Σπιτάκι Σκύλου


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Χαχα μου θυμισες τους δυτες στα ντοκυμαντερ που τους κατεβαζουν με κμλουβια αναμεσα στους καρχαριες.

Νομιζω καλα εκανες που το πηρες μεγαλο. Δεν θα αργησει να γινει τερατακι το μωρο σου.
Για να μικρυνεις τον χωρο μπορεις να βαλεις προσωρινα από εκεινα το πλαστικο διαχωριστικό.διχτυ που βαζουν στα καγκελα για να μην σκαρφαλωνουν τα ανθρωπινα μωρα και να το πιασεις στις ακρες με συρμα ή με τάι ραπ που χρησιμοποιουν οι ηλεκτρολογοι.

Να εχει όμως μικρο «ματι» το διχτυ για να μην μπορει να το μασουλησει με τα δοντια. Οσο περναει ο καιρος μπορεις να το μετακινεις και να του δινεις χωρο.
 


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Χρειάζεται να το μικρύνω? Ή απλά για να συνηθίσει στο στενό όταν θα είναι πιο μεγάλη.
Γιατί για πρακτικούς λόγους θα το βάλω σε σημείο που θα ανοίγει από την φαρδιά πλευρά και εκί η πόρτα είναι στην μέση.
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
νομίζω καλό μου πως αν είναι μεγάλο το κρεητ υπάρχει περίπτωση να πάει σε μια γωνιά κ να κάνει πιπί του. Το θέμα για εκμάθηση τουαλέτας είναι να είναι το κουταβι σε μικρό χώρο ώστε να μάθει να κρατιέται γιατί εκεί που κοιμάται δεν θέλει να λερώσει.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Υπαρχουν καποια θεματα για crate. Δεν ξερω αν τα ειδες.
Παντως, το οτι μπηκες κι εσυ μεσα πρεπει να βοηθησε πολυ στο να μπει και το κουταβι και να εμπιστευτει τον νεο του χωρο.
 


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Γαμό....ο δεν χωράω όμως στο σπιτάκι, βρίσκει η κοιλιά :) και δεν φτάνω την πίσω πλευρά :) .
harryf3 μόνη της μπήκε την πρώτη φορά για να το εξερευνήσει, τώρα της πετάω την πετσέτα μέσα και κάθετε λίγο, οπότε είμαστε σε καλώ δρόμο.
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
ο markus Μπαίνει στο Crate του ανα διαστήματα με ευχαρίστηση αλλά αρνείται την κλειστή πόρτα.. και εξηγούμαι: επειδή φροντίζω να υπάρχουν μέσα διάφορες λιχουδιές, παιχνίδια και ένα χαλάκι μερικές φορές την αράζει εκεί απο μόνος του. προσπαθώ σταδιακά να τον μάθω και με κλειστή πόρτα αλλα αρχίζει αμέσως τα κλάματα. είναι 3 μηνών... να επιμένω χωρίς να του δίνω σημασία αυξάνοντας καθημερινά τον χρόνο 5-10 λεπτά? αν ου κάνω το χατήρι και ανοίγω όπως τώρα δεν κάνουμε τπτ
 


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Και εμένα μπαίνει στο crate μόνο όταν κάθομαι το PC για να με βλέπει.
Δεν επιμένω όμως να την κλείνω την πόρτα μιάς και δεν τον έχω περιορισμένο σε αυτόν τον όροφο αφού παραδίπλα είναι
το κρεβάτι του και έχει ελευθερία να κινείται ελεύθερα.
Παντός για εκπαίδευση σε crate έχει ένα πολύ καλό θέμα εδώ μέσα, βρες το και θα σε βοηθήσει πολύ αν θες να του το μάθεις.
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
φίλε μου το έχω διαβάσει όπως και άλλα άρθρα για την κλούβα. αλλά βασική προυπόθεση είναι να μάθαίνει να μένει λίγα λεπτά παραπάνω κάθε μέρα. για αυτό ρωτάω τι γίνεται αν δεν δέχεται καθόλου κλειστή πόρτα και κλαίει..
 


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Τώρα σε αυτό δυστυχώς δεν ξέρω να σε βοηθήσω φίλε.
Άλλα μήπως να έγραφες σε εκείνο γιατί εδώ μπορεί να μην το δούνε αυτοί που θα μπορούσανε να σε βοηθήσουν.
Εγώ 2-3 φορές το δοκίμασα να την κλείσω την πόρτα και μετά από μερικά λεπτά (1-2) που καταλάβαινε ότι δεν μπορεί να βγει άρχιζε να δυσανασχετεί αρκετά οπότε την άνοιγα.
Δεν προχωράω σε παραπέρα εκπαίδευση για crate γιατί δεν βλέπω την χρηστικότητα του για τα δικά μου δεδομένα (ΔΕΝ πρόκειται να πάω κάπου που το σκυλί μου θα πρέπει να είναι κλεισμένο, γιατί να το πάρω καταρχάς εκεί, και στα υπόλοιπα μέρη που θα πηγαίνουμε έχει ελευθερία και περίφραξη για την ασφάλεια της).
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αν το crate εχει ανοιχτη πορτα Χρηστο, ποιος ο σκοπος της υπαρξης του?
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
ο markus Μπαίνει στο Crate του ανα διαστήματα με ευχαρίστηση αλλά αρνείται την κλειστή πόρτα.. και εξηγούμαι: επειδή φροντίζω να υπάρχουν μέσα διάφορες λιχουδιές, παιχνίδια και ένα χαλάκι μερικές φορές την αράζει εκεί απο μόνος του. προσπαθώ σταδιακά να τον μάθω και με κλειστή πόρτα αλλα αρχίζει αμέσως τα κλάματα. είναι 3 μηνών... να επιμένω χωρίς να του δίνω σημασία αυξάνοντας καθημερινά τον χρόνο 5-10 λεπτά? αν ου κάνω το χατήρι και ανοίγω όπως τώρα δεν κάνουμε τπτ
δεν ξερω εαν λεω κατι λαθος, μα νομιζω λογικο να κλαιει στην αρχη.
κι εμας η μικρη ουρλιαζε, τα εκανε ολα ρημαδιο οταν κλειναμε την πορτα μα τελικα εμαθε και σχεδον παντα οταν κλεινουμε την πορτα δεν κανει φασαρια αλλα αραζει. Ανοιχτη την πορτα την εχουμε ολη την αλλη ωρα που η μικρη ειναι ελευθερη στο σπιτι κ καποιες φορες μπαινει κ βγαινει αμεσως. Αφου κανει πιπι το κουταβι, το βαζουμε μεσα. ετσι, κι αν κλαψει ουρλιαξει, αναστησει νερκους, δεν θα ειναι θεμα τουαλετας αρα αδιαφορια απο μερους μας. περιμενεις να ηρεμησει και κανα διλεπτο μετα, ανοιγεις πορτουλα και βεβαια, βγαινει εξω τρεχοντας το μικρο,χεχε!
παντως, αν κ στην αρχη μου φαινοταν καπως το κρεητ και δη το πλαστικο που εχω εγω, τελικα ειδα οτι ηρεμει εκει.

ΥΓ εννοειται οτι ο χρονος παρμαονης μεσα στο κρεητ γινεται σταδιακα. 5,1,15 λεπτα,κοκ. εμενα παντως, με τα λαθη μου μαζι, μου πηρε ενα μηνα να το μαθει η μικρη κ να μην κλαιει. Εκανα ομως λαθη. τα καταλαβαινα λιγες μερες μετα. Το κυριοτερο: θελει σταθερο προγραμμα και οχι βιασυνη η εκμαθηση.
 
Last edited:


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
γενικοτερα καμια βιασυνη.
θελει υπομονη σε ολα. ακομα για την πιο απλη εντολη.
Ποσο μαλλον για το κρατε.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αφού έχεις το crate δεν χάνεις τίποτα να του μάθεις να μένει μέσα με την πόρτα κλειστή!
Είναι πολύ πιθανό να το χρειαστείς σε κάποια φάση και να μην μπορείς να κάνεις κάτι τότε!
 


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Αν το crate εχει ανοιχτη πορτα Χρηστο, ποιος ο σκοπος της υπαρξης του?
harryf3 βασικά για 2 λόγους:
1. Δεν χοράει στο πατάρι οπότε ανοιχτό βολεύει εκί μιάς και βλέπω το κρεβάτι της να μετακομίζει έναν όροφο πιο πάνω γιατί η γυναίκα μου γκρινιάζει που δεν κάθόμασε μαζί της :)
2. Και όπως γράφει και ο foibos για την σπάνια περίπτωση που χρειαστεί (τώρα βασικό μου λάθος είναι που δεν το κάνω από τώρα γιατί πιο μεγάλη θα είναι πολύ δύσκολο, θα δω)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ενταξει, καλο ομως ειναι να του μαθεις να καθεται σταδιακα με κλειστη πορτα. Νομιζω αν κλαιει σκεπαζουν το crate με ενα σεντονι.
Εμεις παντως που δεν εχουμε crate δεν παθαμε και τιποτα, ουτε μπορω να πω οτι υπηρξε στιγμη που θα ευχομουν να ειχα ενα, ισως επειδη πηρα την σκυλα μου σχετικα μεγαλη.
Παντως πολλοι εκπαιδευτες υποστηριζουν οτι καθε σκυλι και ειδικα κουταβι πρεπει να περασει απο crate training.