Σκύλος και τροχαίο.








TruthHunter

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2009
200
3
Εεε οχι και 130 χιλ και πανω ταχυτητες ευθειας..
Δεν υπαρχει ταχυτητες ευθειας..
Υπαρχει ταχυτητα συμφωνα με τις αναγκες του δρομου.

Αν δεις ενα κουτι στο δρομο τι κανεις?
Σε παρακαλώ ΠάραΠολύ να μου πεις Πώς αλλάζει η Εντροπία σε μία μάζα 1500Κιλών ανάλογα με την ταχύτητά της....

Το άδειο κουτί θα προσπαθήσεις (με απαλές κινήσεις στο τιμόνι) να το περάσεις από το υψηλότερο μέρος του αυτοκινήτου, ή να το αποφύγεις, ή να το περάσεις με τον τροχό της επιλογής σου για να δεις αν ειχε τίποτα μέσα, ή τί θόρυβο θα κάνει καθώς 2 τόνοι περνούν απο πάνω του
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Σε παρακαλώ ΠάραΠολύ να μου πεις Πώς αλλάζει η Εντροπία σε μία μάζα 1500Κιλών ανάλογα με την ταχύτητά της....

Το άδειο κουτί θα προσπαθήσεις να το περάσεις από το υψηλότερο μέρος του αυτοκινήτου, ή να το αποφύγεις, ή να το περάσεις με τον τροχό της επιλογής σου για να δεις αν ειχε τίποτα μέσα, ή τί θόρυβο θα κάνει καθώς 2 τόνοι περνούν απο πάνω του
Τι ακριβως να σου πω?
Πως θα στριψει το τιμονι?

Καταρχας αν ηξερα οτι το κουτι ηταν αδειο πολυ πιθανον να το παταγα..
Αλλα επειδη αυτο δεν μπορει να συμβει θα κοιταξω να το αποφυγω μη προκαλωντας κινδυνο στους γυρω μου και στον ιδιο μου τον εαυτο και αν παρολα αυτα ειναι αδυνατο να κανω τετοιους ελιγμους αποφυγης θα μειωσω οσο μπορω την ταχυτητα και θα περασω απο πανω του..
(και ο θεος βοηθος..)
 




TruthHunter

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2009
200
3
Πως θα στριψει το τιμονι?

αν παρολα αυτα ειναι αδυνατο να κανω τετοιους ελιγμους αποφυγης θα μειωσω οσο μπορω την ταχυτητα και θα περασω απο πανω του..
(και ο θεος βοηθος..)
ΟΧΙ, ΟΧΙ, ΟΧΙ, Παράδοξο θα σου ακουστεί αλλά δεν πρέπει να αλλάξεις την ταχύτητα καθόλου για να περάσεις πάνω του. Μικρότερη ταχύτητα βαραίνει το αυτοκίνητο ενώ το γκαζι το ελαφρώνει... Πάνω από εμπόδια αν φρενάρεις επιβαρύνεις τις αναρτήσεις σου.

Οι τρόποι είναι 2 Ή πολύ Γρήγορα, ή Πολύ αργά. Το γρήγορα κάνει καλύτερο καλό, τη στιγμή μάλιστα που για το ατύχημα με το Peugeot 207 εκτιμήθηκε ότι το σκυλάκι σώθηκε χάρις στην ΥΨΗΛΗ ταχύτητα πρόσκρουσης.
Αν πήγαινε πιό αργά ή είχε πατήσει το φρένο, το σκυλί θα είχε καταλήξει στις ρόδες του.


Το Τιμόνι το χειρίζεσαι "απαλά" και να είναι ακριβό για να το σέβεσαι...
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Καταρχας δεν ειπα πως θα φρεναρω για να ελατωσω την ταχυτητα.
Σε περιπτωση που το κουτι ειναι γεματο με κατι πολυ βαρυ μπορει να λειτουργισει σαν μοχλος το οποιο θα σηκωσει το αυτοκινητο με μεγαλο κινδυνο τουμπαρισματος.

Μην ξεχνας οτι αυτο ηταν μια περιπτωση συφωνα με το υψος του σκυλιου, το βαρος του και τη γωνια προσκρουσης και παντα συμφωνα με το αμαξι..
Γιατι δεν πιστευω αν το ιδιο σκυλακι το χτυπαγε ενα hummer αυτη την στιγμη δεν θα μιλουσαμε για σκυλο αλλα για ενα τεμαχισμενο πτωμα..:)

p.s. Περιμενω το σβησιμο του admin απο λεπτο σε λεπτο..:p:p
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ελα μωρε αφου θα σβηστουν..
κανουμε λιγο συζητηση περι αποφυγης εμποδιου..:D:D
 


TruthHunter

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2009
200
3
Από τα ατυχήματα με σκυλιά προσπαθούμε κάτι να μάθουμε.
Οδηγικές εμπειρίες σε θέμα αυτοκινητικών ατυχημάτων μπορούν να βοηθήσουν.
Μας διαβάζει όχι μόνο το Παγκόσμιο μα και το Μέλλον. Σε κείνους απευθυνόμεθα μοιραζόμενοι εμπειρίες και διαπιστώσεις.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Να απευθυνομεθα, γιατί να μην απευθυνομεθα, αγαπητέ! Και στο Παγκόσμιο και στο Μέλλον και εις στους Αιώνες Των Αιώνων, Αμήν!
Να ξέραμε κιόλας τι ακριβώς απευθύνουμε…

Προς το παρόν απευθύνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς σε όσους εχουν το κουράγιο να συνεχισουν την ανάγνωση του συγκεκριμένου νήματος.
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ο Θεός είναι ένας κωμωδός που παίζει μπροστά σε ένα κοινό πολύ φοβισμένο για να γελάσει.

Στο ραδιόφωνο το άκουσα ... και είπα να γράψω κι εγώ την εξυπνάδα μου :D
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ωραιο ωραιο πολυ καλο!!!
Μου αρεσε..!!!:D:D
Ειπαν στο ραδιοφωνο και ποιανου ατακα ηταν?
Πολυ καλη!!:):)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.125
Μηνύματα
895.943
Μέλη
19.939
Νεότερο μέλος
steliosstel