Σπασμένο δοντάκι;


lilDayDreamer

Member
13 Αυγούστου 2011
18
0
Παίζαμε σήμερα με το σκύλο μου και έτσι όπως τράβαγε το σκοινί του σταμάτησε ξαφνικά και άρχισε να γλύφετε. Τελικά είχε χάσει το δεξί του κυνόδοντα. ΘΑ τον πάω αύριο και στο κτηνίατρο αλλά έχει τύχει ποτέ σε κανέναν απο σας κάτι αντίστοιχο; Ο Τζιμάκος είναι 5, 1/2 μηνών και έχει ήδη αλλάξει τα μπροστινά του δοντάκια.
 


lilDayDreamer

Member
13 Αυγούστου 2011
18
0
ΥΓ: δεν τον πονάει καθόλου. Το δόντι έχει φύγει απο την ρίζα όπως όταν τα αλλάξε πριν απο κάτι βδομάδες και έχει αφήσει τρυπούλα αλλά δεν έχει ματώσει... θα δούμε τι θα πει και ο ντοκτορ αυριο...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
αλλο να φυτρωσει αποκλειεται!!! :p

ο ντοκτορ,αφου δεν ποναει το σκυλι,θα σου πει να μην αγχωνεσαι κ οτι θα μαθει να ζει ετσι.αφου δεν τον ενοχλει στο φαγητο κ στο νερο αλλα κ σε καμια αλλη δραστηριοτητα,δεν υπαρχει προβλημα....
 










Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
γιατι οπως ο φιλος μπορει να χασει το δοντι του ... η να στραβωσουμε δοντια μιλαω παντα για νεαρα σκυλιά

θελει προσοχη αυτο το παιχνιδι
 
Last edited:


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
δεν διαφωνώ ότι θέλει προσοχή το παιχνίδι με δαγκώματα στα νεαρά σκυλιά...
θεωρώ όμως απίθανο να έχει φύγει ο μόνιμος κυνόδοντας απο το τράβηγμα με σκοινί....

το ''γιατί'' είχε να κάνει με αυτό....
ακόμα και να τα αλλαξει καλό ειναι να το αποφευγεις
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
απο οτι μας ειπε,τα εχει αλλαξει τα δοντια,οποτε θα μεινει με κενο.αλλα αυτο δεν πειραζει.κατα τα αλλα,σε νεαρα σκυλια ,δεν ειναι το μονο θεμα που εχουμε τα δοντια ,ειναι ολη η γναθος.δεν μπορεις να τραβολογας το ζωο απο δω κ απο κει χωρις να ξερεις.προ/υπογναθισμοι,δεν θελουν κ πολυ για να γινουν.απο εκει κ μετα,το αλλο θεμα ειναι κ εκπαιδευτικου χαρακτηρα.το ποσο θα παιξει κ ποσο θα τραβηξει το παιχνιδι με το σκυλι,ποιος θα το πει σε καποιον ασχετο?μεσα απο το παιχνιδι , περναμε κ αλλα πραγματα.
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Ομως επειδή γραφουμε σε φορουμ που δεν ξέρει ο καθενας μας τι γνωσεις αλλα και τι ορια έχει με τον σκυλο του θα πρέπει να ειμαστε αρκετά επιφυλακτικοί και να λέμε την ποιο συντηρητική άποψη

@Tara τα δόντια μπορουν να φυγουν ευκολα αν τραβηξεις με λαθος γωνία σε νεαρα σκυλιά , να σου φέρω ένα παραδειγμα αλλο στο πάρκο 2 σκυλιά "παλευανε" φιλικά και ξαφνικά βλέπουμε αιματα και ειχε φυγει δοντι επειδή πιαστηκε στο δερματινο λουρί του αλλου σκυλου

Εγω επειδή έχω και μικρά παιδιά διελκυστιδα και γεινικά τραβηγματα με σκοινια αρχισα να παιζω τωρα με την σκυλα μου που είναι 1 ετους και είναι σε καλό σταδιο από βασική εκπαιδευση ( αυτό είναι αλλο θέμα ομως :))
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αν είναι ποτέ δυνατόν να φύγει ο κυνόδοντας ο ενήλικος απο ένα τράβηγμα....................
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ο Τζιμάκος είναι 5, 1/2 μηνών και έχει ήδη αλλάξει τα μπροστινά του δοντάκια.
Το δόντι έχει φύγει απο την ρίζα όπως όταν τα αλλάξε πριν απο κάτι βδομάδες και έχει αφήσει τρυπούλα αλλά δεν έχει ματώσει

απο αυτά κατάλαβα ότι ο φίλος μας νομίζει ότι έπεσε ενήλικο δόντι
 




lilDayDreamer

Member
13 Αυγούστου 2011
18
0
Λοιπον, τελικα αλλάζει δοντάκια για 2η φορά.... δεν ηξερα οτι αλλαζουν 2 φορες, δεν εχω εμπειρια απο κουταβια :) με το παιχνιδι δεν τον ζοριζω πολύ γιαυτο και είχα ξαφνιαστεί τόσο. ευχαριστώ για τις απαντήσεις
 


Baloo

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2011
179
2
12
Κρήτη
Λοιπον, τελικα αλλάζει δοντάκια για 2η φορά.... δεν ηξερα οτι αλλαζουν 2 φορες, δεν εχω εμπειρια απο κουταβια :) με το παιχνιδι δεν τον ζοριζω πολύ γιαυτο και είχα ξαφνιαστεί τόσο. ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Ο κτηνίατρος είπε ότι αλλάζει δεύτερη φορά δόντια; Ρωτάω γιατί μάλλον θα είναι σπάνια περίπτωση. Εμένα πάντως τα δικά μου μία φορά αλλάξανε.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Να πας να τον δηλοσεις σαν "σκυλος φαινομενο" καπου!
Σε κανα πανεπιστιμιο- για δημοσιευση!
Επειδη κανονικα τα σκυλια αλλαζουν μια φορα τα δοντια τους. Οπος και οι ανθρωποι!
Τωρα εαν ο δικος σου αλλαζει για δευτερη φορα- εναι περιπτοσαρα και σιγουρα ενδιαφερον για καπιους επιστιμονες!
 




lilDayDreamer

Member
13 Αυγούστου 2011
18
0
τι δηλαδη δεν αλλαζει δυο φορες ;; γιατι εγω τα χω κρατησει κιολας τα δοντακια που αλλαξε εχω αποδειξεις!!:eek: