Σκύλος χωρίς τρίχωμα, βοήθεια.


Status
Κλειδωμένο θέμα

ilias-vitonidis

New Member
6 Ιουνίου 2015
3
7
45
1283.jpg

Καλησπέρα σας,

Έχω ένα σκύλι το οποίο μας το άφησανε κουτάβι πέρυσι κάτι πελάτες από την αυστρία που νοικιάζαν ένα δωμάτιο. Τότε είχα προσέξει ότι δεν είχε τρίχωμα, νόμιζα όμως ότι αυτό οφειλώταν στο ότι ήταν κουτάβι!
τώρα που το σκυλί έχει μεγαλώσει αρκετά, εξακολουθεί να μην βγάζει τρίχωμα.
Κανένας εδώ δεν έχει ξαναδεί ποτέ κάτι τέτοιο, και πολοί το θεωρούν κακό σημάδι για το νησί, και διαμαρτύρωνται για να φύγει. ο κτηνίατρος που έρχεται και κάνει τα εμβόλια στα ζωντανά, μου είπε ότι πρέπει να πάει στην αθήνα το σκυλί, γιατί ούτε και αυτός έχει ξαναδεί κάτι τέτοιο! εγώ όμως δεν έχω την δυνατότητα να το πάω στην αθήνα, και η γυναίκα μου δεν το πλησιάζει καν επειδή φοβάται.
Η ανιψιά μου είχε την ιδέα να ανοίξω αυτή εδώ την σελίδα, και να ανεβάσω μια φωτογραφία του μήπως βρω κάποιον που να μπορεί να βοηθήσει.

Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Φιλε μου ελπιζω να κανεις πλακα...απτην φωτο νομιζω ανηκει στην ρατσα Chinese crested ψαξτο...αποσο ξερω είναι σπάνια κ ακριβα σκυλια, ειδικα για την Ελλαδα...προσεχε το σα τα ματια σου!
 






D

Deleted member 14614

Guest
Καλησπέρα σας,

Έχω ένα σκύλι το οποίο μας το άφησανε κουτάβι πέρυσι κάτι πελάτες από την αυστρία που νοικιάζαν ένα δωμάτιο. Τότε είχα προσέξει ότι δεν είχε τρίχωμα, νόμιζα όμως ότι αυτό οφειλώταν στο ότι ήταν κουτάβι!
τώρα που το σκυλί έχει μεγαλώσει αρκετά, εξακολουθεί να μην βγάζει τρίχωμα.
Κανένας εδώ δεν έχει ξαναδεί ποτέ κάτι τέτοιο, και πολοί το θεωρούν κακό σημάδι για το νησί, και διαμαρτύρωνται για να φύγει. ο κτηνίατρος που έρχεται και κάνει τα εμβόλια στα ζωντανά, μου είπε ότι πρέπει να πάει στην αθήνα το σκυλί, γιατί ούτε και αυτός έχει ξαναδεί κάτι τέτοιο! εγώ όμως δεν έχω την δυνατότητα να το πάω στην αθήνα, και η γυναίκα μου δεν το πλησιάζει καν επειδή φοβάται.
Η ανιψιά μου είχε την ιδέα να ανοίξω αυτή εδώ την σελίδα, και να ανεβάσω μια φωτογραφία του μήπως βρω κάποιον που να μπορεί να βοηθήσει.

Ευχαριστώ
3 σημεία στα οποία ειλικρινά εύχομαι να αστειεύεσαι...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κινεζικός Λοφιοφόρος, όπως σου είπαν και τα υπόλοιπα μέλη!

Πολύ σπάνιο σκυλί... πρόσεχέ το σαν τα μάτια σου...
Και είναι τόσο ακριβά, που αν το πουλήσετε, θα σωθεί το νησί, έστω και με την επερχόμενη αύξηση του ΦΠΑ!!!:cool:
 


Ρεάκι

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
101
73
34
Το θεωρουν κακο σημαδι για το νησι? Χαχαχχα πλακα κανεις τωρα ετσι? Σε ποιον αιωνα ζουμε? Το σκυλακι ειναι μια χαρα, ειναι και κουκλι ανηκει στα chinese crested οπως ειπαν και τα παιδια και υπαρχει και αναλογη ρατσα γατιων χωρις τριχωμα οι σφυγξ. Ενημερωσε και τους συμπατριωτες σου και τον κτηνιατρο πριν κουβαλησουν κανεναν εξορκιστη.

Και καλα οι συμπατριωτες αλλα πες στον κτηνιατρο να ξαναπαει στη σχολη γιατι μαλλον εκανε πολλες κοπανες
 
Last edited by a moderator:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Είναι βρε παιδιά τα ωραία της Ελλάδας μας. Και δεν το λέω με κακιά ή ειρωνικά. Δεν έχουν ξαναδεί οι άνθρωποι, και σου λέει τι είναι αυτό.

Εδώ πολλοί στην Αθήνα δεν ξέρουν τι είναι.

Απλά χρειάζεται προσοχή με το δερματακι του.

Να το αγαπάτε και να το προσέχετε. Είναι υπέροχα πλάσματα.
 
  • Like
Reactions: Aslan and johnk


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Να σας δώσω λίγες μέρες το δικό μου που έχει τρίχωμα και μαδάει παντού; :ROFLMAO: Καταλαβαίνω ότι δεν το γνωρίζει ο κόσμος (ο κτηνίατρος όμως θα έπρεπε), αλλά είναι απόλυτα φυσιολογικό, το σκυλάκι είναι μια χαρά, να το αγαπάτε πολύ! Ελπίζω και η σύζυγος να καθησυχαστεί και να το δεχτεί με αγάπη
 
  • Like
Reactions: senorita zizel


Ρεάκι

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
101
73
34
Ναι οντως εχει πλακα η Ελλαδα ηδη τους φανταζομαι πως θα το κοιτανε τρομαγμενοι χαχαχ! Συμφωνω οτι δεν εχουν ξαναδει αλλα να νομιζουν οτι ειναι και κακο σημαδι εεεε αυτο παραπαει!!! Και αυτος ο κτηνιατρος δε μπορει να ψαξει τι πλασμα ειναι αυτο και το στελνει κατευθειαν αθηνα?? Σε ποιο νησι ειστε καλε μηπως ερθω για διακοπες και περασω απο κει να του κανω αγκαλιτσες του κουκλιου??
 




ilias-vitonidis

New Member
6 Ιουνίου 2015
3
7
45
Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση, όντως μιαζει με την ράτσα που μου είπατε, το είπα ήδη στην γυναίκα μου για να ηρεμήσει, αλλά δεν είναι εύκολο να της φύγει η ιδέα, και πως να πείσω τους συγχωριανούς ότι είναι έτσι η ράτσα; αφού ούτε οι συγκενείς δεν έρχονται για επίσκεψη εξαιτίας του σκυλιού.
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Θα χρειαστεί να τους ενημερώσετε.
Δεν έχει κάτι το σκυλάκι.

Αν πάλι θεωρείτε οτι δεν υπάρχει ελπίδα, τότε μπορείτε να το δώσετε ώστε να είναι το ίδιο ευτυχισμένο. Που είναι και το σημαντικότερο.
Από εσάς εξαρτάται.
Απλά είναι κρίμα για το ίδιο το σκυλάκι να νοιώθει σαν λεπρός.
Το σκυλάκι που είναι αυτή τη στιγμή;

Οι Αυστριακοί που σας το άφησαν, δεν σας είπαν τίποτα;
Και γιατί το άφησαν;
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Αλήθεια είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα; Ούτε που θα το φανταζόμουν ποτέ. Εξήγησε κ εσύ ότι είναι η ράτσα έτσι, ότι δεν είναι πολύ συνηθισμένα στην Ελλάδα, ότι έχουν λίγοι τέτοιο σκύλο, ότι είναι ξεχωριστός με την καλή έννοια! Δείξε φωτογραφίες στην ανάγκη και άλλα σκυλάκια της φυλής. Είναι εντελώς φυσιολογικό, υπάρχουν εκτροφείς τέτοιων και στην Ελλάδα, δεν είναι τρομακτικά ούτε κακό σημάδι ούτε τίποτα τέτοιο, είναι απλά μια ράτσα σκύλων!

Αν δεν μπορείτε να το διαχειριστείτε, καλύτερα να ψάξετε μια οικογένεια να το υιοθετήσει. Είναι κρίμα το ζωάκι να νοιώθει ανεπιθύμητο, γιατί σίγουρα υπάρχουν πολλές οικογένειες που θα ήθελαν να το κάνουν μέλος τους
 


Ρεάκι

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
101
73
34
Σε τι ακριβως δεν πειθονται δηλαδη? Αν εκτυπωσεις φωτογραφιες και τις δειξεις και τους διαβασεις τις πληροφοριες για τη ρατσα γιατι να μην πειστουν? Εξηγησε οτι υπαρχουν διαφορα πραγματα στο κοσμο και οχι μονο οσα βλεπει το ματι μας.. Επισης γιατι το φοβαστε? Εχει καποια περιεργη συμπεριφορα ή ολα αυτα οφειλονται στο οτι δεν εχει τριχωμα? (Ε πειτε μας και το νησι ντε!);)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Καλά έφυγαν οι Αυστριακοί και άφησαν αυτό το σκυλί πίσω??
Μου κάνει και εντύπωση που ούτε ο κτηνίατρος ήξερε την φυλή.
Να σας ζήσει και να το προσέχετε. Το δέρμα του είναι πολύ ευαίσθητο στον ήλιο και δεν θέλει έκθεση ...κάποιοι βάζουν αντηλιακό για προστασία.
Μπορείς να πεις στο νησί ότι μίλησες με ειδικούς και ότι συν τοις άλλοις σου είπαν ότι στην Κίνα θεωρούνται τρομερά καλότυχα σκυλάκια για το σπίτι. :D
 
  • Like
Reactions: Orilis and dnassib


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πραγματικά σε ικετεύω πες μου οτι μας τρολλάρεις... Γιατι δεν θέλω ουτε για δευτερόλεπτο να πιστεψω ότι το 2015 υπάρχει ατομο που φοβαται το σκυλι επειδη δεν εχει τρίχωμα. Δεν ειμαστε σε καμια χώρα της ανατολής ρε παιδιά να το θεωρούμε κακό οιωνό.... Ελλάδα είμαστε γαμώτη μου.

Ούτε που θέλω να σκεφτομαι τι "κοινωνικοποίηση" έχει υποστεί αυτό το πλάσμα στο νησί....

btw του έχεις κουρεψει τα αυτιά?
 




Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22