Σκύλος φύλακας


stam

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2010
54
0
Δεν αποκλείεται. Αλλά αν έχει επιτευχθεί κάτι τέτοιο ως νόμος κράτους (όπως και πολλοί παρόμοιοι νόμοι σε πολλά κράτη), κατ' εμέ δεν φταίνε τα σκυλιά της συγκεκριμένης ράτσας. Η οποιασδήποτε άλλης ράτσας "υψηλού κινδύνου". Φταίνε τα αποβλακωμένα μυαλά των ιδιοκτητών τους.
Αυτο ειναι το μονο σιγουρο:):):)
 


stam

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2010
54
0
Τελος παντον αλλο ομως ειναι το θεμα μας...

Κατα την γνωμη μου για να απαντισουμε και στον φηλο μας που ψαχνει για σκυλι φυλακα κατα την γνωμη μου τα rottweiller και τα doperman ειναι τα καταλιλα σκυλια ως φυλακες
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Τελος παντον αλλο ομως ειναι το θεμα μας...

Κατα την γνωμη μου για να απαντισουμε και στον φηλο μας που ψαχνει για σκυλι φυλακα κατα την γνωμη μου τα rottweiller και τα doperman ειναι τα καταλιλα σκυλια ως φυλακες
τελος παντων.... αλλα μην γραφεις πραγματα τα οποια οχι απλα δεν ισχυουν, αλλα δημιουργουν και λαθος εντυπωσεις σε κοσμο που δεν γνωριζει. Οπως ειπε και ο mareco, ασε με στην πισω αυλη, και ελα μετα απο κανα μηνα να με ταισεις. Θα σου πω εγω αν θα σε ξαναδουνε ποτε.... Τα Rott για να ξερεις ειναι απο τις λιγες φυλες που εχουν τα φοντα να συμβιωσουν αρμονικα με μια οικογενεια, σχεδον χωρις εκπαιδευση. Ειναι προστατευτικα ως προς τους ιδιοκτητες τους, λατρευουν τα παιδια ακομα και αν τους τραβανε τα αυτια και ειναι πολυ ηρεμα. Εχουν χρησιμοποιηθει ως: σκυλια ευρεσης, διασωσης, φυλαξης και προστασιας, οδηγοι τυφλων (μην ξανακουσω επιθετικα απο τη φυση τους και οτι να'ναι, θα πηδηχτω απ'το παραθυρο!) , μεταφορας αντικειμενων.
 


STAMOSCHIOS

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2009
58
1
CHIOS
Ο σκύλος φύλακας μετράει περισσότερο ως σκύλος αποτροπής για "ερασιτέχνες" κλέφτες. Ο "επαγγελματίας θα τα καταφέρει και με το πιό καλά εκπειδευμένο ζώο(τις περισσότερες φορές). Για αποτροπή κορυφαίοι είναι οι μεγάλοι ποιμενικοί όπως Κεντρικής Ασίας, Καυκάσου και τα σπάνια στην Ελλάδα Κανγκάλ (καμάρι των Τούρκων και των Κούρδων) και Bully Cutta (πακιστανικό μαστίφ). Αλλά και ΤΟΣΑ ΙΝΟΥ (βαρέως τύπου) καθώς και Βoerboel (mastif νοτίου αφρικής) και γενικά τα μεγάλα μολοσοειδή.
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
καλησπερα κ απο μενα, ως ιδιοκτητης γερμανικου ποιμενικου, εχω να πώ οτι καποιοι σκυλοι εχουν εμφυτο το ενστικτο του να προστατευουν το χωρο τους απο εισβολεις. Συγκεκριμενα ο δικος μου ζει στον κηπο,οταν το σπιτι ησυχαζει,παει στον κηπο οπου καθεται σε σημεια εμφανη,προσφατα μετα απο αρκετα κρουσματα κλοπων στις μονοκατοικιες της περιοχης ηρθε κ η δικη μου σειρα.κοιμομουν και ξαφνικα τον ακουω να φευγει εξαγριωμενος κ να δαγκωνει τον αλβανο που πηδηξε την μαντρα του εκοψε κομματι,και πηρε για λαφυρο το μπατζακι του τζην.εχω ακομη τα αιματα στον τοιχο,και πλεον ο valter κοιμαται μεσα.φοβαμαι μην επιστρεψει με φολα,και προτιμω να πληρωνω σπασμενες κλειδαριες απο το να χασω το καλητερο ζωντανο που ειχα ποτε.ο σκυλος εχει μονο την βασικη εκπαιδευση,και την αλογιστη προσοχη κ αγαπη μου.ουτε για φυλακας ουτε για σωματοφυλακας.ο τροπος που προσεγγιζεις το θεμα φυλαξης μου θημηζει τους κανιβαλους που τα χωνουν σε μια ταρατσα, τα αφηνουν χωρις κοινωνικοποιηση για να "αγριεψουν κ να γινουν καλοι φυλακες...".φιλε μου διαβασε αρκετα,αν μπορεις βρες ιδιοκτητες με διαφορετικες ρατσες,ρωτα τους για τον χαρακτηρα του σκυλου τους,και δες τι ταιριαζει περισσοτερο στην δικη σου ψυχοσυνθεση. Τα λεω ολα καλοπροαιρετα,χωρις να θελω να σε προσβαλω.
Sorry για το αργοπορημενο reply,τωρα το διαβασα.
Περσυ εδω στον Ευοσμο επιτεθηκαν σε εναν τυπο που εβγαλε το λαμπραντορ του βολτα και πηγαν να του παρουν την τσαντα,ενστικτοδως το λαμπραντορ(!!!) του αρπαξε του ενος το ποδι και αναγκαστηκα ακινητοποιηθηκε και τον επιασαν.ο κλεφτης του εκανε μυνηση γιατι του εκανε ζημια στο ποδι και φετος το αφεντικο του λαμπ πληρωσε νομιζω 3000 ευρω(δεν ειμαι σιγουρος για το ακριβες ποσο) στον κλεφτη!
Φανταστειτε να ειχε ενα σκυλο με το ενστικτο της σωματοφυλακης-φυλαξης
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πραγματικα ισχυει αυτο! Εαν ο σκυλος κανει ζημια στο ληστη και δεν εχεις στην πορτα του σπιτιου σου ταμπελα που λεει οτι υπαρχει σκυλος και δαγκωνει μπορει να διωχθεις ποινικα. Και επειδη ειμαστε στην Ελλαδα μαλλον θα τον πληρωσεις κιολας!!!!
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ο σκύλος φύλακας μετράει περισσότερο ως σκύλος αποτροπής για "ερασιτέχνες" κλέφτες. Ο "επαγγελματίας θα τα καταφέρει και με το πιό καλά εκπειδευμένο ζώο(τις περισσότερες φορές). Για αποτροπή κορυφαίοι είναι οι μεγάλοι ποιμενικοί όπως Κεντρικής Ασίας, Καυκάσου και τα σπάνια στην Ελλάδα Κανγκάλ (καμάρι των Τούρκων και των Κούρδων) και Bully Cutta (πακιστανικό μαστίφ). Αλλά και ΤΟΣΑ ΙΝΟΥ (βαρέως τύπου) καθώς και Βoerboel (mastif νοτίου αφρικής) και γενικά τα μεγάλα μολοσοειδή.
Οι φυλές που αναφέρεις είναι πολυ απαιτητικές και δεν ταιριάζουν παρά σε ελάχιστους.....
Γιατί εκτός από τους "ερασιτέχνες" θα αποτρέψουν και τον ιδιοκτήτη τους.....
Αρκετά είναι της μόδας....ας μην την ενισχύουμε κι εμείς.....
Απλά και μόνο για αποτροπή των "ερασιτεχνών", άλλες φυλές είναι πολυ καταλληλότερες!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ετυχε πρόσφατα να κάνω μια τέτοια συζήτηση με δικηγόρο. Το σενάριο ήταν βέβαια για την περίπτωση που σου μπουν μέσα στο σπίτι (αλλά το επεκτείναμε και για την αυλή), όπου μου εξήγησε ο άνθρωπος με νομικές ορολογίες, ότι ναι μεν αλλά... Δηλαδή, ο νόμος είναι αυτός αλλά δύσκολα (όχι αδύνατα) κάποιος δικαστής θα σου επιβάλλει ποινή έναντι του επιβεβαιωμένου κλέφτη που δαγκώθηκε. Τώρα, για συμβάν στον δρόμο, ίσως διαφοροποιούνται τα πράγματα, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να πληρώσω στο κράτος τα 3000 ευρώ, παρά να μου πάρει τον σκύλο/τσάντα/πορτοφόλι/κινητό κλπ. ο οποιοσδήποτε κλέφτης, ή να κινδυνεύσω εγώ ή ο σκύλος μου. Χίλιες φορές να τον στείλω στο νοσοκομείο. Είμαι κάθετη, για να σας προλάβω, γιατί δουλεύω Ομόνοια και πάω και έρχομαι με χτυποκάρδι. Και τον τελευταίο καιρό μόνο για τέτοια περιστατικά ακούω στις περισσότερες γειτονιές. Ευτυχώς, που τα σκυλιά μου είναι μαύρα και μόνο γι' αυτό τα φοβάται ο κόσμος και δεν πλησιάζει...
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
Ετυχε πρόσφατα να κάνω μια τέτοια συζήτηση με δικηγόρο. Το σενάριο ήταν βέβαια για την περίπτωση που σου μπουν μέσα στο σπίτι (αλλά το επεκτείναμε και για την αυλή), όπου μου εξήγησε ο άνθρωπος με νομικές ορολογίες, ότι ναι μεν αλλά... Δηλαδή, ο νόμος είναι αυτός αλλά δύσκολα (όχι αδύνατα) κάποιος δικαστής θα σου επιβάλλει ποινή έναντι του επιβεβαιωμένου κλέφτη που δαγκώθηκε. Τώρα, για συμβάν στον δρόμο, ίσως διαφοροποιούνται τα πράγματα, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να πληρώσω στο κράτος τα 3000 ευρώ, παρά να μου πάρει τον σκύλο/τσάντα/πορτοφόλι/κινητό κλπ. ο οποιοσδήποτε κλέφτης, ή να κινδυνεύσω εγώ ή ο σκύλος μου. Χίλιες φορές να τον στείλω στο νοσοκομείο. Είμαι κάθετη, για να σας προλάβω, γιατί δουλεύω Ομόνοια και πάω και έρχομαι με χτυποκάρδι. Και τον τελευταίο καιρό μόνο για τέτοια περιστατικά ακούω στις περισσότερες γειτονιές. Ευτυχώς, που τα σκυλιά μου είναι μαύρα και μόνο γι' αυτό τα φοβάται ο κόσμος και δεν πλησιάζει...
Τα 3000 ευρω τα πληρωσε στον κλεφτη....
Οσο για τα νομικα,ο νομος λεει πως αν ο σκυλος ειναι δεμενος στην αυλη και ο κλεφτης(η' ο οποιοσδηποτε) μπει στην ακτινα του σκυλου δεν φερει ευθυνη ο σκυλος και ο ιδιοκτητης του,αλλα αν ο σκυλος ειναι λυτος και επιτεθει σε οποιονδηποτε τοτε φερει ευθυνει ο ιδιοκτητης.
Γενικως εχει να κανει με το λουρι και τον περιορισμο του κατοικιδιου
 


STAMOSCHIOS

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2009
58
1
CHIOS
Μήπως το νομικό πλαίσιο θα πρέπει να προσαρμοστεί και εναρμονιστεί σε αυτά που συμβαίνουν στις μέρες μας;
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
μαστινο ναπολιτανο. αν εχεις χωρο. ενα ΓΟΥΦ να κανει, παει χεστ@κε ο κλέφτης.

ελπίζω να έμαθες κάτι από την όλη συζήτηση..
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Φιλε μου εμενα η δικια μου ξερεις ποτε ειναι αποτελεσματικη; Οταν παω στο μηχανημα αυτοματης αναληψης της τραπεζας το βραδυ. Αν κυκλοφορεις με ενα ροτβαιλερ ποιος θα τολμησει να σε πλησιασει;;;; ΚΑΝΕΙΣ!!!!!
Οσο για φυλαξη σπιτιου, αν ο κλεφτης ριξει μια φολα, τοτε "αντιο φυλακα". Η γνωμη μου ειναι να παρεις συναγερμο αν ζητας κατι τετοιο, γιατι ακομα και μετα απο εκπαιδευση, η φολα δυσκολα αντιμετωπιζεται.
Ψαξε λοιπον εναν καλο εκτροφεα ροτβαιλερ λοιπον, ρωτα τον κοσμο που εχει τετοια φυλη για τις ιδιαιτεροτητες της και παρε ενα καλο και ΥΓΙΕΣ ζωο, πρωτα απο ολα για συντροφια και μετα για φυλαξη.
Αν θες στειλε μου προσωπικο μηνημα για αποριες.
 




Lord & Maya

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
470
0
Παιδιά εγώ θα έλεγα οτι τα σεκιουριτι ειναι απατεωνιά γενικά. Γιατί άμα τελικά σε κλέψουν τι θα γίνει; Γιατί δεν κάνεις ασφάλεια κλοπής; Εγώ πλήρωνα 50 ευρώ το χρόνο όταν έμενα κέντρο Αθήνα. Με το ελάχιστο κόστος είχα πλήρη αποζημίωση
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Ένας χρόνος σχεδόν....
Δικιο εχεις. Κατι ασχετο εβαλα στο ψαχτηρι και ειδα το θεμα. Δε προσεξα την ημερομηνια.
Το θεμα ομως ειναι παντα επικαιρο. Ποσος κοσμος δεν ψαχνει για σκυλο φυλακα που θα αποτρεπει τους κλεφτες;
Λιγοι νομιζεις αναρωτιουνται ποιος ειναι ο πιο "κακος" σκυλος και μπαινουν εδω για να μαθουν?
Ασφαλεια με 50€; Δεν εξαρταται απο το τι ασφαλιζεις; Δε πρεπει να δηλωσεις πριν το τι εχεις; Ιδιο πληρωνεις αν εχεις μια τηλεοραση και να στερεο και ιδιο αν εχεις ενα σκασμο κοσμηματα στο σπιτι;
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ναι Μανωλη. Με 50 ασφαλιζεις στην ουσια μονο τα ντουβαρια. Άμα αρχιζεις και δηλωνεις, το κοστος ανεβαινει πολυ.
Επισης, πρεπει να εκτιμησει αυτα που θα δηλωσεις ειδικος εκτιμητης, για ευνοητους λογους, και μπορει να αρχισει να απορριπτει. Πολλοι οι ξυπνιοι ασφαλιζομενοι ...
 


Lord & Maya

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
470
0
Εγώ τόσα ´ληρωνα με τις οικοσυσκευες που ειχα να ασφάλισω. Αν θυμάμαι καλά ήταν γύρω στα 100 ανα 12000. Άμα εχεις κοσμήματα μεγάλης αξίας θα πληρώσεις παραπανω
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
βασικα εισαι ασχετος και ανενημερωτος. θα ηταν καλο να διαβασεις τι απαιτησεις συμβιωσης εχει ενα σκυλακι. τι απαιτησεις κοινωνικοποιησης και χειρισμου εχει μια κυριαρχικη ρατσα.
Ωραια , βλεπω εχετε εναν πολυ ευγενικο τροπο να καλοσωριζεται νεους κυνοφιλους στον χωρο του site.

Το εχω παρατηρησει σε αρκετα μελη και ειδικα mods , οτι υπαρχει ενα στυλακι αντιμετωπισης που δεν κολακευει καθολου το τοσο χρησιμο site με αποτελεσμα να απομακρυνει κοσμο.

Πηρα τα ποπ κορν και αναμενω
 
Last edited by a moderator: