Σκύλος και πισίνα


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
Επιτρέπεται να κολυμπάνε-βουτάνε-πλατσουρίζουν οι σκύλοι στις πισίνες..;
Όχι από τον νόμο, για την υγεία τους ρωτάω!

Έχω δει πολλά σκυλιά (σε βίντεο πάντα) να βουτάνε σε πισίνες (οι οποίες λογικά περιέχουν χλώριο) , όμως έχω ακούσει πως αν ο σκύλος έρθει σε επαφή με χλωρίνη μπορεί να πάθει δερματίτιδα ή κάτι τέτοιο...
Άλλο χλώριο άλλο χλωρίνη, το ξέρω... αυτό που δεν ξέρω είναι, όμως, αν επιτρέπεται το χλώριο!

Ξέρει κανείς; Αν ναι, μετά πρέπει οπωσδήποτε να το ξεπλύνουμε με καθαρό νερό; Μήπως πρέπει να προσέχουμε περισσότερο να μην πιει από αυτά , παρά να έρθει σε επαφή μαζί του;

Τι θέμα έφτιαξα μέσα στον Νοέμβρη ε;;
Σόρρυ για τις πληγές που ανοίγω ;), αλλά το είχα πάντα απορία!!

και μην ακούσω ανοησίες ότι και το νερό που πίνουμε περιέχει και αυτό χλώριο!! είναι διαφορετικά τα περιεκτικότητα-συνθεση-και δεν συμαζεύεται!
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Λοιπόν θα σου πω την άποψή μου κ βγάλε τα συμπεράσματά σου!
Να ξεκινήσω λέγοντας πως κολυμπούσα χρόνια,μετά το στρατό το άφησα λίγο αλλά σκέφτομαι να ξαναρχίσω..
Λοιπόν τα ποσοστά χλωρίωσης σε μια πισίνα είναι συγκεκριμένα.Τα ποσοστά αυτά έχουν βγεί μετά απο επιστημονικές αναλύσεις για τον άνθρωπο.
Οι ιδιότητες του χλωρίου σε συγκεκριμένες ποσότητες είναι απολυμαντικές.Η υπέρβαση των ορίων αυτών σε κάθε περίπτωση ονομάζεται υπερχλωρίωση και πέρα από τον ερεθισμό του δέρματος μπορεί να ερεθίσει και τους βλεννογόνους.
Επειδή το χλώριο τώρα είναι ένα βιοχημικό προιόν-αέριο,στις περιπτώσεις υπερχλωρίωσης μας δημιουργεί σοβαρά αναπνευστικά προβλήματα που μπορούν να οδηγήσουν ακόμα κ στον θάνατο!
Δεν ξέρω πόσοι θυμάστε την περίπτωση με το κολυμβητήριο στα Ιωάννινα το 2010.
Το γύρο της Ελλάδας έκανε τότε το περιστατικό με την εισαγωγή πέντε μικρών παιδιών στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο,εξαιτίας της υπερχλωρίωσης του νερού στο κολυμβητήριο του Εθνικού Αθλητικού Ναυτικού Κέντρου Ιωαννίνων..

Δεν γνωρίζω αν αυτοί που έχουν σκυλοπάρκα κ έχουν μέσα κ πισίνα αποκλειστικά για σκύλους, έχουν κάνει ειδικές μελέτες(η έστω έχουν ακολουθήσει κάποιοες ήδη υπάρχουσες προδιαγραφές αν υπάρχουν)αποκλειστικά για σκυλιά!

Μια άλλη παράμετρος είναι η καταλληλότητα των ιδιωτικών πισίνων - πριν χρόνια πάλι είχα διαβάσει ένα σχετικό άρθρο στον επενδυτή για την ακαταλληλότητα των ιδιοτικών κολυμβητηρίων!Στην έρευνα που είχε γίνει τότε,είχαν βρει την πλειονότητα να περιέχει παθογονόνα μικρόβια για τον οργανισμό σε ποσοστά 95-98%(κωλοβακτηρίδια κλπ)!!!
Μακριά απο πισίνες σε κοινόχρηστους χώρους ξενοδοχείων,πλοίων κλπ,αποτελούν κίνδυνο κ για εσάς κ για τον τετράποδο φίλο σας!

Επίσης ..επειδή έβλεπα πολλούς γονείς να φέρνουν τα παιδάκια τους στο κολυμβητήριο σε πολύ μικρές ηλικίες,θεωρώντας οτι είναι ευεργετικό για τα ίδια,σε όσους μπορούσα κ ήταν δεκτικοί τους ενημέρωνα οτι κάνουν λάθος.
Άν ψάξει κανείς στο internet θα βρεί αρκετές μελέτες, απο διάφορες επιστημονικές κοινότητες, που αναφέρουν πως η εισπνοή του χλωρίου από μικρές ηλικίες μπορεί να είναι βλαβερή στην μετέπειτα ζωή του παιδιού.Επειδή σε τόσο νεαρές ηλικίες το αναπνευστικό σύστημα είναι πάρα πολύ ευαίσθητο κ ευπαθές, έχει ως αποτέλεσμα μεγαλώνοντας να αναπτύσει διάφορες αναπνευστικές διαταραχές,άσθμα κλπ
Γνωρίζω οτι οι επιστήμονες έχουν κ αυτοί τις διαφωνίες τους, αλλά γιατί να μην βρίσκεται κανείς στην ασφαλή μεριά,κυρίως οταν έχει να κάνει με την υγεία του παιδιού του?!

Προσωπικά δεν θα έβαζα ούτε το παιδί μου κάτω από 18 χρονών σε πισίνα,ούτε το σκύλο μου σε καμία ηλικία!
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Λογω διαφορετικου ph με το ανθρωπινο, η αναλογια χλωριου στη σκυλοπισινα ειναι διαφορετικη και δινεται απο κτηνιατρο. Αυτο μου ειπαν απο το puppies park.
επισης η ραμπα διελευσης ειναι διαφορετικη και προσαρμοσμενη.
 


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
αν για παράδειγμα είχες δική σου πισίνα, θα φρόντιζες να είχε την κατάλληλη, για τον σκύλο ποσότητα, σε ph και χλώριο;
είναι εφικτό αυτό;
αν ναι μπορούμε να μάθουμε από κάπου την δοσολογία;
υπάρχει περίπτωση να μην είναι φιλικό τότε για εμάς;
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
αν για παράδειγμα είχες δική σου πισίνα, θα φρόντιζες να είχε την κατάλληλη, για τον σκύλο ποσότητα, σε ph και χλώριο;
είναι εφικτό αυτό;
αν ναι μπορούμε να μάθουμε από κάπου την δοσολογία;
υπάρχει περίπτωση να μην είναι φιλικό τότε για εμάς;
Το χλώριο που βάζουν σε πισίνα για σκύλους μια χαρά είναι για εμάς...
Πέρυσι τον χειμώνα πήγαινα τον Σπούκυ για κολύμπι σε κλειστή θερμαινόμενη πισίνα, η οποία είχε και μηχανισμό αντίστροφης κίνησης.
Για το λόγο αυτό ο εκπαιδευτής επέμενε πάντα να μπαίνει μαζί με τα σκυλιά μέσα, για να προλάβει ίσως κανένα ατύχημα.
Δεν έκανε κάτι το ιδιαίτερο, απλά έμπαινε μέσα και τα πρόσεχε, έχοντας τα "από κοντά".
Οπως μας είπε, έμπαινε σχεδόν καθημερινά μέσα στην πισίνα κυρίως για να βοηθήσει τραυματισμένα σκυλιά που πήγαιναν εκεί για υδροθεραπεία.

Δες εδώ, τον Σπούκυ και το γουεστάκι μιας φίλης. Η ανάλυση δεν είναι πολύ καλή γιατί είναι από κινητό, αλλά θα πάρεις μια ιδέα.

DSC00413..jpg DSC00412..jpg DSC00410..jpg

edit: ξέχασα... τόσο εκεί, όσο και στο puppies park μου είχαν πει ότι ο σκύλος δεν χρειάζεται ξέβγαλμα μετά.
 
Last edited:


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
εγω για να αθλειτε την πηγαινω στον εκτροφεα της που εχει πισινα, και το καταχερεται. Κολυμπαει μια ωρα και μετα βγαινει εξω κι εχει ορεξη για παιχνιδια-τρεξιμο. Ακουραστη! Ο Κεστης μου ειπε απλα να την ξεπλενω με νερακι
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
αν για παράδειγμα είχες δική σου πισίνα, θα φρόντιζες να είχε την κατάλληλη, για τον σκύλο ποσότητα, σε ph και χλώριο;
είναι εφικτό αυτό;
αν ναι μπορούμε να μάθουμε από κάπου την δοσολογία;
υπάρχει περίπτωση να μην είναι φιλικό τότε για εμάς;
αν εχεις δικη σου πισινα και βαλεις τη ποσοτητα του χλωριου που κανει για το σκυλο τοτε δεν προστατευει εσενα.
ο κτηνιατρος ισως να στην πει την αναλογια....
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
εγω για να αθλειτε την πηγαινω στον εκτροφεα της που εχει πισινα, και το καταχερεται. Κολυμπαει μια ωρα και μετα βγαινει εξω κι εχει ορεξη για παιχνιδια-τρεξιμο. Ακουραστη! Ο Κεστης μου ειπε απλα να την ξεπλενω με νερακι
2 εγκεφαλικά μαζί το "ε"! ας το αλλάξει κάποιος mod!
 


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
Το χλώριο που βάζουν σε πισίνα για σκύλους μια χαρά είναι για εμάς...
αν εχεις δικη σου πισινα και βαλεις τη ποσοτητα του χλωριου που κανει για το σκυλο τοτε δεν προστατευει εσενα.
:confused: :eek:
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
αυτο μου το ειπαν τα παιδια που εχουν το Puppies park....το χλωριο στη σκυλοπισινα ειναι πιο λιγο και δεν κανει για εμας...
επισης εμενα μου ειχαν πει την επομενη μερα οτι το σκυλι θελει ξεβγαλμα μονο με νερο....αν οχι την ιδια μερα, σιγουρα την επομενη....
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν έχεις και άδικο..έχει όμως κάποιες δημοσιεύσεις που ίσως φανούν χρήσιμες..(φαίνεται έτσι γιατί τότε δεν σβήναμε τα ποστ αλλά διαγράφαμε τα σχόλια.)
 
Last edited:




Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
ΜάρκοςΓΔ: Αυτή η απάντηση...

Το χλώριο που βάζουν σε πισίνα για σκύλους μια χαρά είναι για εμάς...
αφορούσε αυτή την ερώτηση:

υπάρχει περίπτωση να μην είναι φιλικό τότε για εμάς;
Νομίζω ότι η Σκάρλετ εννοεί ότι το χλώριο δεν θα είναι αρκετό για να προστατεύει τους ανθρώπους με την έννοια ότι θα μπαίνουν μέσα στην πισίνα και άλλοι άσχετοι ως προς την οικογένεια επισκέπτες.
Πάντως ο εκπαιδευτής που έχει την πισίνα μου είχε πει ότι μπαίνει και κολυμπάει καθημερινά και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Τι να σου πω παραπάνω δεν ξέρω...
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Eγώ ξέρω πάντως πως πλέον το χλώριο δεν πολυχρησιμοποιείται σε πισίνες. Η τελευταία εξέλιξη (ας το πούμε έτσι) είναι το όζον, το οποίο είναι (υποτίθεται, γιατί δεν ξέρω σίγουρα) και πιο υγιεινό για τον άνθρωπο. Οπότε στις αντίστοιχες πισίνες που χρησιμοποιείται όζον, το σκυλάκι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.