Σκύλος δεν μπαίνει στο σπίτι του!


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Tzes007 να ρωτησω κατι, οταν λες η εκπαιδευση του σκυλου (απο οσο καταλαβα λογικα εννοεισ για φυλαξη)ειναι μονο για ασφαλεια δικια του , δεν εχει περισσοτερο νοημα να κανει κατι ο ιδιοκτητης του σκυλου οπως να τον βαζει μεσα στο σπιτι και να μην τον αφηνει εκτεθειμενο εξω, και να γλυτωσει και απο περιττα εξοδα?
 


25 Δεκεμβρίου 2012
87
0
Eπίσης να προσθέσω κάτι άλλο πάνω σε αυτό. Ειπώθικε εδώ οτι "ο σκύλος, όπως και ο άνθρωπος μπορεί να ζήσει έξω απο το σπίτι"

Ναι αλλά ξεχνάμε 2 παραμέτρους:
1. Αυτό γινόταν σε πολύ παλιά εποχή, όπου ο άθρωπος δεν διέθεται σπίτι.
2. Παρ'ολο που έμενε έξω ήταν όλη την ώρα με άλλους ανθρώπους. Κοινωνικοποιούνταν δηλαδή.

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και με τα σκυλιά:
1. Αυτά που μένουν έξω απο τα σπίτια πλέον είναι τα αδέσποτα.

Μπορεί βέβαια να προσφέρεις τροφή και στέγαση ( που δεν την προσφέρει ο συγκεκριμένος) στο σκυλί σου (πράγμα το οποίο μπορεί να βρεί και μόνο του), καθώς και ιατρική περίθαλψη, αλλά τί κερδίζεις με το να το βλέπεις μόνο 2 ώρες την ημέρα;
Πώς βοηθάει αυτο την σχέση σας να αναπτυχθεί; Είναι σαν να έχεις έναν άστεγο έξω, να του προσφέρεις τροφή και νερό και μια υποτυπώδη στέγαση, να τον βλέπεις μόνο 2 ώρες την ημέρα, άντε και λίγο παραπάνω (πάντως σίγουρα όχι τις περισσότερες ώρες της μέρας γιατί όπως και να το κάνουμε δεν μπορείς να είσαι όλη μέρα έξω απο το σπίτι σου, πόσο μάλλον τώρα που χειμωνιάζει) και να τον θεωρείς μέλος της οικογένειάς σου και μάλιστα "παιδί σου".
Πώς γίνεται αυτό; Θα άφηνες το παιδί σου έτσι εκτεθιμένο έξω;

2. Δεν κοινωνικοποιείται με το να είναι έξω αποκλεισμένο απο όλους και απ' όλα. Δεν λαμβάνει τα σωστά ερεθίσματα που χρειάζεται ένας οικόσητος σκύλος.

Και πέρα απο αυτό. Εντάξει όλα τα ζώα μπορούν να ζήσουν έξω.
Αυτό σημαίνει αυτόματα οτι είναι και σωστό;
Είναι σωστό να αφήνεις ένα μέλος της οικογέννειάς σου ΕΞΩ;
Είναι σωστό να αφήνεις εκτεθημένο τον σκύλο σου σε οποιονδήποτε κίνδυνο;
Είναι σωστό να αποκαλείς έναν άστεγο που δεν έχεις μέσα στο σπίτι σου, μέλος της οικογέννειάς σου; Αυτό δεν είναι ψέμα;
Είναι λοιπον σωστό να αποκαλείς τον σκύλο φίλο και συντροφό σου, όταν ΕΣΥ είσαι μέσα στην ζεστούλα και απολαμβάνεις όλες τις πολυτέλιες που σου προσφέρει το σπίτι σου, ενώ ΑΥΤΟΣ ξεροσαλιάζει έξω και κλαίει, γιατί θέλει ΕΣΕΝΑ;
 
Last edited:


tzes007

Well-Known Member
3 Νοεμβρίου 2012
199
0
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
1Το τι κάνω εγω με το σκύλο μου και ο καθένας που το έχει έξω είναι δικαίωμά του.
2Δεν μπορούμε να έχουμε όλοι τα σκυλιά μέσα στο σπίτι μας
3Δέν ξέρω στην αθήνα και όπου αλλού είστε τη πρόβλημα έχετε εσείς με τις φόλες και δεν ξέρω εγώ τι.
4Δεν ξεροσταλιάζει και ούτε κλαίει μακάρι να είχατε και εσείς προσφέρει τόσα
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Παιδιά δεν σημαίνει ότι οποίος σκυλος ειναι εξω ειναι αδεσποτος και οποίος ειναι εξω δεν λαμβάνει την ίδια αγάπη και δεν ειναι μέλος της οικογένειας!
Ο δικός μου ο σκυλος κοιμάται εξω. Λέγοντας αυτο πιστεύεις ότι τον παραταω εξω, τον εκθετών σε κίνδυνο και ειναι άστεγος; Διαφωνώ απόλυτα.
ο δικός μου ο σκυλος δεν θελει να κοιμάται μέσα. Ειναι πολυ απλο. εχει ζησει κλεισμενη σε διαμερισμα χωρις εκτονωση και δεν της αρεσει. μπαινει μεσα ριχνει κανεναν υπνο αλλα το βραδυ οταν ειναι να παω για υπνο περιμενει στην πορτα για να παει εξω!Εχει δικο του χώρο στεγασμένο. Μέσα κοιμάται αναγκαστικά οταν βρίσκεται σε οίστρο. Ο καθε σκυλος ειναι διαφορετικός. Μην είστε τόσο απόλυτοι!
 




tzes007

Well-Known Member
3 Νοεμβρίου 2012
199
0
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Και τελευταίο είμαστε οικογένεια με σκύλους για την δικιά σας φύλαξη.Σκυλιά Δίωξης Ναρκωτικών στα σύνορα Κακαβιάς.Για να μην βρίσκονται σε κίνδυνο τα δικά σας παιδιά και ανίψια κτλπ. Οποιος έχει πρόβλημα μπορεί να μας κάνει μαι καταγγελία να δούμε τη θα σας πει η αστυνομία
 


25 Δεκεμβρίου 2012
87
0
elemaraki Μην το παίρνεις προσωπικά. Άλλο απλώς να κοιμάτε έξω με δική του βούληση και όλη την υπόλοιπη μέρα να είναι μαζί σας στο σπίτι. Μιλάω για αυτόν που άνοιξε το θέμα, ο οποίος δεν τον θέλει καθόλου μέσα στο σπίτι και τον άφισε έξω παρ'ολο που έβρεχε και έκανε κρυο, όπως αναφέρει και ίδιος

tzes007 Απλώς απαξιώ να ασχοληθώ περαιτέρο. Δεν καταλαβαίνεις παιδί μου.
 


tzes007

Well-Known Member
3 Νοεμβρίου 2012
199
0
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Εσύ δεν καταλαβαίνεις Μαρία.Εσύ το σκυλάκι σου το έχεις διακοσμητικό χώρου εμάς παράγουν έργο για να κοιμάσε ήρεμα τα βράδια.Κάνε μου τη χάρη να μην μου απευθύνεις το λόγο ξανά
 


25 Δεκεμβρίου 2012
87
0
Εσύ δεν καταλαβαίνεις Μαρία.Εσύ το σκυλάκι σου το έχεις διακοσμητικό χώρου εμάς παράγουν έργο για να κοιμάσε ήρεμα τα βράδια.Κάνε μου τη χάρη να μην μου απευθύνεις το λόγο ξανά
Δεν το 'χα σκοπό να στον απευθύνω εξ' αρχης αλλά είπα να κάνω το ψυχικό.
 




AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Οι απαντήσεις του St3lios νομίζω ότι έχουν καλύψει απόλυτα το θέμα..

Από εκεί κ πέρα, δυστυχώς ή ευτυχώς,(δυστυχώς, εδώ που τα λέμε..) ο καθένας μας επιλέγει πως θα ζήσει ο σκύλος του.. Αν θα μένει μέσα, αν θα στειρωθεί, τι θα φάει..κ.λ.π. επιλέγουμε με την δική μας λογική κ συναίσθημα, ενιότε..
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι για ποιό λόγο τσιτωνόμαστε..είναι κ γιορτάρες μέρες.. :p
Η Άλμπα μένει μέσα από την πρώτη μέρα που ήρθε σπίτι,αλλά ακόμα κ να έμενε έξω, επειδή αυτό θα είχα αποφασίσει εγώ, θα είχα επιχειρήματα για να το στηρίξω..αλλά κ θα είχα ανοιχτά τα μάτια - αυτιά μου, για να ακούσω άλλες απόψεις κ γιατί όχι..;;; να αναθεωρήσω κιόλας..
Όσο ζω, μαθαίνω ..έτσι δεν λένε..;;;;

Στο θέμα της φύλαξης τώρα, (χωρίς να έχω καμία απολύτως ιδέα., το τονίζω για να μην παρεξηγηθώ..) , η δική μου λογική λέει πως ο σκύλος θα πρέπει να είναι μέσα..
Αν ο οποιοσδήποτε τον θέλει έξω, οκ δεν μπορώ να τον πιέσω να αλλάξει άποψη, αλλά καλό θα ήταν να ακούσει τα αντικρουόμενα επιχειρήματα, να ψάξει, να ενημερωθεί κ μετά πράττει αναλόγως..
 


fotispap83

Well-Known Member
10 Απριλίου 2012
560
1
Πετρουπολη,Αθηνα
Βασικα Μαρια με τον τροπο που εχουν μερικοι και πολυ ασχοληθηκες!!!Τζες εδω ειναι φορουμ,δηλαδη συζηταει ο κοσμος διαφορετικες αποψεις,αν δεν θες να σου μιλαει οποιος δεν εχει την ιδια αποψη με σενα φτιαξε ενα μπλογκ και κανε αναρτησεις μονος/η σου!!!!χρονια πολλα!!!
 




fotispap83

Well-Known Member
10 Απριλίου 2012
560
1
Πετρουπολη,Αθηνα
Μα ειπαν τοσα ατομα την αποψη τους και πιαστηκε απο εσενα που εισαι αντιθετη,αλλα κρινει εμμεσα ομως οσους εχουμε μεσα τα σκυλια οτι τα εχουμε για επιπλα και μετα σου λεει :Το τι κάνω εγω με το σκύλο μου και ο καθένας που το έχει έξω είναι δικαίωμά του.!!!!Το τι κανει δηλαδη ενας που το εχει μεσα ειναι αλλο θεμα!!
 
Last edited:


25 Δεκεμβρίου 2012
87
0
Μα ειπαν τοσα ατομα την αποψη τους και πιαστηκε απο εσενα που εισαι αντιθετη,αλλα κρινει εμμεσα ομως οσους εχουμε μεσα τα σκυλια οτι τα εχουμε για επιπλα και μετα σου λεει :Το τι κάνω εγω με το σκύλο μου και ο καθένας που το έχει έξω είναι δικαίωμά του.!!!!Το τι κανει δηλαδη ενας που το εχει μεσα ειναι αλλο θεμα!!
ΝΑΙ!!! Ακριβως αυτο!!! "εγώ κάνω ότι θέλω με τον σκύλο μου δεν θα κάνεις κουμάντο σε μένα" και στο επόμενο ποστ "εσεις τα έχετε για έπιπλα και δεν είναι σωστο"
 








Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Έχω αρχίσει να αναθεωρώ την πρακτική πολλών φόρουμ (άσχετου και μη περιεχομένου) να κλειδώνουν τόπικς από φιμωτική σε αναγκαία όταν το θρεντ έχει ξεφύγει εντελώς από το θέμα και επεκτείνεται σε ανούσιο flaming και trolling που "καταδικάζει" το τόπικ σε άχρηστο. Το ρίχνω στο τραπέζι ως πρόταση προς τη διαχείριση ορμώμενη από αυτό το θρεντ.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
ρε tzes007 , γιατι εξαπτεσαι ετσι? εφοσον μπηκες σε ενα φορουμ δημοσιο και λες την γνωμη σου και κριτικαρεις αλλους , μαθε να δεχεσαι και κριτικη . Απο οσο καταλαβα σε καποια υπηρεσια ασφαλειας εισαι και χρησημοποεις τα σκυλια για την δουλεια σου? Αν ειναι αυτο αληθεια μαλλον οταν συμμετεχεις στο dogforum ξεχνα την ιδιοτητα σου γιατι δεν εισαι ο νομος εδω, οπως μαλλον κακως εχεις συνηθισει στον εξω κοσμο, και ουτε μπορεις να λες να μην ασχολουνται μαζι σου , ειδικα οταν εχεις ασχοληθει εσυ μαζι τους, ηρεμισε και κανε ενα ρεσετ για να μπορεσεις να συννενοηθεις εδω μεσα