Σκύλος για φύλαξη χωραφιού


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Tην λύση ενός νόμιμου οικονομικού μετανάστη, να κάνει περιπολίες, γιατι την αποκλείουμε?

Στο χωριό μου, ουκ ολίγες φορες εχουν γλυτώσει μελίσσια έτσι, από κλοπές!
 


stairwayth

Well-Known Member
12 Αυγούστου 2012
61
0
Δεν υπαρχουν τετοιοι μινιμουμ ή μαξιμουμ χρονοι, ουτε ολα τα σκυλια ειναι ιδια.

Αλλο ενας σκυλος που ζει εξω και φυλα ενα οικοπεδο 12 στρεμματα και αλλο ενας σκυλος που ζει 21 ωρες τη μερα μεσα σε ενα διαμερισμα...
Είσαι πλ εντάξει που το παραδέχεσαι.
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Πάντως αν πάρεις Ακίτα, Ροτβαίλερ ή οτιδήποτε άλλο και τα αφήσεις σε χωράφι...
Πες μας και που είναι αυτό το χωράφι...
Το κόστος των σκυλιών είναι πολύ μεγαλύτερο από τις λαμαρίνες...
Το ποιο πιθανό είναι να σου κλέψουν τα σκυλιά.....

Υ.Γ. Ακίτα ανεξαρτητοποιημένο σε χωράφι.....??Πάρε καλύτερα λιοντάρι....Έχεις περισσότερες πιθανότητες να το κάνεις να σε εμπιστευθεί....
 


stairwayth

Well-Known Member
12 Αυγούστου 2012
61
0
Πάντως αν πάρεις Ακίτα, Ροτβαίλερ ή οτιδήποτε άλλο και τα αφήσεις σε χωράφι...
Πες μας και που είναι αυτό το χωράφι...
Το κόστος των σκυλιών είναι πολύ μεγαλύτερο από τις λαμαρίνες...
Το ποιο πιθανό είναι να σου κλέψουν τα σκυλιά.....


Υ.Γ. Ακίτα ανεξαρτητοποιημένο σε χωράφι.....??Πάρε καλύτερα λιοντάρι....Έχεις περισσότερες πιθανότητες να το κάνεις να σε εμπιστευθεί....
Ξέρεις πολλούς που μπορούν να κλέψουν ένα λιοντάρι;
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Όχι, αλλά σκυλιά ακούμε συνέχεια κλοπές να γίνονται....
Από εκτροφέα στη Κύπρο είχανε κλέψει μέσα από το εκτροφείο...Που τα είχε και κλειδωμένα....
Είναι πολλά τα λεφτά...
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
καλως ορισες και απο εμενα. θα κανω μια γενικευμενη τοποθετηση η οποια σε καμια περιπτωση δεν ειναι μομφη στο προσωπο σου.

θελω να πιστευω οτι εχουμε περασει σε ενα επιπεδο πιο ζωοφιλικο απο τους παππουδες μας που ειχαν δεμενα τα σκυλια τους σε ενα τσιγγινο βαρελι, τα ελυναν 10 φορες το χρονο που πηγαιναν κανα κυνηγι και η καθημερινη τους επαφη ήταν ενα γερο χοντροξυλο για να απομακρυνθουν απο το παλιοτηγανο που θα τους εριχναν το πολυποθητο ξεροψωμο.
καποιοι εχουν απομακρυνθει χιλιομετρα απο αυτη την αντιμετωπιση, αλλοι λιγοτερο.
ο στοχος ειναι να αντιμετωπιζουμε τα ζωα μας σαν συντροφους που η σχεση μας θα ειναι δουνε και λαβειν και οχι σαν αντικειμενα χρησης οπου η σχεση θα ειναι σκετο λαβειν.

στην περιπτωση σου τωρα αυτο που εχω να πω απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου με τα σκυλια και σε επιπεδο ανατροφης αλλα και σε επιπεδο εκπαιδευσης ειναι οτι σε καμια περιπτωση δεν θα παρεις αυτο που θελεις απο τον σκυλο με τα δεδομενα που μπορεις να του διαθεσεις.

ειναι απολυτη αναγκη ο σκυλος μεχρι την ενηλικιωση του τουλαχιστον να ζει πολλες ωρες μαζι σου και στον χωρο που προοριζεται για σπιτι του για να μπορεις να τον καθοδηγησεις να μαθει το σωστο και το λαθος, που ειναι η τουαλετα του, με τι να παιζει και με τι οχι, ποιοι ειναι οι ανθρωποι του και ποιοι οχι, πρεπει να κοινωνικοποιηθει σωστα και με πολλα ερεθισματα για να ειναι ενας ισορροπημενος χαρακτηρας, πρεπει να εκπαιδευτει πολυ και η εκπαιδευση δεν ειναι μια υποθεση του ενος μηνα. δεν τελειωνει ποτε.
Μεχρι να αφησει την τελευταια του πνοη εχει αναγκη απο επαφη με τους ανθρωπους του, χαδι, βολτες, παιχνιδι και παρεα.
Χρειαζεται ενα καταλληλο σπιτι οπου θα ειναι προστατευμενο απο βροχη, ηλιο, υγρασια, ρευματα και σκνιπες.
χρειαζεται καθημερινη ενασχοληση για φαγητο, καθαριοτητα, χτενισμα,εκπαιδευση. επισης επισκεψεις στον κτηνιατρο για εμβολια, εξετασεις και ελεγχο εκτος απο εκτακτες περιστασεις, το οποιο με τη σειρα του σημαινει οτι πρεπει να συνηθισει να καθεται ηρεμα στο αυτοκινητο.
αν δεν μπορεις να του προσφερεις αυτα τοτε σιγουρα και αυτος δεν θα σου προσφερει αυτα που θελεις.
πως θα μαθει να μην κατουραει στις καλλιεργειες? πως θα μαθει να μην μασουλαει τα φυτα σου? πως θα μαθει οτι εισαι ο συντροφος του? πως θα ειναι ηρεμος για να μην κανει καταστροφες? πως θα μαθει οτι πρεπει να υπερασπιστει τον χωρο του (προσωπικα ειμαι αντιθετη σε εκπαιδευσεις για φυλαξη, αλλα αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο). στο θεμα της φολας επισης να πω οτι ειναι εκπαιδευτικα σχεδον αδυνατο να πεισεις ενα σκυλο που θα ειναι 23 ωρες τη μερα μονος του σε 12 στρεμματα να μην φαει ενα ωραιοτατο μπιφτεκακι που θα του πεταξει καποιος...

αυτο που πρεπει να κατανοησεις ειναι οτι εχουμε φτασει σε ενα επιπεδο να αντιλαμβανομαστε ποιες ειναι οι πραγματικες αναγκες του συγκεκριμενου ζωου για να ειναι ευτυχισμενο, υγειες και ισορροπημενο. δεν φτανει μονο να του δινουμε αυτα που νομιζουμε εμεις οτι θελει ή αυτα που μπορουμε μονο.
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Τα πράγματα είναι απλά για το γυφτοπακιστανό, πάει το βράδυ με ένα μαδέρι κοπανάει μια καλή στην κεφάλα του σκύλου και μετά κλέβει με την ησυχία του ότι θέλει

Το σκυλί για να εκπαιδευτεί να αποφεύγει χτυπήματα και γενικά να είναι επαγγελματίας φύλακας θα πρέπει να δώσεις 1000 ευρώ στην αρχή και μέτα να του κάνεις και κάνα δυο ασκήσεις ετοιμότητας το μήνα για να τον κρατάς stand by. Με λίγα λόγια ξέχασε το.

Μη σε παρασύρουν κάτι σαχλαμάρες που παρατάνε τα σκυλιά σε ένα χωράφι δεμένα με αλυσίδα. Αυτοί νομίζουν ότι έχουν φύλακα, αλλά δεν....
 


stairwayth

Well-Known Member
12 Αυγούστου 2012
61
0
καλως ορισες και απο εμενα. θα κανω μια γενικευμενη τοποθετηση η οποια σε καμια περιπτωση δεν ειναι μομφη στο προσωπο σου.

θελω να πιστευω οτι εχουμε περασει σε ενα επιπεδο πιο ζωοφιλικο απο τους παππουδες μας που ειχαν δεμενα τα σκυλια τους σε ενα τσιγγινο βαρελι, τα ελυναν 10 φορες το χρονο που πηγαιναν κανα κυνηγι και η καθημερινη τους επαφη ήταν ενα γερο χοντροξυλο για να απομακρυνθουν απο το παλιοτηγανο που θα τους εριχναν το πολυποθητο ξεροψωμο.
καποιοι εχουν απομακρυνθει χιλιομετρα απο αυτη την αντιμετωπιση, αλλοι λιγοτερο.
ο στοχος ειναι να αντιμετωπιζουμε τα ζωα μας σαν συντροφους που η σχεση μας θα ειναι δουνε και λαβειν και οχι σαν αντικειμενα χρησης οπου η σχεση θα ειναι σκετο λαβειν.

στην περιπτωση σου τωρα αυτο που εχω να πω απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου με τα σκυλια και σε επιπεδο ανατροφης αλλα και σε επιπεδο εκπαιδευσης ειναι οτι σε καμια περιπτωση δεν θα παρεις αυτο που θελεις απο τον σκυλο με τα δεδομενα που μπορεις να του διαθεσεις.

ειναι απολυτη αναγκη ο σκυλος μεχρι την ενηλικιωση του τουλαχιστον να ζει πολλες ωρες μαζι σου και στον χωρο που προοριζεται για σπιτι του για να μπορεις να τον καθοδηγησεις να μαθει το σωστο και το λαθος, που ειναι η τουαλετα του, με τι να παιζει και με τι οχι, ποιοι ειναι οι ανθρωποι του και ποιοι οχι, πρεπει να κοινωνικοποιηθει σωστα και με πολλα ερεθισματα για να ειναι ενας ισορροπημενος χαρακτηρας, πρεπει να εκπαιδευτει πολυ και η εκπαιδευση δεν ειναι μια υποθεση του ενος μηνα. δεν τελειωνει ποτε.
Μεχρι να αφησει την τελευταια του πνοη εχει αναγκη απο επαφη με τους ανθρωπους του, χαδι, βολτες, παιχνιδι και παρεα.
Χρειαζεται ενα καταλληλο σπιτι οπου θα ειναι προστατευμενο απο βροχη, ηλιο, υγρασια, ρευματα και σκνιπες.
χρειαζεται καθημερινη ενασχοληση για φαγητο, καθαριοτητα, χτενισμα,εκπαιδευση. επισης επισκεψεις στον κτηνιατρο για εμβολια, εξετασεις και ελεγχο εκτος απο εκτακτες περιστασεις, το οποιο με τη σειρα του σημαινει οτι πρεπει να συνηθισει να καθεται ηρεμα στο αυτοκινητο.
αν δεν μπορεις να του προσφερεις αυτα τοτε σιγουρα και αυτος δεν θα σου προσφερει αυτα που θελεις.
πως θα μαθει να μην κατουραει στις καλλιεργειες? πως θα μαθει να μην μασουλαει τα φυτα σου? πως θα μαθει οτι εισαι ο συντροφος του? πως θα ειναι ηρεμος για να μην κανει καταστροφες? πως θα μαθει οτι πρεπει να υπερασπιστει τον χωρο του (προσωπικα ειμαι αντιθετη σε εκπαιδευσεις για φυλαξη, αλλα αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο). στο θεμα της φολας επισης να πω οτι ειναι εκπαιδευτικα σχεδον αδυνατο να πεισεις ενα σκυλο που θα ειναι 23 ωρες τη μερα μονος του σε 12 στρεμματα να μην φαει ενα ωραιοτατο μπιφτεκακι που θα του πεταξει καποιος...

αυτο που πρεπει να κατανοησεις ειναι οτι εχουμε φτασει σε ενα επιπεδο να αντιλαμβανομαστε ποιες ειναι οι πραγματικες αναγκες του συγκεκριμενου ζωου για να ειναι ευτυχισμενο, υγειες και ισορροπημενο. δεν φτανει μονο να του δινουμε αυτα που νομιζουμε εμεις οτι θελει ή αυτα που μπορουμε μονο.
Αυτά που λες ακούγονται λογικά.Εφόσον όλοι συμφωνούν ότι προσφέρω λίγα τότε σαν αρχάριος δεν μπορώ παρά να το δεχτώ.
Μπορείς λοιπόν να γίνεις πιο συγκέκριμενη για να ξέρω κ εγώ αυτό που όλοι θεωρούν αυτονόητο;Πόση ώρα τη μέρα χρειάζεται;Επίσης πρόκειται για σκύλο σε χωράφι δε χρειάζεται χτένισμα και ιδιαίτερες καθαριότητες.Ως προς το κομμάτι της υγιεινής συμφωνώ πως είναι κάτι αναγκαίο.Ως προς την εκπαίδευση,τι μπορώ να κάνω μόνος μου και τι όχι;Ας αφήσουμε την άρνηση τροφής απ'έξω.
 


stairwayth

Well-Known Member
12 Αυγούστου 2012
61
0
Τα πράγματα είναι απλά για το γυφτοπακιστανό, πάει το βράδυ με ένα μαδέρι κοπανάει μια καλή στην κεφάλα του σκύλου και μετά κλέβει με την ησυχία του ότι θέλει

Το σκυλί για να εκπαιδευτεί να αποφεύγει χτυπήματα και γενικά να είναι επαγγελματίας φύλακας θα πρέπει να δώσεις 1000 ευρώ στην αρχή και μέτα να του κάνεις και κάνα δυο ασκήσεις ετοιμότητας το μήνα για να τον κρατάς stand by. Με λίγα λόγια ξέχασε το.

Μη σε παρασύρουν κάτι σαχλαμάρες που παρατάνε τα σκυλιά σε ένα χωράφι δεμένα με αλυσίδα. Αυτοί νομίζουν ότι έχουν φύλακα, αλλά δεν....
Δε νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο.Όχι ότι είμαι ειδικός αλλά μου την έχουν πέσει ουκ ολιγες φορές σκύλοι και έχω συνειδητοποιήσει πως όσο επιδέξιος και ψύχραιμος να είσαι(ειδικά αν είναι νύχτα)μπροστά στην ταχύτητα του σκύλου και το φόβο δεν μπορείς να την αποφύγεις τη δαγκωνιά.Άλλωστε ο σκύλος πρωτεύοντα ρόλο έχει την αποτροπή της εισβολής,δε θέλουμε να μπλέξουμε με αίματα.
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
ο χρονος της ασκησης εξαρταται και απο τη φυλη που θα επιλεξεις.
ενας μεσος ορος, αν μιλαμε για εναν λυτο σκυλο σε 12 στρεμματα ειναι ενα 40λεπτο - μισαωρο περπατημα τη μερα κατα το δυνατον σε ενα πιο ενδιαφερον περιβαλλον με περισσοτερα ερεθισματα. αλλα στην αρχη της ζωης του χρειαζεται περισσοτερες βολτες πιο μικρης διαρκειας οπου θα μπορεις να συνδυαζεις και την κοινωνικοποιηση του. πχ μια βολτιτσα το πρωι στην πολη να δει αμαξια, ανθρωπους, σκυλια. μια βολτιτσα το μεσημερι στο σπιτι σου για να μαθαινει και τους εσωτερικους χωρους με ηχους, ηλεκτρικες συσκευες και την οικογενεια σου, μια βολτιτσα το σουρουπο στην κοντινη περιοχη του χωραφιου. παραδειγμα σου δινω οπως μπορω εγω να το φανταστω...
Για την εκμαθηση τουαλετας στην αρχη χρειαζεται μεγαλη αφοσιωση απο μεριας σου μιας και ενα κουταβι κανει την αναγκη του καμια 10ρια φορες και πρεπει και τις 10 να εισαι εκει για να το πας στην τουαλετα του. μονο του δεν θα μαθει και απλα θα τα κανει οπου νομιζει εκεινο.
Το χτενισμα δεν γινεται μονο για να δειχνει ωραιο το τριχωμα του σκυλου. Γινεται κυριως γιατι κατα την ωρα του χτενισματος ελεγχεις ενδελεχως ολο το σωμα και τον μανδυα του σκυλου και προλαβαινεις τυχον πληγες, παρασιτα, τριχωπτωση κλπ.
Για την εκπαιδευση μπορεις να του μαθεις μονος σου το ονομα του,να καθεται, να ξαπλωνει, να ερχεται, να περπαταει διπλα σου (μπορει και να χρειαστεις εκπαιδευτη για αυτο εξαρταται απο τον σκυλο). αλλα θελει καθημερινα μαθηματα για καποιον καιρο (και παλι εξαρταται απο τον σκυλο, αλλα και απο την επιμονη σου και τις γνωσεις σου) και επαναληψεις ανα διαστηματα για φρεσκαρισμα αυτων που ηδη ξερει.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Προφανώς το να τους κρατάει μακρυά είναι το ιδανικό αλλά σε περίπτωση που δεν τα καταφέρει θα πρέπει να τον αντιμετωπίσει κι όλας.Νομίζω μια γερή δαγκωνιά θα στείλει τον συνηθισμένο κλέφτη σπίτι του(τουλάχιστον).
Αφου απάντησες στο ερώτημα μου θα σου απαντήσω όσο γίνεται πιο σύντομα. Ζητάς ένα σκύλο το οποίο θα κοντραριστεί με μια απειλή. Αυτό κατα 98% δεν θα στο κανει ο σκυλος αν δεν έχει πέσει χρόνος, μιλαμε για πολύ χρόνο... μιλάμε για καθημερινή εκπαίδευση για μήνες, μπορεί χρόνια. Εκτός απο χρόνο θες και εμπειρία και γνώσεις, οπότε στην περίπτωση σου σημαίνει ότι θες και χρήμα... πολύ χρήμα.

Αν αρκούσες στο "να κρατά τον κλέφτη μακρυα" θα μπορούσε κάποιος να σου προτείνει κάποιες φυλές. Απο την στιγμή που θέλεις όμως "δαγκωμα" που λες τότε δεν αρκεί μόνο να πάρεις το σκύλο... 
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Aκόμα και να μπορούσες να του διαθέσεις απειρες ώρες, στο χωράφι οι κίνδυνοι ειναι πολλοι.
Δεν ειναι μονο ο πακιστανός που θα τον βγάλει νοκ αουτ. Αλλωστε όταν πανε να κλέψουν πανε 2 μαζι τουλάχιστον. Οπότε ωσπου να επιτεθεί ο σκύλος ο δεύτερος τον χτυπάει άνετα.
Τα φιδια όμως? Τα τσιμπούρια (ακόμα και με αμπούλα κολλάνε τσιμπουρι), οι σκνίπες? Τα τρωκτικα?

Και δεν μιλάω καν για το σκάψιμο που θα ριξει, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό. Εκτος αν βάλεις οπωροκηπευτικά, οπότε θα σου κάνει ωραίες τρύπες φύτευσης.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ο κίνδυνος εξουδετέρωσης είναι αυτονόητος.Απλώς θέλω να πιστεύω πως δε θα μου την πέσει οργανωμένος ληστής αλλά κάποιος άσχετος γύφτος τουρκαλβανός αράπης που θέλει να κονομίσει από αγροτικά υλικά χαμηλήσ αξίας ή αγροτικά προιόντα[......]
Πάρε τηλ. τον Κασιδιάρη. Πιστεύω θα δεχτεί να φυλάει το οικόπεδο και χωρίς καν να τον πληρώνεις.

Σόρρυ για το οφφ, αλλά δεν άντεξα να μην απαντήσω σ' αυτό το άκρως ρατσιστικό σχόλιο.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Γιατί?
Πιστεύεις ότι οι γύφτοι τουρκαλβανοί αράπηδες είναι οργανωμένοι στο έγκλημα?
τς τς τς.....
Άλλος είναι ο ρατσιστής!
 




marianthi.mp

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2012
59
0
Rethymno
Σήμερα 20:34
#93

[h=2]
[/h]
Αρχικό μήνυμα απο stairwayth
Ο κίνδυνος εξουδετέρωσης είναι αυτονόητος.Απλώς θέλω να πιστεύω πως δε θα μου την πέσει οργανωμένος ληστής αλλά κάποιος άσχετος γύφτος τουρκαλβανός αράπης που θέλει να κονομίσει από αγροτικά υλικά χαμηλήσ αξίας ή αγροτικά προιόντα[......]​


Πάρε τηλ. τον Κασιδιάρη. Πιστεύω θα δεχτεί να φυλάει το οικόπεδο και χωρίς καν να τον πληρώνεις.

Σόρρυ για το οφφ, αλλά δεν άντεξα να μην απαντήσω σ' αυτό το άκρως ρατσιστικό σχόλιο.
*agapoylas*
ετσι, ετσι!!!!!!!!




 


apsu

Well-Known Member
8 Μαϊου 2010
103
0
Γεια σου και απο εμενα...
κατα την αποψη μου παρε 2-3 ροτβαιλερ και να τους εχεις χωρο να κοιμουνται κλπ αλλα ειναι απαραιτητο να τα εκτωνονεις για να μη σου καταστρεψουν τις καλλιεργειες σου. Επισης θα μπορουσες να ασφαλισεις τον εξοπλισμο σου εαν αυτο ειναι εφικτο
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Καλησπέρα,
Μπερδεύουμε οι περισσότεροι εδώ μέσα με το τι θέλει ο καθένας μας και τις απαιτήσεις που έχει από το σκύλο και τη ζωή του. Προφανώς υπάρχουν άνθρωποι που έχουν τα σκυλιά μέσα στα διαμερίσματα και τα αντιμετωπίζουν ως μέλη της οικογένειας τους, όπως οι περισσότεροι από εμάς. Υπάρχουν και άνθρωποι οι οποίοι θα χρειαστούν ένα σκύλο για εργασία. Για τον προαιώνιο σκοπό που είχε ο σκύλος από την εξημέρωση του. Εγώ έχω ένα σταφάκι που το παίρνω παντού μαζί και κοιμόμαστε στο ίδιο δωμάτιο...αλλά ζώ στην αθήνα. Αν ήμουν στη θέση του συμφορουμίτη και είχα φόβο από μικροκλεφτάκους της σοδειάς μου προφανώς θα έπαιρνα σκύλια άλλου είδους. Κάποια ποιμενικά ίσως ή ροτβάιλερ η άλλες σχετικές φυλές. Ο στόχος δεν θα ναι να φάνε τον εισβολέα αλλά να τον τρομάξουν και να μην μπουν. Για να μπουν να κλέψουν τα αγγούρια του φίλου δεν θα μπούν μέσα να τα βάλουν με δυο τρια σκυλιά που λυσσάνε από μέσα. Απλά θα πάνε στο παρακάτω κτήμα. Αν φροντίσει να έχει επαφή στοιχειωδη μαζί τους τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Οι τσοπάνηδες πώς τα έχουν τα ζωα τους?... Αν τα βλέπει 1 2 ώρες τη μέρα και τα εχει καλοταισμένα και φροντισμένα από πλευράς υγείας τότε που το πρόβλημα? Δεν θέλει σκύλο να είναι παρεούλα και συντροφιά. Φυλακες θέλει. Αυτη ειναι η προσωπική μου άποψη χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης.
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
παιδια διαβαζοντας στην αρχη το θεμα σκεφτηκα αυτο που σκεφτηκαμε ολοι μας...οτι δεν ειναι σωστο κτλ...αλλα μηπως το βλεπουμε πολυ "ρομαντικα"...η εκτροφη των σκυλιων για αυτο δεν αρχισε? δεν υπαρχουν σκυλια που δημιουργηθηκαν για να κανουν αυτο το πραγμα? για να φυλανε εκτασεις? δεν ειναι πιο φυσιλογικο τετοια σκυλια να ζουν και να εργαζονται σε μεγαλες εκτασεις και οχι να περνουν ολη τους τη ζωη σε ενα διαμερισμα? δεν ξερω ισως εχω και αδικο...βεβαια τα παραπανω τα λεω με την προυποθεση οτι εκει που θα εργαζονται θα υπαρχει επαφη με το αφεντικο...οτι θα ειναι καθε μερα μαζι...θα κανουν πραγματα μαζι...
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Καλησπέρα,
Μπερδεύουμε οι περισσότεροι εδώ μέσα με το τι θέλει ο καθένας μας και τις απαιτήσεις που έχει από το σκύλο και τη ζωή του. Προφανώς υπάρχουν άνθρωποι που έχουν τα σκυλιά μέσα στα διαμερίσματα και τα αντιμετωπίζουν ως μέλη της οικογένειας τους, όπως οι περισσότεροι από εμάς. Υπάρχουν και άνθρωποι οι οποίοι θα χρειαστούν ένα σκύλο για εργασία. Για τον προαιώνιο σκοπό που είχε ο σκύλος από την εξημέρωση του. Εγώ έχω ένα σταφάκι που το παίρνω παντού μαζί και κοιμόμαστε στο ίδιο δωμάτιο...αλλά ζώ στην αθήνα. Αν ήμουν στη θέση του συμφορουμίτη και είχα φόβο από μικροκλεφτάκους της σοδειάς μου προφανώς θα έπαιρνα σκύλια άλλου είδους. Κάποια ποιμενικά ίσως ή ροτβάιλερ η άλλες σχετικές φυλές. Ο στόχος δεν θα ναι να φάνε τον εισβολέα αλλά να τον τρομάξουν και να μην μπουν. Για να μπουν να κλέψουν τα αγγούρια του φίλου δεν θα μπούν μέσα να τα βάλουν με δυο τρια σκυλιά που λυσσάνε από μέσα. Απλά θα πάνε στο παρακάτω κτήμα. Αν φροντίσει να έχει επαφή στοιχειωδη μαζί τους τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Οι τσοπάνηδες πώς τα έχουν τα ζωα τους?... Αν τα βλέπει 1 2 ώρες τη μέρα και τα εχει καλοταισμένα και φροντισμένα από πλευράς υγείας τότε που το πρόβλημα? Δεν θέλει σκύλο να είναι παρεούλα και συντροφιά. Φυλακες θέλει. Αυτη ειναι η προσωπική μου άποψη χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης.
με προλαβες