Σκύλος με γάτα!!!


ShinigamiEye

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2012
137
55
Θεσσαλονικη
Παιδιά!!!! Βοήθεια!!!! Βρήκα ενα παρα πολύ γλυκό και μικρό σκυλάκι εδω στην φιλοζωική πομεράνιαν μιξ αλλά στην Θεσσαλονίκη όπου μένω έγω μια γάτα! Το σκυλάκι είναι 6 μηνών και η γάτα μου είναι ενός έτους. Η γάτα είχε μάθει να ζεί με άλλες γάτες αλλά δεν νομίζω να είχε επαφές με σκύλους. Είναι σκότις φολντ και γενικά ξέρω οτι η ράτσα είναι πολύ φιλική και βολική με οποιδήποτε ζώο. Απο κεί και πέρα πώς θα γίνει η γνωριμία; Εγώ θα φιλοξενήσω τον μικρό εδώ για κάποιο διάστημα και αν όλα πάνε καλα τότε θα τον υιοθετήσω. Ας με βοηθήσει κάποιος που είχε γάτα και πήρε σκύλο για να ξέρω πώς θα το χειριστώ!
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Mια χαρά γίνεται!
Ήπια γνωριμία, ποτέ στον ίδιο χώρο μαζί χωρίς την επίβλεψή σας για αρχή, και βλέπεις πώς θα τα πάνε... Και για τη φιλοξενία, ξεκίνα με crate οπωσδήποτε, το οποίο καλό είναι να συνεχίσεις και όταν θα έρθει σε επαφή με το γατί (και για ασφάλεια αρχικά, αλλά και για όλους τους γνωστούς και χρήσιμους λόγους).
ΠΟΛΥ χρήσιμο άρθρο με αναλυτικές οδηγίες για την γνωριμία κτλ (στα αγγλικά): http://www.reachoutrescue.org/info/display?PageID=10478
 


ShinigamiEye

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2012
137
55
Θεσσαλονικη
crate για ποιο λόγο; Είναι μαθημένος σε σπίτι έχει συγκεκριμένες ώρες που βγαίνει και ακόμα και να μην τον βγάλεις έξω έχει μάθει να τ κάνει μονο σε εφημερίδα
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
crate για ποιο λόγο; Είναι μαθημένος σε σπίτι έχει συγκεκριμένες ώρες που βγαίνει και ακόμα και να μην τον βγάλεις έξω έχει μάθει να τ κάνει μονο σε εφημερίδα
Επειδή δεν έχεις ιδέα πώα θα πάει αρχικά η συγκατοίκηση, θες τρόπο να διαχωριστούν. Οταν λείπεις δε θες να έχουν επαφη οθτε καταλάθος και οταν είσαι εκεί, πιθανό να χρειαστεί να μάθουν για αρχή ο ένας τον άλλο μέσα από κάγκελα.
Μπορεί να τα πάνε τέλεια από την αρχή (είχα κουτάβι που μόλις συναντήθηκε με τη γάτα έκατσαν αγκαλιά και κοιμήθηκαν), να μαλλιοτραβηχτούν μέχρι τελικης πτώσης οσο και να προσπαθήσεις (ειχα και σκύλο που γατα δεν τον πλησίασε ποτέ και που ποτέ δεν έχασε ευκαιρία να πνίξει μικρότερο ζώο - το ένστικτο του κυνηγιού ήταν πιο ισχυρό απο οτιδήποτε άλλο) και προφανώς το συνηθισμενο είναι κατι αναμεσα, με αρκετη επιφύλαξη και απο τα δύο μερη στην αρχή. Άρα αν δεν μπορείς να διαχωρίσεις δωμάτια με άλλο τρόπο, το ένα από τα δύο ζώα πρέπει να μπει κάπου που ούτε θα βγάλει τα μάτια του αλλουνού ούτε θα χάσει τα δικά του όταν δεν επιβλέπεις.
Tον τωρινό γενναίο σκύλαρο που έχω, τον τρομοκρατουν οι γάτες. Οπότε ποτέ δεν ξέρεις ποιος θα χάσει μάτι. Εχεις δει ποτέ σκύλο να πανικοβάλλεται και να θέλει αγκαλιά ή να είναι ανεβασμένος σε τραπέζι και α γαβγίζει για βοήθεια μόλις περάσει αδέσποτη γάτα; Ο δικός μου ο ατρόμητος...
 


ShinigamiEye

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2012
137
55
Θεσσαλονικη
Παιδιά όπως λέω και στο αρχικό πόστ η γατά μου είναι Θεσσαλονική εγώ σπουδάζω αλλού. Ο μικρός θα φιλοξενηθεί εδώ μαζί μου και μετά απο ένα μήνα θα ανέβει Θεσσαλονίκη. Και στο σπίτι μου εκεί έχω πολλά δωμάτια για να μπορώ να τους κάνω να μην έρχονται σε επαφη. Δεν μου αρέσει η ιδέα του κρετ. Ξέρω τις χρήσεις του πολύ καλά τα έχω διαβάσει απλά δεν μου αρέσει σαν εικόνα
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Γενικά προσπάθησε να μην πολυφέρνεις το σκυλάκι σε επαφή με άκυρα γατιά έως ότου γνωρίσει το δικό σου (πχ ας το πάω να μυρίσει τη γάτα της γειτονιάς, να μαθαίνει): υπάρχει περίπτωση να το αγριέψουν και να έχεις αντίθετα αποτελέσματα. Οι εθελοντές της φιλοζωικής σου είπαν αν έχουν δει πως τα πάει με γάτες;
(άσχετο: Ryuk θα το πεις το κουτάβι; :love:)
 
  • Like
Reactions: ShinigamiEye


ShinigamiEye

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2012
137
55
Θεσσαλονικη
χαχαχαχ δεν το ειχα σκεφτει αυτο το ονομα!!!! Πωωωω μου έβαλες ιδέες!!! χαχαχ σκεφτόμουν τοντ η ρεντ η φοξι γιατί είναι σαν αλεπουδάκι!!! Δεν ρώτησα αν τ παει καλά με γάτες αλλά τώρα που θα παω να τον δω θα ρωτήσω
 
  • Like
Reactions: kosmaki


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Γεια σου!

(Τελικα κατεληξες σε αυτο το μικρο Πομερανιαν μιξ; Για ενα Πιτ δεν σκεφτοσουν και ενα ΓΠ ή κανω λαθος?)

Στο θεμα...
Πρωτον, το παν ειναι ο κλιμα να ειναι ηρεμο και χαλαρο. Για να αποφυγεις, λοιπον, εντασεις στην ατμοσφαιρα, φροντισε ο σκυλος να ειναι κουρασμενος οταν θα μπειτε στο σπιτι στην Θεσσαλονικη πρωτη φορα. Ο κουρασμενος σκυλος ειναι ο καλυτερος: αρκετο φαγητο και μεγαλη βολτα πριν για να εκτονωθει και μετα η συναντηση! Δευτερον, δεν θα ηταν σωστο να βρει τη γατα μπροστα στα ματια του με το ''Καλημερα σας!'', οποτε καταλαβαινεις πως θα ηταν καλο να παραμεινει σε ενα δωματιο και σε αρχικη φαση ο σκυλος να περιπλανηθει στο χωρο ''πιανοντας'' τη μυρωδια της γατας στον αερα του σπιτιου σαν πρωτη εισαγωγη, ας πουμε, στη συγκατοικηση.

Πολυ σημαντικο ειναι να παρεχεις στη γατα την αισθηση ασφαλειας στο σπιτι ωστε να μην νιωθει εκτεθειμενη στο σκυλο. Χρειαζεται και αυτη το χρονο της να συνηθισει και να συμβιωσει αρμονικα...Υπαρχουν διαθεσιμες ''κρυψωνες'' στα δωματια ως καταφυγια για την μικρη οταν θελει να νιωσει ασφαλης; Ειναι απαραιτητο για καθε γατα...επισης, κρυψε το φαγητο και τη λεκανη με την αμμο της γιατι πολλοι σκυλοι (και ο δικος μου) τρωνε τις γατοκροκετες και πολλες φορες και τα κακα τους - τα βλεπουν σαν γκουρμεδια.

Το σκυλι ειναι κουταβακι και αυτο το κανει πιο δυσκολο. Τον 1 μηνα που θα τον εχεις μαζι σου στις σπουδες, καλο ειναι να το εκπαιδευσεις σε βασικες εντολες: ''κατσε'' , ''μεινε'' , ''Μη!'' κλπ. Θα βοηθησει σημαντικα την ολη διαδικασια γιατι πιθανοτατα, ως κουταβι, θα προσπαθησει να παιξει και να κανει τρελες με τη γατα. Το γαβγισμα του ομως (προκληση για παιχνιδι) ενδεχομενως η γατα να το εκλαβει ως επιθετικοτητα ή απειλη, οποτε θα πρεπει να εισαι σε θεση να το αναγνωρισεις αυτο και να μην του επιτρεψεις να τρεξει κατα πανω της...μην σου μεινει και μονοφθαλμο. Αν το κρινεις αναγκαιο, μη διστασεις να τον εχεις υπο την ασφαλεια του λουριου εντος του σπιτιου κατα τη συναντηση τους για να ειναι πιο ευκολη η αυτοματη διορθωση με συνδυασμο εντολης και τραβηγμα του λουριου. Αυτο το ειχα κανει εγω με τα δικα μου τον δικο μου το ταλιμπανακο και πηγαν ολα οκ!

Μπορει να μην σου αρεσει η εικονα του crate αλλα δεν νομιζω να προτιμας την εικονα ενος νυχιασμενου σκυλου ;) (Δεν νομιζω να τα πανε τοσο καλα με τη μια ωστε να μην χρειαστει, οποτε δεν θα ηταν κακο).

Γκουντ λακ! :)
 


ShinigamiEye

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2012
137
55
Θεσσαλονικη
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!!! Εψαχνα αρχικά πιτ η γερμανικό αλλά επειδή είμαι σε νησί κανείς δεν τα έδινε! Οπότε είπα να ψάξω στην φιλοζωική εδώ και βρήκα αυτό το μικρό και το γεγονός οτι είναι 3 κιλά τον κάνει εύκολο στην μεταφορά με το αεροπλάνο. Γενικά να μην εχω τα φαγητά της γάτας συνέχεια έξω; Γιατί έχει μάθει να τρώει οποτε θέλει. Το σαλόνι που είναι ο χώρος της έχει πάρα πολλές τρύπες να χωθεί. Μια εκτροφέας σκότις που μιλάμε έδωσε ενήλικη γάτα σε σπίτι με ενήλικο λυκόσκυλο και απο την 2η μέρα ξαπλώναν μαζί, μου έχει πει οτι η ράτσα είναι πολύ προσαμρόσιμη και ευγενική με άλλα ζωα. Επλίζω όλα να πάνε καλά. Ελπίζω να τα πάμε καλά με τον μικρό για να μπορέσω να τον κρατήσω.
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!!! Εψαχνα αρχικά πιτ η γερμανικό αλλά επειδή είμαι σε νησί κανείς δεν τα έδινε! Οπότε είπα να ψάξω στην φιλοζωική εδώ και βρήκα αυτό το μικρό και το γεγονός οτι είναι 3 κιλά τον κάνει εύκολο στην μεταφορά με το αεροπλάνο. Γενικά να μην εχω τα φαγητά της γάτας συνέχεια έξω; Γιατί έχει μάθει να τρώει οποτε θέλει. Το σαλόνι που είναι ο χώρος της έχει πάρα πολλές τρύπες να χωθεί. Μια εκτροφέας σκότις που μιλάμε έδωσε ενήλικη γάτα σε σπίτι με ενήλικο λυκόσκυλο και απο την 2η μέρα ξαπλώναν μαζί, μου έχει πει οτι η ράτσα είναι πολύ προσαμρόσιμη και ευγενική με άλλα ζωα. Επλίζω όλα να πάνε καλά. Ελπίζω να τα πάμε καλά με τον μικρό για να μπορέσω να τον κρατήσω.
Δεν πειραζει, καλο ειναι που θα υιοθετησεις απο την φιλοζωικη κοντα σου!

Το θεμα δεν ειναι αν θα τα εχεις συνεχεια εξω, αλλα το που θα τα εχεις. Υπαρχει καποιο μερος (π.χ. ενα ραφι, τραπεζακι) οπου ειναι προσβασιμο απο τη γατα ωστε να τρωει κανονικα και παραλληλα οχι απο τον σκυλο? Αυτο ψαχνουμε .....

Καλο αυτο με το σαλονι και τις τρυπες :D
Δεν γνωριζω και παρα πολλα απο γατες και φυλες γενικοτερα, αλλα αφου το ειπε η ιδια η εκτροφεας και εχεις διαπιστωσει και εσυ πως ειναι γατοφυλη με πραο και φιλικο χαρακτηρα, δεν εχεις ιδιαιτερα κατι να σε αγχωνει. Ακολουθησε τα βηματα και προσαρμοσε τα αναλογα με τις απαιτησεις (οσο πιο υψηλες ειναι, τοσο πιο ακριβης και αυστηρη να εισαι στην ακολουθηση τους)

Ολα καλα θα πανε, there's nothing to feel worried about...

Υ.Γ. Αχχ, ολοι τα μικρα κοιτατε και τα μεγαλα μενουν στο ραφι. Ειναι πιο βολικα στο σπιτι, τις αναγκες και τη μεταφορα - δεν αντιλεγω - ειναι και οι καζανοκεφαλες ομως που περιμενουν :p
 


ShinigamiEye

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2012
137
55
Θεσσαλονικη
Αχ ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές. Τα πράγματα της γάτας ελιναι στο μπαλκόνι (για να μην μυρίζει η λεκάνη τώρα που είναι καλοκαίρι) αλλα γενικά δεν υπάρχει κάποιο σημείο στο σπίτι ποθ να μπορέι να τ φτάνει μόνο αυτή και όχι ο σκύλος.... μμμμμ :confused:
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Αχ ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές. Τα πράγματα της γάτας ελιναι στο μπαλκόνι (για να μην μυρίζει η λεκάνη τώρα που είναι καλοκαίρι) αλλα γενικά δεν υπάρχει κάποιο σημείο στο σπίτι ποθ να μπορέι να τ φτάνει μόνο αυτή και όχι ο σκύλος.... μμμμμ :confused:
Πρέπει να βρεις κατι σε ύψος για.να τα τοποθετείς...Το μπαλκόνι φαντάζομαι θα βγαίνει κ ο σκύλος...
 








vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Εγώ έφερα στο σπίτι σκύλο όταν η γάτα μου ήταν ενός χρόνου. Έκτοτε η γάτα γουστάρει σκύλους, έχει γνωρίσει και αρκετούς περαστικούς από το σπίτι και μισεί θανάσιμα άλλες γάτες.
Πάντα όμως έχει σημεία ψηλά για να διαφύγει.
Πολύ σημαντικό επίσης: Η τουαλέτα της γάτας να είναι σε ψηλό σημείο για να μην την φτάνει ο σκύλος γιατί είναι βέβαιο ότι θα κάνει τσιμπούσι με τα κακά της, κάτι που μπορεί να αποβεί επικίνδυνο για την υγεία του σκύλου. Εγώ την τουαλέτα της την έχω επάνω σε ένα πλαστικό τραπέζι στο μπαλκόνι, όπου φτάνει μόνο αυτή.
 




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!!! Εψαχνα αρχικά πιτ η γερμανικό αλλά επειδή είμαι σε νησί κανείς δεν τα έδινε! Οπότε είπα να ψάξω στην φιλοζωική εδώ και βρήκα αυτό το μικρό και το γεγονός οτι είναι 3 κιλά τον κάνει εύκολο στην μεταφορά με το αεροπλάνο. Γενικά να μην εχω τα φαγητά της γάτας συνέχεια έξω; Γιατί έχει μάθει να τρώει οποτε θέλει. Το σαλόνι που είναι ο χώρος της έχει πάρα πολλές τρύπες να χωθεί. Μια εκτροφέας σκότις που μιλάμε έδωσε ενήλικη γάτα σε σπίτι με ενήλικο λυκόσκυλο και απο την 2η μέρα ξαπλώναν μαζί, μου έχει πει οτι η ράτσα είναι πολύ προσαμρόσιμη και ευγενική με άλλα ζωα. Επλίζω όλα να πάνε καλά. Ελπίζω να τα πάμε καλά με τον μικρό για να μπορέσω να τον κρατήσω.
Οπου θα χωθει το γατί, θα χωθεί και το μικρόσωμο σκυλί. Θες χώρους για τη γάτα σε ύψος. Αδεια ράφια, κανένα καλάθι κερμασμένο κλπ
Αν το σκυλί είναι τόσο μικρόσωμο, είναι πιθανό να μην κρυφτεί η γάτα αλλά να χιμήξει, οπότε μη βασιστείς ότι αν μείνουν μαζί η γάτα θα πάει να σωθεί, θες ξεχωριστούς χώρους.
Φαϊ της γάτας και αμμο καπου που να μη φτανει ο σκύλος. Και με κουτάβι, αν το φαγητό της γάτας είναι όλη μέρα έξω, μπορεί να γίνει απλά πηγή έντασης, να ζηλεύει το μικρό, να τα παίρνει που δεν μπορεί να φάει και αυτό. Και ας είναι χορτάτο.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf