Σταματάνε ποτέ να μαθαίνουν;


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
καλημέρα σε όλους,

ξέρω ότι είναι καλό τα σκυλιά μας να τα μαθαίνουμε από μικρή ηλικία διάφορα πράγματα, τα οποία εφαρμόζουμε σε όλη τους/μας τη ζωή. όταν όμως θέλεις να τους μάθεις κάτι καινούριο, και το σκυλί είναι πλέον των 2 ετών, αυτό είναι εφικτό; ή είναι χαμένη υπόθεση; ή απλώς χρειάζεται πολύ περισσότερος χρόνος για να μάθουν;

{επίσης θέλω να διαβάσω πράγματα για το τράβηγμα κατά τη βόλτα, αλλά δε βρίσκω κατάλληλο ποστ (είναι και τόσα πολλά..). μπορείτε παρακαλώ να μου το υποδείξετε;}
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μαθαίνουν για πάντα
και αν έχουν μάθει να μαθαίνουν απο μικρά
μαθαίνουν όλο και πιο ευκολα

το τραβηγμα είναι απο τα δύσκολα
 




karamipan

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2009
117
0
μαθαινουν και οταν ειναι μεγαλα...ποτε δν σταματουν να μαθενουν απλος ειναι πολυ πιο ευκολο ν το καταλαβουν οταν ινε μικρα....
 




agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
οκ, ευχαριστώ όλους. θα μελετήσω το θέμα και για τυχόν απορίες θα επανέλθω.
skylako, προφανώς και δεν είναι μεγάλο. εννοούσα μεγάλο για να μάθει. ξέρω ΄γω.... δίκιο έχεις....
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
οχι παιδι μου!Εδω εχουν ξεκινησει βασικη σκυλια 5 χρονων.Λιγο παραπανω δουλεια θελει,αλλα μολις παρει το κολάιιιι...
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
you cant teach an old dog new tricks

βασικά πιστεύω ότι μαθαίνουν - αλλά έχουν μάθει να την σκαπουλάρουν ;) μέχρι τότε :D:D:D
και καλά .... "γέρος σκύλος τώρα....δεν καταλαβαίνω...." τάχα μου.........
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
kokoni, έχεις δίκιο σ'αυτό που λες και νομίζω εξαρτάται και από το σκύλο (;;;;).
δηλαδή περισσότερα πράγματα και σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα έμαθε η ρούνη (γκόλντεν) και πιο δύσκολα και σε περισσότερο χρόνο και με περισσότερη προσπάθεια ο άρης (ελλ.ποιμ.). ξέρω γω, τι να πω... μαζί μ'αυτά μαθαίνουμε κι εμείς...

προσωπικά το μεγαλύτερό μου πρόβλημα είναι το τράβηγμα στη βόλτα με τον άρη, που είναι και 40 κιλά, κι αυτό στην αρχή, με το που βγαίνει από το σπίτι και κυρίως όταν τον βγάζω εγώ. στον άντρα μου δεν κάνει τέτοια ή έστω όχι στο βαθμό που το κάνει σε μένα. έχουμε και διαφορά βάρους (εγώ κι άντρας μου, όχι εγώ κι ο άρης....), οπότε μπορεί να τον κοντρολάρει καλύτερα.

το ποστ του δρ.ζιβάγκο το έχω διαβάσει και προσπαθώ να το εφαρμόσω, αλλά θεωρώ ότι αυτό μπορεί να γίνει μόνο όταν ο σκύλος είναι σε ηρεμία, όχι όταν είναι στην τσίτα....
θα το παλέψω.
ευχαριστώ για τις συμβουλές...
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κι εγώ υποψιάζομαι ότι και ο γέρος σκύλος μαθαίνει και, μάλιστα, πολύ άνετα, μιάς που έχει πολύ μεγαλύτερη εμπειρία...

Απλά, ένα κουτάβι:
α) δεν έχει ...αποφασίσει ακόμα ποιές εντολές και συμπεριφορές γουστάρει ή όχι,
β) δεν ξέρει πόσο "το παίρνει" ή "δεν το παίρνει" να παραβεί τις εντολές - σε σχέση πάντα με τον ιδιοκτήτη του και
γ) δεν έχει "τελειοποιήσει" ακόμα το χαρακτηριστικό της ...επιλεκτικής ακοής
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
επιλεκτική ακοή είναι ένα άθλημα που αρέσει σε όλους τους ηλικιωμένους..δίποδους και τετράποδους :D:D:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki