Σπασμένες πατούσες, απώλεια όρεξης


Vassilis_sot

Member
8 Ιουνίου 2018
23
11
25
Καλησπερα σε ολους.. εχω ενα ημιαιμο 14ων μηνων, και τις τελευταιες μερες εχω ενα μικρο θεματακι.. λογω διακοπων του πασχα και υποχρεωσεων δεν εβγαινε τα απογευματα
να παιζει οπως ειχε συνηθισει, και σε αυτο το διαστημα που ειχε αρκεστει στις 3-4 μικρες βολτες στην διαρκεια της ημερας, ειχε σταθεροποιηθει η διατροφη του,
ετρωγε ολη του την τροφη σταθερα, πραγμα το οποιο συνεβαινε σπανια μεχρι τωρα, και γενικα δεν ειχα την παραμικρη ανησυχια. Την τριτη που βγηκαμε για παιχνιδι, παρατηρησα πως
οταν γυρισε σπιτι εγλυφε επιμονα τις πατουσες του και οταν τις κοιταξα τις ειδα σκασμενες και ξερες αλλα οχι κοκκινες αναμεσα στα δαχτυλα (μόνο στα μπροστινά πόδια, οι πισω φυσιολογικές) ενω παραλληλα σταματησε να τρωει με ορεξη. Την επομενη μερα,ενω δεν εφαγε καθολου το πρωινο γευμα,
ισως λανθασμενα, τον ξαναπηγα και ενω ετρεχε και επαιζε κανονικα διχως ενοχληση, οταν γυρισε αρχισε παλι να γλυφει και να πειραζει τις πατουσες του, οι οποιες βρισκοντουσταν
σε ελαφρως χειροτερη κατασταση με το σκασιμο να εχει προχωρησει λιγο, ενώ έφαγε ελάχιστα το βραδινό. Και ερχομαστε στην σημερινη μερα που το πρωι δεν πατουσε παρα πολυ καλα, και ολη μερα δεν εχει φαει ουτε μπουκια..
και γενικα αυτες τις 3 μερες εχω δει μειωμενη ορεξη, κοιμαται πολυ και γενικα δεν ειναι πολυ δραστηριος οταν ειναι ξυπνιος..
Οσων αφορα τις πατουσες, τι φταιει που εχει συμβει αυτο και τι να κανω; Αν εχει σημασια, εκει που παιζει εχει πολλα φυτα και χαλικια. Θα επισυναψω καποιες φωτογραφιες για να καταλαβετε ακριβως
Και οσων αφορα την ορεξη, Μπορει να ειναι καποιο μικροβιο που να εχει μπει μεσω των μικρων πληγων στις πατουσες; μπορει να οφειλεται στο οτι μπορει το στομαχι του να ειναι ερεθισμενο,
λογω του οτι κατα την διαρκεια του παιχνιδιου μασουλαει διαφορα ξυλακια και χορτα..; Η απλα ποναει λογω του σκασιματος και δεν εχει ορεξη να φαει; Παντως πιστευω πως και οι σκασμενες πατουσες οπως και η απωλεια ορεξης εχουν προκληθει απο κατι που εκανε η που επαθε κατα την διαρκεια του παιχνιδιου, καθως η αλλαγη στην ορεξη ηταν πολυ αποτομη. Πέρασε από το μυαλο μου και το ότι μπορεί να είχαν μαλακώσει από το μπάνιο της δευτερας και γιαυτο να ήταν πιο επιρεπης αλλά δεν νομίζω πως έχει βάση...Πειτε μου τις γνωμες σας, ευχαριστω εκ των προτερων..
 

Attachments



mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Στον κτηνίατρο δεν τον έχεις πάει τον σκύλο σου ακόμη;
Έχεις έστω επικοινωνήσει; Σου έχει δώσει τηλεφωνικά οδηγίες;
 


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Το κοριτσακι μου οταν ειχαν πληγες τα πατουσακια της ειχε κανονικη ορεξη για φαγητο, δεν το πατούσε καλα ομως( φυσικα ειναι και 7 ετων).
Καλυτερα καντο μια βολτα στο γιατρο μηπως εχει και κατι αλλο.
Περαστικα
 






Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Αν δεν κάνατε τίτλο αντισωμάτων (όχι σναπ τεστ) για καλαζαρ κι ερλίχεια φέτος να κάνετε το συντομότερο για να αποκλείσετε ενδεχόμενα. Χρειάζεται όμως άμεσα να το δει γιατρός.
 


Vassilis_sot

Member
8 Ιουνίου 2018
23
11
25
Στον κτηνίατρο δεν τον έχεις πάει τον σκύλο σου ακόμη;
Έχεις έστω επικοινωνήσει; Σου έχει δώσει τηλεφωνικά οδηγίες;
Εννοείται πως μίλησα με τον γιατρό, μου είπε να πλύνω τις πατούσες του με σαπούνι, και να δω πως θα πάει, και αν συνεχίσει να τις γλύφει, να κλείσω ραντεβού να τον κοιτάξει.. από όρεξη πάντως κάπως καλύτερα πάει, έκανε κακά μετά από μια μέρα γεμάτη, έβγαλε ένα χαρτί που είχε φάει.. κλασσικά.. και έφαγε και κάτι χόρτα και χαίρεται να ίσιωσε.. έφαγε το βραδινό σχεδόν όλο..
 


Vassilis_sot

Member
8 Ιουνίου 2018
23
11
25
Το κοριτσακι μου οταν ειχαν πληγες τα πατουσακια της ειχε κανονικη ορεξη για φαγητο, δεν το πατούσε καλα ομως( φυσικα ειναι και 7 ετων).
Καλυτερα καντο μια βολτα στο γιατρο μηπως εχει και κατι αλλο.
Περαστικα
Σε ευχαριστώ, λογικά στα 2 μηνύματα που έστειλες μετά από αυτό, προσπάθησες να επισυνάψεις φωτογραφίες αλλά δεν στάλθηκαν, πάντως μου αρκεί να μου απαντήσεις στο αν έμοιαζαν οπτικά με τις πατούσες του δικού μου
 


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Σε ευχαριστώ, λογικά στα 2 μηνύματα που έστειλες μετά από αυτό, προσπάθησες να επισυνάψεις φωτογραφίες αλλά δεν στάλθηκαν, πάντως μου αρκεί να μου απαντήσεις στο αν έμοιαζαν οπτικά με τις πατούσες του δικού μου
Ναι μοιαζουν παρα πολυ με τα δικα σου στην φωτο, δυστηχως δεν καταφερα να επισηναψω φωτο
 




Vassilis_sot

Member
8 Ιουνίου 2018
23
11
25
Αν δεν κάνατε τίτλο αντισωμάτων (όχι σναπ τεστ) για καλαζαρ κι ερλίχεια φέτος να κάνετε το συντομότερο για να αποκλείσετε ενδεχόμενα. Χρειάζεται όμως άμεσα να το δει γιατρός.
Θα τον πάω στον γιατρό αύριο κιολας.. αλλά τόσο τρελή σύμπτωση, να εμφάνισε τυχόν συμπτωματα αρρώστιας την ημέρα που βγήκε βόλτα για παιχνίδι μετά από 20 μέρες;; Εννοείται πως θα εξαντλήσω όλα τα ενδεχόμενα, απλά λόγω αυτού είμαι πιο ήρεμος από όσο θα ήμουν σε άλλη περίπτωση.. σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου!!
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Άψογες οι πατούσες!

Είχα σκύλο που έγλυφε πατούσες σαν να μην υπάρχει αύριο και ξεσκιζόταν στις βόλτες, στις πεζοπορίες σε πολλά τεραίν.
Υπήρχαν περιπτώσεις που ήταν ξεφλουδισμένες όπως στην 3η φωτογραφία και ενώ τις έγλυφε και τον έκανα παρατήρηση αυτός με κοίταζε επιδεικτικά και συνέχιζε να τις γλύφει. Ο τύπος δάγκωνε και τα μαξιλαράκια του λες και είναι marshmello.
Άλλες φορές κοκκίνιζε και τις περιοχές ανάμεσα από τα δάχτυλα.
Μετά δεν μπορούσε να τις πατήσει όταν έβγαινε βόλτα και με κοίταζε σαν κλαμμένο μνι.
Αυτά έχει η ζωή...

Πάρε κανα Celestoderm ή κανα άλλο αντιμυκητιακό σπρέυ/αλοιφή και βάλ΄του και δες σε πρώτη φάση.

Ψάξε αλλού για την ανορεξία του εκτός αν είναι τόσο μισμίζης.
 


Vassilis_sot

Member
8 Ιουνίου 2018
23
11
25
Άψογες οι πατούσες!

Είχα σκύλο που έγλυφε πατούσες σαν να μην υπάρχει αύριο και ξεσκιζόταν στις βόλτες, στις πεζοπορίες σε πολλά τεραίν.
Υπήρχαν περιπτώσεις που ήταν ξεφλουδισμένες όπως στην 3η φωτογραφία και ενώ τις έγλυφε και τον έκανα παρατήρηση αυτός με κοίταζε επιδεικτικά και συνέχιζε να τις γλύφει. Ο τύπος δάγκωνε και τα μαξιλαράκια του λες και είναι marshmello.
Άλλες φορές κοκκίνιζε και τις περιοχές ανάμεσα από τα δάχτυλα.
Μετά δεν μπορούσε να τις πατήσει όταν έβγαινε βόλτα και με κοίταζε σαν κλαμμένο μνι.
Αυτά έχει η ζωή...

Πάρε κανα Celestoderm ή κανα άλλο αντιμυκητιακό σπρέυ/αλοιφή και βάλ΄του και δες σε πρώτη φάση.

Ψάξε αλλού για την ανορεξία του εκτός αν είναι τόσο μισμίζης.
Χαχαχα, κατάλαβα.. Αλλά αν βάλεις στον σκύλο οποιοδήποτε φαρμακευτικό σκεύασμα οπωσ Πχ celestoderm.. και αυτός αρχίσει να το γλύφει;; Γιατί φαντάζομαι πως σίγουρα θα συνεχίσει το να πειράζει τις πατούσες του.. τι γίνεται τότε;; Μήπως είναι κακό να τρώει το οποιοδηποτε φάρμακο;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3