Σταφυλόκοκκος


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μήπως έχει κάποιος εμπειρία με δερματική μόλυνση (σταφυλόκοκκου);

Είναι λίγο ταλαιπορία (αργεί να περάσει) και ότι πληροφορίες βρω είναι χρήσημες...
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
βασικα εχει περασει 2 φορες το μπασε μου....δεν ειναι τιποτα μην ταραζεσαι θα παρει λιγο αντιβιωση κ θα του περασει.μου εχει εξηγησει ο κτηνιατρος οτι ειναι κατι σαν τα σπυρακια που βγαζει ο ανθρωπος στην εφηβια.καπως ετσι κανει τον κυκλο του κ περναει χωρις να σημαινει οτι δεν θα ξαναεμφανιστει στο μελλον.μην ανησυχεις....:)
 




marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Ο σταφυλόκκος πάντως είναι και ανθρώπινη ασθένεια οπότε λογικά μιλάμε πάντα για το ίδιο μικρόβιο, δεν είναι απίθανο να κολλήσουμε αλλά ένας γιατρός σίγουρα θα ξέρει καλύτερα.
 


nick!

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
125
0
Ναι ειναι δυνατο να κολησουμε γι αυτο το λογο οι κτηνιατροι χορηγουν εκτος των αλλων και αλοιφη.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πιο σύνηθες είναι να κολλήσει ο σκύλος από εμάς (με τον βήχα).
Αρκετοί ιατροί προτείνουν να πάρει κι ο σκύλος αντιβίωση προληπτικά, αν έχουμε εμείς σταφ.

Είναι το βακτιρίδιο μέσα μας ήδη, και αν έχουμε καλό ανοσοποιητικό, δεν είναι εύκολο να κολήσουμε από τον σκύλο μας (έχουμε ήδη τα σωστά αντισώματα). Υπάρχει περισσοότερος κίνδυνος για υπερήλικες και παιδιά, ή άρρωστα άτομα.
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Περάσαμε μια φορά το καλοκαίρι (κόλλησε στην θάλασσα μάλλον).
Με αντιβίωση και κρέμα (η σπρέϊ) στα σπυράκια περνάει σε 1-2 βδομάδες.

Εμείς δεν κολλήσαμε τίποτα (σταματήσαμε να τον φιλάμε τότε)

Πάντος δεν είναι τίποτα φοβερό :)
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
me ti φαρμακο - αντιβίωση καταπολεμαται ο σταφυλόκοκκος?


Ο σταφυλόκοκκος ανάλογα το είδος του μπορεί να προκαλέσει σοβαρές μολύνσεις στον οργανισμό..
Αντιμετωπίζεται με αντιβιώσεις αλλα δεν είναι έτσι παίξε γέλασε..

Το ποια αντιβίωση και αν θα χρειαστεί, εξαρτάται από το είδος του σταφυλόκοκκου και ανάλογα τι ζημια έχει προκαλέσει στον οργανισμό..

Επίσης να πω πως είναι πολύ μεγάλο λάθος να προτείνουμε φάρμακα και αντιβιώσεις μιας και κανένας δεν είναι γιατρός αλλα και να είναι μέσα από το internet δεν μπορεί να γίνει καμια διάγνωση..

Mην ξεχνάμε τις σοβαρές αλλεργίες που μπορούν να προκαλέσουν οι αυθαίρετες συνταγογραφήσεις από ουσίες που έχουν οι αντιβιώσεις όπως πενικιλίνη και μεθηλύνη..
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Ο Αλομπάρ μου κάθε άνοιξη και κάθε φορά μετά τα εμβόλιά του παρουσιάζει δερματικό σταφυλόκοκκο στην περιοχή των γεννητικών οργάνων.
Η αγωγή με augmentin ή moxacef βοηθούσε μόνο για το διάστημα που τα έπαιρνε.
Μετά την διακοπή της αντιβίωσης, τα συμπτώματα εμφανίζονταν πάλι.Εννοείται ότι μετά τα εμβόλια δεν κάνει να πάρει αντιβίωση για κάποιες μέρες οπότε το πρόβλημα γινόταν πολύ μεγάλο.
Αυτό που μας βοηθά πολύ είναι η κρέμα Bactroban.
Τα άλλα μου σκυλιά παρ'όλο που είναι πολλές ώρες την ημέρα μαζί, ευτυχώς δεν έχουν κολήσει.
Μόνο ο γκρενενταλίνος μου μια φορά πριν απο 1,5 χρόνο έβγαλε λίγα σπυράκια-πολύ διαφορετικά απο του Αλομπάρ ο οποίος έχει και φαγούρα στα σημεία αυτά-τα οποία εξαφανίστηκαν με την ίδια κρέμα πολύ γρήγορα.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
O γιατρος μας ειπε οτι ειναι σταφυλοκοκκος.Οφειλεται στον καιρο απ'οτι καταλαβα(ζεστη+υγρασια).

Με προβληματιζει η αγωγη που μας ειπε να ακολουθησουμε.
Εδωσε αλοιφη Fucicort για 2 μερες και αν μεχρι αυριο το πρωι δεν εχω δει βελτιωση ειπε να περασω σε Prezolon χαπια.
Το θεμα ειναι πως οσο το ψαχνω ολοι λενε για αντιβιωση και οχι κορτιζονη.:confused:

Η εικονα της καταστασης μας ειναι αυτη :


Οποια βοηθεια δεκτη...:(
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
O γιατρος μας ειπε οτι ειναι σταφυλοκοκκος.Οφειλεται στον καιρο απ'οτι καταλαβα(ζεστη+υγρασια).

Με προβληματιζει η αγωγη που μας ειπε να ακολουθησουμε.
Εδωσε αλοιφη Fucicort για 2 μερες και αν μεχρι αυριο το πρωι δεν εχω δει βελτιωση ειπε να περασω σε Prezolon χαπια.
Το θεμα ειναι πως οσο το ψαχνω ολοι λενε για αντιβιωση και οχι κορτιζονη.:confused:

Η εικονα της καταστασης μας ειναι αυτη :


Οποια βοηθεια δεκτη...:(
έχει φαγούρα στο σημείο αυτό?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κατα λαθος ειδα το θεμα, αλλα ισως και να με αφορα...
Ο σκυλος μου ειχε τετοια σπυρια και φαγουρα, ειχε και ψυλλους τοτε και η κτηνιατρος ειπε πως ειναι FAD.
Μας εδωσε αντιβιωση και αλυφη.
Του περασε, αλλα τωρα τα σπυρια ξαναεμφανιστηκαν. Καθε μερα ψαχνω για ψυλλους και δε βρισκω. Λετε να ηταν λαθος η διαγνωση, να μαν ωφειλεται στος ψυλλους;
Προς το παρον του βαζω αλυφη.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Eπειδη η κορτιζονη δεν μου αρεσε σαν ιδεα ,ξεκινησα να ψαχνω για σταφ και τους τροπους θεραπειας του.ΠΑΝΤΟΥ ελεγε για αντιβιωση και οχι κορτιζονη.

Πηγα και σε δευτερο γιατρο για να δω τι θα πει.Η διαγνωση του Β' ηταν ερεθισμος απο το κολαρο της ή το scalibor και οχι σταφυλοκοκκος(αν και θα μπορουσε).
Μου προτεινε να μην της φορεσω τπτ για ενα διαστημα στον λαιμο και να βαλω ΑΝ θελω μια φορα τη μερα Fucicort αλοιφη.ΟΧΙ κορτιζονη,ΟΧΙ αντιβιωση.
Επειδη μου φανηκαν πιο λογικα αυτα που μου ειπε ο γιατρος Β' ,ακολουθησα τις συμβουλες του(δεν εβαλα καν τη Fucicort).
Τωρα ειναι οκ,ειχε πιασει κ καυκαλο το οποιο εφυγε και μενει μονο να βγει τριχωμα.Δεν την ενοχλει,δεν ειναι ερεθισμενο και ολα οκ.:D

έχει φαγούρα στο σημείο αυτό?
Ξυστηκε συνολικα 2-3 φορες ισα ισα για να το ματωσει λιγο.
Μετα δεν ειχε καθολου φαγουρα.:D

Λετε να ηταν λαθος η διαγνωση, να μαν ωφειλεται στος ψυλλους;
Προς το παρον του βαζω αλυφη.
Αν εχει στον λαιμο περισσοτερα ισως ειναι απο το scalibor.:rolleyes:
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Νικο,
Του εβγαλα το scalibor. Στο λαιμο δεν εχει καθολου, εχει μονο ενα στην πλατη (ειχε ματωσει λιγο και νομιζα πως καποιο αδεσποτο τον δαγκωσε) και τα περισσοτερα ειναι στην κοιλια.
Χθες αρχισα να του βαζω αλοιφη, σημερα δεν δαγκωνεται πλεον...
 


7 Μαρτίου 2012
1
0
Ναι ειναι δυνατο να κολησουμε γι αυτο το λογο οι κτηνιατροι χορηγουν εκτος των αλλων και αλοιφη.
Δεν είναι δυνατό να κολλήσουμε σταφυλόκοκκο από σκύλο. Είναι λάθος αυτή η τοποθέτηση...
 




revil

New Member
21 Οκτωβρίου 2013
1
0
καλησπέρα..sorry για τα αγγλικά γράμματα αλλα αναθεματισμένο πληκτρολόγιο...
εμενα εμφάνισε το κουτάβι m σταφυλόκοκκο και μου είπαν να δώσω αντιβίωση ceclor...αλλα εδώ και 3 βδομάδες ακόμα tpt...έχουν "αλαχιστοπιοιθει" τα σπυράκια αλλα δεν έχουν φύγει τελείως..έχει κάποιος καμια ιδέα..να πω πως εμενα έχει μικρά σπυράκια πολλά στην κοιλια λογικά είναι εσωτερικά αλλα δεν έχουν ποιον..εκτος και εν είναι εωτερικό πύον και δεν φαίνεται...καμια gnwmiii....plss....

----------------------------------------------------------------
http://services.innoetics.com/greeklish/ :)
 
Last edited by a moderator: