Σκυλοι της διωξης ναρκωτικων


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Ειχα μια συζητηση την προηγουμενη βδομαδα με ενα φιλο που ειναι στρατο και λεγαμε για τα σκυλια του στρατου για την εκπαιδευση τους κλπ.
Μου ειπε 2 πραγματα ενα καλο και ενα κακο.

Το καλο ειναι οτι δν χρησιμοποιουν καθολου βια στην εκπαιδευση περισσοτερα περνανε μου λεει αυτοι που ειναι να παρουν αστυνομικο σκυλο παρα τα σκυλια...

Το κακο τωρα: του ειπε καποιος π εχει σκυλο αστυνομικο οτι τα σκυλια που ψαχνουν για ναρκωτικα και ουσιες γενικα για να φτανουν στο σημειο να το αναζητουν και να το βρισκουν τους δινουν μικροποσοτητες ουσιων ουτως ωστε να εθιζονται κατα καποιο τροπο και να εχει σιγουρα αποτελεσματα η ερευνα.

Ξερει κανεις αν οντως ισχυει κατι τετοιο?
Ουτε αυτος ο φιλος μ ειναι πολυ σιγουρος αν ειναι αληθεια αλλα εμενα μου ακουγεται πολυ ασχημο... :(
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Φυσικά και δεν ισχύει κάτι τέτοιο!!!! Είναι δυνατόν να δουλεύει το σκυλί μαστουρωμένο;;;;;;;;;;;;

Η εκπαίδευση των σκύλων για να βρουν ναρκωτικά είναι ουσιαστικά ένα παιχνίδι. Συνδυάζουν την μυρωδιά των ναρκωτικών με κάτι που ο σκύλος θέλει πάρα πολύ π.χ. ένα μπαλάκι, τώρα για να πάρει ο σκύλος το μπαλάκι πρέπει να εκτελεί συγκεκριμένες συμπεριφορές όταν μυρίσει τα ναρκωτικά. Ο σκύλος τα βρίσκει για να πάρει την ανταμοιβή του που είναι το παιχνίδι που του αρέσει όχι η κόκα.... :wink:
 


dolph26

Active Member
1 Ιανουαρίου 2008
43
0
αθηνα
εγω παντως που υπηρετησα στην αεροπορια στη μοναδα μου ειχαμε σκυλια για την φυλαξη του στρατοπεδου 9 στον αριθμο και αντιστοιχα 9 ατομα με την λεγομενη ειδικοτητα του ''σκυλα''.
δε θα το ελεγα οτι περνανε καλα ηταν ολα κλεισμενα σε κλουβες ολη τη μερα και εβγαιναν μονο για να κανουν την υπηρεσια τους δηλαδη φυλαξη χωρου.νομιζω οτι προβλεπεται να ασχολουνται συχνα εως και σε καθημερινη βαση μαζι τους πραγμα το οποιο δε γινονταν...απογορευονταν να τα παρουν μαζι τους ως περιουσιακο στοιχειο του στρατου επρεπε να βρισκονται μεσα στη μοναδα...αποτελεσμα?να τα ταιζει ενας απο αυτους μια φορα τη μερα και οχι το αφεντικο τους ,να μην γυμναζονται και να ειναι ολη μερα σε κλουβια εως οτου ερθει η μερα για υπηρεσια.
απο εκει και περα μονο ενας ηταν φιλοζωος και ενδιαφερονταν για το σκυλι που ειχε αναλλαβει και η διαφορα φαινονταν ξεκαθαρα απο τα αλλα στη συμπεριφορα του κυριως.υπηρχαν και αλλοι 2 που τα σαπιζαν στο ξυλο με τι δικαιολογια οτι μονο ετσι θα σεβονται και θα μαθουν και οτι δεν ειναι οικιακης χρησης σκυλια.
παντως εχω την εντυπωση οτι πριν φτασουν στα χερια του καθε ασχετου και στις μοναδες οτι στα κεντρα που εκπαιδευονται τους φαιρονται οπως πρεπει και υπαρχουν σωστοι και καλοι επαγγελματιες...η καταληξη τους μαλλον δεν ειναι αυτη που πρεπει.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
dolph26 δεν μπήκα σε αυτή την διαδικασία να πω πως περνούν αυτά τα σκυλιά ειδικά στην Ελλάδα αλλά στο πως εκπαιδεύονται για βρουν ναρκωτικά...

Δυστυχώς ο τρόπος εκπαίδευσης σκύλων για τις Δημόσιες Υπηρεσίες είναι κλειστός και δεν νομίζω να υπάρχει και ενημέρωση για νέες μεθόδους εκπαίδευσης...
 


dolph26

Active Member
1 Ιανουαρίου 2008
43
0
αθηνα
γραψαμε σχεδον ταυτοχρονα ...δεν αναφερθηκα στα της εκπαιδευσεως στα οποια σαφως γνωριζεις παραπανω σχολιασα το αλλο σκελος

Το καλο ειναι οτι δν χρησιμοποιουν καθολου βια στην εκπαιδευση περισσοτερα περνανε μου λεει αυτοι που ειναι να παρουν αστυνομικο σκυλο παρα τα σκυλια...


και απλα ειπα τι ειδα εγω με τα ιδια μου τα ματια.αν και η μανου αναφερει αστυνομικα σκυλια. :lol:
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Καλα εγώ πιστεύω ότι τα ίδια περνάνε και τα σκυλιά.... μένω σε αυτό που είπες... "υπηρχαν και αλλοι 2 που τα σαπιζαν στο ξυλο με τι δικαιολογια οτι μονο ετσι θα σεβονται και θα μαθουν και οτι δεν ειναι οικιακης χρησης σκυλια."...........................................................
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Είναι δυνατόν να δουλεύει το σκυλί μαστουρωμένο;;;;;
:lol: :lol: :lol:


ξερεις πολλους επυ που να μην ειναι.....

σκυλαδες γινονται για να εχουν καλιτερα οφφ.εαν τους ρωτησεις τι ειναι σουτσχουντ δεν ξερουν...εξαιρεσεις εννοειται οτι υπαρχουν....
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Παιδια ειλικρινα δν εχω ιδεα σας μετεφερα αυτα ακριβως που μου ειπε αυτος ο φιλος μου.
Αυτος ειναι στο πενταγωνο και μου ειπε οτι τα βγαζουν καθημερινα βολτα ασχετα με την υπηρεσια που μπορει να εχουν.
Δν ξερω τι να πω...

Για την εκπαιδευση παντως του ειπε αυτο π εγραψα παραπανω και επισης οτι οταν ειναι να αποσυρθει το σκυλι απο την υπηρεσια λογω ηλικιας η τραυματισμου το παιρνει σπιτι του ο "σκυλας" μεχρι να πεθανει...
Και δν παιρνει και αλλο σκυλο μετα...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αν θέλει , το παίρνει, παίρνει και άλλο σκύλο μετα αν θέλει ...

Πολλοί αγαπάνε την δουλειά τους και τα σκυλιά τους. Τα σκυλιά που μυρίζουν ναρκωτικά μένουν και στα σπίτια τους. Τα patrol όχι, είναι πολύ άγρια ζώα ...

Δεν παίρνουν ναρκωτικά τα σκυλιά, και ο λόγος είναι απλός:

θα επρεπε να είναι εθισμένα συνεχώς (μην ξεχνάμε ότι αποχή = απεξάρτηση) σε 10 διαφορετικές ουσίες, αφού τις μυρίζουν όλες :wink:

Αυτό δεν γίνεται. Φυσικά μυρίζουν όλες τις ουσίες, όχι ότι κάνουν χρήση όμως αυτών ...
 












Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Να πω κάτι άσχετο? Θυμάστε τον γερμανικό που έπαιζε στην ταινία "Λαγωνικό Κ9" με τον Μπελούτσι? Ένα φοβερό σκυλί? Έμαθα ότι ήταν πραγματικός σκύλος της δίωξης ναρκωτικών και πέθανε από σφαίρα ο κακομοίρης...
 


galazia

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
98
0
Promitheas said:
dolph26 said:
Ο κακοποιός πρέπει να ήταν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του σκύλου!
:lol: :lol: :lol:
χαχαχαχαχαχαχα,αυτο σκεφτηκα κι εγω! :lol:

ντενις,γιατι αυτα τα τοσο αγρια που λες,δεν μενουν με το αφεντικο τους?
:roll:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν πλησιάζονται από πολίτες, έτσι πρέπει να είναι κατά την υπηρεσία ...
είναι μερικά από αυτά εξαιρετικά επικίνδυνα ...