Σκύλος δάγκωσε στο πρόσωπο Έλληνα τραγουδιστή!


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Σε περιπτωση που δεν εγινα κατανοητος, εγω εγραψα οτι δεν ειναι λογικο απαντωντας σε παραπανω διατυπωση που τελειωνε με αυτο το ερωτημα. Οτιδηποτε αλλο μπορει να ειναι αναμμενομενο, ''αναγκαιο'' απο τη φυση του οπως λενε καποιοι, επιτακτικο για τον σκυλο σε καποια δεδομενη στιγμη...αλλα ΟΧΙ λογικο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Σε περιπτωση που δεν εγινα κατανοητος, εγω εγραψα οτι δεν ειναι λογικο απαντωντας σε παραπανω διατυπωση που τελειωνε με αυτο το ερωτημα. Οτιδηποτε αλλο μπορει να ειναι αναμμενομενο, ''αναγκαιο'' απο τη φυση του οπως λενε καποιοι, επιτακτικο για τον σκυλο σε καποια δεδομενη στιγμη...αλλα ΟΧΙ λογικο.
Πραγματικά δυσκολεύομαι να σε καταλάβω.
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Παιδια πριν 2 μηνες περιπου επαθα το ιδιο με το 10χρονο σκυλο μου... Χωρις λόγο, απλά τον χάιδευα στον καναπέ, χωρίς κανένα γκρρρ... μου όρμηξε στο πρόσωπο και μου μάσησε τη μύτη με λύσσα. Έπαθα μεγάλη ζημιά και ακόμη και σήμερα έχω σημάδια τα οποία δεν ξέρω αν θα φύγουν... Μετά από 10 χρόνια συμβίωσης με το Μαξ μου και μια πολύ ζεστή και αγαπησιάρικη σχέση που είχαμε, μου φαίνεται πολύ παράλογο όλο αυτό και απογοητεύτηκα πάρα πολυ... :(
Σχετικά με το δάγκωμα όμως, τα μεγάλα σε ηλικία σκυλιά δε θέλουν και πολλά πολλά. Μερικά πονάνε από αρθριτικά, άλλα παραξενεύουν, λογικό δεν είναι;
Πραγματικά δυσκολεύομαι να σε καταλάβω.
Σε περιπτωση που το παραπανω περιστατικο το βλεπεις ''λογικο'', ναι θα δυσκολευτεις να καταλαβεις ή μαλλον δεν θα καταλαβεις τι λεω...Καλημερα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Σε περιπτωση που το παραπανω περιστατικο το βλεπεις ''λογικο'', ναι θα δυσκολευτεις να καταλαβεις ή μαλλον δεν θα καταλαβεις τι λεω...Καλημερα.
ICE όταν σου εξηγούμε με χίλια παραδείγματα τι εννοούμε και συνεχίζεις να μην βρίσκεις λογικό ότι ένα ζώο το οποίο πονάει και δεν διέπεται από την ανθρώπινη λογική, ότι δηλαδή αυτός τώρα μου κάνει θεραπεία, κλπ κλπ...τότε είναι ΛΟΓΙΚΟ να δαγκώσει. Όχι σε όλες τις περιπτώσεις και εξαρτάται από το ζώο πάντα , την ανοχή του στον πόνο και την ανοχή του σε εμάς. Αλλά για κάποια ζώα είναι ΛΟΓΙΚΟ. Πραγματικά δεν ξέρω ποιός δεν καταλαβαίνει εδώ. Καλή σου μέρα.
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Eγω στην απαντηση μου παρεθεσα την περιπτωση του elpidaki αν ειδατε. Δηλαδη ολα τα αλλα σκυλια που ΔΕΝ δαγκωνουνε οταν γερνανε και πονανε το αφεντικο τους ειναι παραλογα και αυτα που το δαγκωνουν ειναι λογικα? Οχι, δεν ειναι λογικο να σε δαγκωσει ο σκυλος(σου) απροκλητα στον καναπε μετα απο μια ολοκληρη ζωη συμβιωσης. Ετσι το βλεπω εγω, και εκτιμω ως ''λογικη'' συμπεριφορα την συμπεριφορα των αμετρητων σκυλιων που δεν το εκαναν αυτο, παρα των καποιων αποσπασματικων περιπτωσεων που συνεβη να ενεργησει ετσι ενα σκυλι και να δαγκωσει το αφεντικο του. Ισως ειμαι εγω παραλογος, αλλα δεν πειραζει! Και ουτε θα δαγκωσω και κανεναν...:D
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Και ουτε θα δαγκωσω και κανεναν...:D
Αυτό είναι το πιο σημαντικό!!

Τώρα βέβαια το να παραποιείς τι θεωρώ εγώ λογικό και να φέρνεις ως παράδειγμα το συμβάν που μας περιέγραψε το Elpidaki που δεν ξέρω γιατί συνέβη και αν ο σκύλος έχει κάποιο πρόβλημα υγείας ή ήταν πάντα δύστροπος, δεν βοηθάει στο να τερματίσει επιτέλους αυτή η συζήτηση.
Εγώ είπα για ζώα που πονάνε, μιλάω πολύ συγκεκριμένα. Και είπα επίσης ότι όλα τα ζώα δεν αντιδρούν το ίδιο στον πόνο, όπως και όλοι οι άνθρωποι δεν δαγκώνουν . ;)
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Εμενα δεν μου φαινεται ΚΑΘΟΛΟΥ λογικο να με δαγκωσει ο σκυλος μου απροκλητα μετα απο τοσα χρονια συμβιωσης. Και γενικα δεν εχω ακουσει απειρα περιστατικα τετοια ωστε να υποθεσουμε οτι ειναι ''λογικο'' σε μεγαλες ηλικιες να παραξενευει ο σκυλος και να δαγκωνει τον ανθρωπο του. Ακομα και στην περιπτωση του πρωτου ποστ, ο σκυλος αν πονουσε ή ενοχλουνταν πολυ θα μπορουσε να γρυλλισει, να γαυγισει, να κουνηθει δυνατα για να ξεφυγει, και οχι να δαγκωσει το αφεντικο του στη μυτη.
Δε λαμβάνεις υπόψη σου τον ιατρικό παράγοντα και δη τον νευρολογικό όμως, ICE.
Δεν νομιζω οτι εχω να προσθεσω κατι αλλο. Εγω εγραψα την αποψη μου οτι δεν το βλεπω ''λογικο''. Δεν ελαβα κανεναν παραγοντα υπ οψην παρα μονο αυτα τα οποια διαβασαμε και ειδικα σταθηκα στο ποστ του elpidaki το οποιο παρεθεσα και στο οποιο απαντωντας εγραψα τα παραπανω. Ο καθενας εχει την δικη του λογικη και κριση και αντιλαμβανεται τα πραγματα διαφορετικα, οπως επισης τα διατυπωνει και διαφορετικα. Δεν ειναι κατι προς επισκευη ή αλλαγη εντος φορουμ αυτο, ετσι θα ειναι παντα.

Καλημερα σε ολους!
 
Last edited:


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός


Η σύντομη εκδοχή του κάτωθι video είναι πως θηλυκό pit bullaki σε προχωρημένη ηλικία,δάγκωσε το αφεντικό του


Εκτός απ όλα αυτά που αναφέρονται,εγώ πρόσεξα τη ράτσα που είναι παρεξηγημένη και με άλλο ένα τέτοιο περιστατικό,βάλτε με το μυαλό σας τι θα σκέφτονται όσοι ειναι προκατηλημένοι για τα πιτμπουλ!!!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Με την Ντορα δεν κατεβαινει? Θα σας πω εγω τι εγινε. Τα μελη της κοινοβουλευτικης της ομαδας τα περναει απο οντισιον ο πατερας της. Οταν του παρουσιασε τον Σφυρακη αυτος ειχε μαζι του τον σκυλο. Ο Μητσοτακης ως γνωστον ειναι μεγαλος φιλοζωος. Οποτε γυριζει και λεει.«αχου το μωρε, αυτο δεν ειναι σκυλος. Αγγελος ειναι».
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Με την Ντορα δεν κατεβαινει? Θα σας πω εγω τι εγινε. Τα μελη της κοινοβουλευτικης της ομαδας τα περναει απο οντισιον ο πατερας της. Οταν του παρουσιασε τον Σφυρακη αυτος ειχε μαζι του τον σκυλο. Ο Μητσοτακης ως γνωστον ειναι μεγαλος φιλοζωος. Οποτε γυριζει και λεει.«αχου το μωρε, αυτο δεν ειναι σκυλος. Αγγελος ειναι».
Εσυ το λύσαξες. :confused:
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Επειδή χθες την πετυχα την συζήτηση σε κάποια μεσημεριανή εκπομπή, όλοι στάθηκαν, όπως πάντα "σχετικοί" και "γνώστες" με τα σκυλιά, στο ΠΙΤΜΠΟΥΛ για άλλη μια φορά....

Σχετικά με τα υπόλοιπα που συζητάτε, το περιστατικό που περιέγραψε η elpidaki αν το χάδι δεν ήταν εντονότερο και να είχε δείξει ήδη δυσφορία, ή σε κάποιο σημείο που λόγο κάποιας παθολογίας το σκυλί πονούσε, είναι περιέργο συμβάν...

Γενικότερα, ηλικιωμένα σκυλιά τα οποία δαγκωνουν την ώρα που ο ιδιοκτήτης τους προσπαθεί να τους δώσει μια θεραπεία, είναι συχνότατο φαινόμενο, κι έχει πολλές αιτίες κι αφορμές....
Από το να μην έχει ασχοληθεί με τον σκύλο του όσο έπρεπε, όλα τα προηγούμενα χρόνια, και να μην έχει μάθει να δέχεται τέτοιες συμπεριφορές, να προσέγγεισε ατσούμπαλα κι άτσαλα ο ιδιοκτήτης τον σκύλο, μέχρι να είναι πραγματικά αφόρητος ο πόνος από τον χειρισμό που να οδηγεί το σκύλο σε άμυνα για να γλυτώσει από τον πόνο....
 
Last edited:


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Μηπως ηθελε να κανει πλαστικη στην μυτη και απλα βρηκε δικαιολογια?? :p

Περα απο την πλακα συμφωνω με τον foibo.
ισως δεν ειχε ασχοληθει στο παρελθον με το σκυλο και ετσι να τον πιεσε τωρα και αυτος να αντεδρασε. Κριμα ομως να "θαβουν" ετσι τα πιτ μπουλ. . .
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Εμένα άλλο μου κάνει εντύπωση. Πώς γνώριζαν ότι ο Σφυράκης είχε θέμα με το σκύλο του, ότι τον δάγκωσε, ότι του έκαναν 4 ράμματα και οι κάμερες ήταν εκεί;; Μήπως επειδή τους το σφύριξε ο ίδιος μπας και θυμηθούμε τη φάτσα του; Που κι εγώ προσωπικά ούτε θυμόμουν πως ήταν ούτε και θα θυμάμαι μετά απ' αυτό :p

Σχετικά με το περιστατικό, τα σκυλιά γενικά παραξενεύουν στα γεράματα, αλλά δάγκωμα και μάλιστα τόσο αγριεμένο χωρίς προειδοποίηση είναι λίγο περίεργο :/
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Εμένα άλλο μου κάνει εντύπωση. Πώς γνώριζαν ότι ο Σφυράκης είχε θέμα με το σκύλο του, ότι τον δάγκωσε, ότι του έκαναν 4 ράμματα και οι κάμερες ήταν εκεί;; Μήπως επειδή τους το σφύριξε ο ίδιος μπας και θυμηθούμε τη φάτσα του; Που κι εγώ προσωπικά ούτε θυμόμουν πως ήταν ούτε και θα θυμάμαι μετά απ' αυτό :p
"Ναι.. STAR Channel εκει; Mε δαγκωσε ο σκυλος μου. Θα το καλυψουμε;;" :cool:
 


Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
ειχε δειξει ποτε ο σκυλος σου δειγματα επιθετικοτητας
μου φαινεται πολυ παραξενο!!!τι ρατσα ειναι;
Ποτέ δεν ήταν επιθετικός. Κι εγώ ήμουν η μεγάλη του αγάπη στο σπίτι. Μαζί μεγαλώσαμε. Ήμουν 12 όταν τον πήραμε και τώρα αυτός είναι 10 κι εγώ 22. Είναι ημίαιμο τσιουάουα με πεκινουά, όμως δεν ήταν ποτέ στριμμένος όπως μερικά της ράτσας που έχω γνωρίσει, πάντα καλότροπος και αγαπησιάρης, φιλικός με όλους, ειδικά με όσους γνώριζε κι επίσης δεν είχε συμβεί κάτι που να τον κάνει να θέλει να με "εκδικηθεί". πχ το δέυτερο σκύλο τον πήρα ένα μήνα μετά από το συμβάν. Οι μόνες φορές που ο Μαξ γινόταν λίγο επιθετικός ήταν όταν βρισκόταν στο κρεβάτι των γονιών μου και κοιμόταν και πήγαινες να τον χαιδέψεις και μπορούσε να σε ξεσκίσει. όμως εκείνη τη στιγμή εγώ καθόμουν στον καναπέ κι εκείνος ήρθε και κούρνιασε δίπλα μου. τον χάιδευα λίγη ώρα και πάνω που είχαμε χαλαρώσει με βούτηξε. Πραγματικά δεν ξέρω γιατί έγινε αυτό το πράγματα. Ακόμη βλέπω τα σημάδια στη μύτη μου και μια τσαντίζομαι και μια στενοχωριέμαι. άσε... άμα ανεβάσω φωτό θα τρελαθείς όταν δεις πώς με έκανε.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Καλότροπος και αγαπησιάρης που όμως εάν βρισκόταν στο κρεβάτι των γονιών σου και πήγαινες να τον χαιδέψεις μπορούσε να σε ξεσκίσει. :)
Εlpidaki μόνη σου έδωσες την απάντηση γιατί συνέβη το περιστατικό.
 


Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
Καλότροπος και αγαπησιάρης που όμως εάν βρισκόταν στο κρεβάτι των γονιών σου και πήγαινες να τον χαιδέψεις μπορούσε να σε ξεσκίσει. :)
Εlpidaki μόνη σου έδωσες την απάντηση γιατί συνέβη το περιστατικό.
Μα δεν πήγα εγώ να τον ενοχλήσω. Αυτός ήρθε σε μένα να τον χαιδέψω. Και αυτή τη συμπεριφορά δεν την είχε πάντα. Αλλά ως γέρος είναι και παράξενος. Από τη στιγμή που βλέπω ότι τον ενχολεί κάτι δεν το κάνω. Αν θελει να κοιμηθεί κοιμάται. Δεν τον ενοχλώ. Αλλά εγώ είχα γυρίσει από τη δουλειά μου, ξάπλωσα να τεζαριστώ στον καναπέ και ήρθε για αγκαλίτσες. Με την κούραση μου τον έκανα και αγκαλίτσες, τον χάιδεψα κι αυτός με ξεπλήρωσε πολύ ωραία... το πυρανχας! Αλλά όχι, δεν τον ενόχλησα, ούτε του διέκοψα τον ύπνο. Δεν έχω λόγο να κάνω κάτι που ξέρω ότι τον ενοχλεί. 2 μέρες μετά τον πήγα στον κτηνίατρο και μάθαμε και για κάτι προβληματάκια που έχει αλλά το οποία δεν τον διακιολογούν πλήρως. Ένα γκρρρ σαν προείδοποίηση μπορούσε να το κάνει να καταλάβω ότι κάτι τον ενοχλεί.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95