Σκυλοϊδιοκτήτης δίνει μπουνιά σε καγκουρώ!


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Διότι είχε βουτήξει το σκύλο του και του 'χε κάνει κεφαλοκλείδωμα, οπότε για να τον σώσει έρριξε την μπουνιά. Το καγκουρώ έπαθε την πλάκα του και ξέχασε να του δώσει μια κλωτσιά με τα πίσω πόδια! Κάποιοι Αυστραλέζοι φίλοι μου είπαν ότι ήταν πολύ επικίνδυνο αυτό που έκανε ο τυπος διότι αυτά τα πλάσματα είναι λίαν επικίνδυνα.

Το δεύτερο βίντεο δείχνει ένα πάρα πολύ επιθετικό καγκουρώ που έρχεται μέχρι το σπίτι ενός τύπου και του χτυπάει να βγει έξω να λογαριαστούν!! Δεν νομίζω ότι είναι ο ίδιος του πρώτου βίντεο ό,τι και να λέει ο τίτλος, αλλά και πάλι δεν ξέρω.


 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Το ζωο αφησε το σκυλο κ δεν εκανε καμια κινηση εναντιον του ανθρωπου. Μενει να τον κοιτα ακινητο δεν εκανε καν βημα προς το μερος του...δεν βλεπω πως δικαιολογειται η μπουνια....ειχε θυμώσει με το καγκουρω;;;:confused::confused::confused:
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Προς γνώση και συμμόρφωση Μάρθα. Τον σκύλο τον δικό ΜΟΥ δεν θα του ξανακάνεις κεφαλοκλείδωμα ....
Τελείως σουρεάλ το σκηνικό!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το ζωο αφησε το σκυλο κ δεν εκανε καμια κινηση εναντιον του ανθρωπου. Μενει να τον κοιτα ακινητο δεν εκανε καν βημα προς το μερος του...δεν βλεπω πως δικαιολογειται η μπουνια....ειχε θυμώσει με το καγκουρω;;;:confused::confused::confused:
Όχι, τον καγκουρώ τον ζύγιζε για αντίπαλο. Γι' αυτό και ο άλλος του έρριξε μια άγρια ματιά και έφυγε.
 
  • Like
Reactions: d-friend


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Τι πλακα που εχουν αυτα τα ζωα! Και η αντιδραση του! "τώρα γιατι το κανες αυτο;;! μια αγκαλιτσα το χα παρει!'

Νομιζω οτι αν δεν του χε δωσει μια, θα ειχε φαει σιγουρα.
To αγαπημενο μου βιντεο ειναι αυτο
Απιστετη η ουρα!

Τι σκυλοι ειναι αυτοι;
 
  • Like
Reactions: marytherion


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Καλά, είναι επικίνδυνα ζώα. Δείτε εδώ έναν καγκουροϊδιοκτήτη, που έχει και καλές σχέσεις με το καγκουρώ του, και ο οποίος προσπαθεί να το περιορίσει όταν έχει καλεσμένους διότι τσαντίζεται το αρχικαγκουρώ και τους δέρνει!! Και για να το περιορίσει, πρέπει να παίξει κυνηγητό και να το κάνει να μπει μόνο του μέσα στον ειδικό χώρο.


Επίσης τους αρέσει να βαράνε εκ του μη όντος ανθρώπους που κάνουν τζόγκιγκ και δεν τα ενοχλούν ή ποδηλάτες. Κι εδώ έγινε και αυτό το τρελό: ένα αυτοκίνητο που πήγαινε ανέμελα, χτύπησε άθελά του ένα καγκουρώ που ξαφνικά πετάχτηκε μπροστά του (δεν είναι δυνατόν να το δει από πριν αφού κάνει σάλτο). Το καγκουρώ πετάχτηκε από την κρούση στον αέρα, προσγειώθηκε σε έναν κακομοίρη που έκανε τζόγκιγκ και έπεσε κάτω και χτύπησε, ενώ το καγκουρώ συνέχισε ανέμελα να τρέχει προς άγνωστον κατεύθυνσιν...

http://www.heraldsun.com.au/news/vi...o/news-story/e1ddaab92905ba17f73e8435bdada159
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Τι πλακα που εχουν αυτα τα ζωα! Και η αντιδραση του! "τώρα γιατι το κανες αυτο;;! μια αγκαλιτσα το χα παρει!'

Νομιζω οτι αν δεν του χε δωσει μια, θα ειχε φαει σιγουρα.
To αγαπημενο μου βιντεο ειναι αυτο
Απιστετη η ουρα!

Τι σκυλοι ειναι αυτοι;
Καλά, αυτό το βίντεο κι αν είναι! Πρόκειται για δυο αρσενικά, ένα άλφα που του έχει ρίξει το γάντι ένα άλλο αρσενικό. Αυτές οι μάχες είναι πάρα πολύ επικίνδυνες και καταλήγουν σε πολύ σοβαρούς τραυματισμούς ή θάνατο. Ο λόγος που κάνουν πίσω το κεφάλι είναι διότι πάει ο ένας να βγάλει το μάτι του άλλου! Σταματάνε μόλις το ένα αποφασίσει ότι το άλλο είναι άλφα.
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καλά, είναι επικίνδυνα ζώα. Δείτε εδώ έναν καγκουροϊδιοκτήτη, που έχει και καλές σχέσεις με το καγκουρώ του, και ο οποίος προσπαθεί να το περιορίσει όταν έχει καλεσμένους διότι τσαντίζεται το αρχικαγκουρώ και τους δέρνει!! Και για να το περιορίσει, πρέπει να παίξει κυνηγητό και να το κάνει να μπει μόνο του μέσα στον ειδικό χώρο.


Επίσης τους αρέσει να βαράνε εκ του μη όντος ανθρώπους που κάνουν τζόγκιγκ και δεν τα ενοχλούν ή ποδηλάτες. Κι εδώ έγινε και αυτό το τρελό: ένα αυτοκίνητο που πήγαινε ανέμελα, χτύπησε άθελά του ένα καγκουρώ που ξαφνικά πετάχτηκε μπροστά του (δεν είναι δυνατόν να το δει από πριν αφού κάνει σάλτο). Το καγκουρώ πετάχτηκε από την κρούση στον αέρα, προσγειώθηκε σε έναν κακομοίρη που έκανε τζόγκιγκ και έπεσε κάτω και χτύπησε, ενώ το καγκουρώ συνέχισε ανέμελα να τρέχει προς άγνωστον κατεύθυνσιν...

http://www.heraldsun.com.au/news/vi...o/news-story/e1ddaab92905ba17f73e8435bdada159
Το εκ του μη οντος ειναι λιγο σχετικο, αν μιλαμε για territorial (πως το λετε εσεις εδω γιατι εχω ξεχασει πως το λεμε εμεις εκει) ζώα, το ότι διασχιζουν την περιοχη τους ή χτιζουν τα σπιτια τους εκει ειναι κατι περισσοτερο απο επαρκης λόγος.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το εκ του μη οντος ειναι λιγο σχετικο, αν μιλαμε για territorial (πως το λετε εσεις εδω γιατι εχω ξεχασει πως το λεμε εμεις εκει) ζώα, το ότι διασχιζουν την περιοχη τους ή χτιζουν τα σπιτια τους εκει ειναι κατι περισσοτερο απο επαρκης λόγος.
Ναι, το λένε αυτό και οι Αυστραλέζοι, αλλά καλώς ή κακώς, πρέπει να συνυπάρξουν άνθρωποι και ζώα και ευελπιστούν να μην σκοτωθεί κανείς τους. Δεν τα κυνηγάνε, το οποίο δεν έκανε καν ο κυνηγός του πρώτου-πρώτου βίντεο που παρέθεσα, αν και θα μπορούσε. Αντίθετα, έβαλε σε κίνδυνο τη ζωή του και του έδωσε μπουνιά. Θα μπορούσε να τον είχε λυώσει το καγκουρώ αν ήθελε, αλλά αφού ο άλλος έκανε κίνηση να φύγει, δεν το ένοιαξε και το ζήτημα τελείωσε. Επίσης οι Αυστραλοί κάνουν πολλές υποχωρήσεις και για τα κοάλα στις πόλεις στην προσπάθειά τους να τα προστατέψουν. Π.χ. ζητούν από τους ιδιοκτήτες σκυλιών να μην τα πολυαφήνουν στον κήπο για να μην τρομάξουν τα κοάλα και πάθουν χλαμύδια από το φόβο τους (ναι, τέτοιο παθαίνουν!). Αν είναι πολύ ήμερα και κάνει ζέστη πάντως, οι άνθρωποι τους δίνουν νερό να πιουν από το λάστιχο κι ας ψιλοαπαγορεύεται να τα πλησιάσουν, αλλά αλλοιώς θα πεθάνουν από τη δίψα, κυρίως όταν έχει καύσωνα:



Μερικά έχουν σχεδόν εξημερωθεί αν οι άνθρωποι τους φέρονται καλά:


 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
To αγαπημενο μου βιντεο ειναι αυτο
και το αυτοκινητο που βλεπουμε σε καγκουρο πρεπει να ανηκει :cautious::LOL:.

κι εγω τι γλυκουλι που ειναι σκεφτομουν μεχρι που ειδα τα νυχια του στο δευτερο βιντεο :barefoot:.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
και το αυτοκινητο που βλεπουμε σε καγκουρο πρεπει να ανηκει :cautious::LOL:.
εκλαψα!!!
κι εγω τι γλυκουλι που ειναι σκεφτομουν μεχρι που ειδα τα νυχια του στο δευτερο βιντεο :barefoot:.
οντως μεχρι να δω το βιντεο νομιζα οτι ειχαν χαριτωμενα πατουσακια
 
  • Like
Reactions: spyv


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ρε, σας λέω είναι απαίσια και αχάριστα. Είναι εκείνος ο τύπος που έφτιαξε καταφύγιο για καγκουρώ στη Βόρεια Αυστραλία. Και συνήθως ψάχνει στο δρόμο για χτυπημένα από αυτοκίνητο θηλυκά που μπορεί να έχουν μέσα στο μαρσιπό τους μωρά, ώστε να τα μεγαλώσει. Μέχρι που τους φτιάχνει γιούκους και τους κρεμάει για να έχουν την αίσθηση τα ορφανά ότι είναι ακόμα μέσα στην τσέπη της πεθαμένης μάνας τους. Και τι γίνεται; Μεγάλωσε ένα μεγάλο κόκκινο που του ρίχνει μπουνιές διότι, λέει, είναι και αυτός αρσενικός, τον έχει στείλει και στο νοσοκομείο για ράμματα και συνήθως προσπαθεί να τον ξεκοιλιάσει!! Φυσικά τώρα που γέρασε, ήρθε σουρνόμενο για αγκαλίτσες και φιλάκια και προστασία.

Κοιτάξτε στο YouTube τα καμώματα του Roger Kangaroo:






https://www.youtube.com/watch?v=gBmskZLr5s0

https://www.youtube.com/watch?v=ATtYtdrgXQs
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Τι σημαινει ακριβώς αχαριστο;;;;Είναι αγριο ζωο...δεν ειναι καν κατοικιδιο, αν κ ούτε σε κατοικιδιο ταιριαζει ο ορος...
Ετσι ειναι απλα.

Δλδ αν παρω και μεγαλωσω μια τιγρη μπορω να εχω την απαιτηση να κυλησειη ζωη μας απροβλημάτιστα κ ομορφα με τη μεγάλη μου γατούλα;;;

Κ οπως κ να χει, σε μας φαίνεται ξενο τελειως αλλα down under δεν τους ειναι αγνωστα...θα επρεπε να ξέρουν τι κ πως να κινηθουν λιγο παραπανω απο το να χωνουν μπουνιες στο ζωο....συναντήθηκαν δυο ελευθερα ζωα κ ειχανε μια μινι σύρραξη...δεν το λες κ εξωγηινο σαν γεγονός...
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Τι σημαινει ακριβώς αχαριστο;;;;Είναι αγριο ζωο...δεν ειναι καν κατοικιδιο, αν κ ούτε σε κατοικιδιο ταιριαζει ο ορος...
Ετσι ειναι απλα.

Δλδ αν παρω και μεγαλωσω μια τιγρη μπορω να εχω την απαιτηση να κυλησειη ζωη μας απροβλημάτιστα κ ομορφα με τη μεγάλη μου γατούλα;;;

Κ οπως κ να χει, σε μας φαίνεται ξενο τελειως αλλα down under δεν τους ειναι αγνωστα...θα επρεπε να ξέρουν τι κ πως να κινηθουν λιγο παραπανω απο το να χωνουν μπουνιες στο ζωο....συναντήθηκαν δυο ελευθερα ζωα κ ειχανε μια μινι σύρραξη...δεν το λες κ εξωγηινο σαν γεγονός...
Πλάκα κάνω ρε για το αχάριστο καγκουρώ. Είναι όπως λέμε το καταπιεστικό Μουφ. Όσο για την μπουνιά, ο τύπος την έρριξε για αντιπερισπασμό ώστε να φύγει ο σκύλος. Άλλωστε μετά έφυγε, αφήνοντας το χώρο του άγριου καγκουρώ. Τα δυο ελεύθερα ζώα που παίζανε μποξ στο δρόμο μπορούν να γίνουν επικίνδυνα. Ουσιαστικά δεν θα πήγαινα να ζήσω στην Αυστραλία ούτε με σφαίρες. Χτες πάντως που μίλαγα με έναν Ελληνοαυστραλό φίλο, με κορόιδευε διότι, λέει, όλοι οι μη Αυστραλοί τον ρωτούν τρομαγμένοι αν πρέπει να ζουν με τα καγκουρώ στους δρόμους και πραγματικά νομίζουν ότι χοροπηδούν εν τω μέσω Σύντνεϊ και Μελβούρνης. Επίσης είπε ότι το βίντεο με τα καγκουρώ που ρίχνουν μπουνιές στο δρόμο δείχνει κάτι που γίνεται σπανιότατα. Και να μην του κατηγορώ, λέει, τα καγκουρώ που βουτάνε σκύλους, διότι και οι σκύλοι μπορούν να κάνουν διάφορα, συμπεριλαμβανομένων και των ντίνγκο.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πάντως, αν και αντενδείκνυται και νομίζω απαγορεύεται να υιοθετήσει κανείς ντίνγκο ως κατοικίδιο, μερικοί Αυστραλοί το έχουν καταφέρει. Νομίζω ότι τεχνικά δεν είναι σκύλος το ντίνγκο:





 
  • Like
Reactions: ioanna a


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Νομίζω ότι τεχνικά δεν είναι σκύλος το ντίνγκο:
Γενετικά πιστεύω οτι είναι...Ειναι πολύ ωραία συζητηση που αξίζει δικό της νήμα, λυκος/σκύλος/ντινγκο - αλλά χρόνος.
http://www.mapress.com/j/zt/article/view/zootaxa.4317.2.1
Από το πάνω μπορείτε όλοι να κατεβάσετε φορ φρη το αρθρο σε pdf...

και αυτο συμπληρωματικά για τους σπασίκλες: http://journals.plos.org/plosgenetics/article?id=10.1371/journal.pgen.1004016 :p
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ειναι πολυ ενδιαφερον το dingo. Απ οσο εχω διαβασει συνηθως ζουν και κυνηγουν σε ζευγαρια και μονο οταν υπαρχει ελλειψη τροφης και αναγκαζονται να πανε για μεγαλυτερα θηραματα σχηματιζουν αγελη προσωρινα.
 
  • Like
Reactions: Sara




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf