Σκύλος ο Θεραπευτής - Αύριο στην Τατιάνα


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Αυτό που ανέφερε η αγαπητή Tintail είναι οτι συμπεριλαμβάνει την καθαρότητα της φυλής, την εκπαίδευση και γενικά όλα τα έξοδα του σκύλου έως την ηλικία των 2 ετών μέχρι να παραδωθεί στους ιδιοκτήτες. Δεν το αμφισβητώ αλλά απλά όταν κάποιος κάθεται στον καναπέ και παρακολουθεί και ελπίζει οτι θα μπορούσε να έχει έναν τέτοιο σκύλο να βοηθήσει τα παιδιά του ή τους ηλικιωμένους γονείς του ξαφνικά ακούει ένα 10.000€ για την απόκτηση κάπου χάνει την ελπίδα.....
 








mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αυτό που ανέφερε η αγαπητή Tintail είναι οτι συμπεριλαμβάνει την καθαρότητα της φυλής, την εκπαίδευση και γενικά όλα τα έξοδα του σκύλου έως την ηλικία των 2 ετών μέχρι να παραδωθεί στους ιδιοκτήτες. Δεν το αμφισβητώ αλλά απλά όταν κάποιος κάθεται στον καναπέ και παρακολουθεί και ελπίζει οτι θα μπορούσε να έχει έναν τέτοιο σκύλο να βοηθήσει τα παιδιά του ή τους ηλικιωμένους γονείς του ξαφνικά ακούει ένα 10.000€ για την απόκτηση κάπου χάνει την ελπίδα.....
Εμ stamatia μου, να μην την χάσει την ελπίδα του;
Αυτή είναι η πραγματικότητα. Θα ήταν καλύτερο να νομίζουν, ότι είναι δωρεάν;
Και να ξέρεις, ότι αυτοί οι γονείς, πέρα από τον γολγοθά που τραβάνε, τα μεγάλα κονδύλια για την αντιμετώπιση των προβλημάτων των παιδιών τους, είναι ένα μεγάλο και αναπόφευκτο κομμάτι της ζωής τους. Αν θέλουν να έχουν και αυτό το μέσο θεραπείας, θα πρέπει να ξαναβάλουν το χέρι στην τσέπη. Απλά μαθηματικά...
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ετοιμοι φυλακες και κυριως σωματοφυλακες κοστιζουν απο 5 μεχρι 10 χιλιαρικα.
Ο Balabanov πουλαει σκυλια με 40.000 δολαρια.
Μεχρι τοσο μπορει να κοστισει και ενας οδηγος τυφλων.

Ετσι ειναι αυτα. Οπως σε τοσο πολλες αλλες καταστασεις στην ζωη, κάνεις το γουστο σου ή ικανοποιεις μια αναγκη σου μονο αν εχεις πολλα λεφτα. Η υγεια ειναι ενα απο τα πιο τρανταχτά παραδειγματα.
 


Tintail

Member
16 Νοεμβρίου 2010
24
0
Αθήνα
smilepleasephotography.blogspot.com
Παιδια ΔΥΣΤΥΧΩΣ ετσι ειναι :( Τοσο ζητανε στο εξωτερικο. Και να φανταστειτε οτι απο αυτα τα χρηματα οι οργανισμοι που ειναι μη κερδοσκοπικοι δεν βγαζουν τιποτα! Ισα ισα μπαινουν και μεσα.

Στην συνεντευξη ειχα αναφερει ΠΑΡΑ πολλα, ειχα αναφερει την SAPT Hellas αλλα τα κοψανε ολα :(
Το νοημα βγηκε ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικο απο οπως τα ειπα εγω.
Δεν με αφησε να πω παραπανω :(
Ηθελα να πω αλλα δεν αφησε οτι μπορεις να παρεις την SAPT και να σου βρουν εναν σκυλο...

Βεβαια, παροτι σεβομαι απολυτα το εργο τους, να κανω μια παρενθεση και να πω οτι και εγω τους πλησιασα αλλα εμαθα οτι τα σκυλακια τους ειναι κατα μεγαλο ποσοστο στον δρομο και εγω προσωπικα, ηθελα εγγυησεις.
Ηθελα εναν σκυλο που να τον εχει μεγαλωσει καποιος σωστα, χωρις αρνητικα βιωματα, που να τον ξερει μεσα εξω και να βαλει το χερι στην φωτια για τον χαρακτηρα του.
Και οσο και να τα αγαπαμε, για ενα σκυλακι που ειναι στον δρομο και το φροντιζεις, μπορει να γινει τελειο σκυλι/κατοικιδιο αλλα για σκυλι θεραπειας θες κατι παραπανω (και τονιζω οτι δεν εχει σχεση με την ρατσα αυτο και οτι ΚΑΙ ημιαιμο κανει!!)

Δυστυχως, σαν γονιος που εχω περασει τον Γολγοθα, πιστεψτε με οταν ειναι "θεραπευτικο" ισον ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ.
Το ειδικο γαλα του Γιαννη μου κοστιζει 5 ευρω το μπιμπερο το ξερετε?
Η θεραπευτικη ιππασια κοστιζει 45 Ε τα 20 λεπτα.. απλα για να εισαι πανω στο αλογο και να σε πηγαινει καποιος γυρω γυρω :(
Τον μηνα πληρωνω 1.450 Ε για τις θεραπειες των παιδιων και αλλα 80 Ε για το κολυμβητηριο... καποια εποχη που καναμε υδροθεραπεια στον Γιαννη για να περπατησει στο κολυμβητηριο εδινα 60Ε την ωρα... (που ηταν 45λεπτο).

Οποτε μην συζητατε, ειναι ακριβα ειναι αληθεια :(

ΟΜΩΣ αυτο δεν σημαινει οτι δεν γινεται! Υπαρχουν σκυλια εκει εξω απο εκτροφεις ή ιδιωτες που ΕΙΝΑΙ σωστα μεγαλωμενα και ισορροπημενα και κανουν για αυτην την δουλεια αρκει καποιος λιγακι να το ψαξει (εγω εψαχνα 9 μηνες και ειχα δει 22 σκυλους πριν καταληξω στην Πανδωρα, το ξερατε αυτο?)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Συμφωνώ με όλα όσα λέτε. Το κόστος για θέματα υγείας είναι όντως υπερβολικό ειδικά σε χρονίζοντα προβλήματα. Απλώς στεναχωριέμαι γιατί τέτοιο σκυλί δεν έχουν όλοι την δυνατότητα να το αποκτήσουν:( και θα τους πρόσφερε πολλά.
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Πολύ συγκινητικό!
Ευχαριστούμε για το βίντεο. Tα rar περιέχουν τη συνέντευξη στο στούντιο;
Χάρηκα γιατί πιστεύω ότι θα ενημερώθηκε πολύς κόσμος που αντιμετωπίζει πρόβλημα με τα παιδιά του πως και πόσο μπορεί να βοηθήσει ένας σκύλος.
Λυπήθηκα που δε σε αφήσαν να πεις για την SAPT και σου κόψανε κι αυτά που είπες. :sad:
Χαμογελάω σκεφτόμενη την Πανδώρα με τα παιδιά σου, ευτυχισμένοι όλοι μαζί. :) Μπράβο σου για όλα!
 


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Κοίτα να δεις πόσα πράγματα μαθαίνουμε, που δεν τα ξέραμε κι ίσως δε θα μπορούσαμε να τα φανταστούμε..
Ανατρίχιασα..
Μπράβο στην Πανδώρα και μπράβο και στη μαμά της :)
Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά στο εξής :)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Μπράβο σας! :) :) :)

για την τατάνα το περίμενα βέβαια ότι θα κάνει τις τατανιές της αλλά έχουμε συνηθίσει....

Να διευκρινήσουμε κάτι?
Εσείς την Πανδώρα σας - που απο ότι κατάλαβα δεν είναι "σκύλος θεραπείας" αλλά μιά "συνταξιούχος" εκτροφική λαμπραντορίνα της οποίας ο χαρακτήρας και η συμπεριφορά είναι όπως ακριβώς χρειάζεται να είναι ένας σκύλος θεραπείας
την πληρώσατε όλα αυτά τα λεφτά?
Θέλω να πώ -ψάχνοντας ,υπάρχουν και σκυλάκια με όλα τα προσόντα που δεν έχουν αυτό το κόστος?

_δεν το έχω δεί ακόμα γιατί είμαι στην δουλειά και στο σπίτι δεν έχω ακόμα ίντερνετ-αν κάνω λάθος κάπου ή ρωτάω ήδη απαντημένο ερώτημα....συγνώμη :)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Μπράβο σας! :) :) :)

για την τατάνα το περίμενα βέβαια ότι θα κάνει τις τατανιές της αλλά έχουμε συνηθίσει....

Να διευκρινήσουμε κάτι?
Εσείς την Πανδώρα σας - που απο ότι κατάλαβα δεν είναι "σκύλος θεραπείας" αλλά μιά "συνταξιούχος" εκτροφική λαμπραντορίνα της οποίας ο χαρακτήρας και η συμπεριφορά είναι όπως ακριβώς χρειάζεται να είναι ένας σκύλος θεραπείας
την πληρώσατε όλα αυτά τα λεφτά?
Θέλω να πώ -ψάχνοντας ,υπάρχουν και σκυλάκια με όλα τα προσόντα που δεν έχουν αυτό το κόστος?

_δεν το έχω δεί ακόμα γιατί είμαι στην δουλειά και στο σπίτι δεν έχω ακόμα ίντερνετ-αν κάνω λάθος κάπου ή ρωτάω ήδη απαντημένο ερώτημα....συγνώμη :)
Αν θυμάμαι καλά προσφέρθηκε δωρεάν απο τον εκτροφέα.
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Εγω δε χόρτασα, πολύ φτωχή συνέντευξη! :(
Θα ήθελα να σας βλέπω δύο ώρες τουλάχιστον και να βλέπω κάποια επίδειξη πως συμπεριφέρεται ένας σκύλος θεραπευτής σε κάποια περίπτωση. Αν και το οτι καθόταν ακούνητη και ήσυχη στο πλατώ είναι απο μόνο του μια απόδειξη του πόσο θαυμάσιος είναι ο χαρακτήρας της! Γιατι για μας που έχουμε σκυλιά "τρελοκομεία", ζωηρά και υπερικινιτικά η συμπεριφορά της Πανδώρας είναι ένα απτο θαυμα!
Συγχαρητηρια και στο εκτροφείο MC. of Palmhill για την υπέροχη κίνηση που έκανε! :)
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Οντως πολυ συγκινητικο το βιντεο! Επιτελους γινεται σιγα σιγα μια αρχη για να μαθαινουν και αυτοι που δεν γνωριζουν τι εστι σκυλος - συντροφος και ποσο βοηθαει η παρουσια του στην καθημερινοτητα μας!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Συγχαρητηρια και στο εκτροφείο MC. of Palmhill για την υπέροχη κίνηση που έκανε! :)

Συμφωνώ υπερβολικά :)
και για την κίνηση της προσφοράς αλλά και για τον θαυμάσιο χαρακτήρα της Πανδώρας
 




μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Θα σταθώ σε δύο σημεία, γιατί όπως έχω ξαναγράψει τα εύγε και τα μπράβο από την μεριά μου τα θεωρώ δεδομένα.

1. Μην περιμένετε αξιοπρέπεια και ευαισθησία από τους "δημοσιογράφους" (ο Θεός να τους κάνει)
Προβάλουν ότι νομίζουν πως θα "πουλήσει".
2.Το σκυλάκι κατά την γνώμη μου χρειάζεται αδυνάτισμα.
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
2.Το σκυλάκι κατά την γνώμη μου χρειάζεται αδυνάτισμα.
OMG! Φοβομουν να το πω! Αλλά σκέφτηκα το ίδιο! Χωρις παρεξηγηση...
Αφου έψαχνα να δω πως είναι άλλα Λαμπ για να το συγκρίνω...
Αφου είναι και σκύλος εργασίας πολύ περισσότερο δεν πρέπει να επιβαρύνονται τα κόκκαλά της..
Υπάρχουν πολύ καλές τροφές και άτομα εδώ να σας ενήμερὠσουν τι μπορείτε να δίνετε στην Πανδώρα,
Και βέβαια ο κτηνίατρος δε σας το έχει πει;; Θα μου έκανε εντύπωση αν όχι..