Σκύλος και πιθανοί(;) κίνδυνοι υγείας για τους ανθρώπους;


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
αθανατη Ελληνιδα μανα!!
εγω εχω ακουσει και το αλλο...η τριχα της γατας λεει εχει την ικανοτητα να εισχωρησει στο δερμα σαν καρφιτσα και να μεινει εκει....οπως επισης και οτι αν την καταπιεις ειναι τοσο αιχμηρη που μπορει να σου σκισει το εντερο.....
χαΧαΑχΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑ
οτι βλακεια σκεφτοταν ο καθε μπουρτζοβλαχος κομπλεξικος την ελεγε απο δω κ απο κει οσαν ψαγμενος επιστημων.
 


glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Και οι δικοί μου γονείς παρόλου που είχαν σκύλους δεν έβλεπαν με πολύ καλό μάτι τα απανωτά φιλιά με την Ήρα και τις απανωτές αγκαλιές. Δύο χρόνια μετά ποτέ δεν έχω ξανακούσει τίποτα -το αντίθετο συμβαίνει μάλλον- καθώς έχω να αρρωστήσω από τότε που την απέκτησα. Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι ήμουν ανέκαθεν εξαιρετικά ευαίσθητη σε οποιαδήποτε γρίπη, κρύωμα, και κάθε χρόνο τουλάχιστον 2 με 3 φορές είχα οξείες αμυγδαλίτιδες και ωτίτιδες.
Για να μη μιλήσω για τα οφέλη στον ψυχολογικό τομέα (κάποια στιγμή θα πρέπει να ανεβάσω την πτυχιακή μου περί animal-assisted therapy).
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Τα παπούτσια ολωνών σας στην οικογένεια, δεν τα μαγαρίζουν τα πατώματά σας;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Τα περισσότερα μικρόβια σε ενα σπιτι βρισκονται στα πόμολα... σορρυ αλλά δεν ξερω σκυλι να ανοιγει πόρτα με το πόμολο.... μαλλον τα δικά μας χέρια τα μεταφερουν λοιπον
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
... σορρυ αλλά δεν ξερω σκυλι να ανοιγει πόρτα με το πόμολο....
Σσσσσ...πιο σιγά...είναι κι ο Μάρκος δίπλα. Μην ακούει και ξεσηκώνει...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σσσσσ...πιο σιγά...είναι κι ο Μάρκος δίπλα. Μην ακούει και ξεσηκώνει...
για σκυλι ειπα... εκτος αν ανακαλεις που τον εχεις προάγει σε βελζεβούλ και οξαποδώ!
 


glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Πφφφ, η δικιά μου δεν κάνει άλλη δουλειά. Όποια πόρτα είναι κλειστή την ανοίγει η θεά μου.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Για την ιστορία να σας πω ολτι οι αλλεργίες έχουν μεγάλη έξαρση σε χώρες που οι κάτοικοι είναι υποχόνδριοι με την καθαριότητα. Επίσης σε σπιλτια με σκύλους τα μικρά παιδιά νοσούν λιγότερο άρα ο οργανισμός σκληραγωγείται και αποκτά ανοσία.
Όσο για τα παπούτσια και τα πόμολα έτσι ακριβώς, εκτός αν κάποιοι πετάνε και ανοίγουν τις πολρτες με τηλεκίνηση!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μικρόβια κλπ. Είναι μια αλάνα απέναντι που πηγαίνει συχνά και μου μαγαρίζει το πάτωμα ο γλυκός μου.
Χαχαχαχαχαχαχα αν υπολογίσεις στην καθημερινότητα τις εστίες που προέρχονται τα μικρόβια θα καταλάβεις ότι το πιο βρωμερό και γλιτσιάρικο ον είναι ο άνθρωπος και ότι τριγύρω χρησιμοποιεί...

Δεν θα 'θελες να στα απαριθμήσω...

Μην μου κατηγορείτε τις αλάνες παρακαλώ...:cool:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Για την ιστορία να σας πω ολτι οι αλλεργίες έχουν μεγάλη έξαρση σε χώρες που οι κάτοικοι είναι υποχόνδριοι με την καθαριότητα. Επίσης σε σπιλτια με σκύλους τα μικρά παιδιά νοσούν λιγότερο άρα ο οργανισμός σκληραγωγείται και αποκτά ανοσία.
Όσο για τα παπούτσια και τα πόμολα έτσι ακριβώς, εκτός αν κάποιοι πετάνε και ανοίγουν τις πολρτες με τηλεκίνηση!
Προσυπογράφω. Και για του λόγου το αληθές Lucas.. δείξε και στη μαμά σου την εξής ερευνούλα: http://www.dogforum.gr/v3/θέματα.οι...ς.τα.κατοικίδια.βοηθάνε.στην.υγεία.μας-24975/
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
"Η τάδε πέθανε προχθές και λένε πως μικρή είχε φάει τρίχα σκύλου".
Λογικά έχω πεθάνει ήδη και δεν το έχω πάρει πρέφα...

Το δικό μου το αγόρι περπατάει και μαδάει, παντού στο σπίτι υπάρχουν τρίχες διάσπαρτες και σίγουρα καταπίνω κα-θη-με-ρι-νά, χωρίς εξαιρέσεις.

Και θα μας γλύψει, και θα τον αγκαλιάσουμε, και θα τον φιλήσουμε όπου βρούμε και τα πάντα. Φαντάζομαι έχει γλύψει ποτήρια και μετά έχουμε πιεί πολλάκις, στα σίγουρα τα έχει σκουπίσει με την ουρά/ξεσκονόπανο. Ακόμα τίποτα δεν έχουμε πάθει.

Σχετικά με τα πατούσια, αν πάρω πρέφα ότι τα κατούρησε στη βόλτα (μερικές φορές στρίβει περίεργα και πιτσιλάει και τα πόδια του) θα του τα καθαρίσω. Αλλά μέχρι εκεί, δοκίμασα να του τα καθαρίζω μετά από κάθε βόλτα και τον ενοχλεί τόσο που προτιμώ να σφουγγαρίζω συχνότερα.

Σχετικά με αυτό που είπε η ghelly για τα πόμολα, επίσης πενταβρώμικο είναι το σφουγγάρι της κουζίνας (αν θυμάμαι καλά έχει περισσότερα μικρόβια από τη λεκάνη και πρέπει να αλλάζεται κάθε μία, το πολύ δύο εβδομάδες αυστηρά, τα ίδια και το βετέξ), το πληκτρολόγιο, το ποντίκι και τα τηλεχειριστήρια, τα ακουστικά των τηλεφώνων και λοιπά.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τα περισσότερα μικρόβια σε ενα σπιτι βρισκονται στα πόμολα... σορρυ αλλά δεν ξερω σκυλι να ανοιγει πόρτα με το πόμολο.... μαλλον τα δικά μας χέρια τα μεταφερουν λοιπον
Δεν ξέρεις? Ξεγραψες το Ρας από τα σκυλιά που ξέρεις? Ο Ρας είναι ένας ακόμα από τους λόγους που κλειδώνουμε την εξώπορτα του διαμερίσματος.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σχετικά με αυτό που είπε η ghelly για τα πόμολα, επίσης πενταβρώμικο είναι το σφουγγάρι της κουζίνας (αν θυμάμαι καλά έχει περισσότερα μικρόβια από τη λεκάνη και πρέπει να αλλάζεται κάθε μία, το πολύ δύο εβδομάδες αυστηρά, τα ίδια και το βετέξ), το πληκτρολόγιο, το ποντίκι και τα τηλεχειριστήρια, τα ακουστικά των τηλεφώνων και λοιπά.
Ναι αλλά δεν πλένω τα πιατα στο σπιτι και δεν το υπολογιζω το σφουγγάρι καν! :p
Δεν ξέρεις? Ξεγραψες το Ρας από τα σκυλιά που ξέρεις? Ο Ρας είναι ένας ακόμα από τους λόγους που κλειδώνουμε την εξώπορτα του διαμερίσματος.
Σκυλι που δεν βλέπω.... ευτυχώς η σελιν δεν φτάνει... μόνο κρεμασμένα φουλάρια τραβάει για να ανοιξει πορτες!


Anyway, το αβιαστο συμπερασμα ειναι πως τα μικρόβια στο σπιτι ΕΜΕΙΣ τα μεταφερουμε και τα εξαπλώνουμε.. όχι τα κατοικιδια!
 


Lucas..

Active Member
13 Οκτωβρίου 2013
39
0
Καλέ, δεν είμαι καθόλου υποχόνδρια! Απλώς μένω σε μια γκαρσονιερούλα και η βρωμιά (και του Λουκά μου και η δικιά μου) όπως και να το κάνουμε φαίνεται περισσότερο σε μικρούς χώρους.
 


Elli12F

New Member
9 Αυγούστου 2022
3
0
με γρατζουνισε ενα σκυλακι στο κεφαλι και φοβαμαι μην παθω κατι. ημουν σε φιλικο σπιτι και απο τη χαρα του πηδηξε στο κεφαλι μου και με γρατζουνισε και τωρα ποναω.ο φιλοσ μου δεν ειδε κατι ουτε εβγαλα αιμα αλλα ποναω ακομα.υπαρχει περιπτωση να περασει καποιο μικροβιο στον εγκεφαλο?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
με γρατζουνισε ενα σκυλακι στο κεφαλι και φοβαμαι μην παθω κατι. ημουν σε φιλικο σπιτι και απο τη χαρα του πηδηξε στο κεφαλι μου και με γρατζουνισε και τωρα ποναω.ο φιλοσ μου δεν ειδε κατι ουτε εβγαλα αιμα αλλα ποναω ακομα.υπαρχει περιπτωση να περασει καποιο μικροβιο στον εγκεφαλο?
Γενικά στον εγκέφαλο του κόσμου έχουν μπει διάφορα τελευταία αλλά όχι από σκύλο. :D
Μπεταντίν αν έχει καμια αμυχή, κανα πάγο αν πονάει και πρήζεται και αν συνεχίζει το πρόβλημα σε γιατρό. Αφού λες ότι ήταν σκυλάκι δεν το κόβω για καμια διάσειση εκτός αν το σκυλάκι ήταν κανένα καυκάσιο ξερωγω αλλά εκεί θα είχες και άλλα θέματα.
 
  • Like
  • Haha
Reactions: Orjo and Belvigo


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3