Σκύλος γείτονα μόνιμα στην πίσω αυλή




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το ίδιο ζώο είναι όπου και να είναι.
Για να το πάω παραπέρα για να καταλάβεις το σκεπτικό μου. Προτιμώ να ακούσω "το έχω να φυλάει το χώρο γύρω από το σπίτι μου" παρά το "για συντροφιά".
"Συντροφιά"... λες και υπάρχει ζωντανό ον στην Γη που σκοπός του είναι να κάνει "συντροφιά". Προσβλητικό δεν ακούγεται;
Τροφή για σκέψη.
Στην FCI οι φυλές σκύλων χωρίζονται σε ομάδες ανάλογα με την εργασια πχ. ποιμενικοί, κυνηγόσκυλα, σκύλοι έλξης, κα. Υπάρχει και μια ολόκληρη ομάδα που ονομάζεται: σκύλοι συντροφιάς. Για αυτόν τον λόγο υπάρχουν - για να μας κρατάνε συντροφιά. Για μένα αυτό δεν είναι καθόλου προσβλητικό για τα σκυλιά αυτά. Είναι μέλη της οικογένειας και πολλά από αυτά τα μικρά σκυλάκια εκτελούν φοβερή εργασία για τον άνθρωπο ως therapy dogs.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Το ίδιο ζώο είναι όπου και να είναι.
Για να το πάω παραπέρα για να καταλάβεις το σκεπτικό μου. Προτιμώ να ακούσω "το έχω να φυλάει το χώρο γύρω από το σπίτι μου" παρά το "για συντροφιά".
"Συντροφιά"... λες και υπάρχει ζωντανό ον στην Γη που σκοπός του είναι να κάνει "συντροφιά". Προσβλητικό δεν ακούγεται;
Τροφή για σκέψη.
μην ξεχνας βέβαια Αττικη και πολεις ειναι το 70% και παραπανω του πληθυσμου Ελλαδα......
ακα θελω ενα σκυλο να με φυλαει συνηθως σημαινει ταρατσοσκυλα/βεραντοσκυλα στους 44 Kελσιου
 
  • Like
Reactions: anastasiak


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
@BiggBilly κανένα τσοπανόσκυλο δεν φτιάχτηκε για να φυλάει μια τσιμεντένια αυλή 10 μέτρα ούτε για να γκανιάξει από τον καύσωνα. Τα τσοπανόσκυλα φυλάνε στη φύση που δεν ανεβάζει τις θερμοκρασίες της πόλης και έχουν την επιλογή να κάτσουν και κάτω από κανα δέντρο. Επίσης έχουν την επιλογή να να πιουν φρέσκο νερό μαζί με τα πρόβατα.
 


23 Ιουνίου 2021
14
3
30
@BiggBilly κανένα τσοπανόσκυλο δεν φτιάχτηκε για να φυλάει μια τσιμεντένια αυλή 10 μέτρα ούτε για να γκανιάξει από τον καύσωνα. Τα τσοπανόσκυλα φυλάνε στη φύση που δεν ανεβάζει τις θερμοκρασίες της πόλης και έχουν την επιλογή να κάτσουν και κάτω από κανα δέντρο. Επίσης έχουν την επιλογή να να πιουν φρέσκο νερό μαζί με τα πρόβατα.
Το σκυλι ειναι labrador btw...
 
  • Sad
Reactions: anastasiak


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
@mareco sorry αλλά μιλάμε τώρα για καταγγελία επειδή κάποιος έχει το σκύλο του στην αυλή. Αυτό είναι "άκρο" για μένα.

@haviharakennel δεν υπάρχει ζώο στην Γη που έχει ως ιδιότητα την "συντροφιά". Ακόμα και το pug αν νιώσει απειλή έξω από την πόρτα σου θα προειδοποίηση. Αν θες άνοιξε θέμα ή ταγκαρε με σε υπάρχον. Μη κουράζω εδώ.

@vrmode τα περισσότερα που έχω δει δεν έχουν κάνει ούτε εμβόλιο παρβο. Διαφωνείς ότι υπάρχουν άνθρωποι ακόμα που χρησιμοποιούν τα σκυλιά ακόμα σαν εργαλείο; Είναι άσχημο να το θεωρώ γοητευτικό αυτό επειδή λατρεύω αυτό το ζώο γι'αυτό που είναι;
 
  • Like
Reactions: epial and DORIS


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Απαντώ και στα 3 σχόλια ακόμη κι αν κουοτάρουν άλλους.

@mareco sorry αλλά μιλάμε τώρα για καταγγελία επειδή κάποιος έχει το σκύλο του στην αυλή. Αυτό είναι "άκρο" για μένα.
  1. Ο σκύλος στην αυλή είναι στο 99% σκύλος που δεν βγαίνει ποτέ βόλτα. Στην αρχή βγαίνει κάποιες φορές και μετά "σιγά μωρέ αφού έχει δικιά του αυλή".
  2. Η σύγχρονη αυλή δεν προσομοιάζει το φυσικό περιβάλλον του σκύλου, γιατί τα δάση, τα χωριά και οι βοσκότοποι δεν είχαν τσιμέντο. Επίσης η αθηναική/θεσσαλονικιώτικη αυλή δεν είαι καμια αυλή με χώμα, δέντρα, δροσιά και άπλα και φυσικές ομορφιές. Μια μαλακία το πολύ 10 τετραγωνικά είναι με πεταμένες μέσα σαβούρες που δεν χωράνε στο σπίτι είναι (μαζί μ' αυτές κι ο σκύλος).

    Πάμε debate με όποιον υποστηρίζει ότι η μέση αυλή του 2021 ταιριάζει στο φυσικό περιβάλλον του σκύλου.

δεν υπάρχει ζώο στην Γη που έχει ως ιδιότητα την "συντροφιά". Ακόμα και το pug αν νιώσει απειλή έξω από την πόρτα σου θα προειδοποίηση. Αν θες άνοιξε θέμα ή ταγκαρε με σε υπάρχον. Μη κουράζω εδώ.
Κατά FCI υπάρχει ομάδα σκύλων συντροφιάς. Πέραν αυτής όμως οι περισσότερες φυλές σήμερα είναι συντροφιάς: Ακίτα συντροφιάς, ελληνικοί ποιμενικοί συντροφιάς, μαστινο ναπολιτάνο συντροφιάς, καγκάλ συντροφιάς κοκ.

τα περισσότερα που έχω δει δεν έχουν κάνει ούτε εμβόλιο παρβο. Διαφωνείς ότι υπάρχουν άνθρωποι ακόμα που χρησιμοποιούν τα σκυλιά ακόμα σαν εργαλείο; Είναι άσχημο να το θεωρώ γοητευτικό αυτό επειδή λατρεύω αυτό το ζώο γι'αυτό που είναι;
Με εξαίρεση τα τσοπανόσκυλα, τα κυνηγόσκυλα και κάτι ροτβάιλερ φύλαξης σε πάρκιγκ σκαφών όλα τα άλλα είναι πλέον συντροφιάς. Το λαμπραντορ του θέματος που συζητάμε τι εργασία εκτελεί? Πιάνει πάπιες στα κάγκελα της αυλής;
 
  • Like
Reactions: anastasiak


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
@BiggBilly το θέμα είναι, ότι πρέπει να σκέφτεσαι τι τροφή για σκέψη δίνεις, σε έναν χώρο όπου το 80% των μελών του (μπορεί να λέω και λίγο) είναι λίιιγο πάνω από τον μέσο όρο ιδιοκτήτη. Οι πολύ εξειδικευμένες σκέψεις, είναι για πολύ λίγους. Το αν ένας σκύλος περνάει καλά σε μια αυλή, είναι τεράστια συζήτηση. Για πολύ λίγους. Για την πλειοψηφία, είναι δυστυχώς ένας ξεχασμένος σκύλος. Ασε τώρα τις εργασίες και τα πράσινα άλογα. Ακόμη κι αυτοί που λένε ότι ασχολούνται, παραμυθιάζουν για να εντυπωσιάζουν τους άλλους. Είναι ελάχιστοι αυτοί που το λένε και το εννοούν με την σωστή του σημασία. Αν μη τι άλλο τέλος πάντων, το θέμα "εργασία" σίγουρα δεν είναι του παρόντος θέματος :)

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις εύκολα καταγγελία, απλώς και μόνο γιατί ο σκύλος ζει στην αυλή.

Από την άλλη...
Χθες με την ζεστη ηταν ακομα χειροτερα, καθε φορα που γυρναμε απο την βολτα παμε και το βλεπουμε, ηταν γεματο σαλια και η γλωσσα μεχρι κατω...
...έτσι είναι και οι δικοί μου μέσα στο σπίτι, με το air-condition και τους ανεμιστήρες στο φουλ @venomousreapzz
Δεν είναι δηλαδή ένδειξη ότι ο σκύλος υποφέρει, αυτό και μόνο.

Σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με την ομάδα που σου έβαλα. Μπορεί να έχουν κάτι να σου προτείνουν. Και αν όντως να μας ενημερώσεις κι εμάς.

Σε ρώτησε ο @dimitris-skg
Καλημέρα!

Σε ποια περιοχή στην Θεσσαλονίκη είστε; Με ποια φιλοζωική μιλήσατε;
μήπως μπορέσει να βοηθήσει, με κάποιο τρόπο. Δεν του απάντησες.

Καμία φιλοζωική δεν είναι υποχρεωμένη.
Το 100 δεν έχει δικαιοδοσία να μπουκάρει σε κανενός το σπίτι, αν δεν προκύπτει ξεκάθαρη και αποδεδειγμένη κακοποίηση.
Για υποψία κακοποίησης, για την οποία όμως θα πρέπει να έχεις ισχυρά αποδεικτικά στοιχεία, αρμόδιος είναι ο εισαγγελέας. Μπορείς να πας να πάρεις μια εισαγγελική παραγγελία. Είναι σχετικά εύκολο και ανέξοδο.
 
  • Like
Reactions: Orjo and Aliki V.


23 Ιουνίου 2021
14
3
30
Με εξαίρεση τα τσοπανόσκυλα, τα κυνηγόσκυλα και κάτι ροτβάιλερ φύλαξης σε πάρκιγκ σκαφών όλα τα άλλα είναι πλέον συντροφιάς. Το λαμπραντορ του θέματος που συζητάμε τι εργασία εκτελεί? Πιάνει πάπιες στα κάγκελα της αυλής;
[/QUOTE]

Φυλάει την αυλή από τις γάτες
 


23 Ιουνίου 2021
14
3
30
Θα προσπαθήσω να το πιάσω σαν διατάραξη ησυχίας, θα καλέσω περιπολικό όταν γαυγίζει στις 11 το βράδυ μπας και το βάζουν μέσα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν θεωρώ το θέμα λογικό. Επειδή μου έχει τύχει να μου χτυπήσει κουδούνι μια κυρία που απλά πέρναγε με το σκύλο της, σας το λέω ότι είναι λίγο... προσβλητικό.
"Κύριε, κύριε. Γαυγιζει ο σκύλος μέσα. Μήπως να ασχοληθείτε μαζί του;".

Δυστυχώς ο σκύλος δικός μου είναι ήταν η απάντηση μου και έλεγε πράγματα για φιλοζωικές. Η συζήτηση κράτησε λίγο εκ μέρους μου αλλά έντονος.

Καταγγελία επειδή έχει κάποιος σκύλο σε αυλή... υπερβολή για μένα.
Το να καλέσεις την αστυνομία για θόρυβο σε ακομψες ώρες, ναι.

Είναι περίεργο που αν και έχω κήπο δεν βγάζω τα σκυλιά έξω. Παρόλο αυτά δέχομαι ότι κάποιος μπορεί να μη θέλει σκύλο μέσα στο σπίτι. Δικαίωμα του.
 
  • Like
Reactions: DORIS


Johnnader

Member
29 Απριλίου 2020
17
23
43
Μετά από αυτά που διάβασα, χίλιες φορές λοιπόν να ακούσω κάποιον να λεει ότι χρησιμοποιεί ένα bulldog για να κυνηγάει ταύρους παρά να είναι εγωιστής και να το αφήνει να κοιμάται σε ορθοπεδικό στρώμα με aircodition το καλοκαίρι και τζάκι το χειμώνα για συντροφιά του ίδιου και των παιδιών του, επίσης στο εξοχικό δεν πρόκειτε να την αφήσω στην πισίνα με το σωσιβιάκι της, αλλά θα την αμολήσω στον κήπο να με προειδοποιεί για τυχόν εισβολεις και θα την εκπαιδεύσω για φύλακα.
Τροφή για σκέψη!
Επίσης σταματάω από δω και πέρα να λέω ότι πήρα σκύλο για να τον υποχρεώσω να κάνει κάτι για το οποίο δεν ήταν προορισμένος. Shame on me!
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ο σκύλος μπορεί να ζει παρατημένος έξω στην αυλή, μπορεί να ζει παρατημένος μέσα στο σπίτι. Μπορεί να ζει στην αυλή και να έχει φροντίδα, εκτόνωση, χάδια, παιχνίδια - από ένα εξαιρετικά συνεπή ιδιοκτήτη, γιατί όσο και μη θέλουμε να το πιστεύουμε, ο κήπος ως μόνιμη διαβίωση, σε διευκολύνει να αφήσεις παραπίσω το σκύλο, όσο καλή διάθεση και αν έχεις να μην το κάνεις.

Ο σκύλος του συγκεκριμένου θέματος, την ίδια αντιμετώπιση θα έχει είτε ζει στην αυλή, είτε τον βάλουν μέσα στο σπίτι. Οπότε πρακτικά, το μόνο που μπορεί να γίνει για να βοηθηθεί είναι:

π.χ
Δεν πανε αρκετες βολτες το σκυλάκι... βρισκουμε μια αφορμη να τον βγαζουμε εμεις 1-2 φορες εβδομαδιαίως, δηθεν θελουμε να βοηθησουμε, δηθεν θελει παρεα ο σκυλος μας στη βόλτα, δηθεν θελουμε να παρουμε σκύλο και και να δουμε πως είναι κ.τ.λ
Δε τρωει καλα...τους παμε ενα σακι τροφη , εαν δε θελουμε να τους προσβαλουμε βρισκουμε τρόπο πχ πηρα το σακι για τον δικο μου και τελικα ηταν αλλεργικος κ.τ.λ
Δεν εχει σωστη αποπαρασιτωση ....τους παμε ενα σκαλιμπορ
Δεν έχει σπιτάκι ....αγοράζουμε ένα

Δε θελουν το σκυλακι γενικότερα τους είναι βαρος δε προλαβαινουν.....βρισκουμε μια νεα οικογενεια αν μπορούμε και ομορφα τους πειθουμε οτι και αυτοι θα απαλλαχθουν απο το βαρος και το σκυλάκι θα περνάει καλύτερα.
Κατά τα λοιπά, στο φιλοσοφικό θέμα που πιάσαμε, ας θυμόμαστε ότι ο σημερινός σκύλος είναι δημιουργημένος και εξελιγμένος από τον άνθρωπο, και εξυπηρετεί όποιον σκοπό του έδωσε ο δημιουργός του. Η είναι ενοχλητικό γενικά για όλους τους σκύλους ότι ο άνθρωπος επενέβη εκτρέφοντας για συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, ή δεν είναι ενοχλητικό για κανένα σκύλο. Δε μπορεί να απορρίπτουμε την εκτροφή με σκοπό ένα σκύλο συντροφιάς, διότι "από που κι ως που φτιάχτηκε κάποιος να σου κάνει παρέα", αλλά από την άλλη να δεχόμαστε την εκτροφή με βάση τη φύλαξη ή την ανεύρεση θηράματος, διότι "είμαι πολύτιμος/έχω περιουσία και κάποιος φτιάχτηκε να με φυλάει" ή διότι "δεν πρόλαβα το σουπερ μάρκετ, θα βγω για κυνήγι για να βρω φαγητό".
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Μετά από αυτά που διάβασα, χίλιες φορές λοιπόν να ακούσω κάποιον να λεει ότι χρησιμοποιεί ένα bulldog για να κυνηγάει ταύρους παρά να είναι εγωιστής και να το αφήνει να κοιμάται σε ορθοπεδικό στρώμα με aircodition το καλοκαίρι και τζάκι το χειμώνα για συντροφιά του ίδιου και των παιδιών του, επίσης στο εξοχικό δεν πρόκειτε να την αφήσω στην πισίνα με το σωσιβιάκι της, αλλά θα την αμολήσω στον κήπο να με προειδοποιεί για τυχόν εισβολεις και θα την εκπαιδεύσω για φύλακα.
Τροφή για σκέψη!
Επίσης σταματάω από δω και πέρα να λέω ότι πήρα σκύλο για να τον υποχρεώσω να κάνει κάτι για το οποίο δεν ήταν προορισμένος. Shame on me!
Σαφεστατα!
Οταν θα δει καποιος κυνηγοσκυλα πως κανουν μολις καταλαβουν οτι θα κυνηγησουν και μετα με τι λαχταρα κυνηγανε θα το καταλαβει. (αν ειναι φυσικα ανοιχτο μυαλο και οχι κολλημενος) Ειναι τρισευτυχισμενα. Εναι η ζωη τους ολη!
Το ιδιο ισχυει για τα σκυλια που δημιουργηθηκαν για κατι άλλο.
Τα υπολοιπα ειναι δικαιολογιες που εφηυραμε για το αφηγημα μας και γιατι στα σκυλια που δημιουργησαμε τους κοβουμε αυτα για τα οποια τα φτιαξαμε και τα υποκαθιστουμε με υποκαταστατα ή με οτι μας βολευει και ολα καλα.
Εναι σαν να βαζεις καποιον με αθλητικα γονιδια που του αρεσει η εντονη δραστηριοτητα, η εξοχη και η περιπετεια, να κραταει σε ενα διαμερισμα συντροφια ή εναν που εκ φυσεως θελει να ειναι αραχτος, με το ζορι να ειναι δραστηριος. Και μαλιστα σε υπερθετικο βαθμο.
Εδω παμε να τους κοψουμε και το γαυγισμα γιατι... πολιτισμος, «ωρες κοινης ησυχιας» και ετσι. (δεν εννοω φυσικα καποιο σκυλι που γαυγιζει ανευ λογου απο μονοτονια ασταματητα)
 
  • Like
Reactions: Konmac and Belvigo


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Σαφεστατα!
Οταν θα δει καποιος κυνηγοσκυλα πως κανουν μολις καταλαβουν οτι θα κυνηγησουν και μετα με τι λαχταρα κυνηγανε θα το καταλαβει. (αν ειναι φυσικα ανοιχτο μυαλο και οχι κολλημενος) Ειναι τρισευτυχισμενα. Εναι η ζωη τους ολη!
Το ιδιο ισχυει για τα σκυλια που δημιουργηθηκαν για κατι άλλο.
Τα υπολοιπα ειναι δικαιολογιες που εφηυραμε για το αφηγημα μας και γιατι στα σκυλια που δημιουργησαμε τους κοβουμε αυτα για τα οποια τα φτιαξαμε και τα υποκαθιστουμε με υποκαταστατα ή με οτι μας βολευει και ολα καλα.
Εναι σαν να βαζεις καποιον με αθλητικα γονιδια που του αρεσει η εντονη δραστηριοτητα, η εξοχη και η περιπετεια, να κραταει σε ενα διαμερισμα συντροφια ή εναν που εκ φυσεως θελει να ειναι αραχτος, με το ζορι να ειναι δραστηριος. Και μαλιστα σε υπερθετικο βαθμο.
Εδω παμε να τους κοψουμε και το γαυγισμα γιατι... πολιτισμος, «ωρες κοινης ησυχιας» και ετσι. (δεν εννοω φυσικα καποιο σκυλι που γαυγιζει ανευ λογου απο μονοτονια ασταματητα)
Eννοείς τα φροντισμένα κυνηγόσκυλα που συναναστρέφεσαι και απολαμβάνουν σταθερής σίτισης χάρη στις σύγχρονες δυνατότητες παραγωγής, παρασκευής, αποθήκευσης και διανομής τροφής - σκυλίσιας ή γενικά - καθώς και προστασίας και ασφάλειας σε σπίτια ή άλλου είδους προστατευμένους χώρους, χωρίς να υποφέρουν από βροχές, κρύο, ζέστη και άλλους υπονομευτές των στοιχειωδών συνθηκών διαβίωσης και βγαίνουν, με το συμπάθειο, να κυνηγήσουν για να ξεκ@νλώσουν, όπως άλλωστε κ οι άνθρωποι που τα συνοδεύουν - ενώ αμφότεροι δεν έχουν πραγματικής πρακτικής ΑΝΑΓΚΗΣ αυτής της δραστηριότητας;

Ναι οκ, κι εμένα άμα δεις τα μάτια μου πως λάμπουν από χαρά τα μάτια μου και όλο μου το είναι όταν βρίσκομαι στα δάση ή στη θάλασσα, σε μια ανάπαυλα της προστατευμένης διαβίωσης που έχω την πολυτέλεια κ δυνατότητα να έχω, τρισευτυχισμένη θα με βρεις. Τόσο που τα τελευταία 10 χρόνια ταλαιπωρώ τον εαυτό μου με μεγάλο κόστος στην προσωπική & επαγγελματική ζωή, για να κάνω θαλάσσιο αθλητισμό, αφού στη θάλασσα βρίσκω κι εγώ τον εαυτό μου, όπως τα κυνηγόσκυλα όταν κυνηγάνε.

Το ότι όμως κοιμάμαι στα σανίδια στο σκάφος, ή ψευτοκοιμάμαι κουλουριασμένη στα ρέλια, ή έχω κάτσει να γίνομαι παπί κάτω από καταιγίδες και κεραυνούς, ή χάνω 5 τόνους ιδρώτα μέσα στη σάουνα του εσωτερικού του σκάφους, ή έχω πάθει θερμοπληξία, ηλίαση, αφιδάτωση καραντασμιένη ατελειώτες ώρες στους 42 βαθμούς, ή έχω κοντέψει να πάθω ανακοπή για να κάνω ένα γρήγορο καβατζάρισμα ή για να σώσω μια μλκία εν ώρα αγώνα για να μη σκοτωθούμε, δλδ έχω φάει εν μέρει επιλεκτική (γιατί δε με ανάγκασε κανείς), εν μέρει αναγκαστική (γιατί τη φύση και τις συνθήκες της δεν την ελέγχεις) ταλαιπωρία και κινδύνους για να κάνω αυτό που έχει ανάγκη η ψυχούλα μου, ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι δεν εκτιμάω ή αποζητώ αυτές τις εφευρέσεις που έγιναν για να μου μεγιστοποιήσουν την άνεση, την ασφάλεια ή τη βολή μου. Όχι ρε, τι στρώματα και μαξιλάρια μου, τι καλοριφερ κ αιρκοντίσιον. Όχι ρε, deck, χώμα & sleeping bag μόνο, βρεγμένη μέχρι το κόκκαλο, κουλουριασμένη να τρέμω σαν το κομπρεσέρ κ να παρακάλω να βγει ήλιος, πεθαμένη από τον ήλιο κ να παρακαλάω να βρέξει, ΦΟΡΕΒΑ! Όχι ρε, δεν είναι ότι η φύση έχει ταλαιπώρια που επειδή είμαι προνομιούχα σε αυτό τον πλανήτη, όποτε θέλω την ανοίγω τη βρύση της ταλαιπωρίας κ όποτε θέλω την κλείνω και μπορώ να κάθομαι από τον καναπέ μου να φιλοσοφώ για το τι καταπιέζει τα σκυλιά.

