Σκύλος [φύλακας] για κτήμα.


alest

Member
4 Αυγούστου 2008
5
0
1ον το διαμέρισμα παράείναι πολύ μικρό για να είναι συνεχώς εδώ 2ον είναι αντιπρακτικό το θέμα της μετακίνησης συνεχώς. Το ίδιο αυτοκίνητο χρησιμοποιώ και για να πάω και στη δουλειά μου και πρέπει να είναι σε μία Α' κατάσταση + ότι δεν είναι και κάνα μεγάλο για να χωράει ολόκληρος ο αρκουδάκος πίσω!

Όλα καλά κ όλα ωραία... αλλά αυτό το πράγμα με τη γέννα δε μπορώ να το καταλάβω...

Ο άνθρωπος έχει πάρει 2 σκυλιά από Ρωσία με τα χαρτιά τους και με τα όλα τους (εντάξει δεν είπα ότι είναι 30 γενεών καθαρά, ούτε ότι οι γονείς τους είναι ο Von τάδε και η De Ver du τάδε). Τον σκύλο δεν τον θέλω για να τον κατεβάζω σε διαγωνισμούς ούτε σε καλλιστεία ούτε να τους βάζω να κοντράρονται στο ποιό μπορεί να πηδήξει ψηλότερα απ το άλλο ούτε πιο έχει το πιο γυαλιστερό τρίχωμα και τα πιο ίσια δαχτυλα στο πόδι. (Κάτι που κάνουν πολλοί φιλόζωοι για να καλύψουν δικά τους κενά και ματαιοδοξίες, σκοτούρα είχε το ζωντανό να κερδίσει βραβεία ομορφιάς και επίδειξης). Τότε που είναι το κακό να πάρεις ένα κουτάβι από συγγενή σου που ξέρεις ότι και οι 2 γονείς είναι της φυλής που θέλεις? Να δώσω 2 χιλιάρικα δεν μπορώ. Εκτός και αν οι εκτροφείς τα κουτάβια που τα βλέπουν ότι δεν κάνουν για διαγωνισμούς τα δίνουν σε συμβολικές τιμές (έτσι ΟΚ) -αν και μου είναι αρκετά τραγικό σαν σκέψη η όλη υπόθεση του αν δεν κάνει για "εκθεσιακό" κομμάτι το δίνουμε όσο όσο....-
Και γω θα ήθελα ρε παιδιά ένα κουτάβι 1000% καθαρό... Αλλά όχι να πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου για το ζωντανο... Άλλο να καλύψω τα έξοδα του εκτροφέα και άλλο να σκάσω ένα 2χιλιάρο έτσι... Εμένα στο κάτω κάτω ούτε pedigree με ενδιαφέρει να βγάλει ούτε τπτ. Απλά να έχει τα χαρακτηριστικά της φυλής και να είναι γερό.


Επίσης ο ποιμενικός είναι εξ'ορισμού ένα σκυλί που είναι πιο "φτιαγμένο" για τέτοιες συνθήκες. Οι Σαρακατσανέοι (στα Αγραφα Τρικάλων-Καρδίτσης) που ασχολούνται μόνο με την κτηνοτροφία, Ελληνικούς ποιμενικούς και Ποιμενικούς Καυκάσου έχουν στα μαντριά. Και τον χειμώνα τα σκυλιά τον βγάζουν με τα πρόβατα στο μαντρί και ο τσοπάνης πάει μία φορά τη μέρα (και αν) για να ταϊσει τα ζώα. Αυτή είναι η δουλειά του σκυλιού αυτού και όχι να αλωνίζει σε σαλόνια και μπαλκονάκια.

Πιστεύω ότι μερικές αντιδράσεις σας θα ταίριαζαν απόλυτα αν έλεγα ότι θα πάρω π.χ. ένα Golden Retriever.

Αυτές ήταν οι απόψεις μου, σεβαστές ή μη. Το θέμα πάντως είναι να έχει ο καθένας μας έναν σκύλο τον οποίο να αγαπά και φροντίζει όπως του αρμόζει. Αν θα είναι καθαρόαιμο 20 γενιών και το πιο όμορφο και το πιο κολατζίδικο είναι θέμα του ιδιοκτήτη, άλλα ρε παιδιά προς θεού μη τα πάτε τα σκυλάκια σας σε διαγωνισμούς και τέτοιες αηδίες. Λες και το σκύλι είναι αμάξι και κάνετε κόντρα για το πιο σούπερ ηχοσύστημα είναι... Φροντίστε το και κρατήστε το σε τοπ φόρμα και υγεία επειδή το αγαπάτε και όχι για να κάνετε την επίδειξη σας.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
άλλα ρε παιδιά προς θεού μη τα πάτε τα σκυλάκια σας σε διαγωνισμούς και τέτοιες αηδίες. Λες και το σκύλι είναι αμάξι και κάνετε κόντρα για το πιο σούπερ ηχοσύστημα είναι
Αυτο εχεις καταλαβει εσυ απο τους ''διαγωνισμους?'':-$ :)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παιδια- μαλλον ο alest ειναι καπιος που βαριεται καλοκαιριατικα και θελει να σπασει λιγες πλακιτσες μαζι μας, πατοντας στα "ευαισθητα σημεια" μας!
Ακουσαμε τωρα BYB, σκυλος μονος σε κτημα, καταθεσαμε ολοι την αποψη μας- και δεν θελει να καταλαβει!

Και αν δεν εισαι Troll τελικα alest, γραφεις:
Επίσης ο ποιμενικός είναι εξ'ορισμού ένα σκυλί που είναι πιο "φτιαγμένο" για τέτοιες συνθήκες. Οι Σαρακατσανέοι (στα Αγραφα Τρικάλων-Καρδίτσης) που ασχολούνται μόνο με την κτηνοτροφία, Ελληνικούς ποιμενικούς και Ποιμενικούς Καυκάσου έχουν στα μαντριά. Και τον χειμώνα τα σκυλιά τον βγάζουν με τα πρόβατα στο μαντρί και ο τσοπάνης πάει μία φορά τη μέρα (και αν) για να ταϊσει τα ζώα. Αυτή είναι η δουλειά του σκυλιού αυτού και όχι να αλωνίζει σε σαλόνια και μπαλκονάκια.
θα παρεις και εσυ προβατα να φυλαει ο σκυλος???
Ειναι διαφορετικα ο σκυλος να ειναι μονος σε ενα κτημα- ή να εχει ενα κοπαδι να προσεξει.
Στην δευτερη περιπτωση "δουλευει" ο σκυλος, στην πρωτη βαριεται ολη μερα!

Ο άνθρωπος έχει πάρει 2 σκυλιά από Ρωσία με τα χαρτιά τους και με τα όλα τους (εντάξει δεν είπα ότι είναι 30 γενεών καθαρά, ούτε ότι οι γονείς τους είναι ο Von τάδε και η De Ver du τάδε). Τον
Ειναι γραμμενος στον ΚΟΕ?? Εκτρεφει με τους κανονισμους τους- βγαζει χαρτια και αυτος για τα κουταβια του???
Αν οχι- ειναι BYB και απαραδεκτος= τελος!

1ον το διαμέρισμα παράείναι πολύ μικρό για να είναι συνεχώς εδώ 2ον είναι αντιπρακτικό το θέμα της μετακίνησης συνεχώς. Το ίδιο αυτοκίνητο χρησιμοποιώ και για να πάω και στη δουλειά μου και πρέπει να είναι σε μία Α' κατάσταση + ότι δεν είναι και κάνα μεγάλο για να χωράει ολόκληρος ο αρκουδάκος πίσω!
Κοιτα φιλε, δεν γινεται να τα εχουμε ολα!
Η θα εχεις εναν αριστο εκπαιδευμενο σκυλο στο διαμερισμα και θα πηγαινοερχεται- η ενα θεριο που ουτε εσυ μπορεις να πλησιασεις σε λιγο καιρο σε ενα κτημα.
Η θα πρεπει να παρεις μεγαλητερο αμαξι/διαμερισμα- η μικροτερο σκυλο!
Απλα τα πραγματα.

και εχω και μια ερωτηση:
εχεις παει ποτε σε εκθεση σκυλών??
Αν ναι- κριμα, που δεν μπηκες στον κοπο να ενημερωθεις καλυτερα. Δεν εχεις καταλαβει τιποτα τι ειναι ολος ο σκοπος των εκθεσεων!!!

Φροντίστε το και κρατήστε το σε τοπ φόρμα και υγεία επειδή το αγαπάτε και όχι για να κάνετε την επίδειξη σας.
Λες να μην τα αγαπαμε, επειδη τα παμε μερικες φορες το χρονο σε εκθεσεις? Και νομιζεις οτι οταν ειναι σε χαλια κατασταση κανεις και τιποτα εκει??
Αγαπη- υγεια και φροντιδα, ασκηση- και μαλιστα σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο το "καθημερινο" ειναι τα πρωτα που θα πρεπει να εχει ενας σκυλος που παει σε εκθεσεις.

Λες οτι διαβασες εδω στο φορουμ- αλλα δεν καταλαβες τιποτα ακομα!:mad:
 


YOTA

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2008
130
0
Thessaloniki
Εγώ θα σου πρότεινα να προσανατολιστείς προς άλλες ράτσες λιγότερο ογκώδεις και περισσότερο "εύκολες" από τα Καυκάσου. Δεν νομίζω ότι θα καταφέρεις να κρατήσεις το Καυκάσου στο διαμέρισμα ούτε μέχρι να γίνει 8-9 μηνών. Μην αφήσεις σκυλί μόνο του στο κτήμα, σύντομα θα χάσεις τον έλεγχο. Σκέψου μήπως μπορείς να πάρεις ένα πιο μικρόσωμο σκυλί, να το έχεις στο σπίτι. Τα Καυκάσου σε διαμέρισμα είναι ομολογουμένως μεγάλη απόφαση. Για το αυτοκίνητο, μην ανησυχείς γιατί ούτως ή άλλως θα το μεταφέρεις στο κλουβί του οπότε δεν θα έχεις προβλήματα. Απ'ό,τι κατάλαβα έχεις οικογένεια. Θα σου πρότεινα ό,τι σκυλί και να πάρεις - για το σπίτι πάντα - να το ψάξεις λίγο με τον χαρακτήρα των γονιών. Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με εκτροφείς που ασχολούνται με τις ράτσες που σου αρέσουν για να μάθεις λίγα περισσότερα για την κάθε φυλή. Όσο για το οικονομικό, δεν ξέρεις ποτέ. Δεν είναι ανάγκη να δώσεις 2000 ευρώ για να πάρεις κουτάβι. Πίστεψέ με. Ψάξτο λίγο παραπάνω και μην κολλάς στο Καυκάσου.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ρε ανθρωπε θα στο ξαναφολιασει το σκυλι ο τυπος!! Μονο αυτο και τελος:p. Αν και μας κανεις πλακα .. δεν παιζει..
 








YOTA

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2008
130
0
Thessaloniki
Τα sarplaninac είναι εξίσου δυνατά και δύσκολα στον χειρισμό σκυλιά. Θέλουν έμπειρο χειριστή και κοινωνικοποίηση. Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να αφήσει σκυλί να μεγαλώσει μόνο του στο κτήμα πόσο μάλλον ποιμενικό όπως τα σαρπλανίνατς. Γιατί τα προτείνεις?
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
επειδη σημερα πηρα απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ και ειμαι στις καλες μου θα προσπαθησω να σου εξηγησω που και γιατι εισαι φαουλ. αν ειχες διαβασει το φορουμ θα τα καταλαβαινες και μονο σου αλλα τεσπα

Όλα καλά κ όλα ωραία... αλλά αυτό το πράγμα με τη γέννα δε μπορώ να το καταλάβω...Ο άνθρωπος έχει πάρει 2 σκυλιά από Ρωσία με τα χαρτιά τους και με τα όλα τους (εντάξει δεν είπα ότι είναι 30 γενεών καθαρά, ούτε ότι οι γονείς τους είναι ο Von τάδε και η De Ver du τάδε).
ο ανθρωπος εφερε 2 σκυλια, μπραβο του. αλλα αυτο δεν του δινει το δικαιωμα να ζευγαρωνει, γιατι τα σκυλια μπορει να μην ταιριαζουν μορφολογικα, μπορει να μην ταιριαζουν σαν χαρακτηρες (drives), μπορει τα σκυλια να κουβαλουν καποια αρωστια ή κατασκευαστικη ανωμαλια που μεταδιδεται γεννετικα. το εκτρεφω δεν ειναι βαζω 2 σκυλια και αντε παμε. θελει γνωσεις και χρονο. τους εχει κανει π.χ εξεταση δυσπλασιας ?







Τον σκύλο δεν τον θέλω για να τον κατεβάζω σε διαγωνισμούς ούτε σε καλλιστεία ούτε να τους βάζω να κοντράρονται στο ποιό μπορεί να πηδήξει ψηλότερα απ το άλλο ούτε πιο έχει το πιο γυαλιστερό τρίχωμα και τα πιο ίσια δαχτυλα στο πόδι. (Κάτι που κάνουν πολλοί φιλόζωοι για να καλύψουν δικά τους κενά και ματαιοδοξίες, σκοτούρα είχε το ζωντανό να κερδίσει βραβεία ομορφιάς και επίδειξης).
δεν ειναι βραβεια ομορφιας, δεν βαθμολογειτε το ποιο ειναι το ποιο ομορφο. εξεταζεται το ποσο κοντα ειναι ενα ζωο στο προτυπο της φυλης και κατα συνεπεια το πως και αν θα πρεπει να εκτραφει. αυτα που πηδανε (aggility) δειχνουν πολλα για ενα σκυλο και ειναι και ο καλητερος τροπος εκτονωσης για καποιες ζωηρες φυλες.


Και γω θα ήθελα ρε παιδιά ένα κουτάβι 1000% καθαρό... Αλλά όχι να πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου για το ζωντανο... Άλλο να καλύψω τα έξοδα του εκτροφέα και άλλο να σκάσω ένα 2χιλιάρο έτσι... Εμένα στο κάτω κάτω ούτε pedigree με ενδιαφέρει να βγάλει ούτε τπτ. Απλά να έχει τα χαρακτηριστικά της φυλής και να είναι γερό.
οταν πληρωνεις εναν εκτροφεα (αν ειναι σοβαρος γιατι υπαρχουν και "εκτροφεις") πληρωνεις τις εξετασεις υγειας, πληρωνεις την ερευνα που εχει κανει στην μορφολογια του ζευγαρωματος, πληρωνεις οτι τα ζωα που βαζει εχουν τον σωστο χαρακτηρα. δεν πληρωνεις το χαϊλικι κανενος(οι εκτροφεις δεν βγαζουν λεφτα, τυχεροι ειναι αν βγαλουν το κοστος).

Επίσης ο ποιμενικός είναι εξ'ορισμού ένα σκυλί που είναι πιο "φτιαγμένο" για τέτοιες συνθήκες. Οι Σαρακατσανέοι (στα Αγραφα Τρικάλων-Καρδίτσης) που ασχολούνται μόνο με την κτηνοτροφία, Ελληνικούς ποιμενικούς και Ποιμενικούς Καυκάσου έχουν στα μαντριά. Και τον χειμώνα τα σκυλιά τον βγάζουν με τα πρόβατα στο μαντρί και ο τσοπάνης πάει μία φορά τη μέρα (και αν) για να ταϊσει τα ζώα. Αυτή είναι η δουλειά του σκυλιού αυτού και όχι να αλωνίζει σε σαλόνια και μπαλκονάκια.

Πιστεύω ότι μερικές αντιδράσεις σας θα ταίριαζαν απόλυτα αν έλεγα ότι θα πάρω π.χ. ένα Golden Retriever.
εδω με καλυψε η φρεντσι! το ζωο που φυλαει τα κοπαδια κανει κατι το ζωο που παρατιεται σε ενα κτημα να κυνηγαει αυτοκινητα γατες και σαυρες δεν κανει τπτ. το γεγονος οτι δεν ειναι ανρθωποκεντρικα δεν σημαινει οτι ειναι γατες. αν ηθελες γκολντεν απλα θα σου λεγαμε ΟΧΙ.



Αυτές ήταν οι απόψεις μου, σεβαστές ή μη. Το θέμα πάντως είναι να έχει ο καθένας μας έναν σκύλο τον οποίο να αγαπά και φροντίζει όπως του αρμόζει. Αν θα είναι καθαρόαιμο 20 γενιών και το πιο όμορφο και το πιο κολατζίδικο είναι θέμα του ιδιοκτήτη, άλλα ρε παιδιά προς θεού μη τα πάτε τα σκυλάκια σας σε διαγωνισμούς και τέτοιες αηδίες. Λες και το σκύλι είναι αμάξι και κάνετε κόντρα για το πιο σούπερ ηχοσύστημα είναι... Φροντίστε το και κρατήστε το σε τοπ φόρμα και υγεία επειδή το αγαπάτε και όχι για να κάνετε την επίδειξη σας.
αυτο που προσπαθουμε να κανουμε ειναι να μην βρεθεις σε 2 χρονια απο τωρα με ενα σκυλι που θα χρειαστει να κοιμησεις. εμεις δεν μπορουμε να σου πουμε τι να κανεις, μπορουμε ομως να σου πουμε που εισαι λαθος (με οσα ξερει και καταλαβαινει ο καθενας).

το εχεις δει πολυ λαθος (οπως και πολλοι που δεν εχουν δει τα πραγματα λιγο ποιο βαθια και εγω ετσι ημουν). δεν εχουν αυτο το σκοπο οι εκθεσεις πραγματικα στην επομενη στον μαραθωνα το φθηνοπωρο αν δεν εχεις τι να κανεις ελα να τα πουμε και απο κοντα να δεις και τις ρατσες που σε ενδιαφερουν.


υ.γ. μου φαινεται οτι θα ανοιξω τοπικ για το κακο που κανουν τα πατσαβουρια στην κυνοφυλια
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πρωτα απο ολα alest δεν έχεις καταλάβει παρα πολλά και σημαντικά πράγματα..
Δεν έχεις καταλάβει την σημασία της σωστής εκτροφής...και την σημαντικότητα που έχει και για εμάς που δεν μας ενδιαφέρουν προσωπικά να ασχοληθούμε με εκθέσεις ,αλλα να διασφαλίσουμε όσο γίνετε ένα σωστά ισοροποιημενο σε χαρακτήρα αλλα και υγιή κουτάβι..
Δεν έχεις καταλάβει τι κακό κάνουν οι byb..και πολύ πιθανόν δεν έχεις καταλάβει την σημαντικότητα τις στείρωσης και μπορεί και τα pappy mils..(πιθανόν το έχω από αυτά που λες..)
Δεν έχεις καταλάβει ..,κάπου ανέφερες την φράση για μπαλκόνια και σαλόνια..
Tι να σου πω τώρα..?Ποια μπαλκόνια και ποια σαλόνια..?
Κανένα σκυλί δεν γεννήθηκε ούτε για μπαλκόνια ..,ούτε για σαλόνια ..,ούτε για οικόπεδα..
Ολα τα σκυλιά θέλουν παρέα..,όλα τα σκυλιά θέλουν άσκηση ,όλα τα σκυλιά θέλουν εκπαίδευση..
Τι να λέμε..
Εσύ προφανώς θέλεις ένα ρομποτάκι-φυλακα τσαμπέ να σου κάνει την δουλειά σου..
Αν στο φωλιάσουνε ,αν σου αγριέψει γιατί και εσύ θα αγρίευες αν σε απομονώνανε ..και σου επιτεθεί τι να σου πω ..καλά να πάθεις?
Ξαναλέω μην πάρεις σκύλο..
Αν επιμένεις ..,κοίτα να είσαι δεκτικός και να κατανοήσεις κάποια πράγματα ,γιατί όταν δεν ακούς,δεν σκέφτεσαι..και Θα πραξεις εις βάρος ενός αθώου πλάσματος..
Αν υπήρχε πρόνοια για υοθεσία σκύλων ..,εσύ θα ήσουν το κακό μοντέλο μελλοντικού ιδιοκτητη..και αν ήμουν εγώ η πρόνοια ,δεν θα σου έδινα ..και αν είχες ήδη θα στο έπαιρνα..
Κάτσε και διάβασε κάποια πράγματα ,αν δεν σε πείθει αυτό το φορουμ διάβασε βιβλία και ίσως καταλάβεις ...,απλά πριν ενεργήσεις θυμήσου ότι το να έχεις σκύλο ..είναι ευθύνη..,σχεδον τόσο μεγάλη όσο και να έχεις παιδί..
Αυτό το ανήμπορο πλάσμα αν θέλεις ..,το καταδικάζεις στην δυστυχία του..Αν είσαι τέτοιος ανθρωπος κάντο αλλα μην το γράψεις εδώ..
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
υ.γ. μου φαινεται οτι θα ανοιξω τοπικ για το κακο που κανουν τα πατσαβουρια στην κυνοφυλια

για καντο..:mad::mad:
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@alest
Εγώ πάντως ακόμα περιμένω να μάθω τι πολύτιμο αποθηκεύεται σε αυτό το κτήμα που χρειάζεται φύλακα!
 
Last edited:






Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Με τη φόλα τι θα γίνει, τι αποφάσησες;
Δεν το θεωρείς σοβαρό θέμα;;;;;

Τίποτα δεν έχει στο κτήμα το είπες καθαρά.
Το ΚΤΗΜΑ το θέλεις να φυλάει τον Καύκασο, στην ουσία, (γιατί δεν θέλεις να τον έχεις στο διαμέρισμα). Ανάποδα μας το' πες.

Αν μπορείς να έχεις Καύκασο τους πρώτους 7 μήνες, μπορείς και για τον έχεις για πάντα στο διαμέρισμα. 7 μηνώς Καύκασος είναι ίδη πελώριος σκύλος... μέχρι τότε θα έχει κάνει ότι ζημιές έχει να κάνει στο σπίτι σου :p!

Όσο για το αμάξι (και όλα τα προβλήματα που ανέφερες) υπάρχουν πολλές ράτσες φύλαξης που ΔΕΝ τα έχουν.

Θα πρέπει πρώτα να μην βαρίεσαι να σκεφτείς ή να διαβάσεις, βέβαια.

Εσύ βασικά θέλεις Καυκασο ΤΩΡΑ (γιατί στον έχει έτοιμο ο Θείος) και όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες για να τον πάρεις. Ο θείος θα τον πάρει ΠΙΣΩ όταν αρχίσουν τα προβλήματα; Αποκλείεται (θα τον φοβάται κι αυτός, είναι σίγουρο).

Πέρυσι θανατώθικαν 30 Καυκάσιοι μόνο στην Αττική. Οι ιδιοκτήτες τους είχαν όλοι τα ίδια μυαλά με σένα.... και πολλοί "γνωστούς" με Καύκασιο ζεύγος (που ουδέποτε βοήθησε σε αποφυγή της ευθανασίας).

Μην πεις πως δεν σε προειδοποιήσαμε.
 
Last edited:




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αν θες ένα σκυλί να σου κάνει παρέα... όσο είσαι στο κτήμα και όχι τόσο να το φυλάει όπως είπες... πάρε ένα κοκεράκι και έχετο συνέχεια μαζί σου... και στο σπίτι σου και στο κτήμα...;)