Σκυλοτροφες


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Γιατι δεν δοκιμαζεις barf ;
πιστευω οτι σε ηλικιωμενο σκυλακι θα εχει ακομη ποιο αμεσα κ εμφανη θετικα αποτελεσμετα αν του αρεσει και την τρωει.

μαζι με λαδι σωλομου - ελαιολαδο και συκπληρωμα γλουκοζαμινης-χονδροιτινης για τις αθρωσεις του θα δεις αλλο σκυλακι.

Ξεκινα με γαλοπουλα η κοτοπουλακι κ μετα βουρ για ολες τις γευσεις..

Απο ξηρα τροφη τωρα , και την orijen μια χαρα θα την φαει και δεν υπαρχει κανενα προβλημα αν ηδη δεν εχει καποιο προβλημα στα νεφρα του , αλλα υπαρχουν και αλλες μαρκες οπως :

Acana
Belcando
ND
Wellness

δοκιμασε αυτη αν σε περνει οικονομικα :

Αν μπορεις ομως να παρεις barf το σκυλακι σου θα τρεφεται και ποιο υγειινα και ποιο οικονομικα
όταν δίνεις barf δηλαδή πρέπει να παίρνει και συμπληρωματα?καλή ακούγεται αλλά δεν ξέρω βέβαια και αν θα την τρωει.ειναι δύσκολος με το φαγητο.
και οι τρεις από αυτές που μου είπες τις έχω δει την τελευταία δεν την ήξερα.
από αυτές στα συστατικα τους που έχω διαβάσει δεν εχουν τόσο κρεας όσο αυτή που παίρνω τωρα.για αυτό επέλεξα αυτή.η orijen εντάξει είπαμε είναι κορυφή αλλά επειδή οι τελευταίες εξετάσεις έδειξαν λίγο ανεβασμένες τις τιμές στα νεφρα την έχω αποκλείσει τελείως.παντως αν δεις συστατικα acana belcando και nd θα δεις ότι δεν έχουν πολύ κρεας οι κατηγορίες senior για τις άλλες δεν ξέρω.απλα κάθε εταιρεία σε μερικές εχει καλά συστατικα και σε άλλες της ίδιας εταιρείας οχι. θα ρωτήσω και τον κτηνιατρο για την barf.σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
 


lordpanag

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2022
46
19
54
Ειναι πολυ μικρο το κοστος για μια δοκιμη .
πρπει να τρωει περιπου το 2-2,5% του βαρους του ημερισιως .
υπολογισε οτι ενα κιλο εχει περιπου 2,30 και πανω αναλογα την μαρκα


Συμπληρωμα προτεινα φιατι ειναι καλο να περνει λογω του οτι ειπες οτι ειναι ηλικιωμενο.

Σχετικα με τους γιατρους και την διατροφη αν τους ακουγαμε θα ταιζαμε τα σκυλακια μας μονο HILLS, PRO PLAN , κλπ κλπ

Καλα αποτελεσματα σε οτι κ αν αποφασισεις να πραξεις .
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Ειναι πολυ μικρο το κοστος για μια δοκιμη .
πρπει να τρωει περιπου το 2-2,5% του βαρους του ημερισιως .
υπολογισε οτι ενα κιλο εχει περιπου 2,30 και πανω αναλογα την μαρκα


Συμπληρωμα προτεινα φιατι ειναι καλο να περνει λογω του οτι ειπες οτι ειναι ηλικιωμενο.

Σχετικα με τους γιατρους και την διατροφη αν τους ακουγαμε θα ταιζαμε τα σκυλακια μας μονο HILLS, PRO PLAN , κλπ κλπ

Καλα αποτελεσματα σε οτι κ αν αποφασισεις να πραξεις .
σίγουρα έρχεται πιο οικονομικα από τις ξηρες τροφες.σε ευχαριστώ πολυ!!!
 
  • Like
Reactions: lordpanag


eagle attack

Member
28 Οκτωβρίου 2015
17
5
47
Επίσης θα σου πρότεινα για τα γαστρεντερολογικά να πάρεις το grau sanofor...πολύ καλό!...για τέτοια θέματα πρέπει να έχουμε τέτοια προϊόντα, απλά το sanofor είναι φυτικό.

Στο δικό μας επειδη είχε στην αρχή προβληματα με το στομάχι του, η κτηνιατρος ( που είναι πολλη καλή, κατά τη γνώμη μου) την ξέρουμε 20 χρόνια τουλάχιστον, όλα τα σκυλιά μας εκεί τα πηγαιναμε , μας συστησε την

Purina Pro Plan Veterinary Diets Gastrointestinal

απλά, μόλις την έφαγε, από διάρροιες, σε ένα βράδυ μέσα, το σκυλί ήταν μια χαρά.

Σε δυο περιπτωσεις , η οποία δευτερη, την ταλαιπώρησε πολυ , αλλά με συγκεκριμένη, ευτυχώς επανειλθε το σκυλακι ( από λάθος χειρισμό δικό μας, που της έδωσαν ότι να ναι να φαει) :cool:
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Επίσης θα σου πρότεινα για τα γαστρεντερολογικά να πάρεις το grau sanofor...πολύ καλό!...για τέτοια θέματα πρέπει να έχουμε τέτοια προϊόντα, απλά το sanofor είναι φυτικό.

Στο δικό μας επειδη είχε στην αρχή προβληματα με το στομάχι του, η κτηνιατρος ( που είναι πολλη καλή, κατά τη γνώμη μου) την ξέρουμε 20 χρόνια τουλάχιστον, όλα τα σκυλιά μας εκεί τα πηγαιναμε , μας συστησε την

Purina Pro Plan Veterinary Diets Gastrointestinal

απλά, μόλις την έφαγε, από διάρροιες, σε ένα βράδυ μέσα, το σκυλί ήταν μια χαρά.

Σε δυο περιπτωσεις , η οποία δευτερη, την ταλαιπώρησε πολυ , αλλά με συγκεκριμένη, ευτυχώς επανειλθε το σκυλακι ( από λάθος χειρισμό δικό μας, που της έδωσαν ότι να ναι να φαει) :cool:
είχε πρόβλημα με τα γαστρεντερολογικα λόγω αλλαγής διατροφης?ο κτηνίατρος δεν μου είπε να πάρω κάποιο φαρμακο οπότε δεν το θεώρησα απαραίτητο.
 


eagle attack

Member
28 Οκτωβρίου 2015
17
5
47
είχε πρόβλημα με τα γαστρεντερολογικα λόγω αλλαγής διατροφης?ο κτηνίατρος δεν μου είπε να πάρω κάποιο φαρμακο οπότε δεν το θεώρησα απαραίτητο.
Όταν την πηραμε , πρεπει να ήταν κρυωμένη, είχε λίγες διάρροιες, όποτε επειδή ήταν 2 μηνων, η κτηνίατρος, μου είπε για την Purina, την δεύτερη φορά, που ταισαν , τυρόπιτα στο σπίτι, πρεπει να την πηραξε το τυρί ή το φυλο.

Είχε πολλες διάρροιες, η κτηνίατρος μου είπε να της δώσω κοτόπουλο μαγειρεμένο ( βραστό, χωρίς αλατια κλπ) ή την Purina . Αλλά επειδή ήταν ταλαιπωρημένη , 2 μέρες από τις διάρροιες, της δώσαμε τη Purina, για να επανέλθει γρήγορα
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Όταν την πηραμε , πρεπει να ήταν κρυωμένη, είχε λίγες διάρροιες, όποτε επειδή ήταν 2 μηνων, η κτηνίατρος, μου είπε για την Purina, την δεύτερη φορά, που ταισαν , τυρόπιτα στο σπίτι, πρεπει να την πηραξε το τυρί ή το φυλο.

Είχε πολλες διάρροιες, η κτηνίατρος μου είπε να της δώσω κοτόπουλο μαγειρεμένο ( βραστό, χωρίς αλατια κλπ) ή την Purina . Αλλά επειδή ήταν ταλαιπωρημένη , 2 μέρες από τις διάρροιες, της δώσαμε τη Purina, για να επανέλθει γρήγορα
κατάλαβα.εμεις δεν έχουμε θέμα διάρροιας για να πάω σε κλινική διατροφη απλως είχε πιο μαλακά περιττώματα. αν δω και συνεχιστεί θα μιλήσω με τον κτηνιατρο για το τι τροφη πρέπει να δώσω
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Το ιβηρικο δεν το τρωει από τα δείγματα που του έδωσα.σκεφτομαι να γυρίσω στην hills.καλη ξεκαλη δεν μου είχε δημιουργήσει ποτέ τέτοια θέματα.η κτηνιατρος μου είπε ότι hills και roual είναι από τις καλύτερες και να μην εμπιστεύομαι αυτές από τα site αυτές δηλαδή δεν πουλάνε κτηνιατρεία.βεβαια δεν ξέρω αν σε δύο βδομάδες πρόλαβε να κάνει η ζημιά η νέα τροφή η αν ειναι κατι παλιό.
αυτο για τα γαστρεντερολογικα τι ειναι?
Το sanofor βοηθάει γενικά σε στομαχικά-κοιλιακά, κάτι σαν προβιοτικό...εγώ το δίνω δύο φορές την εβδομάδα προληπτικά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf