Σκύλοι Εργασίας του παρελθόντος - φωτογραφίες


Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
Εχω βρεί κάποιες καταπληκτικές παλιές φωτογραφίες που δείχνουν τα αγαπημένα μας αρκτικά στη δουλειά.

1916 dogs with tu&.jpg
1916 - Οταν τα χάσκυ έστρωναν τους δρόμους με άσφαλτο !!!

1910 - dog mail y&#11.jpg
1910 - Η ταχυδρομική ομάδα τραβάει τη βάρκα στον μισοπαγωμένο ποταμό Yukon στην Αλάσκα για να συνεχίσει την παράδοση του ταχυδρομείου με έλκηθρο.

1913 ice hummocks&#.jpg
1913 - ξεκούραση κοντά στον Βερίγγειο Πορθμό (μεταξύ Σιβηρίας και Αλάσκας).

1907 ss corwin..jpg
1907 - Το S.S. Corwin ετοιμάζεται να ξεφορτώσει το φορτίο του στον πάγο 4 μίλια από το Nome, Alaska, ενώ τα χάσκυ περιμένουν να μεταφέρουν το φορτίο.

1916 leonhard sep&.jpg
1916 - Ο "πατέρας" της φυλής, Leonhard Seppala, με πέντε από τα Σιβηρικά του.
 


Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
1896 messenger..jpg
1896 - Οι courier της εποχής, με βάρκα και έλκηθρο.

1896 dawson city &#4.jpg
1896 - Οι χάσκυ-οικοδόμοι. Dawson City (Yukon)

1882 Ed Schieffel&#1.jpg
1882 - Ο χρυσοθήρας Ed Schieffelin ταϊζει τα σκυλιά του πριν ξεκινήσουν το ταξίδι στον ποταμό Yukon.

1920 malamutes..jpg
1920 - Ομάδα από malamutes τραγουδάει.

1913 US Coast Guar&.jpg
1913 - Αγκυροβολημένο πλοίο της Αμερικανικής Ακτοφυλακής, με τους ναύτες και τα σκυλιά τους.
 


Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
1912 malamute..jpg
1912 - "Ενα χάσκυ" λέει η φωτογραφία αλλά αυτό σίγουρα είναι malamute.

tanana post offic.jpg
1910 Η ομάδα φεύγει να μοιράσει το ταχυδρομείο από την Tanana, Alaska

1913 crack team..jpg
1913 - A "crack team of huskies" λέει η φωτογραφία, ομαδάρα δηλαδή

1898 - fishing on&#.jpg
1898 - Ψάρεμα στον ποταμό Skagway στην Αλάσκα

1898 - klondikers&.jpg
1898 - Χρυσοθήρες στο White Pass Trail, Alaska
 




Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
1902 US Mail Contr.jpg
1902 - Ταχυδρομείο (Ben Downing)

1905 Jack Sulliva&#110.jpg
1905 - Η ομάδα του Jack Sullivan

1907 - Sport Smit&#10.jpg
1907 - Ταχυδρομείο (Sport Smith)

1907 Eli Smith Wh&#10.jpg
1907 - Ο Eli Smith παραδίδει γράμμα του διευθυντή του ταχυδρομείου του Nome, Alaska στον πρόεδρο Roosevelt. Μέσα στο έλκηθρο είναι ο γιός του προέδρου Quentin Roosevelt.

1925 Gunnar Kaase&#110.jpg
Ο Gunnar Kaasen με τον θρυλικό Balto που έφτασαν πρώτοι στο Nome, Alaska το 1925 με τον ορό, σώζοντας την πόλη από την επιδημία διεφθερίτιδας.
 


Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
Είναι πραγματικά τα κορυφαία σκυλιά κατά την άποψή μου. Τι να λέμε τώρα. Δε συγκρίνονται. Είναι κατηγορία από μόνα τους. Μεγαλείο κ περηφάνια σε τέτοιο βαθμό. Σε ένα ζώο που πολλοί αποκαλούν χαζό!!! Τόσο εύκολα λοιπόν συγχέουν το χαζό με το σκεπτόμενο? Μάλλον αυτοι είναι....
 


Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
Αξιοσημείωτη και η ιστορία του ταχυδρόμου Eli Smith να μεταφέρει ένα γράμμα του διευθυντή του ταχυδρομείου του Nome, Alaska στον πρόεδρο Franklin Roosevelt το 1907, χρησιμοποιώντας μόνο έλκηθρο (κανονικό αλλά και με ρόδες). Ο Smith και η ομάδα του διέσχισαν την απόσταση των 8.000 μιλίων (13.000 χλμ !!) από το Nome έως την Washington, D.C., κερδίζοντας ένα στοίχημα 10.000 δολλαρίων.

Το ωραιότερο της ιστορίας είναι ότι το lead dog της ομάδας χάσκυ του Smith δεν ήταν σκύλος ... αλλά λύκος, με το όνομα Wolf !!

Δείτε εδώ τον Wolf (σημειωμένος με βελάκι) και την ομάδα του Eli Smith και εδώ ξανά τον ίδιο τον Smith με την ομάδα.

Αυτή είναι η περιγραφή της άφιξης του Smith στον Λευκό Οίκο από τα American National Archives του 1907:
WITH a lusty shout of "mush on" to his "huskies," Eli Smith arrived at the White House in February,
direct from Nome, Alaska. The words, "Mush on," have an appropriateness in Alaskan vernacular, meaning
a- "get up" for the dogs, bounding over the mushy mud of summer or mushy snow of winter time.
It is derived from the French "Merchez" which signifies hustle on, or "gid-up," as the Yankee
would shout at the old "hoss;" or "gee-buck" to the oxen. Mr. Smith had made the entire trip on sledge
and wheels, leaving a message for the President from that far, northern post. The crowds soon thronged
about the strange equipage at the door of the White House, while little Quentin Roosevelt took his seat
on the sledge. The Alaskan tourist, reported an interesting journey, and genially remarked that he "might grease his wheels and go to Panama."
 




Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
1950's - Ενα παιδί (Εσκιμώος) δείχνει πως δένεται το harness (ζώνη για έλκηθρο) στο χάσκυ του (Alaska Flim Archives).

[video]http://www.youtube.com/user/alaskafilmarchives#p/u/15/YDHsZY_FcKs[/video]
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Είναι πραγματικά τα κορυφαία σκυλιά κατά την άποψή μου. Τι να λέμε τώρα. Δε συγκρίνονται. Είναι κατηγορία από μόνα τους. Μεγαλείο κ περηφάνια σε τέτοιο βαθμό. Σε ένα ζώο που πολλοί αποκαλούν χαζό!!! Τόσο εύκολα λοιπόν συγχέουν το χαζό με το σκεπτόμενο? Μάλλον αυτοι είναι....
αυτοι που δεν ξερουν πραγματικα απο σκυλια μιλουν ετσι...
οι γνωστες εντυπωσιαζονται, ασχετως αν μπορουν ή οχι να ζησουν με ενα τετοιο σκυλο...


πολυ ωραιο θεμα και η παρουσιαση του....
 


Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
Εκτός από το βασικό επάγγελμα τους (ταχυδρόμοι), τα ελκηθρόσκυλα ήταν και οικοδόμοι.
Εδώ κλιπάκι του 1958 του Alaska Film Archives με ομάδες ελκηθρόσκυλων που μεταφέρουν κορμούς δέντρων 30-35 μίλια (48-55 χλμ) πάνω στον μισοπαγωμένο ποταμό John, για να χτιστεί η εκκλησία του Anaktuvuk.

[video]http://www.youtube.com/user/alaskafilmarchives#p/u/11/vsIi6341sj4[/video]
 
Last edited:








Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
εγω παλι....στα ονειρα μου...αυστηρα:p εχω και ενα μαλαμουτ....
Δεν είναι όνειρο. Εγώ έχω εδώ δίπλα μου ένα ασπρόμαυρο, ανεξάρτητο, πανέξυπνο πλάσμα με αμυγδαλωτά καφέ μάτια που με θεωρεί ισότιμο φίλο του και όχι αφέντη. Κι ας κλέβει και κανένα μπιφτέκι πάνω από τον πάγκο της κουζίνας, κι ας υπακούει σε εντολές μόνο όταν γουστάρει κι όταν βλέπει το νόημα της εντολής, κι ας μας γεμίζει το σπίτι και τα ρούχα με τρίχες δυό φορές το χρόνο.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Δεν είναι όνειρο. Εγώ έχω εδώ δίπλα μου ένα ασπρόμαυρο, ανεξάρτητο, πανέξυπνο πλάσμα με αμυγδαλωτά καφέ μάτια που με θεωρεί ισότιμο φίλο του και όχι αφέντη. Κι ας κλέβει και κανένα μπιφτέκι πάνω από τον πάγκο της κουζίνας, κι ας υπακούει σε εντολές μόνο όταν γουστάρει κι όταν βλέπει το νόημα της εντολής, κι ας μας γεμίζει το σπίτι και τα ρούχα με τρίχες δυό φορές το χρόνο.
Δεν ειναι ονειρο για σενα και μπραβο σου!!!
Α....εγω στα ονειρα μου, εχω πολλα σκυλια που μου αρεσουν....
μου λειπουν ομως τα απαραιτητα 3 Χ.
Χρονος, Χρημα και Χωρος για να τα εχω...
Αρκουμαι στη κοκερινα μου, αντε και σε κανενα ακομα για παρεα...
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
μεταφέρουν κορμούς δέντρων 30-35 μίλια (48-55 χλμ) πάνω στον μισοπαγωμένο ποταμό John, για να χτιστεί η εκκλησία του Anaktuvuk.
Άντε μετά να καταφέρεις ένα χάσκυ να μην τραβάει το λουρί στη βόλτα.... :p :D
Και εμένα ήταν και είναι το απωθημένο μου από μικρός, η συμβίωση με έναν τέτοιο σκύλο....
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Άντε μετά να καταφέρεις ένα χάσκυ να μην τραβάει το λουρί στη βόλτα.... :p :D
Και εμένα ήταν και είναι το απωθημένο μου από μικρός, η συμβίωση με έναν τέτοιο σκύλο....
ααα...δεν ειναι απαραιτητο...ενα καλο στηθολουρο και μετα.....
ανεβανεις σε ελκηθρακι με ροδες και απολαμβανεις τη βολτα που θα σε παει...απλα:p :p