Σκυλος σε ΜΜΜ?


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Συμφωνώ με το Στέλιο. Αφού βάσει νόμου δεν επιτρέπονται καν μεγαλόσωμα σκυλιά (εκτός αν είναι συνοδοί), θα έπρεπε τουλάχιστον εσύ από μέρους σου να έχεις φροντίσει να κάνεις όσο καλύτερη εντύπωση μπορούσες ώστε να κερδίσεις την εκτίμησή τους και να μην αναγκαστείς να βγεις από το μετρό.
Έπρεπε να έχεις φίμωτρο μαζί σου, το κράτος δεν είναι υποχρεωμένο να σου παρέχει. Δεν είμαστε και η Λιμνούπολη που λέει η Lovey. Δηλαδή αν είχα εγώ ένα καφέ/κατάστημα/κτλ και δεν επέτρεπα σκύλους θα έπρεπε να βάλω φιμωτράκια στην είσοδο ή θα έπρεπε εσύ ως πελάτης να προνοήσεις ώστε να σε δεχθώ στο κατάστημά μου; Δεν έχει νόημα αυτό που σκέφτεσαι, its too good to be true.

Αν με ρωτάς προτιμώ ένα σκύλο χωρίς φίμωτρο μέσα στο μετρό, παρά τον άπλυτο που μπαίνει και πεθαίνεις από τη μπόχα μέχρι να κατεβεί αυτός ή εσύ στην επόμενη στάση. Όμως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, εσύ ως υπεύθυνος ιδιοκτήτης οφείλεις να είναι σωστός ο σκύλος σου να μην έχει κανείς να σου πει κάτι.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Στην Αθήνα λοιπόν πώς έχουν εξελιχθεί τα πράγματα;

Ευχαριστώ πολύ!
Το κλιμα αλλαζει κι εδω προς οφελος των σκυλων.
Μικρα-μικρά καθημερινα πραγματακια δειχνουν οτι στην Ελλαδα υπάρχει αρκετος χωρος για τους σκυλους στην ζωη μας και εξω απο το σπιτι.

- Για παραδειγμα η εισοδος των σκυλων στα περισσοτερα καταστηματα της περιοχης που μενω αλλα και του κεντρου (αφου ρωτησω πρωτα φυσικα) ειναι πλεον δεδομενη.
- Υστερα στα διαφορα παρκα οπου πηγαινουμε υπάρχει ενθουσιασμος και ενδιαφερον για τα σκυλια και δεν τα θεωρουν πλεον "βρωμια".
- Η νομοθεσία ως αφορά τα pets εχει αλλαξει θετικα για τη διαμονη στο σπιτι.
- Βλέπω συνεχώς ιδιοκτητες να μαζευουν τις ακαθαρσίες των σκυλων τους απο το δρομο.
- Υπάρχει επιδοτηση απο τους Δημους για οποιους θελουν να στειρώσουν ενα αδεσποτο.
και, και και...

Ας μην τα βλέπουμε ολα χάλια.

Σιγουρα εμεις εδω θα θελαμε να πηγαινουμε και στην εκκλησια με τον σκυλο και να μην υπάρχει προβλημα. Αλλα την τρέλα μας δεν μπορουν να την συμμεριστουν και οι υπολοιποι. Πρεπει λοιπον να τηρουνται καποιοι κανονες οπως το φιμωτρο στα ΜΜΜ κλπ κλπ...
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Ο Κόφι ειναι 23 κιλά μαντράχαλος, δεν τον λες και "σκυλάκι", αλλά ούτε και τεράστιο.

Τις νομοθετικές εξελίξεις ως προς το θέμα κατοικία τις γνωρίζω, μιας και έχουμε ακόμη 5 σκυλιά στο σπίτι μου στην Αθήνα και επιτέλους χαμογελάσαμε με τις αλλαγές.

Το πρόβλημά μου δεν ειναι αν θα φορέσω φίμωτρο στον Κόφι όταν μπούμε σε τραίνο ή μετρό... αλλά το ΑΝ θα μας αφήσουν να μπούμε.
Θα μπω δηλαδή σαν "κλέφτης" ή είναι κάτι που κατά διαστήματα το βλέπετε να γίνεται... Υπάρχουν κάποιοι που χρησιμοποιουν ή έχουν δει να χρησιμοποιούν συγκοινωνιακά μέσα ζώα και ιδιοκτήτες;

Επίσης μπορώ να μπω μόνο στα τραίνα ή και στο μετρό... Στα λεωφορεία;
(sorry έχω μπερδέψει ποιό ειναι ΟΣΕ, ΗΣΑΠ κλπ... καταλάβατε πάντως τι εννοώ... Τραίνο εννοώ την πράσινη γραμμή Πειραιά - Κηφισιά)

ευχαριστώ και πάλι!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Μπορεί βάσει νόμου να μην επιτρέπεται, αλλά αν εσύ έχεις το σκυλάκο σου με λουρί και φίμωτρο, άρα και φαίνεσαι υπεύθυνος ιδιοκτήτης, έχεις περισσότερες πιθανότητες να πετύχεις αυτό που θες. Κι όσοι περισσότεροι το κάνουν, τόσο πιο κοντά θα φτάσουμε να επιτρέπονται υπό αυτούς τους όρους και τα σκυλούδια στα ΜΜΜ.
Αν όμως προσπαθούμε με ανεύθυνες συμπεριφορές να πετύχουμε κάτι τέτοιο, δε θα το καταφέρουμε ποτέ.
 


xri_ni

Well-Known Member
30 Μαϊου 2011
57
0
35
Αθήνα
Απο το νομο δεν επιτρεπεται.Αλλα ποιος ακολουθει τους νομους πιστα ;)?Βαλτου φιμωτρο και πηγαινε στο τελευταιο βαγονι και να εχεις και το βιβλιαριο υγειας μαζι.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Ο Κόφι ειναι 23 κιλά μαντράχαλος, δεν τον λες και "σκυλάκι", αλλά ούτε και τεράστιο.

Τις νομοθετικές εξελίξεις ως προς το θέμα κατοικία τις γνωρίζω, μιας και έχουμε ακόμη 5 σκυλιά στο σπίτι μου στην Αθήνα και επιτέλους χαμογελάσαμε με τις αλλαγές.

Το πρόβλημά μου δεν ειναι αν θα φορέσω φίμωτρο στον Κόφι όταν μπούμε σε τραίνο ή μετρό... αλλά το ΑΝ θα μας αφήσουν να μπούμε.
Θα μπω δηλαδή σαν "κλέφτης" ή είναι κάτι που κατά διαστήματα το βλέπετε να γίνεται... Υπάρχουν κάποιοι που χρησιμοποιουν ή έχουν δει να χρησιμοποιούν συγκοινωνιακά μέσα ζώα και ιδιοκτήτες;

Επίσης μπορώ να μπω μόνο στα τραίνα ή και στο μετρό... Στα λεωφορεία;
(sorry έχω μπερδέψει ποιό ειναι ΟΣΕ, ΗΣΑΠ κλπ... καταλάβατε πάντως τι εννοώ... Τραίνο εννοώ την πράσινη γραμμή Πειραιά - Κηφισιά)

ευχαριστώ και πάλι!
Αν μπεις με φιμωτρο, τελευταιο βαγονι σε μια ακρουλα κατα 99% κανεις δε θα σου πει κουβεντα. Και στο λέω εγω που 2 φορές εχω μπει στον ηλεκτρικο χωρις φιμωτρο (δεν ηξερα τη νομοθεσια τοτε).
Αυτο μπορει να γινει μονο στον Προαστικο Σιδηροδρομο και στον ΗΣΑΠ (ηλεκτρικος).

Ειναι απιθανο να το καταφερεις στο Μετρό.
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Ευχαριστώ!!
Για να δούμε τι θα δούμε....

Για λεωφορείο να υποψιαστώ οτι ειναι αδιανόητο ε; Θα με βόλευε πολύ αν μπορούσα να πάρω και λεωφορείο με τον Κόφι...:rolleyes:
Τότε δε θα χρειαζόμουν καθόλου αμάξι στην Αθήνα... ονειρικό!
Γενικώς μετακινούμαι με το ποδήλατο, αλλά επειδή ο Κόφι συμμετέχει μαζί μου σε πολλά αναγκαστικά χρειάζομαι αμάξι. Το να βγούμε στους δρόμους του Πειραιά, όπως πάω στο Βερολίνο με τον Κόφι να τρέχει δίπλα από το ποδήλατο είναι 100% αυτοκτονικό και για τον σκύλο θανάσιμο...
 


CherryKall

Member
5 Μαϊου 2020
22
13
46
Corinth- Greece
Εγώ που θα χρειαστεί να ταξιδέψω με τον προαστιακό, έχω την τσάντα μεταφοράς τής , το βιβλιάριο της,είναι 3 μηνών,3 κιλά κι έχω και λουρί..θα χρειαστώ και φίμωτρο? Δεν θα βγει από την τσάντα..θα την κρατάω αγκαλιά..Γιατί έχω μπερδευτεί λίγο..
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Εγώ που θα χρειαστεί να ταξιδέψω με τον προαστιακό, έχω την τσάντα μεταφοράς τής , το βιβλιάριο της,είναι 3 μηνών,3 κιλά κι έχω και λουρί..θα χρειαστώ και φίμωτρο? Δεν θα βγει από την τσάντα..θα την κρατάω αγκαλιά..Γιατί έχω μπερδευτεί λίγο..
οχι, δεν υπαρχει πουθενα απαιτηση για φιμωτρο...οπως ειπες η μικρη μες την τσαντα βιβλιαριο κ εισαι οκ.
 
  • Like
Reactions: CherryKall




CherryKall

Member
5 Μαϊου 2020
22
13
46
Corinth- Greece
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις...η τσάντα δεν έκανε, χρειάστηκε να πάρω κουτί κι έπρεπε να τσιπαρω την μικρή για να ταξιδέψει.. Φυσικά ήταν στο πρόγραμμα, αλλά τώρα έγινε πιο εσπευσμένα...κι έπεσαν όλα τα έξοδα μαζί... δεν πειράζει χαλάλι της... μόλις τελειώσουν τα φράγκα θα τρώμε όλες μαζί ξηρά τροφή:LOL:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf