Σκυλιά στα αεροπλάνα


vassiak

Member
4 Ιουλίου 2010
11
0
γεια σας παιδιά, βρήκα το forum σας ψάχνοντας λύση στο πρόβλημα που με απασχολεί αυτή τι στιγμή, και έχω ενθουσιαστεί με την παρέα σας...Θα σας παρουσιαστώ στα σύντομα, και αν μπορέσετε να με βοηθήσετε...θα έχουμε ελπίζω τον καιρό να γνωριστούμε καλύτερα στο μέλλον...
Το "ευλερακι" μου, είναι σχεδόν 2 χρονων, και δεν είναι ράτσα...το πήρα κουταβάκι από φιλοζωική...τέσσρα...το θέμα είναι πως είναι κάτι μεταξύ germ poim και labrador...αλλα...στο πιο μεγάλο και από τα δυο!!!!δεν του φαίνεται...γιατί είναι λεπτούλης...αλλα έχει ψιλά πόδια...(είναι κουκλί...)και τελικά οι διαστάσεις του είναι 1,00 μήκος (χωρίς ουρα), 0,85 ύψος, 0,38 πλάτος...αλλα μονο 32 κιλά...δεν είναι και τέρας.........
Το πρόβλημα είναι πως μετακομίζουμε Νέα Υόρκη...σε 20 μέρες!!!(το αποφασίσαμε πριν 10)και ο Euler πρέπει να ταξιδέψει στην ειδική καμπίνα του αεροπλάνου, με KLM (παρεπιπτόντως πρέπει να ναι απίστευτοι με τα ζώα...) και ΠΡΕΠΕΙ να του βρω ένα kennel που είναι διαστάσεων Giant (έτσι λέγεται) και συγκεκριμένα 1.20~1.25 μήκος....ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΟΣΑ PET SHOP ΞΕΡΩ...ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ!!!ΕΝΩ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ!!!
Μέχρι τώρα έχω βρει πως έχει μονο η Λουφτχάνσα τέτοιου μεγέθους κλουβιά...πήγα το αγόρασα...και στο σπίτι είδα πως η πόρτα είναι πλαστική...που η KLM, ΔΕΛΤΑ, Air-France κλπ δε δέχονται!!!θέλουν metal!!!!!!
δεν ξέρω τι να κάνω...έχω φρικάρει και παρακαλώ αν κάποιος ξέρει που μπορώ να βρω αυτή τι διάσταση...πχ η εταιρεία Βάρη που έχω δει ότι στο εξωτερικό έχει το Giant...που την πουλάνε εδώ????????
PLEASE HELP....
 
Last edited by a moderator:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Εδω στις Βρυξέλλες πουλάνε skykennel και στο αεροδρομιο, δεν παίρνεις ενα τηλέφωνο να ρωτήσεις αν ισχύει αυτό και στην Ελλάδα

[FONT=&quot]PS Τα [/FONT][FONT=&quot]greeklish[/FONT][FONT=&quot] δεν επιτρέπονται απο τους κανονισμούς του [/FONT][FONT=&quot]forum[/FONT][FONT=&quot]![/FONT][FONT=&quot][/FONT]
 


vassiak

Member
4 Ιουλίου 2010
11
0
Χιλια συγγνώμη για τα greeklish....

Για το αεροδρόμιο, ειχα μιλησει με εταιρειες cargo γιατι στην αρχη δεν ηξερα πως μπορω να τον μεταφερω, και ολοι μου ανεφεραν πως πρεπει να παω να παρω κλουβι απο τη Lufthansa...Προφανως δεν πουλανε αλλου στο αεροδρομιο...ή υπάρχει άλλος λογος που δε μου δωσαν αλλες εναλλακτικες;
Αυτο που δε μπορω να χωνεψω ειναι...το σκυλι μου δεν ειναι και κανα τερας..(ετσι νομιζω δηλαδη...) και βρηκα μια μαρκα με κλουβια, που το νουμερο 7 που δινει (διαστ 1,05, 0,80, ) λεει πως ειναι για σκυλια 35-100 κιλα!!γραφει για Αγ. Βερναρδου, Μεγαλο Πυρηναιων κα...Αλλα το δικο μου το σκυλι που ειναι 1,00*0,85 υψος, 32 κιλα δε χωραει!!! Τι κανουν οι υπολοιποι φιλοι στο forum με μεγαλοσωμα σκυλια??????
 


vassiak

Member
4 Ιουλίου 2010
11
0
επικοινὢνησα πριν λιγο με ελ βενιζελος...η κοπελα με ακουγε λες και τη ρωτησα που μπορω να αγορασω ενα βοα...τελοσπαντων μου ειπε οτι δεν εχουν τετοια πραγματα στο αεροδρομιο και να δοκιμασω το bag stories!!! που εχει βαλιτσες...βεβαια ετσι, για την ιστορια πηρα και εκει...τιποτα βεβαια..
τι θα κανω??
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Ελπίζω το ύψος να το μετράς ως τον ώμο κι όχι ως το κεφάλι...

Υπάρχουν εταιρίες που έχουν μεταφορείς σε διαστάσεις Μ:1,23μ x Υ:0,92μ x Π:0,85μ.
Πρόσεχε να έιναι "IATA Approved".
Για την μεταφορά με το αεροπλάνο δεν αρκεί μόνο η εφαρμογή των clips, αλλά πρέπει να προσαρμοστούν και οι βίδες (με τα παξιμάδια τους) στις σχετικές οπές.
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
μπορει να εχει αναφερθει στις προηγουμνες σελιδες αλλα ειναι παρα πολλες.γιαυτο ρωταω

η eagean αφηνει σκυλια μονο στις αποσκευες εφοσον ο σκυλος ειναι πανω απο 8 κιλα?
και αν κλεισω εισητηριο μεσο ιντερνετ που θα πρεπει να δηλωσω οτι θα εχω και σκυλο.?
θα πρεπει να τους παρω τηλ?
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
κανεις??
α και κατι ακομα.
για πτησεις εσωτερικου χρειαζεται microchip η δεν ειναι απαραιτητο?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Και δεν έπαιρνες την Aegean τόση ώρα; Θα 'χες μάθει και θα μας έλεγες κι εμάς :D
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
μπορει να εχει αναφερθει στις προηγουμνες σελιδες αλλα ειναι παρα πολλες.γιαυτο ρωταω

η eagean αφηνει σκυλια μονο στις αποσκευες εφοσον ο σκυλος ειναι πανω απο 8 κιλα?
και αν κλεισω εισητηριο μεσο ιντερνετ που θα πρεπει να δηλωσω οτι θα εχω και σκυλο.?
θα πρεπει να τους παρω τηλ?
Nα πάρεις τηλέφωνο να δηλώσεις οτι έχεις σκύλο, γιατι κάποια αεροπλάνα δεν είναι ειδικά διαμορφωμένα κάτω για να δέχονται σκύλους. Εχει τύχει μια φορά που θέλαμε να στείλουμε ενα κουτάβι στη Θεσσαλονίκη. Ευτυχώς ήταν ίσα ίσα στο όριο των 8 κιλών και μετά απο πολλά παρακάλια μας αφήσανε να το βάλουμε στην καμπίνα με την εθελόντρια που το μετέφερε. Τσιπαρισμένο δε νομίζω οτι τσεκάρουν αν είναι, εμβόλια όμως τσεκάρουν.
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Επειδή έχω πετάξει με αεροπλάνο και με 4άποδος μου είναι εκ φύσεως άνω των 8kg :) , προτείνω μόνο τηλεφωνική κράτηση γιατί μόνο τα AirBus έχουν αποθηκευτικούς χώρους ειδικά διαμορφωμένους για να μπαίνουν τα κενελ.
Η διαδικασία εώς τον χώρο που παραδόσεις τον 4άποδο είναι όμορφη πάντως :)

Πλέον υποχρεωτικά με ηλεκτρονική ταυτότητα ειδάλλως δεν γίνεται δεκτό...( ήταν η ενημέρωση που λάβαμε πριν 10 ημέρες για συγγενικό μου πρόσωπο που θέλει να "πετάξει")


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
ερωτηση εκ μερους ενα φιλου:

εκλεισε εισητηριο για πτηση εσωτερικου τον ρωτησαν διαστασεις του σκυλου.
το προβλημα ειναι οτι αυτο το κενελ που εχει πεφτει πια καπως μικρο για τον σκυλο.
π.χ ορθιος πρπει να ειναι με το κεφαλι χαμηλομενο και στο μηκος ειναι 10 εκαταστα παραπανω απο το μηκος του σκυλου.
τελοςπαντων εγω ειπα βεβαια πως θα πρεπει να παρει αλλο μεγαλυτερο κλουβι αλλα επειδη η πτηση ειναι σε λιγες μερες και μαλλον τα οικονομικα του δεν ειναι και στα καλυτερα του μου ειπε πως αυτο το ταξιδι θα το κανει με το παλιο κενελ που εχει.

και η απορια πια ειναι?
την εταιρια την νοιαζει η διασταση του κλουβιου σωστα?δηλαδη δεν την απασχολει αν ο σκυλος ειναι ανετα μεσα η οχι.
υπαρχει περιπτωση να μην μπορεσει να κανει την πτηση επειδη για τις διαστασεις του σκυλου προβλεπεται μεγαλυτερο κλουβι?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
υπαρχει περιπτωση να μην μπορεσει να κανει την πτηση επειδη για τις διαστασεις του σκυλου προβλεπεται μεγαλυτερο κλουβι?
Εξαρταται, ποιον θα βρει μπρωστα του την ωρα του Check in!!!

Οταν πετουσε το φλεβαρη η φιλη μου με την αδελφη των δικων μου πισω στην γερμανια, ζητησε η κοπελλα στο Check in ακομα και το βιβλιαρο εμβολιων, το κοιτουσε με πολυ σοβαρι υφος και εκανε πως ξερει να το διαβασει!!!
Πλακα πλακα ομος η φιλη μου ειχε χασει το βιβλιαριο της σκυλιτσας, κατι που ανακαλυψε μια μερα πριν απο την αναχωριση της απο την γερμανια προς ελλαδα. Ετσι πηρε μαζι της το βιβλιαριο του αλλου της σκυλου (αρσενικος και black brindle!!) και η "ελεγτης" σιγα μην καταλαβε τιποτα!

Ετσι θα μπορει ο φιλος σου να πεσει σε εναν αλλον υπαλληλακο που κανει τον εξυπνο και να του την λεει για το μεγεθος του Crate!

Οτι τους καπνησει δηλαδη!!
 
Last edited:


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
μου ειπε πως πηρε τηλ και ρωτησε και του ειπαν πως τους νοιαζουν να μην ειναι μεγαλυτερο το κλουβι απο 125χ75χ85 απο εκει και περα δεν εδειξαν και ιδιετερη σημασια για το ποσα κιλα ειναι ο σκυλος.
τι να πω ειναι και που θα πεσεις.

ευχαριστω για την απαντηση σου!
 




minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Ερώτηση..μαλακή τσάντα μεταφοράς επιτρέπεται στην καμπίνα???

Νομιζω οτι αν το σκυλι ειναι κατω απο 4 κιλα μπορεις να το εχεις μαζι σου σε κλουβι μεταφορας πανω στην καμπινα. Αλλα φανταζομαι οτι αυτα ειναι αναλογα την πολιτικη της καθε εταιρειας.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Στην aegean μου είπαν όχι..όμως στενή μου φίλη μετέφερε το westie της σε μαλακή τσάντα στην καμπίνα..στην aegean..

Το άλλο περίεργο είναι ότι ενώ λένε οριακά 8 κιλά με το κλουβί..της φίλης μου είναι 8 κιλά το ίδιο το σκυλί μόνο και όμως ταξιδεύει κανονικά μαζί της πάνω..

Δεν είναι περίεργο?
και λέω μαλακή τσάντα μπας και γλιτώσουμε κανένα κιλό..για να πάρω τον δικό μου (westie) μαζί αεροπορικώς έξω..
 
Last edited:






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πτήση σκύλου με την Aegean...
:D
Aπλα δεν έχω καταλάβει πόσο μπορεί να είναι επιεικείς ..μπορεί να είναι για π.χ. 200 -300 γραμμάρια παρα πάνω..?..και αν τελικά από κοντά μπορεί και να σε αφήσουν πιο εύκολα..

Δηλαδή π.χ. δεν πας με crate αλλα με μαλακή τσάντα (με μικρόσωμο)..περνάς?..
Τυχαίνει να είναι το σκυλί σου 200 300 γραμμάρια πάρα πάνω..περνάς?

Η aegean ήταν καθαρά παράδειγμα..

Πόσο αυστηροί είναι τα όρια για τα σκυλιά στις αεροπορικές εταιρίες?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
H φιλη μου απο γερμανια εφερε την μικρη σκυλιτσα σε μαλακια δερματινη τσαντα με Lufthansa στην καμπινα.

Μια αλλη φιλη μου εφερε τον Γαλλικο Μπουλντογκακο- 9 κιλων της με την Ολυμπιακη στην καμπινα σε μαλακια τσαντουλα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981