Σταφφορντσάιρ Μπούλ Τέρριερ ενέργεια


Vasilis back

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
50
33
43
Παιδιά δεν μασάνε τίποτα. Ο δικός μου περνει φορά και καρφωνετε όπου βρει και είναι τεσσεραμιση μηνών. Θα χαλαρώσει κάποια στιγμή λέτε?Τον περιόρισα λίγες μέρες στο grate γιατί κάπου χτύπησε το πόδι του
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν έχουν αυτοκαταστροφικές τάσεις, απλά στην προσπάθειά τους να πιάσουν το αντικείμενο του πόθου, μπορεί να χτυπήσουν.
Αυτό που περιγράφετε δεν ξέρω κατά πόσο είναι φυσιολογικό.
 
  • Like
Reactions: korthem


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
Το να παίρνει φόρα και να κουτουλάει στον π.χ. τοίχο χωρίς λόγο (παρόλο που δεν είμαι γνώστης της συμπεριφοράς των τεριέ) δεν μου φαίνεται καθόλου φυσιλογικό για οποιονδήποτε σκύλο.
 


Vasilis back

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
50
33
43
Δεν είπα ότι είναι ψυχασθενής απλά πιστεύω ότι είναι ατρόμητος και όπως αναφέρετε παραπάνω το κάνει για κάποιο λόγο όπως να πάρει κάτι η να παίξει
 
  • Like
Reactions: korthem






AndreasBudo

Active Member
17 Ιανουαρίου 2016
31
31
43
Αθήνα
ο δικός μου είναι 7 ετών.
οταν έρχεται η ώρα της μεγάλης βόλτας γίνεται επικινδυνος για τα αντικείμενα γύρω του...
 


Vasilis back

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
50
33
43
ο δικός μου είναι 7 ετών.
οταν έρχεται η ώρα της μεγάλης βόλτας γίνεται επικινδυνος για τα αντικείμενα γύρω του...
Όταν λες επικίνδυνος με τους ανθρώπους με τα ζώα σε σχέση με τι είναι επικίνδυνος;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Όταν λες επικίνδυνος με τους ανθρώπους με τα ζώα σε σχέση με τι είναι επικίνδυνος;
Ότι από τη χαρά του λυσσάει και μπορεί να κάνει ζημιά....παρά το γεγονός ότι εχει μεγαλώσει/ωριμάσει
 


Vasilis back

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
50
33
43
Ότι από τη χαρά του λυσσάει και μπορεί να κάνει ζημιά....παρά το γεγονός ότι εχει μεγαλώσει/ωριμάσει
Έτσι είναι και ο δικός μου αν και μικρός ακόμα.Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι στην αρχή τις βόλτας τραβάει πολύ αν και είναι 9 κιλά ακόμα.Υπάρχει κάποια συμβουλή για αυτο;
 




Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
Έτσι είναι και ο δικός μου αν και μικρός ακόμα.Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι στην αρχή τις βόλτας τραβάει πολύ αν και είναι 9 κιλά ακόμα.Υπάρχει κάποια συμβουλή για αυτο;
Κοίτα αν δεν έχει εκτονωθεί νωρίτερα λογικό είναι να έχει μεγάλα αποθέματα ενέργειας και να τραβάει λίγο παραπάνω.. Τώρα μπορείς να παίξεις λίγο με το μπαλάκι σαν καλύτερη λύση να τρέξει- παίξει. Συνήθως 5-10 λεπτά πριν την βόλτα θα βοηθήσει πάρα πολύ(δεν φαντάζεσαι πόσο) και μετά να βγεις βόλτα και θα είναι τζιτζι!
 


Vasilis back

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
50
33
43
Κοίτα αν δεν έχει εκτονωθεί νωρίτερα λογικό είναι να έχει μεγάλα αποθέματα ενέργειας και να τραβάει λίγο παραπάνω.. Τώρα μπορείς να παίξεις λίγο με το μπαλάκι σαν καλύτερη λύση να τρέξει- παίξει. Συνήθως 5-10 λεπτά πριν την βόλτα θα βοηθήσει πάρα πολύ(δεν φαντάζεσαι πόσο) και μετά να βγεις βόλτα και θα είναι τζιτζι!
Θα το δοκιμάσω ευχαριστώ
 




Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
Θα το δοκιμάσω ευχαριστώ
Επίσης δεν διευκρίνισα ότι αυτό δεν θα λύσει το πρόβλημα αλλά θα μπορέσει να το διαχειριστεί για κάμποσο καιρό, μετά είναι βέβαιο ότι θα χρειαστεί εκπαίδευση.

Επίσης αυτό που λέει ο @spyv είναι κουτάβι ακόμα, μπορεί τα 10 λεπτά να είναι πολύ... Ξεκίνα το στο πολύ χαλαρό και βλέπεις ;)
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Τραβάει στην αρχή της βόλτας ε;... Μμμμ, πολύ περίεργο για Stafford αυτό... Κανονικά πρέπει να τραβάει ΑΠΟ την αρχή της βόλτας και να σε τραβάει και γυρίζοντας στο σπίτι μετά από 2 ώρες περπάτημα (και όχι μόνο) και εσύ να βρίζεις τρεκλίζοντας... :D


Μόνο με εντολή μπορεί να κρατηθεί δίπλα σου χωρίς να τραβά... αλλιώς αρρώστησε...:D
 
  • Like
Reactions: Aslan and vrmode






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Να συμπληρώσουμε ότι είναι για έμπειρους ποδηλάτες το σπορ. Αλλιώς κινδυνεύεις να βρεθείς στην Πάρνηθα σουπιασμένος και να μην σε βρίσκουν...
 
  • Like
Reactions: kasi and johnk


Vasilis back

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
50
33
43
Τραβάει στην αρχή της βόλτας ε;... Μμμμ, πολύ περίεργο για Stafford αυτό... Κανονικά πρέπει να τραβάει ΑΠΟ την αρχή της βόλτας και να σε τραβάει και γυρίζοντας στο σπίτι μετά από 2 ώρες περπάτημα (και όχι μόνο) και εσύ να βρίζεις τρεκλίζοντας... :D


Μόνο με εντολή μπορεί να κρατηθεί δίπλα σου χωρίς να τραβά... αλλιώς αρρώστησε...:D
Κατάλαβα με κατατοπισες,μου αρεσε
Τραβάει στην αρχή της βόλτας ε;... Μμμμ, πολύ περίεργο για Stafford αυτό... Κανονικά πρέπει να τραβάει ΑΠΟ την αρχή της βόλτας και να σε τραβάει και γυρίζοντας στο σπίτι μετά από 2 ώρες περπάτημα (και όχι μόνο) και εσύ να βρίζεις τρεκλίζοντας... :D


Μόνο με εντολή μπορεί να κρατηθεί δίπλα σου χωρίς να τραβά... αλλιώς αρρώστησε...:D
Και εμένα με πειράζει που τραβάει λίγο στην αρχή...χαχα χα καταλαβα
 
  • Like
Reactions: canis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf