Στείρωση αρσενικού σκύλου-ΝΑΙ Η ΟΧΙ;;;


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Όχι ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την διαφορά.
Οι τελευταιες ερευνες εχουν δειξει οτι ο συγχρονος σκυλος και ο συγχρονος λυκος προερχονται απο το ιδιο προγονο. Εχουν αναιρεσει οτι ο πρωτος προερχεται απο τον δευτερο.
Οι περισσοτερες υπερπλασιες εχουν γονιδιακες καταβολες και κληρονομικοτητα. Συνεπως οι καθαροαιμες φυλες ειναι κατα καποιο τροπο πιο επιρρεπεις.

Υπαρχουν ερευνες παντως απο πολυ γνωστα πανεπιστημια στην Αμερικη, Αγγλια κλπ (δεν ξερω τι εννοεις εμπεριστατωμενη) που εχουν δειξει οτι οι αντρες που εχουν πιο ενεργη σεξουαλικη ζωη εχουν μειωμενη πιθανοτητα εμφανισης καρκινου του προστατη.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Οι τελευταιες ερευνες εχουν δειξει οτι ο συγχρονος σκυλος και ο συγχρονος λυκος προερχονται απο το ιδιο προγονο. Εχουν αναιρεσει οτι ο πρωτος προερχεται απο τον δευτερο.
Οι περισσοτερες υπερπλασιες εχουν γονιδιακες καταβολες και κληρονομικοτητα. Συνεπως οι καθαροαιμες φυλες ειναι κατα καποιο τροπο πιο επιρρεπεις.

Υπαρχουν ερευνες παντως απο πολυ γνωστα πανεπιστημια στην Αμερικη, Αγγλια κλπ (δεν ξερω τι εννοεις εμπεριστατωμενη) που εχουν δειξει οτι οι αντρες που εχουν πιο ενεργη σεξουαλικη ζωη εχουν μειωμενη πιθανοτητα εμφανισης καρκινου του προστατη.
Για τους άντρες ισχύει, αν και η "δοσολογία" που προτείνουν οι γιατροί, ιδιαίτερα για τους άντρες άνω των 50, είναι "τεχνικά" ανέφικτη :).. Για τα ζώα δεν έχει αποδειχθεί παρόμοιο.

Περί καθαροαιμίας και γονιδιακών καταβολών, πάμε τότε στο ότι: ΑΝ ανησυχεί κάποιος για το τι θα συμβεί στον σκύλο του μετά από 10 χρόνια (αλλά και καθ' όλη την διάρκεια της ζωής του) για να μειώσει τις πιθανότητες, ΝΑ ΜΗΝ αγοράσει καθαρόαιμο. :)
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Με την βεβαιότητα ότι θα χαρακτηριστώ ποικιλοτρόπως, θα ρωτήσω...

Τι συνιστά μια "ενεργή σεξουαλική ζωή";

...και μια σημείωση, τα άγρια ζώα δεν έχουν όλα την τύχη να ζευγαρώνουν.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Mισο λεπτο! Ο ευνουχισμος δεν εχει να κανει κατι με την προληψη του καρκινου του προστατη αφου αυτος ως αδενας εξακολουθει να υπαρχει
Το μονο που γλυτωνεις απο τον ευνουχισμο ειναι πιθανο καρκινο των ορχεων, αφου αφαιρουνται, αλλα μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι ο πιο ευκολος να διαγνωστει αφου τον αντιλαμβανεσαι με μια απλη ψηλαφηση και τον ευνουχιζεις τοτε.
Eιναι απιθανο να προτεινεται να ευνουχιστει εκ των προτερων ενα σκυλι για να μην παθει κατι που στατιστικα οι πιθανοτητες ειναι να μην το παθει ποτε!
 
Last edited:


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Με τις μελέτες υπέρ ή κατά της στείρωσης είναι εύκολο να μπερδευτεί ο καθένας. Αυτό που έχω σαν σίγουρο είναι πως η στείρωση δεν άρχισε στα σκυλιά για λόγους υγείας αλλά για έλεγχο του πληθυσμού των αδέσποτων. Σ' αυτό δεν πιστεύω πως διαφωνεί κάποιος ή αν έχει άλλη ενημέρωση θα ήθελα να την γνωρίζω.

Διαβάζω το άρθρο για τον καρκίνο των όρχεων και ας υποθέσουμε πως αρχίζει ο προβληματισμός. Πως θα πεισθώ να προχωρήσω όταν διαβάζω μελέτες από Πανεπιστημιακές κλινικές οι οποίες λένε πως οι πιθανότητες να πάθουν καρκίνο του προστάτη τα ευνουχισμένα σερνικά είναι μεγαλύτερες ( έως 3 ή 4 φορές ).

Απλά προβληματισμοί :)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σχετικά με τους όγκους στους όρχεις, επειδή σπάνια κάνουν μεταστάσεις και πολύ εύκολα παρατηρούνται και αντιμετωπίζονται, ούτε καν θα σκεφτόμουν τη στείρωση ως πρόληψη. Αυτό έχω κάνει με το δικό μου σκύλο (στειρώθηκε τον περασμένο Μάιο λίγο πριν κλείσει τα 12) και θα το ξαναέκανα. Η παθολογία έδειξε πως ο όγκος ήταν σεμίνωμα.

Why fix what ain't broken.
 




Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
Είχα pitbull που δεν είχε ζευγαρώσει πότε και στα 5 έτη έπαθε καρκίνο στους όρχεις... κάναμε χειρουργείο και σε λιγότερο από έναν μήνα πέθανε...
Δεν ξέρω εάν σου ήταν χρήσιμο αυτό. .. Αλλά το έζησα... μιας που ρωτάς....
Εννοείται πως δεν σου λέω να στειρωσεις η οχι και πως ότι έγινε στον δικό μου σκυλο δεν σημαίνει πως θα γίνει και στον δικό σου...
 
Last edited:


The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
46
Είχα pitbull που δεν είχε ζευγαρώσει πότε και στα 5 έτη έπαθε καρκίνο στους όρχεις... κάναμε χειρουργείο και σε λιγότερο από έναν μήνα πέθανε...
Δεν ξέρω εάν σου ήταν χρήσιμο αυτό. .. Αλλά το έζησα... μιας που ρωτάς....
Εννοείται πως δεν σου λέω να στειρωσεις η οχι και πως ότι έγινε στον δικό μου σκυλο δεν σημαίνει πως θα γίνει και στον δικό σου...
Όπως λες και εγώ ξέρω πιτ Μπουλ οου δεν έχει ζευγαρώσει στα 7 του και χαίρει άκρας υγειας!
 


Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
Όπως λες και εγώ ξέρω πιτ Μπουλ οου δεν έχει ζευγαρώσει στα 7 του και χαίρει άκρας υγειας!
Ναι εννοείται αυτο... δεν είναι κάτι σίγουρο... σε Εμένα έτυχε μπορεί σε κάποιον άλλον να μην τύχει ποτέ. .. κ μακάρι δλδ να μην τυχει. ... όλα είναι θέμα πιθανοτήτων....
 
  • Like
Reactions: The Saint


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Είχα pitbull που δεν είχε ζευγαρώσει πότε και στα 5 έτη έπαθε καρκίνο στους όρχεις... κάναμε χειρουργείο και σε λιγότερο από έναν μήνα πέθανε...
Δεν ξέρω εάν σου ήταν χρήσιμο αυτό. .. Αλλά το έζησα... μιας που ρωτάς....
Εννοείται πως δεν σου λέω να στειρωσεις η οχι και πως ότι έγινε στον δικό μου σκυλο δεν σημαίνει πως θα γίνει και στον δικό σου...
Λυπάμαι πολύ που είχατε αυτήν την ατυχία... να ρωτήσω όμως κάτι, ποια συμπτώματα είχε και αν το παρατηρήσατε αμέσως, είναι πάρα πολύ σημαντικό. Γιατί μπορεί να είχε τον όγκο πχ έναν χρόνο πριν το παρατηρήσετε, και όταν το καταλάβατε να ήταν αργά.

Το ότι δε ζευγάρωσε πάντως δεν έχει καμία σχέση με τον καρκίνο στους όρχεις, να μην μπερδευόμαστε. Επίσης όσοι έχετε αρσενικά αστείρωτα σκυλιά καλό θα ήταν να κάνετε και ένα τσεκ-απ πού και πού... όπως και για κάθε όγκο που μπορεί να βγει όπουδήποτε... τα λιπώματα πχ τα προσέχουμε και αυτά και ζητάμε και τη γνώμη του κτηνιάτρου μας εάν αρχίσουν να μεγαλώνουν/μικραίνουν ή αλλάζουν σχήμα και χρώμα...
 
  • Like
Reactions: Χαρακι


Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
Λυπάμαι πολύ που είχατε αυτήν την ατυχία... να ρωτήσω όμως κάτι, ποια συμπτώματα είχε και αν το παρατηρήσατε αμέσως, είναι πάρα πολύ σημαντικό. Γιατί μπορεί να είχε τον όγκο πχ έναν χρόνο πριν το παρατηρήσετε, και όταν το καταλάβατε να ήταν αργά.

Το ότι δε ζευγάρωσε πάντως δεν έχει καμία σχέση με τον καρκίνο στους όρχεις, να μην μπερδευόμαστε. Επίσης όσοι έχετε αρσενικά αστείρωτα σκυλιά καλό θα ήταν να κάνετε και ένα τσεκ-απ πού και πού... όπως και για κάθε όγκο που μπορεί να βγει όπουδήποτε... τα λιπώματα πχ τα προσέχουμε και αυτά και ζητάμε και τη γνώμη του κτηνιάτρου μας εάν αρχίσουν να μεγαλώνουν/μικραίνουν ή αλλάζουν σχήμα και χρώμα...
Το σκυλι έκανε δύο φορές τον χρόνο εξέτασεις αίματος κλπ.. ήταν σε άριστη φυσικη κατάσταση! Ήταν ΤΟ ΤΈΛΕΙΟ ΣΚΥΛΊ! !!! όπως όλοι έλεγαν ήταν για βιτρίνα!
Έβγαλε κοντά στα γεννητικά όργανα μια ελιά που στην αρχή δεν της δώσαμε κ πολύ σημασία είναι η αλήθεια....
Όταν πήγαμε στον γιατρο την είδε και είπε θα την παρακολουθησουμε.. κ μου είπε ότι είναι λάθος που δεν τον ζευγαρωνω... και έτσι ένιωσα εγώ ενοχή για ότι έπαθε το μωρό μου....
Η ελιά σε έναν μήνα έγινε σαν θηλή κ μαύρισε κ σκληρινε... κάναμε εξέτασεις κ μας είπε πως είναι καρκίνος.. κάναμε κάποια θεραπεία που δεν είχε αποτέλεσμα κ φτάσαμε στο χειρουργείο π κατά την γνώμη των γιατρών πήγε πολύ καλά. ..
Το σκυλί μου σε έναν μήνα έμεινε μισο από τα 45 κιλά έφτασε να είναι ένας σκελετός και να μην τρώει να μην πίνει και να κατουραει αίμα... δεν μπορούσε ούτε να περπατήσει κ ένα πρωί απλά δεν ξύπνησε....:cry::cry::cry:
Δεν ξέρω πραγματικά τι και ποιος φταίει και ούτε θέλω να το συζητήσω παραπανω γιατί νιώθω πολύ άβολα με.όλο αυτό... :cry:
Απλά το ανέφερα σαν παράδειγμα στην απορία/ερώτηση που υπήρξε...
 
  • Like
Reactions: Berna


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλά τώρα τι λέει ο γιατρός, αν τον ζευγάρωνες δηλαδή θα έφευγε η ελιά; Ελεος... καμία σχέση, το ξαναλέω.

Επίσης απ' αυτά που περιγράφεις δεν ξέρω πώς βγήκε η διάγνωση καρκίνος των όρχεων. Επίσης αν ήταν όγκος στους όρχεις η στείρωση γίνεται άμεσα (απ' τα γράφομενά σου δεν έχω καταλάβει πως η εγχείρηση που έγινε ήταν στειρωση).

Και ακόμα μια φορά, λυπάμαι πολύ για το σκυλακι σου και ειδικά που έφυγε νέο. Θέλω να καταλήξω όμως, και γι' αυτό μιλάω συγκεκριμένα για όγκους στου όρχεις και όχι αλλού, πως πρώτον εύκολα μπορεί να το καταλάβει κανείς, δεύτερον εύκολα γιατρεύονται (στείρωση) και τρίτον πάρα πολύ σπάνια κάνουν μεταστάσεις, οπότε αν κάποιος σκέφτεται να κάνει στείρωση στον σκύλο του μόνο και μόνο για να μην πάθει καρκίνο των όρχεων, ας μην το κάνει!
 
  • Like
Reactions: Χαρακι


Sofiagiapantze

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2018
71
26
28
Εγώ πάλι θέλω να σε συμπληρώσω στην ερώτηση του @canis, γιατί ειδικά τα καθαρόαιμα; Τι το ιδιαίτερο έχουν, που πρέπει να ζευγαρώνουν για να μην πάθουν καρκίνο.
Το ιδιο πραγμα ζω και γω εδω και 1 μηνα που μου παν για αποφυγη ασθενειων να του κανω στειρωση και τρεμω και στην ιδεα του χειρουργειου και της ναρκωσης.
Εχω Yorkshire 2 χρονων που ζυγιζει 3 κιλα
 


Sofiagiapantze

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2018
71
26
28
Μια πολυ σωστη τοποθετηση περι του θεματος (κατα τη γνωμη μου). Μη βιαζεσαι να παρεις αποφαση. Διαβασε...
https://www.diagnovet.gr/index.php/ktiniatrika-arthra/item/743-τα-νεοπλάσματα-των-όρχεων-στο-σκύλο
Καλημέρα σας

Μια απορία διαβάζωντας το συγκεκριμένο άρθρο,
στο σημείο
''και πώς θα το καταλάβω..;

Κατά την κλινική εξέταση του ζώου, διαπιστώνονται όρχεις ανισομεγέθεις ή μία εμφανής διόγκωση του ενός όρχι.''

Στους περισσότερους σκύλους οι όρχεις δεν έχουν διαφορετικό μέγεθος\σχήμα?
(ρωτάω γιατί την ίδια απορία είχα και πριν διαβάσω το άρθρο)