Ή μήπως το επιχείρημα είναι ότι αυτά είναι αποκλειστικά "ανθρώπινα" πράγματα και αποδίδω στους σκύλους ανθρώπινα χαρακτηριστικά, ενώ ΟΛΑ τα άλλα πλάσματα "της φύσης" (apparently o άνθρωπος δεν είναι πλάσμα της φύσης) δεν αποζητούν την άνεση, την ασφάλεια και τη βολή; Ξεκάθαρα ζουν για να τους φτάνει το νερό στο κόκκαλο όταν βρέχει, να ξεπαγιάζουν σε βροχές και χιόνια, να ασθμαίνουν και να πεθαίνουν στους καύσωνες και στα τσιμέντα, με αντάλλαγμα τη "ζωή στη φύση", την "εκτέλεση της εργασίας τους", που είναι (πάλι apparently) ούμπερ άλες, ειδικά στα ζώα. Κανένα ζωντανό ποτέ δεν κοιμήθηκε/έκατσε στο πιο μαλακό μέρος που βρήκε, κανένα ζώο ποτέ δε προσπάθησε να τρυπώσει σε μέρος στεγνό, ζεστό ή δροσερό στη βροχή, στο κρύο, στη ζέστη αντίστοιχα, κανένα ζώο δεν παρακάλεσε να το βάλεις σε τέτοια προστατευμένα μέρη. Όλα αυτά είναι αποκλειστικά ανθρώπινα στοιχεία που αποδίδουμε ή επιβάλλουμε στα ζώα :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Ας κρίνουν λοιπόν αυτοί που ζουν 24/7 σε άπλετη άνεση, προστασία από τη φύση και βολή, και επισκέπτονται τη φύση και παρατηρουν τα ζώα στη φύση στις περιστασιακές εκδρομές κ αθλοπαιδιές τους τι θέλουν και τι δε θέλουν τα ζώα, why don't ya.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Eννοείς τα φροντισμένα κυνηγόσκυλα που συναναστρέφεσαι και απολαμβάνουν σταθερής σίτισης χάρη στις σύγχρονες δυνατότητες παραγωγής, παρασκευής, αποθήκευσης και διανομής τροφής - σκυλίσιας ή γενικά - καθώς και προστασίας και ασφάλειας σε σπίτια ή άλλου είδους προστατευμένους χώρους, χωρίς να υποφέρουν από βροχές, κρύο, ζέστη και άλλους υπονομευτές των στοιχειωδών συνθηκών διαβίωσης
Εγω τετοια ξερω...Τα αλλα τα κατακρινω. Εσυ προφανως κανεις μονο κακιες παρεες.

και βγαίνουν, με το συμπάθειο, να κυνηγήσουν για να ξεκ@νλώσουν, όπως άλλωστε κ οι άνθρωποι που τα συνοδεύουν - ενώ αμφότεροι δεν έχουν πραγματικής πρακτικής ΑΝΑΓΚΗΣ αυτής της δραστηριότητας;
Απαπα! Τι ειναι αυτα που λες; Μαζι σου! Αν ειναι δυνατον να υποστηριξω πχ (μια και δηλωνεις θαλασσινη) εναν ψαροντουφεκα που «για να ξεκ@υλωσει κυνηγαει ψαρια ενω δεν εχει πραγματικη πρακτικη ΑΝΑΓΚΗ αυτης της δραστηριοτητας» (sic).
Σαφεστατα και τον θεωρω ανηθικο, χυδαιο, ασπλαχνο, απολιτιστο και αιμοδιψη πρωτογονο.
Μετα φυσικα ο epial πηγαινει μαζι με την Estranged και ολους τους πολιτισμενους να αγορασει απ το σουπερμαρκετ τα ψαρια ιχθυοτροφειου τα οποια ειναι ηθικα μεγαλωμενα στα κλουβια και περνανε ΖΩΑΡΑ μεχρι να τα σκοτωσουν ΟΛΑ για να τα φαμε.
Βγαινοντας δε και κρατωντας τα ψαρια μας, ενα κοτοπουλο και καποια κιλα κρεας ( Α! ολα τεμαχισμενα και συσκευασμενα μην μας θυμιζει απο που προηλθαν, ουτε μας νοιαζει ποιος τα σκοτωσε, αρκει που δεν τα καναμε εμεις) θα υπογραψουμε και ενα ψηφισμα κατα των απολιτιστων κυνηγων.

Ή μήπως το επιχείρημα είναι ότι αυτά είναι αποκλειστικά "ανθρώπινα" πράγματα και αποδίδω στους σκύλους ανθρώπινα χαρακτηριστικά, ενώ ΟΛΑ τα άλλα πλάσματα "της φύσης" (apparently o άνθρωπος δεν είναι πλάσμα της φύσης) δεν αποζητούν την άνεση, την ασφάλεια και τη βολή; Ξεκάθαρα ζουν για να τους φτάνει το νερό στο κόκκαλο όταν βρέχει, να ξεπαγιάζουν σε βροχές και χιόνια, να ασθμαίνουν και να πεθαίνουν στους καύσωνες και στα τσιμέντα, με αντάλλαγμα τη "ζωή στη φύση", την "εκτέλεση της εργασίας τους", που είναι (πάλι apparently) ούμπερ άλες, ειδικά στα ζώα. Κανένα ζωντανό ποτέ δεν κοιμήθηκε/έκατσε στο πιο μαλακό μέρος που βρήκε, κανένα ζώο ποτέ δε προσπάθησε να τρυπώσει σε μέρος στεγνό, ζεστό ή δροσερό στη βροχή, στο κρύο, στη ζέστη αντίστοιχα, κανένα ζώο δεν παρακάλεσε να το βάλεις σε τέτοια προστατευμένα μέρη. Όλα αυτά είναι αποκλειστικά ανθρώπινα στοιχεία που αποδίδουμε ή επιβάλλουμε στα ζώα :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Ας κρίνουν λοιπόν αυτοί που ζουν 24/7 σε άπλετη άνεση, προστασία από τη φύση και βολή, και επισκέπτονται τη φύση και παρατηρουν τα ζώα στη φύση στις περιστασιακές εκδρομές κ αθλοπαιδιές τους τι θέλουν και τι δε θέλουν τα ζώα, why don't ya.
Μαζι σου! Τι ξερει το σκυλι τι θελει...Εγω ξερω το καλο του!
Ακου εκει να:
Θελει να αλητεψει; Δεν ειμαστε καλα...
Θελει να κυνηγησει γατα; Απαπα!
Περιστερια; Πωπω φοβερο!
Θελει να πηδησει! Φυσικα και δεν πρεπει!
Θελει να τρεξει ελευθερο; Α! ολα κι ολα! Το λουρι πανω απ ολα! Παντα με λουρι! Πολιτισμος.
Θελει να τσαμπουκαλευτει; Απαπα! Απαραδεκτο.
Θελει να παιξει με αλλα σκυλια; Κακες παρεες! Θα του χαλασει ο πολιτισμενος χαρακτηρας που με τοσο κοπο του φτιαχνουμε. Θα του κανουν μπουλιγκ, θα κανει μπουλιγκ, δεν θα ειμαστε το κεντρο του κοσμου γι αυτο - το λενε και οι εκπαιδευτες!
Θελει να κυνηγησει; Απαραδεκτο και απολιτιστο! Σιγα μην τον αφησω να κανει την κ@υλα του
Γαυγιζει οταν περναει «εχθρος» απο το σπιτι; Πωπωπωπω! Φοβερο! Ενοχλει τους γειτονες. Ασε που υπαρχουν και οι ωρες κοινης ησυχιας.
Εναι καχυποπτο και τρομαζει τους επισκεπτες; Πωωωω! Πειτε μου τι να κανω δεν αντεχω.
κλπ κλπ.
Ομως οπως γνωριζεις, ο δικος μου ζει ΖΩΑΡΑ. βγαινει τις βολταρες του 3 φορες την ημερα φυσικα παντα με λουρι, ζει στη ζεστασια το χειμωνα και στον κλιματισμο το καλοκαιρι, αμα θελει να τρεχει σκεπτομαι να του παρω διαδρομο (με οθονη να του περναει η ωρα) εχει τα γουτσου γουτσου του, την μαλακια του μαξιλαρα, την καλυτερη τροφη, τις παντοφλες του για να μην ενοχλειται και ο γειτονας απο κατω, τα σεα του τα μεα του και θα του παρω και Play station να διαλεγει με τι να ασχοληθει (μπα τωρα που το ξανασκεφτηκα, εγω τελικα θα διαλεξω γιατι υπαρχουν και κακα παιχνιδια και μπορει να του χαλασουν τον χαρακτηρα που με τοσο κοπο του εφτιαξα)
Ανεξαρτητως ολων αυτων, δεν δικαιουμαι καν να με προβληματιζουν ολα αυτα, γιατι το...καλο του σκυλου το εχω ηδη προαποφασισμενο και διαμορφωμενο και δεν δεχωμαι κουβεντα.
Σε ποιον αιωνα ζουμε;
ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
 
Last edited:


23 Ιουνίου 2021
14
3
30
Σαφεστατα!
Οταν θα δει καποιος κυνηγοσκυλα πως κανουν μολις καταλαβουν οτι θα κυνηγησουν και μετα με τι λαχταρα κυνηγανε θα το καταλαβει. (αν ειναι φυσικα ανοιχτο μυαλο και οχι κολλημενος) Ειναι τρισευτυχισμενα. Εναι η ζωη τους ολη!
Το ιδιο ισχυει για τα σκυλια που δημιουργηθηκαν για κατι άλλο.
Τα υπολοιπα ειναι δικαιολογιες που εφηυραμε για το αφηγημα μας και γιατι στα σκυλια που δημιουργησαμε τους κοβουμε αυτα για τα οποια τα φτιαξαμε και τα υποκαθιστουμε με υποκαταστατα ή με οτι μας βολευει και ολα καλα.
Εναι σαν να βαζεις καποιον με αθλητικα γονιδια που του αρεσει η εντονη δραστηριοτητα, η εξοχη και η περιπετεια, να κραταει σε ενα διαμερισμα συντροφια ή εναν που εκ φυσεως θελει να ειναι αραχτος, με το ζορι να ειναι δραστηριος. Και μαλιστα σε υπερθετικο βαθμο.
Εδω παμε να τους κοψουμε και το γαυγισμα γιατι... πολιτισμος, «ωρες κοινης ησυχιας» και ετσι. (δεν εννοω φυσικα καποιο σκυλι που γαυγιζει ανευ λογου απο μονοτονια ασταματητα)
Δεν σηκώνω κουβέντα για την διατάραξη της ησυχίας, ειδικά σε ώρες κοινής ησυχίας, επειδή εμείς επιλέξαμε να έχουμε σκυλιά δεν σημαίνει ότι μπορούμε να χαλάμε την ησυχία των άλλων. Άμα θες σκύλο έξω να πας να ζήσεις σε κάνα χωριό όπου μπορεί να τρέχει ελεύθερο με τις ώρες. Τον πήρα για να με φυλάει είναι δικαιολογία του κώλου, άμα έχεις @@ πες το πήρα και το βαρέθηκα...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Δεν σηκώνω κουβέντα για την διατάραξη της ησυχίας, ειδικά σε ώρες κοινής ησυχίας, επειδή εμείς επιλέξαμε να έχουμε σκυλιά δεν σημαίνει ότι μπορούμε να χαλάμε την ησυχία των άλλων. Άμα θες σκύλο έξω να πας να ζήσεις σε κάνα χωριό όπου μπορεί να τρέχει ελεύθερο με τις ώρες. Τον πήρα για να με φυλάει είναι δικαιολογία του κώλου, άμα έχεις @@ πες το πήρα και το βαρέθηκα...
Ω ναι! Τι λες τωρα...Μαζι σου. Πανω απ ολα η κοινη ησυχια!
Ετσι και γαυγισει ωρα κοινης ησυχιας ο σκυλος του απο κατω, θα του κανω μηνυση!
Τι πηρε σκυλο...Αν ειναι να γαυγιζει ας παει σε κανα χωριο!
Ουπς! Ουτε σε χωριο μπορει...Ειπαμε, ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ λεγεται και οχι αστικοποιηση και πληρης ελλειψη επαφης με την φυση
Κατηγορούν έναν… κόκορα για διατάραξη κοινής ησυχίας και ηχορύπανση! - Dikastiko.gr
 
Last edited:




Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Εγώ έχω να πω το εξής, ο καθένας από εμάς έχει σκυλο για τους δικούς του λόγους. Κάποιος θέλει σκυλο για να του κάνει παρέα, άλλος για να τον φυλάει, άλλος απλά γιατί δεν μπορεί να φανταστεί τη ζωή του χωρίς σκυλο και υπάρχουν και αυτοί που ούτε ίδιοι ξέρουν γιατί έχουν σκυλο και δεν τους αξίζει να τον έχουν. Κάποιοι τους θέλουν μέσα, άλλοι στην αυλή και άλλοι και μέσα και έξω. Το θέμα είναι, εφόσον κάποιος βάζει στην ζωή του ένα σκύλο η οποιοδήποτε ζώο τέλος πάντων να το φροντίζει όπως του αξίζει, να είναι προστατευμένο από τις καιρικές συνθηκες (είτε είναι βροχή, είτε κρύο, είτε ζέστη κλπ), να τρώει καλά, να εκτονώνεται και ότι άλλο συνεπάγεται όταν αποκτάς ένα ζώο. Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να συζητάμε που θα ήταν καλύτερα, καλύτερα είναι όπου είναι και οι άνθρωποι που αγαπάει και τον αγαπάνε. Επιπλέον δεν πιστεύω όχι μόνο ο σκύλος αλλά κανένα ζώο, ότι δημιουργήθηκε για εμάς, όλα έχουν τον ρόλο τους πάνω στη γη.
 
  • Like
Reactions: Aliki V. and epial


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3