Σκυλιά Ring vs IPO




Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Εγω βγαζω τρια συμπερασματα δεδομενου οτι λεει οτι η μαχητικοτητα ειναι προεκταση του πρευ

α ) ειτε οτι το πρευ δεν συνοδευεται παντα απο μαχητικοτητα

β) ειτε οτι η μαχητικοτητα συνοδευεται παντα απο πρευ και το αντιστροφο

γ ) ειτε οτι την μαχητικοτητα την συνοδευει παντα το πρευ αλλα δεν ισχυει το αντιστροφο

Η απουσια νευρων ομως εχει να κανει με την ενταση και οχι με την μαχητικοτητα και τα σκυλια του ρινγκ στερουνται νευρων αλλα μαχητικοτητα εχουν
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Εγω βγαζω τρια συμπερασματα δεδομενου οτι λεει οτι η μαχητικοτητα ειναι προεκταση του πρευ

α ) ειτε οτι το πρευ δεν συνοδευεται παντα απο μαχητικοτητα

...
Αυτό ακριβώς λέω και εγώ :)

Κοινώς για να υπάρχει μαχητικότητα χρειάζεται και κυνηγητικό, αλλά το κυνηγητικό δεν εγγυάται μαχητικότητα
 






kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
σορυ ρε παιδες σε ποιο αθλημα οταν σταματαει ο β.ε σταματαει και ο σκυλος?
Όταν λέω ότι σταματάει ο σκύλος (ο δικός μου) εννοώ ότι δε μένει δαγκωμένος στο μανίκι όταν σταματήσει ο βοηθός να κουνιέται

Δε σημαίνει ότι ο σκύλος μου δε δαγκώνει, αλλά ότι του λείπει η μαχητικότητα. Σίγουρα χάνει κάποιους βαθμούς, αλλά την εξέταση την περνάει στο χαλαρό. Στο κάτω κάτω, σε εξέταση που έδωσα, η κρίση που πήρα για τα καθήκοντα προστασίας ήταν "πολύ καλός", με τη σημείωση ότι λείπει η μαχητικότητα στο σκύλο μου.

Αυτό όμως δουλεύεται και ήδη υπάρχει βελτίωση στο συγκεκριμένο τομέα
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
εγω νομιαζα οτι οταν σταματας απλα και αυτος σταματαει να κινειτε(τραβαει).κ οχι οτι αφηνει.κ υπεθεσα οτι δεν μπορει να ειναι αυτο ελειψη μαχητικοτητας.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Και τα Φιλα παντως αν σταματησεις να κουνιεσαι σταματανε να δαγκωνουν με την διαφορα οτι θελουν να σε εχουν απο κατω πατημενο,οτιδηποτε ειναι αυτο,δεν θελει να το σκοτωσει θελει να το ακινητοποιησει,το εχω δει και σε αλλα σκυλια θελει μαλλον ζωη ο σκυλος.
Και μαλλον εχει σχεση με το κυνηγι.
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
http://www.facebook.com/pages/Real-...=ts#!/topic.php?uid=180463418633541&topic=389

Prey Drive

Prey drive is part of a dog's food gathering behaviour. In a predatory animal that means prey drive governs hunting and killing techniques. Chasing, flushing, pouncing, biting, and shaking-to-death, are the most important of these techniques when we are talking about protection training. In order to stimulate these instinctive techniques in the dog, we have to keep in mind what a real prey animal does when it is hunted. Prey is always on the move, it always moves in an evasive fashion, and it is panic-stricken. These behaviours in turn trigger pursuit, pouncing, biting, pulling, and shaking-to-death in the dog. Prey drive is inborn, and is a trainable instinct, meaning it can be enhanced or reduced. Prey drive can be exhausted, meaning that a time will come when the dog "doesn't feel like performing the desired behaviours any more." Author's note: Considering the serious effects the end result of this drive would have on a prey animal, I do not subscribe to the idea that prey work is only a silly game.

Fighting Drive

Again the question of whether or not an independent fighting drive exists has not yet been answered. Some dog-experts feel that a fighting drive must exist and that it is related to the play drive. The term fighting drive is an oxymoron. It combines the word drive refers to an inherited trait which serves to preserve life and species, with the word fight which refers to physical combat. A drive to fight would then be an internal motivation which leads the animal into a potentially harmful situation. But even in social aggression the non-physical ritualistic showdowns are much more common than the injurious physical fights. However, that argument aside, the term fighting drive is a useful description of a desirable behaviour in the dog. We want to see a dog who has fun fighting with the helper. But only a dog who doesn't feel like he is fighting for his life can be unstressed and have fun. Therefore I (Raiser) feel that fighting drive is an extension of prey drive.

What qualities make up good fighting drive - meaning the spontaneity? Practical experience has shown that dogs who work primarily in as a result of their defensive drive may still lack fighting drive. Dogs like that then often fail to engage the helper if he does not present any defensive stimuli, but work confidently while under threat. The desire to "seek the fight" is an essential ingredient of fighting drive. In all dogs with pronounced fighting drive, I also found pronounced prey drive. Making prey is a passionate activity which does not stress the dog. However, prey drive alone is not equal to fighting drive, the dog also has to use defense behaviour. The fundamental component of fighting drive is the active part of the aggressive drive, social aggression. Therefore, the dog must always see the helper as a rival. The object of competition could vary: it could be the prey (hence the relation to prey drive); or it could be social rank, which works well with dominant dogs. So in order to increase fighting drive, we have to promote prey drive, build up defense drive, and strengthen aggression by teaching the dog that he can defeat and dominate the helper. This should make it very clear that as much as fighting drive is a very desirable quality, one cannot expect to see it fully developed in a one year old dog.

Author's note: Do your dogs a favour and help them develop all the components that make up good fighting drive, rather than waiting until it magically appears out of thin air because the dog should have "it" naturally.

© Schutzhund Village 2003-2010
 
Last edited:


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Οι αποψεις ομως για το τι ειναι και το πως ονομαζεται κατι στον σκυλο ειναι λιγο μπερδεμενο,παραδειγμαΤΟΛΜΗ, ΘΑΡΡΟΣ(μπορουμε να χαρακτηρισουμε ενα σκυλι θαρραλεο?),ΖΗΛΕΙΑ(υπαρχει???),ΑΓΡΙΑΔΑ,ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ(σε θηραμα?,η σε σκυλια?),ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΟΤΗΤΑ(που???),ΜΙΣΟΣ(γιατι?προς ποιον???),ΡΕΒΑΝΣ(μας τα κραταει ο σκυλος???)ΦΟΒΟΣ,και αλλα πολλα,ο καθε ενας εχει την δικη του θεωρια και εξηγηση,τωρα τι ειναι σωστο και τι λαθος?ακομα και για τον ανθρωπο δεν υπαρχει εξηγηση 100% και σε καθε σκυλο βγαινει διαφορετικα.
Δεν μου αρεσει που ορισμενοι εκπαιδευτες ειναι 100% σιγουροι για τους ορους που χρησημοποιουν,πιστευω οτι ισχυουν μονο για τον τυπο εκπαιδευσης που κανουν και αυτοι οι τροποι ειναι οι εξης 1,ειναι η γερμανικη μεθοδος(Σουτζχουντ,και στο ΙΠΟ τον ιδιο τροπο εχουν,και στην υπακοη παλι η ιδια σχολη,αλλα πραγματα βεβαια αλλα ο ιδιος τροπος)υπαρχει και το Ρινγκ που για μενα η διαφορα του ειναι στην ορθογραφια μονο η καπως ετσι.
Με λιγα λογια υπαρχουν πολλοι τροποι εκπαιδευσης αλλα δεν υπαρχουν σχολες οπως η Γερμανικη αυτοι εχουν κανει σχολη υπαρχουν βιβλια κ.τ.λ.χουντα δηλαδη για τον σκυλο,εισαι καλος ειμαι καλος,εισαι κακος την εχεις βαμμενη(τωρα το εξελιξαν λιγο και θελουν να βγαλουν την τιμωρια οποτε μονο επιβραβευση,φοβουνται να μην χασουν την πατεντα)σε γενικες γραμμες ολα ειναι ρευστα.
Το μονο κακο ειναι οτι σκυλος φυλακας για πολλους ειναι μονο αυτος που μπαινει σε ενα ριγκ και κανει μια παρουσιαση των οσων ξερει με απολυτα συγκεκριμενο τροπο,ολα τα αλλα ειναι λαθος(λες και την εβγαλε ο Θεος την πατεντα)αυτοσχεδιασμοι απαγορευονται,οποτε ειναι μονο για Γερμανικες ρατσες Ντομπερμαν,Ροτβαιλερ,Γ.Π.,Μποξερ,Σναουτζερ,αντε και κανα Γερμανοβελγο Μαλινουα,υπαρχουν κατα καιρους και αλλα σκυλια βεβαια μεχρι και Φιλα,αλλα η ολη εκπαιδευση ειναι προσαρμοσμενη στις Γερμανικες ρατσες,και στον Γερμανικο τροπο σκεψης και φυλαξης.
Οτι αλλο κανει καποιος σκυλος εκτος απο αυτα ειναι λαθος Ε για μενα αυτο ειναι μακακια.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Αν θες εναν σκυλο να σου φυλαει την αυλη δεν χρειαζεται κατι εξεζητημενο , να γαυγιζει και ας δαγκωνει απο ανασφαλεια ειναι οκ αν μπορεις να ελεγχεις το πως θα γινεται η φυλαξη

αν θες να εμβαθυνεις ασχολεισαι με διαδικασιες που σκοπο εχουν να βελτιωσουν τα καθηκοντα προστασιας του σκυλου

τα σεναρια δεν ειναι σταθερα σε ολα τα σπορ
 


Lord & Maya

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
470
0
Sorry ρε παιδιά δεν θέλω να σας αναστατώσω. Σταμάτησα να διαβάζω στην τρίτη σελίδα. Να πω το εξής.

Α) Όποιος δουλεύει ηλεκτρικό τέρμα και όχι στο ποιο χαμηλό ερέθισμα ε΄κτός απο Βάρβαρος είναι και άσχετος και μείνετε μακρυά. Β) το καρφί όπως το λέτε ο κύριος λόγος είναι να δίνεις μικρά τινάγματα για να ξυπνάς τον σκύλο και όχι να τον σκίζεις. Όταν είναι να πονέσει ο σκύλος πονάει απο δική του πρωτοβουλία.

Αυτό με το καρφί φαίνεται οτι γίνετια λάθος χρήση απο το αους και απο την κουρτίνα. ΒΛέπεις σκυλιά εκει που γαυγίζουν να γυρίσουν πίσω να δουν αν έρχεσαι επειδή σε ακούν και ξέρουν οτι θα πονέσουν μετά. Αυτό είναι λάθος ερεθιστή-εκπαιδευτή. Γενικά φύγετε μακρυά απο τέτοιους ανθρώπους. Προσωπικά χρησιμοποιώ και τα 2. Και ηλεκτρικό και καρφιά. Το ηλεκτρικό το έχω πάντα στην χαμηλή ένταση (δεν πρέπει να πονάει ) και το καρφί επίσης το έχω για να ξυπνάω το σκυλι.

Με την θετική επιβράβευση ΜΟΝΟ κανένας δεν θα πάει για εξετάσεις.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Με την θετική επιβράβευση ΜΟΝΟ κανένας δεν θα πάει για εξετάσεις.
Έχει συζητηθεί ξανά αυτό το θέμα και αυτό που λες είναι λάθος.
Έχω τρία σκυλιά με ΒΗ & ΙΡΟ 1, ετοιμάζω ένα ακόμα για ΙΡΟ1 και ένα για FH 1. Στις επόμενες εξετάσεις θα είμαι εκεί, μπορείς να τα δεις :)
 




Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Αυτό με το καρφί φαίνεται οτι γίνετια λάθος χρήση απο το αους και απο την κουρτίνα. ΒΛέπεις σκυλιά εκει που γαυγίζουν να γυρίσουν πίσω να δουν αν έρχεσαι επειδή σε ακούν και ξέρουν οτι θα πονέσουν μετά. Αυτό είναι λάθος ερεθιστή-εκπαιδευτή. Γενικά φύγετε μακρυά απο τέτοιους ανθρώπους. Προσωπικά χρησιμοποιώ και τα 2. Και ηλεκτρικό και καρφιά. Το ηλεκτρικό το έχω πάντα στην χαμηλή ένταση (δεν πρέπει να πονάει ) και το καρφί επίσης το έχω για να ξυπνάω το σκυλι.

Με την θετική επιβράβευση ΜΟΝΟ κανένας δεν θα πάει για εξετάσεις.
που αναφερεσαι ;