Σκύλος & γάτα


sandraDee

Member
15 Μαρτίου 2019
6
7
45
Καλησπέρα σας,

Πριν ένα μήνα περίπου υιοθετήσαμε ένα ημιαίμο κουταβάκι (είναι 3 μηνών τώρα). Μένουμε σε κτήμα όπου οι γονεις μου έχουν ένα μεγαλόσωμο σκύλο ελεύθερο να αλωνίζει, και δάγκωσε ένα γατακι που πέταξαν στο κτήμα μας. Το γατάκι το έχει αναλάβει η μητέρα μου τώρα αλλά δεν το βάζει στο σπίτι της. Ακολουθώντας τις οδηγίες του κτηνιάτρου για απομόνωση (έχουμε και άλλες -μεγάλες- γάτες στο κτήμα), το έχει μοναχό του σε 'ενα αποθηκάκι. Το γατάκι έχει κάνει αιμάτωμα, είχε πυρετό και ξεκίνησε αντιβίωση και δεν ξέρουμε αν θα τη βγάλει καθαρή. Εν πάση περιπτώσει, το λυπάται η ψυχή μου που είναι μόνο του σε αυτήν την κατάσταση και άρχισα να σκέφτομαι να το πάρουμε σπίτι μας (μέχρι να αναρρώσει, σε δωμάτιο μακριά από το κουταβάκι, αλλά τουλάχιστον θα είναι στα ζεστά, θα μας βλέπει πότε-πότε, θα έχει ένα χάδι πέρα από το φαγητό και τα παυσίπονα). Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής, θα μπορέσει να συμβιώσει με τη σκυλίτσα μας όταν (και αν) γίνει καλά ή θα κινδυνέψει και από αυτήν? Είναι 6-7 κιλά ήδη η σκυλίτσα και με όλο τον ενθουσιασμό και την αγαρμποσύνη ενός κουταβιού 3 μηνών.

Όσοι έχετε σκύλους και γάτες στον ίδιο χώρο, και ιδίως όσοι αποκτήσατε τη γάτα μετά το σκύλο, τι θα με συμβουλεύατε; Να το τολμήσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
H σκυλίτσα σου που θέλεις να συμβιώσουν είναι 3-4 μηνών? Δεν δάγκωσε αυτή το γατάκι - σωστά?
Αν είναι έτσι, μια χαρά θα συμβιώσουν γατάκι-κουτάβι, το μόνο είναι ότι το κουτάβι θα θέλει να παίξει ενώ το γατάκι τώρα που είναι άρρωστο θα θέλει την ησυχία του λόγω και πόνου/πυρετού ή ότι άλλο έχει. Στην αρχή δηλαδή να έχει κάπου μία γωνία μόνο του, π.χ. σε crate ή σε ένα πάρκο. Αρκεί να μην κινδυνεύει πάλι από τα δόντια του μεγάλου σκύλου.
 


sandraDee

Member
15 Μαρτίου 2019
6
7
45
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν δάγκωσε η σκυλίτσα το γατάκι, όχι. Ο σκύλος που το δάγκωσε είναι μεγάλος και μένει έξω, οπότε αν φέρουμε το γατάκι μέσα, δεν θα κινδυνεύει από τον συγκεκριμένο.

Ο φόβος μου είναι μην κινδυνέψει από την σκυλιτσα μας (το κουταβάκι, που είναι σχετικά μεγαλόσωμο). Βέβαια, αν τελικά πάρουμε το γατάκι μέσα, έχω τρόπο να τα κρατώ χωριστά για όσο χρειαστεί, αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να μάθουν να συμβιώνουν. Θα πορευτώ μάλλον έχοντας στο μυαλό μου τις συμβουλές του μέλους canis, αλλά δεδομένου ότι το κουταβάκι ήταν εδώ πρώτο, σίγουρα θα του κακοφανεί να το έχω με το λουρί μες στο σπίτι, λόγω της νέας άφιξης. Σκέφτομαι ότι ίσως αυτό ενιχσύσει τη ζήλεια που λογικά θα νιώσει ούτως ή άλλως όταν δει το νέο μέλος της οικογένειας.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν δάγκωσε η σκυλίτσα το γατάκι, όχι. Ο σκύλος που το δάγκωσε είναι μεγάλος και μένει έξω, οπότε αν φέρουμε το γατάκι μέσα, δεν θα κινδυνεύει από τον συγκεκριμένο.

Ο φόβος μου είναι μην κινδυνέψει από την σκυλιτσα μας (το κουταβάκι, που είναι σχετικά μεγαλόσωμο). Βέβαια, αν τελικά πάρουμε το γατάκι μέσα, έχω τρόπο να τα κρατώ χωριστά για όσο χρειαστεί, αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να μάθουν να συμβιώνουν. Θα πορευτώ μάλλον έχοντας στο μυαλό μου τις συμβουλές του μέλους canis, αλλά δεδομένου ότι το κουταβάκι ήταν εδώ πρώτο, σίγουρα θα του κακοφανεί να το έχω με το λουρί μες στο σπίτι, λόγω της νέας άφιξης. Σκέφτομαι ότι ίσως αυτό ενιχσύσει τη ζήλεια που λογικά θα νιώσει ούτως ή άλλως όταν δει το νέο μέλος της οικογένειας.
Ασε με το καλο το γατακι να αναρρωσει ξεχωριστα και μετα βλεπεις.
Το λινκ στο εβαλα για να καταλαβεις τη λογικη του τα φερνω σταδιακα σε επαφη. Το πως ακριβως θα το δεις πχ εγω την τελευταια φορα εβαζα το γατακι σε ενα κρεητ μεγαλο στον ιδιο χωρο
 
Last edited: