Σκύλος στα ελληνικά πλοία


foloh

Active Member
12 Φεβρουαρίου 2009
29
0
Το πασχα ταξιδεψα για λερο με το μπλου σταρ 2 και οταν πηγαιναμε ειδαμε που ειναι τα κλουβια....ειναι επανω στο τελευταιο καταστρωμα κλειστος και προστατευμενος χωρος και το υπολοιπο καταστρωμα σε αυτο το επιπεδο αδειο μπορεις να το κανεις βολτα και οτι θες...μονο που εχει λιγα κλουβια 6 αν δεν κανω λαθος...δεν τον αφησαμε κει ομως γιατι πιο κατω ειχε παλι κλειστο καταστρωμα με καθησματα οποτε και τον ειχαμε μαζι μας... οταν γυριζαμε ομως με το μπλου σταρ 1 δεν βρικαμε θεση στο κλειστο καταστρωμα και καμμια θεση κενη για τον σκυλο τουλαχιστον να τον αφηναμε σε κλουβι και να καθομασταν στο σαλονι
επρεπε να μεινουμε σε μην προστατευμενο χωρο στα πλαινα για ποσες ωρες , βραδυ (και το πασχα ειχε ακομα πολυ κρυο εξω)
Ο φιλος μου εκνευριστηκε και εκανε παραπονα στην ρεσεπτιον που δεν υπαρχουν κλουβια και τι θα κανουμε...ετσι μας ειπαν οτι μπορουμε να μπουμε στο σαλονι με τον σκυλο...βεβαια ειναι μικρος !
Καποια στιγμη τον ειχα αγκαλια στην πολυθρονα και μου καναν παρατηρηση να ειναι στο πατωμα το σκυλι...αλλα μην τα θελω και ολα δικα μου ελαστικους τους βρηκα!
Παντως επειδη ρωτησα και για το highspeed για σαντορινη μου ειπαν οτι εχουν και εκει κλουβια αλλα αν δεν κανω λαθος ειναι στο παρκιν...οταν πηγα ενα φιλο ειδα οτι τα αφηναν εκει...στις αρχες του μηνα που θα παω θα σας πω οταν γυρισω
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Καλημερα , εχω σκοπο να ταξιδεψω για Ροδο και εψαχνα στο σιτε της ΑΝΕΚ για τους αναλυτικους ορους μεταφορας ! Μηπως τους εχει βρει κανεις;;;

σορρυ για το νεκροποστινγκ!!!:)
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Πριν μια βδομάδα ταξίδεψα Πειραιά - Νάξο με το "ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ" της Hellenic Seaways.

Τι να πρωτοπω δεν ξέρω, δεν έχω λόγια.............. :(

Ότι έψαχνα τα κλουβιά επί σαράντα λεπτά, πάνω κάτω όλα τα καταστρώματα μέσα στο λιοπύρι και δεν υπήρχε ούτε ένας του καραβιού, ούτε για δείγμα να κάνω μια &*(%^&* ερώτηση? Καλά για καμιά ταμπέλα ούτε να το συζητήσω.............

Ότι όταν τελικά τα βρήκα, ήταν ένα θεόκλειστο δωμάτιο/διάδρομος στο τελευταίο κατάστρωμα, χωρίς εξαερισμό από πουθενά, σας το ορκίζομαι δεν είχε ούτε ένα άνοιγμα, κάτι βρε παιδί μου. Έμπαινες από μια πόρτα, αυτές τις κλασσικές τις καραβίσιες τις σιδερένιες που κλείνει και το δωμάτιο σφραγίζει! Ο χώρος μέσα σάουνα!
Είχε μέσα καμιά δεκαπενταριά τέτοια kennels
μεσαίου μεγέθους, μια σειρά κάτω και μια σειρά από πάνω τους, το πάνω kennel ήταν ακουμπισμένο πάνω στο κάτω δηλαδή. Πολύ ασφαλές και ότι πρέπει για μεταφορά ζώων μέχρι πέντε κιλά!

Φυσικά όλες οι πόρτες των κλουβιών ήταν διαλυμένες. Καμία (μα καμία) δεν έκλεινε (που και να έκλειναν σιγά μην άφηνα το σκυλί εκεί μέσα!)

Για τη βρώμα να μη μπω σε λεπτομέρειες, είναι και μεσημέρι! :-&

Ταξίδεψα φυσικά κατάστρωμα για να έχω το σκυλί μαζί μου. Την έβγαλα 6 ώρες σε μια πλαστική καρέκλα και η Ρούμπι σε άλλη μία καρέκλα δίπλα μου (γιατί στο μεταξύ νύχτωσε και το κατάστρωμα έγινε τόσο μούσκεμα από την υγρασία που το σκυλί δεν καθόταν κάτω).

Αλλά γαμώτο δεν ήρθε κανείς να μου την πει που είχα το σκυλί πάνω στην καρέκλα και να γίνει της κακομοίρας, δεν ήρθε.............:mad:
 






gvaikousis

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2009
110
0
Athens
Πριν μια εβδομάδα πήγαμε Πάρο με το HighSpeed 4

Είχε 3 κλουβάκια πλαστικά. Ήταν καθαρά αλλά οι πόρτες ήταν εντελώς σκουριασμένες. Τα 2 ήταν μεσαίου μεγέθους και το ένα ήταν μεγάλο.
Μια κυρία είχε βάλει το κοκερ της στο ένα.

Τα έβγαλα φωτογραφία αλλά στην Πάρο χάλασε το κινητό μου :(

Οι κοπέλες που που έλεγχαν τα εισιτήρια πάντως με ενημέρωσαν ότι επιτρέπετε το σκυλί και μέσα αλλά όμως στο κλουβάκι του.

Υπήρχαν 3 σκυλάκια με κλουβάκια τους κανονικότατα μέσα.

Επίσης υπήρχε και μια κυρία με ένα κουκλίστικο μεγάλο Golden Retriever η οποία κατέβηκε από τις θέσεις VIP ή από καμπίνα δεν ξέρω.Πάντως κλουβί δεν είχε μαζί της. Όλοι πάντως χάζευαν όλα τα σκυλάκια και τα χάιδευαν.Ιδίως οι κοπέλες στην reception του πλοίου.
 


Qdog

Active Member
2 Ιουλίου 2009
26
0
Πάντως από ό,τι καταλαβαίνω παιδιά σε αργό πλοίο κάθεσαι απλά με το σκυλί έξω, σωστά; Και πρέπει να έχεις φίμωτρο; Εγώ δεν την αφήνω σε σκυλιέρα πάντως. Θα πάθει παράκρουση το καημένο. Μάλλον με τον καταπληκτικό Ταξιάρχη θα ταξιδέψουμε...(έχω αστείες ιστορίες με αυτό το πλοίο) ή με την Παναγιά Θαλασσινή (δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα το μέρος). Ξέρει κανείς τίποτα για αυτά; Είναι NEL και τα δύο από όσο θυμάμαι και φεύγουν από Λαύριο.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Ταξιδέψαμε με την Superfast Ferries από Πάτρα για Αγκώνα. Το πλοίο ήταν το superfast VI (πάνε κ στο Ηράκλειο Κρήτης αυτά)
Το ταξίδι είναι 21 ώρες.

Με 50€ επιπλέον βάζεις τον -οποιουδήποτε μεγέθους- σκύλο σου μέσα στην καμπίνα σου (εξωτερική καμπίνα).
Με 20€ τον τοποθετείς στα ειδικά κέννελ (πολύ καθαρά, αεριζόμενα κ όλα έκλειναν με ασφάλεια -τα τσέκαρα από περιέργεια :D)
ή χωρίς χρέωση για το κατοικίδιο, απλά δηλώνεις ότι έχεις σκύλο μαζί σου κ μένεις στο κατάστρωμα (είναι κλειστό σε κάποια σημεία κ μπορείς να μείνεις κ να ταξιδέψεις άνετα το καλοκαίρι).

Για τη λώρα δεν πλήρωσα εισιτήριο, τη δήλωσα απλά, μου έδωσαν την Boarding Card της στο check in (pet in Deck) κ μείναμε παρεούλα κ οι τρεις μας στο κατάστρωμα (φουσκώσαμε στρωματάκι, κάναμε φιλίες με αρκετά σκυλιά που ταξίδευαν μαζί μας, παίξαμε με παιδάκια...
γενικά, αν κ πρώτο της ταξίδι με πλοίο ήταν ΑΨΟΓΗ η συμπεριφορά της Λώρα, αλλά κ των ανθρώπων του πληρώματος, που κάθε φορά που πέρναγαν την τρέλαιναν -με την καλή έννοια- στα χάδια).
To μόνο που χρειάζεται είναι να φοράει συνεχώς λουρί ο σκύλος κ να μην κυκλοφορεί στους ορόφους που βρίσκονται η τραπεζαρία κ τα cafe.
Έχει ειδικό χώρο με χώμα για τις ανάγκες τους κ φυσικά μαζί μου είχα μωρομάντηλα κ σακουλάκια για τα ''χοντρά''.:p

Τα καλύτερα έχω να πω για το συγκεκριμένο πλοίο, όσον αφορά στις εγκαταστάσεις φιλοξενίας για κατοικίδια.:)

Κάποιες φωτο από το πλοίο:
 

Attachments

Last edited:


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
εχω μια απορια,αν παρεις το σκυλο στην καμπινα,π.χ. εγω που κλεινω 4κλινη αλλα μονο ενα κρεβατι,θα με βαλουν με αλλον?ή θα πρεπει να κλεισω ολη την καμπινα και να χρεωθώ και αλλα 50ευρώ για το σκυλο???
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
εχω μια απορια,αν παρεις το σκυλο στην καμπινα,π.χ. εγω που κλεινω 4κλινη αλλα μονο ενα κρεβατι,θα με βαλουν με αλλον?
:confused:
 




cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
Τα καλύτερα έχω να πω για το συγκεκριμένο πλοίο, όσον αφορά στις εγκαταστάσεις φιλοξενίας για κατοικίδια.:
πραγματικα ειναι το καλυτερο,και ειναι και το μοναδικο απ'οσο ξερω(μινωικες-ανεκ)που επιτρεπει τα κατοικιδια και στην καμπινα και εχει κλειστο χωρο με τα κλουβια,ειναι το καλυτερο καραβι που υπαρχει.
Μετα ειναι οι μινωικες,καλα για ανεκ δεν το συζητω το ποσο ρατσιστες ειναι με τα σκυλια συγκεκριμενα στη γραμμη πατρα-κερκυρα που εχω μια γνωμη.
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
οταν κλεινεις 4κλινη καμπινα και εισαι μονο ενα ατομο παιρνεις μονο ενα κρεβατι και σε βαζουν με αλλες κυριες...ετσι ειναι το συστημα.

α τοτε δεν λεει αν με βαλουν και με αλλες,γιατι θα ειναι δυσκολο η αλλη να δεχτει το σκυλο,εδω μου εχουν κανει προβλημα για το οτι διαβαζα βιβλιο,και ειχα σκεπασει και το φως με πετσετα για να μην ενοχλει...αρα θα πρεπει να κλεισω μια δικη μου μονη μου.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι κατάλαβα πως έκλεισες τετράκλινη, όχι κρεβάτι σε τετράκλινη..:)


Το πιθανότερο είναι να είσαι με κόσμο.., εκτος και αν βρεθεις στην περίπτωση..

(φίλος μου είχε κλείσει κρεβάτι σε τετράκλινη και έτυχε να είναι μονος του..:D)
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
(φίλος μου είχε κλείσει κρεβάτι σε τετράκλινη και έτυχε να είναι μονος του..:D)
α και εμενα μου εχει τυχει να ειμαι μονη μου η καλυτερη μου ηταν:D:D:Dαπλα πιστευα οτι αν ειχα το σκυλο δεν θα με βαζανε σιγουρα με κανενα:p:p:p
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
εχω μια απορια,αν παρεις το σκυλο στην καμπινα,π.χ. εγω που κλεινω 4κλινη αλλα μονο ενα κρεβατι,θα με βαλουν με αλλον?ή θα πρεπει να κλεισω ολη την καμπινα και να χρεωθώ και αλλα 50ευρώ για το σκυλο???
Δίκλινη καμπίνα (εξωτερική) με το σκύλο παρέα + 50€ (για τα superfast), αλλά μπορείς να την κλείσεις μόνη σου).

Σε 4κλινη δεν νομίζω να σε βάζουν με σκύλο, καθώς έρχονται κ άλλοι 3 άνθρωποι -γυναίκες- μαζί σου.


Για Αγκώνα αξίζει μια κ είναι πολλές οι ώρες, αν κ στο κατάστρωμα μια χαρά τη βγάλαμε με το στρώμα.
Για Κρήτη δεν θα τα έδινα τόσα χρήματα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Για Αγκώνα αξίζει μια κ είναι πολλές οι ώρες, αν κ στο κατάστρωμα μια χαρά τη βγάλαμε με το στρώμα.
Αλήθεια Πάτρα - Αγκώνα τα σκυλιά τόσες ώρες που ξελαφρώνουνε..?
Γιατί είναι και πολλές οι ώρες..:rolleyes:
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Αλήθεια Πάτρα - Αγκώνα τα σκυλιά τόσες ώρες που ξελαφρώνουνε..?
Γιατί είναι και πολλές οι ώρες..:rolleyes:

Έχει ειδικό χώρο με χώμα για τις ανάγκες τους κ φυσικά μαζί μου είχα μωρομάντηλα κ σακουλάκια για τα ''χοντρά''.:p
:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αρχικό μήνυμα απο Natassa Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει ειδικό χώρο με χώμα για τις ανάγκες τους κ φυσικά μαζί μου είχα μωρομάντηλα κ σακουλάκια για τα ''χοντρά''.
Ααα οκ δεν το ειδα αυτο..
Μια χαρα..:)
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
φρικη ,επιστροφή από Σίφνο με speedrunner iv (γρήγορο)

τα σκυλιά μέσα δεν επιτρέπονται (το ήξερα ) και ο χώρος ο εξωτερικός

όπου επιτρέπονται τα σκυλιά έχει μόνο 4 πλαστικά kennel στο λιοπύρι..

γενικά ο εξωτερικός χώρος πολύ μικρός ,για να φανταστείτε υπήρχε ένα

σημείο για να προσγειώνεται ελικόπτερο (που εκεί φυσικά απαγορευόταν η

είσοδος ) και ο ελεύθερος χωρος για κατόχους σκύλων ,καπνιστών ή οσων

ήθελαν να κάθονται έξω ήτνα περιμετρικά του χώρου προσγείωσης και

πουθενά σκιά!

κατάφερα και βρήκα μια γωνίτσα με σκια αλλά δυστηχως εκεί στάζαν τα α/c

του πλοίου οπότε σκύλος και εγώ μουλιάξαμε..

το χειρότερο όμως ήταν ότι εκείνη την ημέρα είχε 7 μποφωρ και το κουνημα

ήταν απίστευτο ,περιττό να πω ότι ο σκύλος μου ξέρασε ..

το ανέκδοτο:όταν αγρίεψε ο καιρός ήρθε το πλήρωμα και έδιωχνε τον κόσμο
από τον συγκεκριμένο χώρο γιατί ήταν πια επικίνδυνο καθως το σπρέυ από

τα κύματα έφταναν εώς απάνω και το κούνημα ήταν το κάτι άλλο-
Διάλογος : Κύριε πρέπει να κατεβείτε στο εσωτερικό του πλοίου -
-Δεν πάω πουθενά χωρίς τον σκύλο μου
-Καλά καθίστε, έτσι και αλλιώς εκεί που είστε δεν σας πιάνει η
κάμερα
:alien:

τι εννοούσε ο τύπος: ότι εκεί που ήμουν δεν με βλέπει ο κάπταιν οπότε δεν
θα ακούσει κατσάδα...

στο τέλος έμαθα ότι μικρό σκύλο μπορει να τον έχεις μαζί σου αλλά κλεισμένο στο δικό του box μεταφοράς -κάτι που δεν μου το είπαν όταν
ανέβαινα στο πλοίο παρά μόνο μου έδειξαν το δρόμο για το άθλιο κατάστρωμα-

κατα τα άλλα στο πηγαινε που επιλέξαμε το αργό πλοίο τα kennel εάν
επιθυμούσα να αφήσω τον σκύλο μου ήταν στην σκιά και ήταν και πεντακάθαρα-μιλάμε για πλοίο 30 ετων (Αγ Γεώργιος -νομίζω πρώην Απόλλων εξπρεσ)


σόρρυ για το μακρύ ποστ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc