκη να πάμε σε γηπεδακια.
χαχα φιλος μου δεν ειναι, ενα ψιλοδημοσιο προσωπο ειναι, γι αυτο το ειχα ακουσει

αυτο θα ελεγα και το ξεχασα, πρεπει να φτιαχτουν περισσοτερα σκυλοπαρκα. δεν εχουμε ολοι αμαξι η αρκετο χρονο να τρεχουμε στα ηδη υπαρχοντα δυστυχως.
 




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Α κατάλαβα. Ένας καραφλος που δίνει εκπαιδευτικές συμβουλές πώς να καταστρέψετε τον σκύλο σας.
πολυ καλα καταλαβες. και για να μη με παρει και κανεις με κακο ματι και νομιζει οτι τον υποστηριζω κιολας (φτου φτου φτου) εχω να πω πως εχω μεγαλη απεχθεια για αυτον τον γλομπο. απλα ανεφερα οτι του εκοψαν προστιμο καπου το 17 γιατι ειχε σχεση με το ποστ.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
μου θες σε αθλητικό χώρο εεε :p πρόσεξε γιατί θα σε στείλω Σαουδική Αραβία όπου απαγορεύουν στους άνδρες να βγάζουν βόλτα κατοικίδια και αν σε πιάσει η θρησκευτική αστυνομία την έβαψες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3