Σκυλιά στα αεροπλάνα


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν πάνε αποσκευές τα ζώα παιδία, μην το λέτε αυτό και τρομάζετε κόσμό.
Σε ξεχωριστό διαμέρισμα πάνε που αερίζεται.
Η διαφορά είναι μεγάλη εώς τεράστια.
Δεν το ξέρω έτσι εγώ. Ίσως κάποιες εταιρείες να έχουν ξεχωριστό διαμέρισμα αν και αμφιβάλω. Με τις αποσκευές πάνε και για αυτό οταν ταξιδεύει σκύλος στην πτήση ειδοποιείται ο πιλότος ώστε να ρυθμίσει την θερμοκρασία.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Δεν το ξέρω έτσι εγώ. Ίσως κάποιες εταιρείες να έχουν ξεχωριστό διαμέρισμα αν και αμφιβάλω. Με τις αποσκευές πάνε και για αυτό οταν ταξιδεύει σκύλος στην πτήση ειδοποιείται ο πιλότος ώστε να ρυθμίσει την θερμοκρασία.
Ξεχωριστά πάνε, οι αποσκευές δεν έχουν εξαερισμό στα αεροπλάνα.
 






aggeliki19

Active Member
1 Μαϊου 2012
29
0
μπορεί να γίνομαι λίγο κουραστική και να τα έχετε πει ήδη αυτά αλλά μέσα σε τόσες σελίδες χάνομαι... Τελικά μπορούμε κανονικά σε υφασμάτινο να μεταφέρουμε τα σκυλάκια μας πάνω στην καμπίνα ή όχι;
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
μπορεί να γίνομαι λίγο κουραστική και να τα έχετε πει ήδη αυτά αλλά μέσα σε τόσες σελίδες χάνομαι... Τελικά μπορούμε κανονικά σε υφασμάτινο να μεταφέρουμε τα σκυλάκια μας πάνω στην καμπίνα ή όχι;

Ναι μπορείς αλλά σε κάθε εταιρία έχει άλλο όριο βάρους και άλλο όριο κλουβιού μεταφοράς.
Μπες στο site της εταιρίας που θες να πετάξεις και δες.

Εάν θυμάμαι καλά όταν έφερα τον μικρό από Ιταλία τα χριστούγεννα η Aegean είχε όριο 8 κιλά και η Alitalia 10 κιλά για μεταφορά μέσα στην καμπίνα.
 


aggeliki19

Active Member
1 Μαϊου 2012
29
0
Ναι μπορείς αλλά σε κάθε εταιρία έχει άλλο όριο βάρους και άλλο όριο κλουβιού μεταφοράς.
Μπες στο site της εταιρίας που θες να πετάξεις και δες.

Εάν θυμάμαι καλά όταν έφερα τον μικρό από Ιταλία τα χριστούγεννα η Aegean είχε όριο 8 κιλά και η Alitalia 10 κιλά για μεταφορά μέσα στην καμπίνα.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.. Λίγο πολύ αυτά τα ήξερα.. Το θέμα μου είναι αν πρέπει οπωσδήποτε να το έχω σε πλαστικό κλουβάκι ή αν μπορώ και σε υφασμάτινο ;
 






Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Και σε υφασμάτινο μπορείς να το μεταφέρεις αρκεί να κλείνει και να μη βγει ο σκύλος έξω. Έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές ένα που μοιάζει με βαλιτσάκι, όχι κουτί, και είναι από σκληρό ύφασμα με σκληρό πάτο.
Αν ταξιδέψεις με εταιρεία που χρεώνουν με το κιλό σα να είσαι στη λαϊκή, όταν το ζυγίσουν, μη βάλεις τίποτα μέσα στο τσαντάκι, ούτε τον πάτο, μόνο τον σκύλο.:rolleyes:
Το καλό τους είναι ότι δε ζυγίζουν όσο τα κουτιά και είναι πιο εύκολο να χωρέσουν κάτω από το κάθισμα όπως υποχρεούσαι.
Καλή πτήση!
 


xri_ni

Well-Known Member
30 Μαϊου 2011
57
0
35
Αθήνα
Τα σκυλιά και οι γάτες με πλακουτσωτή μουσούδα δεν αντέχουν στο ζεστό κλίμα και αντιμετωπίζουν δυσκολίες ως προς την προσαρμογή της φυσιολογικής θερμοκρασίας του σώματός τους σε θερμό κλίμα. Συνεπώς, τέτοια ζώα είναι πολύ ευαίσθητα στην θερμότητα και αντιμετωπίζουν αναπνευστικά και αναπαραγωγικά προβλήματα.Τα εν λόγω αναπνευστικά προβλήματα ενδέχεται να αυξηθούν σε καταστάσεις αυξημένου στρες.
Ως προφύλαξη, η Aegean δεν θα δέχεται τέτοια ζώα ως παραδιδόμενες αποσκευές ή στον χώρο αποσκευών, λόγω της αδυναμίας τους να αναπνεύσουν εύκολα και να παραμείνουν σε φυσιολογική θερμοκρασία.
Δηλαδη ουτε στην καμπινα επιτρεπονται?Αυτο εννοει με το παραδιδομενες αποσκευες?Και αν εγω πχ μετακομισω στο εξωτερικο δε θα μπορω να παρω το σκυλακι μου μαζι:confused:?
 


cesar millan

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2012
101
0
Δηλαδη ουτε στην καμπινα επιτρεπονται?Αυτο εννοει με το παραδιδομενες αποσκευες?Και αν εγω πχ μετακομισω στο εξωτερικο δε θα μπορω να παρω το σκυλακι μου μαζι:confused:?
Στην καμπινα τα παιρνεις κανονικα μαζι σου.. Και εγω που πεταω συχνα δεν εχω θεμα με το πεκε που εχω !
 


aggeliki19

Active Member
1 Μαϊου 2012
29
0
Και σε υφασμάτινο μπορείς να το μεταφέρεις αρκεί να κλείνει και να μη βγει ο σκύλος έξω. Έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές ένα που μοιάζει με βαλιτσάκι, όχι κουτί, και είναι από σκληρό ύφασμα με σκληρό πάτο.
Αν ταξιδέψεις με εταιρεία που χρεώνουν με το κιλό σα να είσαι στη λαϊκή, όταν το ζυγίσουν, μη βάλεις τίποτα μέσα στο τσαντάκι, ούτε τον πάτο, μόνο τον σκύλο.:rolleyes:
Το καλό τους είναι ότι δε ζυγίζουν όσο τα κουτιά και είναι πιο εύκολο να χωρέσουν κάτω από το κάθισμα όπως υποχρεούσαι.
Καλή πτήση!
Ευχαριστώ πολύ!!! Μου έφυγε ένα βάρος.. η αλήθεια είναι ότι τα υφασμάτινα είναι πιο εύκολα και στην μεταφορά και το προτιμώ...
 


mousouda

Well-Known Member
12 Αυγούστου 2011
112
39
12
Skilospito Ave.
Καλημερα!
παιδια εχω πηξει! διαβαζω ολα αυτα τα παρατραγουδα που εχουν γινει απο αμελεια του πιλοτου και εχω φρικαρει!
Θελω να ταξιδεψω με την μικρη αλλα φοβαμαι παααααρα πολυ να την δωσω στις αποσκευες!!!Ειναι 11 κιλα γαλλικο μπουλντογκ οποτε δεν παιζει να με αφησουν να την παρω καμπινα (shit!). Τελικα τι προτεινετε εσεις?? :confused::confused:
 




νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Τά γαλλικα μπουλντόγκ δεν ταξιδεύουν στις αποσκευές σε πολλές εταιρείες (πχ. Aegean)για λόγους υγείας ,αν καί λόγω βάρους δεν μπορείς νά τό έχεις στην καμπίνα ,δεν ξέρω πώς θά μπορέσεις νά ταξιδέψεις τελικά.

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Καλημερα!
παιδια εχω πηξει! διαβαζω ολα αυτα τα παρατραγουδα που εχουν γινει απο αμελεια του πιλοτου και εχω φρικαρει!
Θελω να ταξιδεψω με την μικρη αλλα φοβαμαι παααααρα πολυ να την δωσω στις αποσκευες!!!Ειναι 11 κιλα γαλλικο μπουλντογκ οποτε δεν παιζει να με αφησουν να την παρω καμπινα (shit!). Τελικα τι προτεινετε εσεις?? :confused::confused:

Παίζει ρόλο και που θα πας και γιατί θα πας.
Αν είναι να πας Αγγλία για τουρισμό και το θες μαζί σου ξέχασε το δεν συμφέρει από οικονομικής πλεύράς.

Ψάξου και με άλλες αεροπορικές όχι μόνο Aegean το όριο για την καμπίνα επιβατών παίζει από εταιρεία σε εταιρεία.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Νομίζω η πιο "ανεχτική" στο θέμα κιλών είναι η Alitalia με όριο τα δέκα κιλά με το κλουβί μεταφοράς !
 




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Αν ξέρετε και καμία άλλη αεροπορική πλυν της British που πετάει για Αγγλία και δέχεται να μεταφέρει σκυλία πείτε μου γιατί από της γνωστές τζίφος.