Σκύλος και φοιτητής


Basilis droum

Member
5 Απριλίου 2019
7
2
25
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι καινούργιος σε αυτό το φόρουμ κατέληξα εδώ εξαιτίας του ότι εδώ και καιρό σκέφτομαι να αποκτήσω ένα σκύλο σαν φοιτητής.
Πρώτα από όλα είμαι 20 χρονών και πάντα στη ζωή μου είχαμε ζώα στην οικογένεια.Η οικογένεια μου μένει σε χωριό οπότε πάντα είχαμε ζώα συγκεκριμένα σκύλους μεγάλου και μεσαιου μεγέθους.Επισης αποκτήσαμε και άλογα όταν ήμουν 8 χρονών και ασχολούμαι από τότε πολύ εντατικά με τα ζώα και τις ευθύνες που φέρουν.
Πέρυσι σπούδασα στο Πολυτεχνείο Χανίων για τρεις μήνες και μετά έφυγα διότι τελικά δεν μου άρεσε. Τώρα ήρθα στη Βουλγαρια να σπουδάσω κτηνιατρικη και σκέφτομαι τον Σεπτεμβρη να αγοράσω ένα σκύλο (κάνε κορσο η ντογκο αρτζεντινο) και θα ήθελα κάποιες παραπάνω γνώμες.
Όσο αναφορά το οικονομικό πιστεύω ότι δεν θα έχω θέμα γιατί εδώ στην Βουλγαρία η ζωή είναι πολύ πιο φθηνη. Για τις ευθύνες όπως προανέφερα έχω μεγάλη εμπειρία με ζώα και ειδικότερα με μεγαλόσωμα (άλογα και σκυλιά μεγάλου και μεσαίου μεγέθους ) και είμαι και κυνηγός πράγμα που σημαίνει ότι είμαι σχετικά έμπειρος με τη φροντίδα και τις ευθύνες τους και είμαι διατεθειμένος να θυσιάσω πολλά για την φροντίδα του.Απλα πιστευώ πως καλό είναι να παρω κάποιες παραπάνω γνώμες περί του θέματος από άτομα που είχαν σκύλο κατά τη διαδιάρκ φοιτητικής ζωής.
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
αυτα που θα σου πουμε οι περισσοτεροι μαλλον δεν θα σου αρεσουν ....για εμενα η βασικη ερωτηση ειναι τι θα κανεις με τον σκυλο οταν πρεπει να λειψεις πανω απο 6-8 ωρες, αν εχεις λυσει αυτο το θεμα ολα τα αλλα,μιας και εχεις εμπειρια απο ζωα, θα τα βρεις...
 


Basilis droum

Member
5 Απριλίου 2019
7
2
25
αυτα που θα σου πουμε οι περισσοτεροι μαλλον δεν θα σου αρεσουν ....για εμενα η βασικη ερωτηση ειναι τι θα κανεις με τον σκυλο οταν πρεπει να λειψεις πανω απο 6-8 ωρες, αν εχεις λυσει αυτο το θεμα ολα τα αλλα,μιας και εχεις εμπειρια απο ζωα, θα τα βρεις...
Ευχαριστώ για την απάντηση.Να σου πω την αλήθεια και εμένα αυτό με προβληματίζει περισσότερο αν και δεν νομίζω να λείπω τόσες συνεχόμενες ώρες από το σπίτι αλλά ποτέ δεν ξερεις... Για αυτόν τον λογο θέλω μια παραπάνω γνώμη από κάποιον που έχει ζήσει κάτι παρόμοιο ώστε να έχω μια σφαιρική άποψη περι του θέματος και επειδή έχω κληρονομήσει από την οικογένεια μου την νοοτροπία του ότι ζώο μπει στην οικογένεια δεν φεύγει δεν θέλω να κάνω βιαστικές αποφάσεις και να το μετανιώσω αργοτερα γιατί ένας σκύλος δεν είναι ούτε αμάξι ούτε παιχνίδι
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καλως ηρθες στο φορουμ, μεγαλη κουβεντα ανοιγεις...
Ναι μεν...αλλα...
Δεν θελω να σε αποτρεψω, ισα ισα που χαιρομαι να ακουω συνειδητοποιημενα παιδια, ετοιμα να αναλαβουν ευθυνες. Το μονο που θα θιξω ειναι η διαφορα αναμεσα στο ειχαν οι γονεις μου κ στο εχω εγω, μονος. Τι εννοω; Οταν η οικογενεια μας εχει ζωα (οποιουδήποτε ειδους) μπορει να περναμε πολλες ωρες παιζοντας η φροντιζοντας τα, ομως αν σου σφυριξουν οι φιλοι σου για βολτα, η για κανενα τριημερο διακοπες, τα αφηνεις και φευγεις.
Κατι τετοιο δεν θα μπορει να γινει απο εδω κ επειτα... οι λογοι, ευνοητοι...
Ισως σκεφτεις, μα θα τον παίρνω παντου μαζι μου, μα μα μα...μα δεν μπορεις να ξερεις τι σκυλος θα σου βγει! Μπορει να ειναι κανενα τρελοσκυλο που δεν μπορεις να πας πουθενα, που δεν καθεται ησυχο οταν πρεπει κλπ. Μπορει ομως να καταφερεις απο την αρχη να τον εκπαιδευσεις κ να σωσεις καταστασεις...

Γι αυτο λοιπον δεν θα ηθελα να πω ξεκαθαρα τη γνωμη μου, ισως γιατι μπορει να αποδειχθει κ λαθος. Σκεφτομαι πως θα χαιρομουν πολυ αν μου ελεγαν οι γιοι μου αυριο μεθαυριο θα παρουμε σκυλο, αλλα φανταζομαι το τηλ για dog sitting δεν θα σταματουσε:ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: medusa


Basilis droum

Member
5 Απριλίου 2019
7
2
25
Καλως ηρθες στο φορουμ, μεγαλη κουβεντα ανοιγεις...
Ναι μεν...αλλα...
Δεν θελω να σε αποτρεψω, ισα ισα που χαιρομαι να ακουω συνειδητοποιημενα παιδια, ετοιμα να αναλαβουν ευθυνες. Το μονο που θα θιξω ειναι η διαφορα αναμεσα στο ειχαν οι γονεις μου κ στο εχω εγω, μονος. Τι εννοω; Οταν η οικογενεια μας εχει ζωα (οποιουδήποτε ειδους) μπορει να περναμε πολλες ωρες παιζοντας η φροντιζοντας τα, ομως αν σου σφυριξουν οι φιλοι σου για βολτα, η για κανενα τριημερο διακοπες, τα αφηνεις και φευγεις.
Κατι τετοιο δεν θα μπορει να γινει απο εδω κ επειτα... οι λογοι, ευνοητοι...
Ισως σκεφτεις, μα θα τον παίρνω παντου μαζι μου, μα μα μα...μα δεν μπορεις να ξερεις τι σκυλος θα σου βγει! Μπορει να ειναι κανενα τρελοσκυλο που δεν μπορεις να πας πουθενα, που δεν καθεται ησυχο οταν πρεπει κλπ. Μπορει ομως να καταφερεις απο την αρχη να τον εκπαιδευσεις κ να σωσεις καταστασεις...

Γι αυτο λοιπον δεν θα ηθελα να πω ξεκαθαρα τη γνωμη μου, ισως γιατι μπορει να αποδειχθει κ λαθος. Σκεφτομαι πως θα χαιρομουν πολυ αν μου ελεγαν οι γιοι μου αυριο μεθαυριο θα παρουμε σκυλο, αλλα φανταζομαι το τηλ για dog sitting δεν θα σταματουσε:ROFLMAO:
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες απλά πιστεύω πως κανένας πραγματικά δεν είναι έτοιμος για τέτοιου είδους καταστάσεις. Είτε αργά είτε γρήγορα θα πρέπει να μάθω να βάζω κάποιες πρωτεραιότητες στη ζωή μου και αναλόγως να ρυθμίζω το πρόγραμμα μου. Πιστεύω πως ο σκύλος τώρα που είμαι μόνος θα με βοηθήσει σε αυτό το θέμα. Και εννοείται ότι κάθε λάθος συμπεριφορά του σκύλου θα είναι πρώτα δικό μου λάθος σαν αφεντικό.
 
  • Like
Reactions: elinapol2


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Καποτε υπηρξα φοιτητρια με σκυλο, το βασικοτερα που πρεπει να σκεφτεις για εμενα ειναι τα παρακατω
1. Μεταφορικο. Αν δεν εχεις αμαξι ειναι τεραστιο ως αλυτο προβλημα. Οσο πιο μεγαλος ο σκυλος τοσο πιο μεγαλό το προβλημα.
2. Που θα μενει ο σκυλος οταν θες να πας εκδρομες με τη σχολη, με τη σχεση, ταξιδακια στο εξωτερικο κ.τ.λ. Ειδικα τετοιο σκυλο που σκεφτεσαι δε τον αφηνεις οπου να ναι ουτε τον περνεις ευκολα στο τριημερακι. Φυσικα μπορεις να βρεις μια πανσιον πριν προβεις στην αποκτηση, αλλα τοτε να υπολογισεις το κοστος.
3. Τι θα γινει οταν πας φανταρος
4. Κοστος( υποθετω βεβαια θα εχεις στηριξη)
5. να δεις καλυτερα πρωτα ενα χρονο το προγραμμα της σχολης στη πραξη και γενικα το προγραμμα σπουδων στα επομενα ετη και να δεις ποσες ωρες θα σου περρισευουν. Υποψιν συνηθως το προγραμμα στα τελευταια ετη γινεται πιο βαρυ και οι υποχρεωσεις μεγαλυτερες.
 


Basilis droum

Member
5 Απριλίου 2019
7
2
25
Καποτε υπηρξα φοιτητρια με σκυλο, το βασικοτερα που πρεπει να σκεφτεις για εμενα ειναι τα παρακατω
1. Μεταφορικο. Αν δεν εχεις αμαξι ειναι τεραστιο ως αλυτο προβλημα. Οσο πιο μεγαλος ο σκυλος τοσο πιο μεγαλό το προβλημα.
2. Που θα μενει ο σκυλος οταν θες να πας εκδρομες με τη σχολη, με τη σχεση, ταξιδακια στο εξωτερικο κ.τ.λ. Ειδικα τετοιο σκυλο που σκεφτεσαι δε τον αφηνεις οπου να ναι ουτε τον περνεις ευκολα στο τριημερακι. Φυσικα μπορεις να βρεις μια πανσιον πριν προβεις στην αποκτηση, αλλα τοτε να υπολογισεις το κοστος.
3. Τι θα γινει οταν πας φανταρος
4. Κοστος( υποθετω βεβαια θα εχεις στηριξη)
5. να δεις καλυτερα πρωτα ενα χρονο το προγραμμα της σχολης στη πραξη και γενικα το προγραμμα σπουδων στα επομενα ετη και να δεις ποσες ωρες θα σου περρισευουν. Υποψιν συνηθως το προγραμμα στα τελευταια ετη γινεται πιο βαρυ και οι υποχρεωσεις μεγαλυτερες.
Καλησπέρα
Όσο αναφορά τα πρώτα 3 οι συγκοινωνίες εδώ (ΚΤΕΛ για να γυρνάω Ελλαδα) δέχονται σκύλους και μεγάλου μεγέθους ταξίδεψα με τουριστικό π είχε μέσα γερμανικό ποιμενικό οπότε δεν θα έχω θέμα και γενικά από ότι βλέπω είναι πολύ πιο μπροστά από εμάς σε ότι αφορα τα κατοικιδια. Τα υπόλοιπα δύο θα υπάρχει στήριξη από φίλους και από την κοπέλα μου και για το φανταστικό όπως είπα στην οικογενεια υπάρχουν πολλά ζώα οπότε θα μπορούν να το προσέχουν για λίγο καιρό. Το κόστος με τα δεδομένα τώρα θα μπορώ να ανταπεξέλθω. Το πρόγραμμα της σχολής σε γενικές γραμμές θα βολεύει απλά κάθε χρόνο κάποια πράγματα αλλάζουν με τις ώρες οπότε θα πρέπει να προσαρμοζομαι με τις αλλαγές. Η ερώτηση που θέλω να σου κάνω μιας και έχεις υπάρξει φοιτήτρια με σκυλο, είναι περισσότερο με τον χωρο και το διαμερισμα διότι η εμπερια που έχω με τα ζώα πότε δεν ήταν μέσα σε σπίτι ή διαμέρισμα και αυτό με προβληματίζει περισσότερο.
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
εχοντας εμπειρια απο μπουλμαστιφ μεσα σε διαμερισμα θα σου πω οτι δεν ειναι ιδιαιτερο προβλημα αρκει να εκτονωνεται αρκετα .Αυτο που εχει σημασια δεν ειναι το μεγεθος του σκυλου αλλα το ποσο φασαρια κανει και φυσικα το τι γειτονες εχει....
 
  • Like
Reactions: Basilis droum


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Στο κτελ να μη στηριζεσαι αν θες τη γνωμη μου, ειχα σκυλο και παλια ως φοιτητρια και τωρα χωρις οχημα. Ηταν δυσκολο και με τον 11 κιλα σκυλο και ακομα πιο δυσκολο με τον 21 κιλα σκυλο τωρα.
Οταν μπεις ελλαδα δεν μπαινουν σε κανενα κτελ δημοσιο και στα τουριστικα σπανια. Η μονη λυση ειναι να εχεις τρενο κοντα να πας εστω μεχρι θεσσαλονικη ή καποια πολη. Η να εχεις την οικονομικη ανεση να παρεις ταξι μεσα στην Ελλαδα για να φτασεις στο χωριο σου.
Και επειδη εισαι φοιτητης και θα θες να πηγαινοερχεσαι η οπως ειπες να τον αφηνεις αν θες να φευγεις πρεπει να εισαι βεβαιος γι αυτο το θεμα. Η εστω να βρεις μια πανσιον .

ο χωρος και το διαμερισμα δεν βλεπω που ειναι θεμα :)
Αν διαβασεις γενικα θεματα, ενα μεγαλο ποσοστο εδω εχει σε διαμερισμα 1-2-3 σκυλους 20-30-5ο κιλων. Εκει σιγουρα χρειάζεσαι καθημερινη ασχολία κ.τλ, βολτες για εκτονωση και τουαλετα.

Διαβασε κατα τη γνωμη μου θέματα γενικα στο φορουμ π.χ για το κρεητ, την εκτονωση. κοστος και ιδιως για τους σωστους τροπους αποκτησης/εκτροφεις κ.τ.λ και εδω ειμαστε για αποριες.
 


Basilis droum

Member
5 Απριλίου 2019
7
2
25
εχοντας εμπειρια απο μπουλμαστιφ μεσα σε διαμερισμα θα σου πω οτι δεν ειναι ιδιαιτερο προβλημα αρκει να εκτονωνεται αρκετα .Αυτο που εχει σημασια δεν ειναι το μεγεθος του σκυλου αλλα το ποσο φασαρια κανει και φυσικα το τι γειτονες εχει....
Ευχαριστώ πολύ
 


Basilis droum

Member
5 Απριλίου 2019
7
2
25
Στο κτελ να μη στηριζεσαι αν θες τη γνωμη μου, ειχα σκυλο και παλια ως φοιτητρια και τωρα χωρις οχημα. Ηταν δυσκολο και με τον 11 κιλα σκυλο και ακομα πιο δυσκολο με τον 21 κιλα σκυλο τωρα.
Οταν μπεις ελλαδα δεν μπαινουν σε κανενα κτελ δημοσιο και στα τουριστικα σπανια. Η μονη λυση ειναι να εχεις τρενο κοντα να πας εστω μεχρι θεσσαλονικη ή καποια πολη. Η να εχεις την οικονομικη ανεση να παρεις ταξι μεσα στην Ελλαδα για να φτασεις στο χωριο σου.
Και επειδη εισαι φοιτητης και θα θες να πηγαινοερχεσαι η οπως ειπες να τον αφηνεις αν θες να φευγεις πρεπει να εισαι βεβαιος γι αυτο το θεμα. Η εστω να βρεις μια πανσιον .

ο χωρος και το διαμερισμα δεν βλεπω που ειναι θεμα :)
Αν διαβασεις γενικα θεματα, ενα μεγαλο ποσοστο εδω εχει σε διαμερισμα 1-2-3 σκυλους 20-30-5ο κιλων. Εκει σιγουρα χρειάζεσαι καλθημερινη ασχολία κ.τλ, βολτες γαι εκτονωση και τουαλετα.

Διαβασε κατα τη γνωμη μου θέματα γενικα στο φορουμ π.χ για το κρεητ, την εκτονωση και ιδιως για τους σωστους τροπους αποκτησης και εδω ειμαστε για αποριες.
Ευχαριστώ πολύ
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
καποια θεματα για να ξεκινήσεις την αναγνωση

Πώς-διαλέγω-εκτροφέα
Σωστός-τρόπος-απόκτησης-κουταβιού
Φτηνά-καθαρόαιμα-κουτάβια

Πόσο-κοστίζει-ο-σκύλος-ανά-μήνα

εδω θα βρεις πολλα θέματα για τις φυλες που σε ενδιαφέρουν
Ομάδα-2-fci

ισως το καλυτερο ειναι να ερθεις και σε επικοινωνια με εκτροφεις των φυλων που σε ενδιαφερουν ωστε να μαθεις περισσότερα για τις φυλές και αυτα που σε απασχολουν και αν δυναται να συμβιωσεις μαζί τους
 


Basilis droum

Member
5 Απριλίου 2019
7
2
25
καποια θεματα για να ξεκινήσεις την αναγνωση

Πώς-διαλέγω-εκτροφέα
Σωστός-τρόπος-απόκτησης-κουταβιού
Φτηνά-καθαρόαιμα-κουτάβια

Πόσο-κοστίζει-ο-σκύλος-ανά-μήνα

εδω θα βρεις πολλα θέματα για τις φυλες που σε ενδιαφέρουν
Ομάδα-2-fci

ισως το καλυτερο ειναι να ερθεις και σε επικοινωνια με εκτροφεις των φυλων που σε ενδιαφερουν ωστε να μαθεις περισσότερα για τις φυλές και αυτα που σε απασχολουν και αν δυναται να συμβιωσεις μαζί τους
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον θα τα ψάξω !!!!!!!
 
  • Like
Reactions: medusa