Σκύλος, κακοποιός & ένστικτο


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Σε περίπτωση όμως που έχει εκπαιδευτεί, μαθαίνει πρώτα από όλα
να αναγνωρίζει το εχθρικό αντικείμενο (μαχαίρι, όπλο, σπρέι...)
και να επιτήθετε ανάλογα.
Πώς στο καλό θα επιτεθεί μέσα από τα κάγκελα στο σπρέϋ; :confused: Εδώ τα ψεκάζουν και τα κλέβουν τα ίδια.
 


orbital

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2008
72
0
νομιζω οτι πρεπει να διαχωριστει η ικανοτητα ενος σκυλου στο να ειναι "watch dog" απ'το να ειναι "guard dog" (συγγνωμη για τα αγγλικα, απλως τυχαινει τα βιβλια που εχω διαβασει για τους σκυλους να ειναι ολα στα αγγλικα :rolleyes:)
πολλοι συγχεουν αυτα τα δυο, στην πραγματικοτητα ομως ειναι δυο διαφορετικα πραγματα. "watch dog" ειναι ο σκυλος που μπορει να λειτουργησει σαν συναγερμος γαβγιζοντας ωστε να σε ειδοποιησει οτι καποιος ερχεται. ακομα και πολλα μικροσωμα σκυλια συνηθως ειναι μια χαρα για το ρολο αυτο, πχ τα τσιουαουα πολλες φορες ανταποκρινονται μια χαρα καθως γαβγιζουν με το.. πεταγμα της μυγας. οι σκυλοι-φυλακες απο την αλλη, εχουν τοσο τις σωματικες προδιαγραφες οσο και την εκπαιδευση να αποτρεψουν τον επιδοξο εισβολεα, λχ με το να επιτεθουν σ'αυτον (τα σκυλια της πρωτης κατηγοριας ενδεχεται να μην μπορουν τοσο λογω σωματικης διαπλασης οσο και ανυπαρκτης ή ελλιπους εκπαιδευσης). τα περισσοτερα σκυλια παντως, τα καταφερνουν καπως στην πρωτη κατηγορια, αλλα καλυτερα, αλλα λιγοτερο καλα. υπαρχει βεβαιως και μια τριτη κατηγορια, αυτη των σκυλων που (συνηθως!) δεν κανουν για τιποτα απο τα δυο. συχνο αντιπροσωπευτικο παραδειγμα αποτελει το σιβηρικο χασκυ (πριν παρεξηγηθω, λατρευω γενικως τα βορεια σκυλια και ειδικα τα σιβηρικα χασκυ τα οποια θεωρω ΠΑΝΕΞΥΠΝΑ και τον ιδανικο για μενα κ τον χαρακτηρα μου συντροφο, αλλα αυτο ειναι αλλο πραγμα, η αληθεια ειναι οτι τα χασκυ δεν εχουν γενικως τη φημη του σκυλου ουτε που γαβγιζει ουτε που επιτιθεται :) )

συγγνωμη αν ξεφυγα λιγο, απλως θεωρησα σωστο να γινει αυτος ο διαχωρισμος για να κατευθυνθει πιο ομαλα η πραγματικα πολυ ενδιαφερουσα συζητηση. ελπιζω να μου συγχωρεθει οντας.. newbie εδω. ευχαριστω. :)
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
μάλλον μυρίζουν την επιθετικότητα

αλλά μάλλον μερικά τρομάζουν και κάνουν τα ψόφια μέχρι να περάσει ο κίνδυνος
Ναι το έχω δει και αυτό..
Πάντως είναι δυνατόν να γίνει και αυτό δηλαδή να είναι πολύ κοινωνικό σκυλί και να αφήσει τον κλέφτη..
Παρόλα αυτά πολλές φορές τα σκυλιά με την έντονη ικανότητα όσφρησης τους μπορούν να ξεχωρίσουνε τα άτομα..

Όσον αναφορά αυτό που είπε ο kokoni μια φορά κατά τις 2:00 μπήκα σπίτι με σκούφο,όλα μαύρα και κανένα σημείο του σώματος μου να φαίνεται..
Άρχιζα να ουρλιάζω γρρρρρ(σαν κάφρος:D) και να περπατάω σαν τα ζόμπι στις ταινίες..
Την 1η φορά ο σκύλος μου βγήκε από το κλουβί και πήγε να κρυφθεί..την 2η όμως μετά απο καιρό αναγκάστηκα να παραδοθώ..

Πάντως έχω δει κάτι το οποίο με εξέπληξε μια φορά σε Rottweiler και δεν ξέρω εάν άλλο σκυλί θα το έκανε..Ο συγκεκριμένος σκύλος είναι ΠΑΡΑ πολύ καλός φύλακας χωρίς εκπαίδευση..Μου είχε πει λοιπόν ο θείος μου πως μια φορα επιχείρησε να μεταμφιεστεί για να δει την αντίδραση του Rottie..
Το Rottie ήρθε τον μύρησε υπομονετικά και χωρίς να βγάλει κιχ πήγε κρύφτηκε λίγο δεξιά από την πόρτα σκυμμένος..
Όταν μπήκε ο θείος μου μέσα προσπέρασε τον σκύλο και χωρίς να το καταλάβει είχε έρθει πίσω στα πόδια γρυλίζοντας..

Εκει κλ@@ μέντες...
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Σχετικά με αυτά που είπε πιο πάνω η Milou αν θες τον σκύλο για φύλακα, ο σκύλος πρέπει να είναι ΜΕΣΑ στο σπίτι. Αν είναι έξω και σε έχουν βάλει στο μάτι, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα τον εξουδετερώσουν. Εγώ δεν έχω βάλει πινακίδα στην εξώπορτα γιατί φοβάμαι τους επίδοξους κλεφτες.
Ναι αλλά από την άλλην φαντάσου να γίνει τίποτα με τον σκύλο σου και κανένα παιδάκι(μη γένοιτο)..
Το δικαστήριο θα σου δώσει ποινή γιατί δεν ενημέρωσες ακόμη και εάν είναι ιδιοκτησία σου
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
@Diogenes: Δύσκολο να μπει παιδάκι καθώς έχω αφαιρέσει τα πόμολα της εξώπορτας. ;) (Το μέσα για να μην ανοίγει ο σκύλος και το έξω γιατί το είχαμε κάνει κοινόβιο εδώ :mad::maria: ) Κι έτσι όμως, ο μεγάλος λατρεύει τα παιδάκια. Αυτός κινδυνεύει. Ήδη τον δάγκωσε το μωρό της κουμπάρας μου αλλά που να τρέχω στα δικαστήρια τώρα. :D
Για watch dog έχουμε τη Μπλου. Ο Λέων δεν πρόκειται να γαυγίσει, απλά θα φάει όποιον αποφασίσει.:p Σκυλί που γαυγίζει, λένε, δεν δαγκώνει, και δεν είναι καθόλου τυχαίο αυτό το saying.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Eχει οντως μεγαλη διαφορα ο ''φυλακας του σπιτιου'' απο τον ''φυλακα της αυλης''.
Η Χιονα απο τον βηματισμο καταλαβαινει αν ερχεται καποιος ξενος η ειναι του σπιτιου.Αν ειναι ξενος γαυγιζει τελειως διαφορετικα απο οταν γαυγιζει σε καποιον παιχνιδιαρικα π ειναι του σπιτιου.
Επισης ανασηκωνει και τη ραχη της!εχει πολυ πλακα...
Οταν ειχαμε το ''μεγαλωσομο θηριο'' εξω,μπορει να γαυγιζε αλλα αν τον πλησιαζε καποιος ετρεχε να κρυφτει+σε καθε ''γαβ'' ετρεχα να προλαβω τη φολα π μπορει να ειχε πεταξει καποιος.Μα τη Χιονα π ζει μεσα ειναι διαφορετικα...αν ακουσει θορυβο,γρυλιζει.μετα παει και κοιταζει τριγυρω σε πορτες και παραθυρα.:D
 






liajoe

Well-Known Member
Πώς στο καλό θα επιτεθεί μέσα από τα κάγκελα στο σπρέϋ; :confused: Εδώ τα ψεκάζουν και τα κλέβουν τα ίδια.
Α guard dog όπως είπε ο φίλος μας orbital προηγουμένος, εκπαιδεύεται
να μήν γαβγίζει, να μήν πλησιάζει τα κάγκελα-μάντρα.
Έχει εκπαιδευτή να αφοπλίζει τον κλέφτη, αφού μπεί και να τον
ακινητοποιεί αν είναι τυχερός ή να τον σκοτώνει...και λίγοι στην
γειτονιά θα το καταλάβουν:-|
 
Last edited:






















giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
παντως οπως ειπαν και αλλοι τα σκυλια γενικα εχουν την ικανοτητα και αντιλαμβανονται οχι μονο το βηματισμο και γενικα αν δεν γαυγισουν σε εξωερικο θορυβο η πρεπει να ειναι πολυ κοινωνικοποιημενα ή να ειναι εξω καποιος γνωστος....
Ομως δεν ειναι μονο ο σκυλος που ειδοποιει.Σε μια μακροχρονη συμβιωση σκυλου-ιδιοκτητη δεν αναγνωριζεις μονο τη διαφορα :γαυγισμα σε "εχθρο" η φιλο αλλα και σε 2 διαφορετικους "εχθρους" το σκυλι θα κανει 2 διαφορετικα γαυγισματα αρα ξερεις ποτε να σηκωθεις να γλυτωσεις?τη φολα:D

πχ μια φορα ημουν περριπου 8-10 χρονων κοιμομουνα στον παππου ο οποιος ειχε ενα λυκοσκυλο ημιαιμο το οποιο εζησε παρακαλω 15+χρονια:cool: τοσο καλα ηξερε το σκυλι που εκεινο το βραδυ οταν αρχισε να γαυγιζει μου λεει να σηκωθω να δω ποιος ειναι..ε παω κι εγω και καποιος περνουσε απ εξω....
μετα απο 2 μερες ξανα τα ιδια... γαυγισμα, σηκωθηκα, παλι καποιος περασε απ εξω.
Μετα παλι απο 2-3 μερες ξανα γαυγισμα και την ωρα που παω να σηκωθω ακουω τον παππου : "κοιμησου γατα η καποιο ζωο ειναι" και εγω μηνει μλκσ:eek:. εγω βεβαια ηταν τετοια η εκπληξη που σηκωθηκα και οντως δεν ειδα κανενα εξω...το παρατηρισα και εγω...τις επομενες μερες...και οντως αλλοιως γαυγιζε σε αγνωστους και αλλοιως σε ζωα:) αρα δεν μαθαινει μονο το σκυλι σιγα σιγα ποτε να γαυγιζει αλλα και ο ιδιοκτητης ποτε να ανυσηχει για το γαυγισμα;) :rolleyes: μη χαλαμε σε καθε γαβ τον υπνο μας ε? :D
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981