Σοβαρή φασαρία (σκυλοκαβγάς με τραυματισμό)


giorgio0

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
65
0
Ξανθη-Καβαλα
σημερα το πρωι ειχαμε καβγα με σοβαρο τραυματισμο
με λιγα λογια στην πισω πορτα της αυλης εχω αφισει ανοιχτο ενα πορτακι να πηγενει ο σκυλος για την αναγκη του στο πισω χωραφι. εκει σημερα ηταν και ο σκυλος ενος γειτονα ενα σχετικα μεγαλοσωμο αδεσποτο που το εχει ως τσομπανο. βγενοντας λοιπον το πρωι εξω δεν τον ειδα πουθενα και καθος ξαναμπενω γιατι ξεχασα τα κλειδια ακουω σκυλια να μαλονουν και σε λιγα δευτερολεπτα ενα να φωναζει σαν να το χτυπισε κατι. τρεχω προς εκει και βλεπω τον δικο μου να το εχει πιασει πανω στον σβερκο και να το χτυπαει κατω σαν χταποδι.στην αρχη τον τραβουσα απο το λουρι και δεν το αφινε μετα τον χτυπισα λιγο και τον αφισε. το αλλο σκυλι ευτιχος ειναι καλα δεν ξερω ακριβος ποσο τραυματιστικε γιατι μετα αρχισε να φωναζει ο αλλος και παραλιγο να πιαστουμε και εμεις στα χερια. το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βρω την αιτια της φασαριας γιατι ο δικος μου τουλαχιστον δεν ειχε δειξει τετοια σημαδια. νταξει να γινει ενας ψιλοτσαμπουκας και αλλο να το δαγκοσει ασχημα. το θεμα ειναι οτι πρεπει να φοβαμαι και για τα σκυλια που δεν ειχε προβλημα;; εχει κανεις παρομοια εμπειρια; σορρυ αν ειναι λιγο μπερδεμενα αλλα γραφω απο κιν
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Μήπως θα ήταν καλό να μην αφήνεις το σκυλί εκτός σπιτιού χωρίς αλυσίδα; Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει. Αυτό που έγινε ήταν δικό σου σφάλμα, μην ψάχνεις να βρεις αιτίες. Τα σκυλιά είναι απρόβλεπτα πολλές φορές. Από δω και πέρα θα βγαίνετε μαζί εκτός αυλής και με αλυσιδίτσα...

*Πριν κάνα μήνα άφησα το δικό μου σκυλί να βγει να κάνει την ανάγκη του και το βρήκα 18 ώρες μετά....
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο σκύλος σου ήταν λυτός και έχεις φάουλ!Κάτι παραπάνω δεν νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν και τζάμπα συζήτηση θα γίνει!
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Η αιτία της φασαρίας ήταν πως το σκυλί σου ήταν λυτό, πράγμα επικίνδυνο και παράνομο.
Ευκαιρία βρήκε και εκανε όσα δεν μπορεί να κάνει όταν είναι με λουρι. Τόσο απλά.
 


giorgio0

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
65
0
Ξανθη-Καβαλα
μπορει να εχω και πεναλτι αλλα ουτε του αλλου ηταν δεμενο. εμενα με νοιαζει να μην γινει φονιας και να βρω τα αιτια της φασαριας και οχι το δικο μου λαθος. ενα σκυλι που δεν εχει δαγκοσει να το κανει ξαφνικα σαν λισασμενο..σορρυ αλλα θελω να το ψαξω λιγο.
 


maxmike

Member
7 Αυγούστου 2012
12
0
φιλε μου οπως και να το δεις ειναι δικο σου λαθος.αλλα περα απο κει εαν ενας απο τους δυο σκυλους πηγε να κυριρχησει στον αλλο δεν θελει πολλη να φτασεις σε τετοια κατασταση.ροτ ειναι το σκυλι σου?γενικως ειναι λιγο ευεξαπτα με αλους σκυλους στον χωρο νομιζω.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
μπορει να εχω και πεναλτι αλλα ουτε του αλλου ηταν δεμενο. εμενα με νοιαζει να μην γινει φονιας και να βρω τα αιτια της φασαριας και οχι το δικο μου λαθος. ενα σκυλι που δεν εχει δαγκοσει να το κανει ξαφνικα σαν λισασμενο..σορρυ αλλα θελω να το ψαξω λιγο.
Είπαμε... Το αίτιο της φασαρίας ήταν ότι τον άφησες αμολάτο. Η αφορμή μπορεί να ήταν και ένα κοψιδάκι κάτω στο δρόμο. Εφόσον δεν ήσουν μπροστά δεν θα μπορέσεις ποτέ να μάθεις.

Από 'δω και πέρα μην τον αφήνεις μόνο του εκτός αυλής. Αν υπάρχει κάτι να μάθεις για το χαρακτήρα του, θα το μάθεις με την αλυσίδα στο κολάρο του.
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Δυστυχως,δεν μπορεις να παρεις σιγουρη αιτια του γιατι εγινε.

Το θεμα που αφηνεις ελευθερο τον σκυλο σου ,το εθιξαν τα παιδια παραπανω.

Αν θα γινει δολοφονος ο σκυλος ,εξαρταται απο πολλους παραγοντες.
Θα σου προτεινα να δουλεψεις με τον σκυλο σου μεσω ενος εκπαιδευτη.Θα εχεις καλυτερο ελεγχο αλλα θα καταλαβαινεις και περισσοτερο τον σκυλο σου.
 


giorgio0

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
65
0
Ξανθη-Καβαλα
ευχαριστω για τις απαντησεις!!!
μαλλον θα βγενει μονο με εμενα απο εδω και περα.
απλα ηταν ξαφνικο για εμενα επηδη δεν το περιμενα. βγενει αρκετο καιρο μονος
και δεν ειχε γινει τηποτα παρομοιο
 












veloutela

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2011
209
4
Ξέρεις τι με εντυπωσίασε? Έχουμε πήξει να μαντρώνουμε, να σηκώνουμε τους φράχτες κι άλλο να κλείνουμε καλά τις πόρτες, μην τυχόν κ φύγει κάποιο σκυλί και εσύ του έχεις και πορτάκι??
Ο καβγάς στα σκυλιά μπορεί να ξεκινήσει από ένα λάθος βλέμμα, δεν χρειάζονται πολλά να γίνουν..Να τον προσέχεις..
 


giorgio0

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
65
0
Ξανθη-Καβαλα
Ξέρεις τι με εντυπωσίασε? Έχουμε πήξει να μαντρώνουμε, να σηκώνουμε τους φράχτες κι άλλο να κλείνουμε καλά τις πόρτες, μην τυχόν κ φύγει κάποιο σκυλί και εσύ του έχεις και πορτάκι??
Ο καβγάς στα σκυλιά μπορεί να ξεκινήσει από ένα λάθος βλέμμα, δεν χρειάζονται πολλά να γίνουν..Να τον προσέχεις..
βολευε απιστευτα
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Βολευε απίστευτα να αφήνεις ένα ροτβάιλερ να πηγαίνει μόνο του τη βόλτα του. Μάλιστα. Οκ. Αν ήμουν κυνηγός και περνούσα εκεί που βόλταρε το σκυλί σου και το ροτάκι τίναζε όχι το τσοπανόσκυλο αλλά το μπιγλ μου και εγώ πυροβολούσα το σκύλο σου? Μάλλον δεν θα βόλευε...Επίσης αν περνώντας από το χωράφι και πήγαινα προς νερού μου μου την έπεφτε το ροτάκι σου θα σου έκανα μια ωραιότατη αγωγή και θα με έκανες μερικά χιλιάρικα πλούσιο. Χμμ αυτό ίσως βόλευε
 


giorgio0

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
65
0
Ξανθη-Καβαλα
Βολευε απίστευτα να αφήνεις ένα ροτβάιλερ να πηγαίνει μόνο του τη βόλτα του. Μάλιστα. Οκ. Αν ήμουν κυνηγός και περνούσα εκεί που βόλταρε το σκυλί σου και το ροτάκι τίναζε όχι το τσοπανόσκυλο αλλά το μπιγλ μου και εγώ πυροβολούσα το σκύλο σου? Μάλλον δεν θα βόλευε...Επίσης αν περνώντας από το χωράφι και πήγαινα προς νερού μου μου την έπεφτε το ροτάκι σου θα σου έκανα μια ωραιότατη αγωγή και θα με έκανες μερικά χιλιάρικα πλούσιο. Χμμ αυτό ίσως βόλευε
νταξ ο κοντινοτερος δρομος ειναι στα 600 με 700 μετρα. πανω απο 10 μετρα μακρυα δεν παει
εδω δεν τον ειχα ικανο να ορμηξει σε σκυλο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981