Σπιτάκι Σκύλου


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Παιδιά καλημέρα.
Οπός έγραψα σε άλλο Post περιμένω σε λίγο καιρό την Σκυλίτσα μου (Γ.Π.).
Έχω κάποιες ερωτήσεις και ελπίζω στην γνώμη και βοήθειά σας.
Περιγραφή του χώρου για να καταλάβετε τι θέλω.
Έχω έναν μικρό κήπο σε τριγωνικό σχήμα περίπου 25 με 30 τ.μ. με γκαζόν και φυτά. Ίδη απομάκρυνα γλάστρες που μπορεί να προκαλέσουν πρόβλημα στο κουτάβι και κλαδεύτηκε και μία λεμονιά ώστε να μην φτάνει στα αγκάθια.
Περιμένω και την πόρτα με κάγκελα ώστε να κλείσει η είσοδος (ελπίζω το 1,70 ύψος να την κράτησή μέσα, οι 2 άλλες πλευρές είναι τοίχος στα 1,8μ). Από τον κήπο έχει 3 σκαλοπάτια για την είσοδο και στο κάτω μπαλκόνι (0,9 Χ 3μ).
Τώρα οι Προβληματισμοί:
1. Το μπαλκόνι έχει άμεση επικοινωνία με τον κήπο ΑΛΛΑ μόνο 1μ ύψος σε ένα σημείο του όπου μπορεί να πηδήξει στο γειτονικό οικόπεδο αλλά με πτώση 2μ και κάτι.
Γιαυτό έλεγα να το βάλω το σπιτάκι στο μπαλκόνι στο τέρμα ώστε να μην έχει πρόσβαση στο τερματισμό του μπαλκονιού και να τοποθετηθεί γωνιακό κάγκελο (σαν βεντάλια). Στα πλακάκια κάτω να μπει κάποιο αντιολισθητικό υλικό που να βγαίνει εύκολα και για πλύσιμο (στην αρχή έλεγα για τεχνητό γκαζόν) και για όσο είναι ακόμα μικρή ένα προστατευτικό στην σκάλα από αυτά που έχουν για τα μωρά.

2. Το σπιτάκι τι μέγεθος πρέπει να έχει εσωτερικά? (εδώ θα ήθελα αν γίνετε διαστάσεις)

3. Το σπιτάκι κατευθείαν στον κήπο και το πορτάκι χαμηλά ώστε να μην μπορεί να ανέβει τα σκαλιά όσο είναι ακόμα μικρή.

Τώρα αν κάνω το 1. δεν θα μπορεί να κατεβαίνει μόνη στον κήπο. Και ξέρω ότι δεν κάνει όσο είναι μικρή να ζορίζετε.
Όλα αυτά για τις ώρες που θα είμαστε στην δουλειά, τις υπόλοιπες μαζί μας μέσα στο σπίτι (τώρα για το βράδυ προβληματίζομαι για το ποιο θα είναι καλύτερα μέσα ή έξω).
Όπως και το αν χρειάζομαι και crate για μέσα στο σπίτι (θα έχει το δικό της μέρος αλλά σκεφτόμουνα κάτι σε κρεβατάκι).

Αυτά.
Ελπίζω να μην σας κούρασα με το μέγεθος του μηνύματος αλλά προσπάθησα να σας δώσω όσο καλύτερα γίνεται το σκεπτικό μου. Για μένα έχει πολύ μεγάλη σημασία το καλό του ζώου πάνω από όλα.
Περιμένω γνώμες και απόψεις σας, έχω διαβάσει πάρα πολλά εδώ στο Forum, και πιστεύω στην αγάπη σας και την σοβαρότητα που τρέφετε για τους τετράποδους συντρόφους μας.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Το βραδυ μεσα στο σπιτι σιγουρα. Δε χρειαζεται crate νομιζω.. Ενα μαξιλαρακι και ειστε οκ. Καλο ειναι να μην ανεβοκατεβενει σκαλια οσο ειναι στην αναπτυξη. Καλυτερα να μενει στον κηπο που εχει χωμα και γκαζον οσο λειπετε παρα στο μπαλκονι. Εχει προσβαση σε δρομο ο κηπος? Οσο ειναι κουταβι μπορει και να την "βουτηξουν"...
 


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Το βραδυ μεσα στο σπιτι σιγουρα. Δε χρειαζεται crate νομιζω.. Ενα μαξιλαρακι και ειστε οκ. Καλο ειναι να μην ανεβοκατεβενει σκαλια οσο ειναι στην αναπτυξη. Καλυτερα να μενει στον κηπο που εχει χωμα και γκαζον οσο λειπετε παρα στο μπαλκονι. Εχει προσβαση σε δρομο ο κηπος? Οσο ειναι κουταβι μπορει και να την "βουτηξουν"...
Για τις σκάλες το ξέρω γιαυτό έγραψα για το παιδικό καγκελάκι. Όχι δεν έχει άμεση πρόσβαση σε δρόμο (ούτε καν οπτική επαφή).
 






dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
"κλέψε" τις αναλογίες και τα μέτρα από το άρθρο και ......επέλεξε σύμφωνα με αυτά το έτοιμο!!!
Χρήστο το σκυλί μέσα στο σπίτι τουλάχιστον το βράδυ και όταν μεγαλώσει!!!!! Η άποψή μου από εκεί και έπειτα εσύ είσαι ο .....χαζομπαμπάς!!!!

Με το καλό!
 


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Κοίτα, και εγώ το θέλω μέσα (και μάλλον εγώ θα κοιμάμαι στην αρχή μαζί της στο ισόγειο που μπορώ να την περιορίσω πιο εύκολα παρά στον 2 όροφο που είναι σχεδόν αδύνατον να αποκλειστούν οι σκάλες)
 






a.kostas

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2010
64
0
ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
φιλε για γερμανικο ποιμενικο , πηρα απο τα merlin (πολυκαταστημα) σπιτακι το μεγαλο μεγεθος ειναι μαρκα keter, ειναι πολυ καλη ποιοτητα,και στοιχισε 100 ευρω.
 


dionusis

Active Member
7 Μαρτίου 2010
27
0
Αν κ ειμαι αλουμινας,εχω φτιαξει 2 σπιτακια σκυλου απο κοντρα πλακε θαλασσης περυσι το καλοκαιρι.Σαν υλικό μου βγήκε πολύ καλό κ δεν παρουσιασε καποιο προβλημα στην υγρασια κ στις αντοχες του.Έχει 2 τυπους κοντρα πλακε θαλ. εναν ψιλο κ ένα πιο χοντρο..Είναι βέβαια λίγο ακριβό.Είχα πάρει το στενό 50€ το φυλλο(αρκετά μεγάλο).
Βίδες έβαλλα κ από την έξωτερική πλευρά συλικώνη για στεγανοποιηση.Συνολική αξία 2 σπιτιων 60€(1 για μεσαιο κ 1 για μικρό μέγεθος σκύλο.Αν έχεις όρεξη βγαίνει τζάμπα...Άκου 350 €!!!!Είχε κ aircondition???
Για τα μεταλλικά μέρη δε το ήξερα.Αλλά κ πάλι μου φαίνεται λίγο υπερβολή.
Υ.Γ. Οι τιμές είναι οι περσινές κ σε συγκεκριμένο κατάστημα..
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
φιλε για γερμανικο ποιμενικο , πηρα απο τα merlin (πολυκαταστημα) σπιτακι το μεγαλο μεγεθος ειναι μαρκα keter, ειναι πολυ καλη ποιοτητα,και στοιχισε 100 ευρω.
Το ειδα σημερα αυτο το σπιτακι και φαινεται πολυ ποιοτικο ...ομως μου φανηκε τεραστιο , ακομα και για Γ.Π
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Το Keter είναι όντως καλής ποιότητας. Το έχω εδώ και 1-2 χρόνια (τότε είχε 70 ευρώ) έξω στον ήλιο και στη βροχή, το έχω λύσει/μετακομίσει/ξαναστήσει και είναι μια χαρά.

Βέβαια δεν το χρησιμοποιούν για ύπνο, το έχουν για παιδική χαρά. :p Μπαινοβγαίνουν όταν κυνηγιούνται μεταξύ τους και ο Dexter το έχει κάνει τέρμα για γκολ (πετάω μπάλα, πιάνει μπάλα, τρέχει στο σπίτι, την βάζει μέσα και με κοιτάει με καμάρι :D )

Βάζω και φωτό για μια ιδέα του μεγέθους. Ο Dexter είναι 25 κιλά με περίπου 60εκ ύψος.



Αν είναι πάντως να χρησιμοποιηθεί ως κανονικό μέρος για ύπνο και κατά τη διάρκεια του χειμώνα, κατά τη γνώμη μου η πόρτα στο κέντρο είναι μειονέκτημα.

Από αντοχή πάει σίγουρα καλά μιας και το έχω δει κατά καιρούς και σε καταφύγια όπου παραμένει σε καλή κατάσταση παρά την πιο "βαριά" χρήση.
 


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Ευχαριστώ παιδιά. Τελικά μετά από πολύ διάβασμα τελικά κατέληξα σε πλαστικό σπιτάκι.
Όπως γράψατε και εσείς για βραδινό ύπνο μας βλέπω για μέσα, οπότε παράγγειλα αυτό:

και για έξω μου άρεσε αυτό :


αν και με ανησυχούν τα πλαϊνά
 




XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Απο ebay τώρα για το πόσο να σου δεν είμαι σίγουρος :)
Έλεγε μαζί με τα μεταφορικά 42,00 αλλά στείλανε, ΑΦΟΥ το πλήρωσα με Paypal, mail πίσω ότι θέλουν και άλλα.
Οπότε για την ώρα δεν ξέρω να σου πω ακριβώς.
 


duaz

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2009
241
0
athens
η γνωμη μου ειναι αφου δεν εχεις θεμα με τα χρηματα μπορεις να κανεις κατασκευη , ακομα κ αν δεν το εχεις
μπορεις να πας σε ενα μαστορα και πιστεψε με 350 θα εχεις παλατι !!!
 


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Άντε να βρεις μάστορα :). Το σπίτάτι μαζί με έξοδα αποστολής θα βγεί κάτω απο 100. Οπότε για το καλοκαίρι μας κάνει και μετά φεύγει για το χωριό και το έχουμε εκι σαν εξοχικό :). Έτσι θα έχουμε τον χρόνο να κάνουμε κάτι καλό. (όντος 350 και εμένα μου φάνηκαν πολλά για αυτό που έδινε)
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
αν δεν σου κανει κοπο οταν κανονισετε και τα του κρεβατιου ενημερωσε για την τιμη!!!!
 


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Λοιπόν για την ώρα ξεμπερδέψαμε με το σπιτάκι. Τελικό κόστος μαζί με μεταφορικά 67.
Για το κρεβάτι ακόμα δεν απάντησαν για το πρόβλημά τους.
Παντός στο Site που έχει η εταιρία για το σπιτάκι έχει και παρόμοια κρεβάτια και σε καλές τιμές
είναι στο http://web.mucola.de/shop/default.aspx?TY=item&ST=3&CT=77, και στέλνουν Ελλάδα.
(Αν και στο ebay τα έχουν οι ίδιοι πιο φτηνά)