Σκυλιά στα αεροπλάνα


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Ότι δεν ανοίγει δεν ανοίγει (από τα πορτάκια) εγώ δυσκολεύομαι να το ανοίξω και να το κλείσω, πάει πολύ σφιχτά.
Γίνεται όμως δύο κομμάτια (ακριβώς όπως τα σπιτάκια). Μήπως εκεί υπάρχει κίνδυνος; Γιατί τα δυο κομμάτια δεν "κλειδώνουν" όπως αυτά που δείχνουν πααραπάνω, απλά κουμπώνουν μεταξύ τους. Και ίσως δεν είναι και τόσο δύσκολο να σπάσει εκεί που κουμπώνουν.:confused:

Η μεταφορά κατοικίδιων στο χώρο αποθήκευσης αποσκευών των αεροσκαφών πραγματοποιείται μόνο στα αεροσκάφη τύπου Boeing και Airbus, τοποθετημένα σε ειδικά κλουβιά που πρέπει να έχετε προμηθευτεί οι ίδιοι. Ο παρακάτω πίνακας παρουσιάζει αναλυτικά τις διαστάσεις του κλουβιού ανάλογα με το βάρος του κατοικίδιου:

Κατηγορία κλουβιούΔιαστάσεις (εκ.) Βάρος (κιλά)
60 x 45 x 40 4
80 x 55 x 55 6
100 x 65 x 70 13
125 x 75 x 85 22
Εμένα η σκύλα μου είναι 22,600 κιλά. Αν την βάλω να ταξιδέψει στο 125x75x85 είναι ασφαλές; Δεν κινδυνεύει να φέρνει τούμπες εκεί μέσα;
 
Last edited:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν ανοίγει το κλουβί, το'χω επίτηδες δοκιμάσει πολλές φορές. Η λώρα από την άλλη είναι τρομερά ήσυχη όταν τη βάζω μέσα. Κάθεται κ ξανασηκώνεται όταν φτάσουμε.

Το πετ σοπ με διαβεβαίωσε ότι το συγκεκριμένο πληροί όλες τις προδιαγραφές για τα αεροπορικά ταξίδια κ γι' αυτό το αγόρασα.

Τον Ιούνιο ξανακατεβάινω Αθήνα με τη Λώρα. Θα σας πω τί θα πουν κ οι Γερμανοί για το κλουβί.:p
Το pet-shop σε δούλευε.

Το συγκεκριμένο κλουβί σπάει στα δύο ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ. Εχω 2 και είχα και παλαιότερα. Τα κλίπς δεν είναι ασφαλείας αλλά της πλάκας. :)

Ο σκύλος σου μπορεί να κάθεται ήσυχος στο σαλόνι σου ή στο αμάξι δεν ξέρεις ποτέ όμως τί μπορεί να κάνει εν πτήσει αν πανικοβληθεί.

Επίσης αν 2 άτομα που δεν έχουν υπόψην τους σηκώσουν λίγο απότομα αυτό το κλουβί κάνει τέτοια στρέβλωση που ξεκουμπώνει με την μία - ειδικά αν ο σκύλος μετακινηθεί απότομα μέσα (πολύ συνηθισμένο την ώρα που σηκώνεις ένα κλουβί με τον σκύλο μέσα)

Τον Ιούνιο κράτα και 200 ευρώ έξτρα πάνω σου γιατί αν η αεροπορική εταιρία είναι γερμανική βλέπω να μένεις Γερμανία :)
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Το pet-shop σε δούλευε.

Το συγκεκριμένο κλουβί σπάει στα δύο ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ. Εχω 2 και είχα και παλαιότερα. Τα κλίπς δεν είναι ασφαλείας αλλά της πλάκας. :)

Ο σκύλος σου μπορεί να κάθεται ήσυχος στο σαλόνι σου ή στο αμάξι δεν ξέρεις ποτέ όμως τί μπορεί να κάνει εν πτήσει αν πανικοβληθεί.

Επίσης αν 2 άτομα που δεν έχουν υπόψην τους σηκώσουν λίγο απότομα αυτό το κλουβί κάνει τέτοια στρέβλωση που ξεκουμπώνει με την μία - ειδικά αν ο σκύλος μετακινηθεί απότομα μέσα (πολύ συνηθισμένο την ώρα που σηκώνεις ένα κλουβί με τον σκύλο μέσα)

Τον Ιούνιο κράτα και 200 ευρώ έξτρα πάνω σου γιατί αν η αεροπορική εταιρία είναι γερμανική βλέπω να μένεις Γερμανία :)

με Aegean πετάω για Ελλάδα (είμαι τυχερή), αλλά ήρθα με Lufthansa Γερμανία (από Ελ. βενιζέλος) κ δεν μου είπαν το παραμικρό για το κέννελ.
κ ούτε όταν φτάσαμε Γερμανία μας είπαν κάτι. Ήρθε άνθρωπος κ τσέκαρε ξανά αν το σκυλί έχει τσιπ, το διαβατήριο, την έβγαλαν έξω κ έψαξαν το κλουβί για ναρκωτικά κ.λ.π.... Αλλά κ πάλι κουβέντα για το κέννελ.... :-|


Το ότι με δούλευε το πετ σοπ, δεν μπορώ να το ξέρω, μια κ δεν είχα ιδέα περί προδιαγραφών των κέννελ κ.λ.π.
Είχα την εντύπωση ότι ό,τι πούλαγαν τα πετ σοπ (κ μια κ είναι κ ακριβά....) θα πληρούν όλα τις προδιαγραφές.


Τέσπα, όταν πάω Ελλάδα θα κοιτάξω κ κανένα άλλο, σαν αυτά που έβαλε η Αλεξία, γιατί όταν με το καλό φύγουμε για Βραζιλία τον Ιανουάριο, δεν θέλω να 'χω κανένα θέμα.

ευχαριστώ για τις πληροφορίες
 
Last edited:


Giaki

Member
28 Μαρτίου 2009
15
0
Γεια σας!
Λοιπον, ταξιδεψα και εφτασα στον προορισμο μου (εδω και κατι μερες αλλα περναω καλα και δεν εχω ασχοληθει με το ιντερνετ!). Η εμπειρια μου ηταν πολυ καλη. Δεν κοιταξαν το διαβατηριο του σκυλιου μου ουτε μια φορα σε κανενα αεροδρομιο, και να πω την αληθεια ουτε καν το σκυλι δε κοιταξαν! Ουτε για μικροτσιπ, ουτε για το αν χωραει ανετα στη τσαντα μεταφορας. Το ειχα στη τσαντα μεταφορας κατω απο το καθισμα με ανοιχτο το πορτακι και το πλαινο παραθυρακι και ηταν πολυ ανετη. Καποια στιγμη βαρεθηκε και βγηκε εξω απο τη τσαντα και καθησε στο πατωμα. Δε μου μιλησε κανενας. Τις περισσοτερες ωρες κοιμοταν και ετσι το ταξιδι μας ηταν πολυ ανετο. (Της ειχα δωσει μονο δραμαμινες για να ειναι πιο ηρεμη).Ευχαριστω για τις συμβουλες σας και ειδικα για την συμβουλη οτι αν ειμαι και γω ανετη και ηρεμη ετσι θα ειναι και το σκυλι.
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
μια γνωστη μου πεταξε με ολυπμιακη και εχει εν κουνελι,του εχει ειδικη τσαντα μεταφορας για το αεροπλανο,αλλα της ειπαν οτι δεν επιτρεπονται λεει τα κουνελια στα αεροπλανα,ουτε πανω στην καμπινα ουτε κατω στις αποσκευες,ξερει κανεις να το εξηγησει αυτο?γιατι εχει μπει απαγορευτικο στα κουνελια?δλδ θα εχουν προβλημα και με τα σκυλια να υποθεσω αφου το κουνελι ειναι πολυ πιο μικρο
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Δεν έχει να κάνει με το μέγεθος.
Τα κουνέλια κάνουν εμβόλια; Έχουνε βιβλιάριο υγείας; (δεν έχω ιδέα) Μήπως αν όχι τα θεωρούν επικίνδυνα για κάτι μεταδοτικό;
Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη λογική εξήγηση.
Αυτά με το σκεπτικό να ταξιδεύεις για άλλη χώρα.
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
Δεν έχει να κάνει με το μέγεθος.
Τα κουνέλια κάνουν εμβόλια; Έχουνε βιβλιάριο υγείας; (δεν έχω ιδέα) Μήπως αν όχι τα θεωρούν επικίνδυνα για κάτι μεταδοτικό;
Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη λογική εξήγηση.
Αυτά με το σκεπτικό να ταξιδεύεις για άλλη χώρα.
πτηση εσωτερικου ηταν βασικα.νομιζω πως δεν εχουν,αρα εκει οφειλεται,φοβουνται μην μεταδωσουν αρρωστιες.γιατι μου φανηκε πολυ περιεργο οταν μου το ειπε,γιατι το ειχα διαβασει ολο το θεμα και ειδα οτι επιτρεπουν τα σκυλια,και της το ειπα οτι επιτρεπονται τα σκυλια και οτι μου φαινοταν περιεργο που δεν το αφησαν αλλα δεν σκεφτηκα το ενδεχομενο αυτο οτι αφου δεν εχουν εμβολια και βιβλιαριο δεν τα επιτρεπουν
 


Nemesis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2008
93
0
Γεια σας!
Λοιπον, ταξιδεψα και εφτασα στον προορισμο μου (εδω και κατι μερες αλλα περναω καλα και δεν εχω ασχοληθει με το ιντερνετ!). Η εμπειρια μου ηταν πολυ καλη. Δεν κοιταξαν το διαβατηριο του σκυλιου μου ουτε μια φορα σε κανενα αεροδρομιο, και να πω την αληθεια ουτε καν το σκυλι δε κοιταξαν! Ουτε για μικροτσιπ, ουτε για το αν χωραει ανετα στη τσαντα μεταφορας. Το ειχα στη τσαντα μεταφορας κατω απο το καθισμα με ανοιχτο το πορτακι και το πλαινο παραθυρακι και ηταν πολυ ανετη. Καποια στιγμη βαρεθηκε και βγηκε εξω απο τη τσαντα και καθησε στο πατωμα. Δε μου μιλησε κανενας. Τις περισσοτερες ωρες κοιμοταν και ετσι το ταξιδι μας ηταν πολυ ανετο. (Της ειχα δωσει μονο δραμαμινες για να ειναι πιο ηρεμη).Ευχαριστω για τις συμβουλες σας και ειδικα για την συμβουλη οτι αν ειμαι και γω ανετη και ηρεμη ετσι θα ειναι και το σκυλι.
είσαι παααααααααααρα πολύ τυχερή, εγώ Θεσσαλονίκη ήθελα να πάω με ένα σκυλάκι συνολικά 7 - 7,5 μαζί με το μεταφορικό του και ΟΛΑ πήγαν στραβά, σε σημείο που γύρισα πίσω Αθήνα και ήταν κυριολεκτικά η πρώτη φορά που είπα δόξα το Θεό που γυρίζω πίσω!!!!

(για να μην υπερβάλουμε το ξενοδοχείο που έμεινα στην Θεσσαλονίκη μπορεί να μην ήταν λουξ, αλλά όλοι ήταν τρελαμένοι με τα σκυλιά και φανταστικοί με την μικρή μου)
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Και η δική "μας" πτήση ήταν απίθανη και καταπληκτική όπως και η πολύ φιλική εξυπηρέτηση του υπαλλήλου μέχρι το σημείο που ο ίδιος τον κατέβασα στον χώρο που θα πήγαινε στο όχημα μεταφοράς. :)
 


Nicole

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2008
95
0
Γεια σας και παλι,

Λοιπον, πηγα στη Delta και μου ειπαν:
1) Οτι επιτρεπουν σκυλια στην καμπινα μεχρι και 18 κιλα...οσα δε χωρανε κατω απο το καθισμα το βαζουν σε ειδικο μερος ΜΕΣΑ στη καμπινα.

2) Επισης σου δινουν και αυτοι κουτι πλαστικο (που λογικα ειναι ειδικο για να μπαινει κατω απο το καθισμα) για το κατοικιδιο σου που βγαινει σε 3 μεγεθη S,M,L που μπορεις ειτε να το αγορασεις ειτε να το νοικιασεις. Για αγορα μου ειπαν πως κανει γυρω στα 65 $.

Ευχομαι αυτες οι πληροφοριες να βοηθησουν οποιον σκεφτεται να ταξιδεψει (με Delta!!! :))
Με την Delta που αλλού μπορέις να ταξιδέψεις εκτός απο Αμερικη? Ξέρεις:)?
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Μόλις διάβασα και την πολιτική της Olympic Air για τη μεταφορά κατοικιδίων (μη βιαστείτε να χαρείτε, εγώ την πάτησα στην αρχή... :D):

Μεταφορά στην καμπίνα

Εντός της καμπίνας επιβατών επιτρέπεται η μεταφορά κατόπιν χρέωσης μόνο για κατοικίδια ζώα – συγκεκριμένα μόνο για γάτες και σκύλους. Οι προϋποθέσεις που πρέπει να πληρούνται για τη μεταφορά είναι:
Το κατοικίδιο να είναι υγιές και ο κάτοχος να παρουσιάζει στο check in το βιβλιάριο υγείας του, όπου θα επιβεβαιώνεται ότι έχει κάνει όλα τα απαραίτητα εμβόλια και φέρει microchip. Για ταξίδι εξωτερικού το κατοικίδιο θα πρέπει να έχει και διαβατήριο.
Το κατοικίδιο πρέπει να μεταφέρεται σε κλουβί με μέγιστες διαστάσεις 45x30x35 εκ. και το συνολικό του βάρος μαζί με το κλουβί να μην υπερβαίνει τα 8 κιλά.
Το κατοικίδιο σε όλη τη διάρκεια της πτήσης πρέπει να παραμένει μέσα στο κλουβί, το οποίο θα κλείνει με ασφάλεια και θα τοποθετείται στο δάπεδο. Επιπλέον δεν θα πρέπει να υπάρχει κίνδυνος διαρροών από το κλουβί και το κατοικίδιο θα πρέπει να φορά φίμωτρο.
Το ζώο πρέπει να είναι καθαρό, να είναι δυνατό να ελεγχθεί, να είναι ήσυχο και σε καμία περίπτωση να μην προκαλεί ενόχληση στους άλλους επιβάτες κατά τη διάρκεια της πτήσης.
Καθώς ο αριθμός κατοικιδίων που επιτρέπεται σε κάθε πτήση είναι περιορισμένος, θα πρέπει τουλάχιστον 48 ώρες πριν από το ταξίδι ο κάτοχός του να επικοινωνεί με το Τμήμα Κρατήσεων, προκειμένου να καταχωρίζεται και εφόσον είναι δυνατό να επιβεβαιώνεται η κράτηση. Μέσω του Τμήματος Κρατήσεων ο κάτοχος θα ενημερώνεται για την αντίστοιχη χρέωση.
Τιμολογιακή πολιτική
Domestic: €4,00 (ανώτερο επιτρεπόμενο βάρος, με το κλουβί, 8 κιλά)
International: 1,5% of Y-IATA one-way fare per kg

Μεταφορά στον χώρο αποσκευών

Κατοικίδια που υπερβαίνουν τα 8 κιλά σε βάρος συμπεριλαμβανομένου του κλουβιού μεταφέρονται μόνο στο αμπάρι του αεροσκάφους σε χώρο ειδικά διαμορφωμένο. Στο σημείο αυτό θα πρέπει να σημειωθεί ότι σε αεροσκάφη Airbus δεν μεταφέρονται κατοικίδια λόγω μη επαρκούς αερισμού. Στην κατηγορία αυτή μπορούν να μεταφερθούν διάφορα ζώα, υπό προϋποθέσεις, ενώ ζώα τα οποία χαρακτηρίζονται άγρια και στα οποία υπάγονται και ορισμένες κατηγορίες σκύλων ενδέχεται να μην γίνουν αποδεκτά ή να απαιτείται ειδική άδεια.



Οι βασικές προϋποθέσεις που πρέπει να πληρούνται είναι:
  • Το κατοικίδιο πρέπει να είναι υγιές και ο κάτοχος πρέπει να παρουσιάζει στο check in το βιβλιάριο υγείας, όπου θα επιβεβαιώνεται ότι το κατοικίδιο έχει κάνει όλα τα απαραίτητα εμβόλια και το κατοικίδιο θα πρέπει να φέρει και microchip. Επιπλέον για ταξίδι εξωτερικού το κατοικίδιο θα πρέπει να έχει και διαβατήριο. Αξίζει να σημειωθεί ότι για διεθνή ταξίδια είναι ευθύνη του κατόχου του κατοικίδιου να διαθέτει για το κατοικίδιο όλα τα έγγραφα που είναι απαραίτητα για την εισαγωγή, εξαγωγή ή τη διαμετακόμιση του κατοικίδιου από τις αντίστοιχες χώρες.
  • Το κατοικίδιο θα πρέπει να μεταφέρεται σε κλουβί το οποίο πληροί προδιαγραφές αεροπορικής μεταφοράς. Το βάρος του κλουβιού συνυπολογίζεται με το βάρος του κατοικίδιου και η τελική χρέωση προκύπτει από το συνολικό βάρος. Το συνολικό βάρος δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 32 κιλά. Οι προδιαγραφές των κλουβιών (kennel) σε βάρος και διαστάσεις είναι:
  • Το ζώο πρέπει να είναι υγιές, καθαρό και να είναι δυνατό να ελεγχθεί, να είναι ήσυχο και δεν πρέπει να είναι σε κατάσταση εγκυμοσύνης.​


  • Στο κλουβί θα πρέπει να υπάρχει επαρκής ποσότητα νερού και τροφής για την διάρκεια της πτήσης.


  • [*]Για πτήσεις διάρκειας άνω των 3 ωρών μεταφορά κατοικίδιων δεν πραγματοποιείται.

Αν οι παραπάνω προϋποθέσεις δεν πληρούνται ο σταθμός αναχώρησης δικαιούται να αρνηθεί την μεταφορά του κατοικίδιου.

Καθώς ο αριθμός των κατοικίδιων που επιτρέπεται στην κάθε πτήση είναι περιορισμένος, θα πρέπει τουλάχιστον 48 ώρες πριν το ταξίδι ο κάτοχος του κατοικίδιου να επικοινωνεί με το Τμήμα Κρατήσεων, προκειμένου να καταχωρείται και εφόσον είναι δυνατό να επιβεβαιώνεται. Επιπλέον μέσω του Τμήματος Κρατήσεων ο κάτοχος θα ενημερώνεται για την αντίστοιχη χρέωση.

Τιμολογιακή πολιτική





Domestic: €4,00 (χρέωση των 8 κιλών) + €2,00 για κάθε επιπλέον κιλό

International: 1,5% of Y-IATA one-way fare per kg





Άρα, δεν δέχονται κανένα ζώο χωρίς chip, εντός καμπίνας μπορεί να πάρει το σκύλο της μόνο η Λίζα (τυχερούλα!) και όποιος άλλος έχει σκύλο μέχρι 4-5 το πολύ κιλά γιατί πρέπει να συνυπολογιστεί και το βάρος του κλουβιού, και όντας το ζωντανό μέσα στο κλουβί θα πρέπει να του φοράει και φίμωτρο (αναρωτιέμαι, και στις γάτες θα βάζουν φίμωτρο?)​

Άμα τώρα θες να στείλεις το σκύλο σου με τις βαλίτσες, αυτός δεν πρέπει να είναι επουδενί πάνω από 25 κιλά βαριά βαριά, γιατί είπαμε υπολογίζουμε και το κλουβί.​

Α! Και δε μπορείς να πας και όπου θες, με τρεις ώρες πτήση πας στη μισή Ευρώπη. Τι, θες πιο μακριά? Να μην πας.​

Όλοι οι υπόλοιποι που έχουμε αγριόσκυλα, ξέρετε αυτά του διαόλου (ανεξαρτήτως χρώματος), που τρώνε, δεν έχουμε λόγο να προβληματιζόμαστε, έτσι κι αλλιώς τα σκυλιά μας είναι πολύ βαριά για να πάνε με τα αεροπλάνα τους...............​
 
Last edited:


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
Χαχα αντε εμεις στο τσακ μπαινουμε, αν κανουμε και μια διαιτουλα λιγες μερες πριν:D (το φιμωτρο μετραει στο συνολικο βαρος ή γλυτωνουμε καποια γραμμαρια;:p)

Ωραια αρχη μας εκανε παντως η Olympic Air, θα την προτιμησουμε:rolleyes::cool:
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
να είναι ήσυχο και σε καμία περίπτωση να μην προκαλεί ενόχληση στους άλλους επιβάτες κατά τη διάρκεια της πτήσης.
και πως μπορούμε να ξέρουμε πως θα αντιδράσει ένα σκυλί στην προσγείωση και στην απογείωση που δεν έχει ξανά ταξιδεύσει?
και αν όντως πανικοβληθεί τι κάνουν τα πετάνε από το παράθυρο?
Nομίζω πως όλοι ξέρουν πως τα ζώα μπορούν να γίνουν απρόβλεπτα.., εκτος και αν τους δώσουμε ηρεμιστικό πριν..
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
με το καλό να έρθει στο σπίτι το κοριτσάκι σου.
υπομονή θα κάνουμε μόνο...τι στο καλό...θαρθει δεν θαρθει αυτή η μέρα???θα έρθει σίγουρα.
ασε εχω κανει διαφορα σχεδια για το τι μπορει να γινει και να μη τη παρω..οπως π.χ. καθως θα ερχομαο μαζι της προς το σπιτι να τη βαλουν σε αλλο αεροπλανο και να χαθει:shock::shock::shock:τα'χω παιξει λεμε
 






tinanef

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2009
246
0
Θεσσαλονίκη
νομίζω ότι μπορείς να την πάρεις μαζί σου στην καμπίνα,σε ένα ειδικό κλουβί.μπορεί να εξαρτάται βέβαια και απο τη αεροπορική εταιρία.
αυτό έτυχε να το δω,όταν ταξίδευα στο εξωτερικό και μιά κυρία που καθόταν μπροστά μας,είχε το σκυλάκι της σε ένα ''κλουβάκι''από μαλακό υλικό και μου είπε πως χρεώνεται 25 ε το κίλο:paja1::paja1::paja1:χαχα
 




Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
εμενα η εκτροφεας μου ειπε οτι δεν επιτρεπεται...θα δειξει...και ποσο εχει το εισητηριο μεχρι τσεχια??για μενα..