Dimimaxk

Member
22 Δεκεμβρίου 2016
9
1
Αν δεν ηθελα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ απαντηση δεν θα εκανα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ερωτηση, θα διαβαζα απλα για την στειρωση γενικα και θα τελειωνε εκει..
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
ωραια...και εγω σου λεω να αφαιρεσεις μονο τον κρυφο...
και στο λενε και αλλοι 5 εδω μεσα. Αλλοι 3 σου λενε κατευθειαν και τους δυο. Τι θα κανεις;
θα το κανεις επειδη εγραψε το σκορ 6-3; εγω και ο καθενας εδω μεσα μπορει να ειμαστε ασχετοι, να μιλαμε μονο εκ προσωπικης πειρας-γνωσης (=ασχετοσυνης), να μπαινουμε για να γραψουμε οτι μας κατεβει...
αν καταλαβες το point μου, εχει καλως...αλλιως συνεχισε να περιμενεις την "συγκεκριμενη" απαντηση που θα σε βοηθησει...
 


Dimimaxk

Member
22 Δεκεμβρίου 2016
9
1
Συμφωνω εννοειται οτι δεν προκειται να το παω 6-3.. αλλα μαζι με την γνωμη του καθενα δεν θα παρω και μια αιτιολογια; δεν θα σκεφτω με την λογικη μου μετα (οποια λογικη εχει ο καθενας) ολες τις αιτιολογιες που διαβασα;μαζι με το τι σκεφτομαι εγω μαζι με την γνωμη του κτηνιατρου κτλ.. οχι για να επηρεαστω αλλα για να ακουσω και αλλους ανθρωπους, και αυτη δεν ειναι μια χρηση του φορουμ;:confused:
 
  • Like
Reactions: vek


Nandy

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2016
68
187
37
Ασβεστοχώρι/ Θεσσαλονίκης
Καλησπέρα, επειδή και εγω θέλω να στειρώσω την δικιά μου περιμένω καρτερικά να περάσει τουλάχιστον των πρώτο οίστρο της ώστε να μην έχουμε θεματάκια με ακράτεια αλλά έλα μου νται οτι δεν λέει να της έρθει. πάμε στον 13 μήνα τώρα και τίποτα, ειναι 10 κιλάκια και υποτιθετε κιολας ότι στα μικρόσωμα ερχετε και πιο νωρίς. να αδιαθέτισε και να μην το πήρα χαμπάρι δεν παίζει καθώς την ελένχο συνέχεια, συμπτώματα δεν είχαμε και επειδη ο Αρης μας είναι αστείρωτος αυτος και αν θα το επερνε χαμπαρι αμα γινοταν κάτι. αλλά τίποτα....... η κτηνιατρος λεει υπομονή... έχει τύχει σε καποίον κάτι παρόμοιο? όλα τα σκυλια που είχε η οιγενια μου στο παρλθον, μικροσωμα το πολύ μέχρι τον 8 μήνα είχαν οίστρο... περιτώ να πω οτι προληπτικα δεν τα αφοίνω πότε μόνα τους οταν φεύγω για δουλεια, την μπέμπα την παραδίδω στο ''παιδικο'' σταθμό/ το πατρικό μου.
 


Dimimaxk

Member
22 Δεκεμβρίου 2016
9
1
Στο whippet της κολλητης μου ηρθε περιοδος μετα τον χρονο. Απλα αργησε, την πηγε και στον κτηνιατρο και ειπε γινονται αυτα αναλογα με τον οργανισμο του καθε ζωου ειναι.. τελικα μια μερα απλα ηρθε..
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η ιδιαιτεροτητα της δικής σας περίπτωσης χρειάζεται έτσι κι αλλιώς παρακολούθηση ή χειρουργείο για την αφαίρεση του κρυφού ορχι. Από εκεί και πέρα, για την αφαίρεση ή όχι του άλλου, η απόφαση εξαρτάται καθαρά με τον ιδιοκτήτη του εν λόγω σκύλου και από το πώς εκτιμάει τα υπέρ και τα κατά της στείρωσης, όπως σε οποιοδήποτε άλλο αρσενικό σκύλο.

Πολλές ευχές για καλά Χριστούγεννα σε όλους, με ουρές και χωρίς!
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
μετά απο πολυ χρόνο σκέψης και συζήτησης με τον γιατρό μου αποφάσησα να προσωρήσω σε στείρωση στον ημίαιμο μαύρο σκυλάκο μου..
είναι 27 μηνών φουλ ενεργητικός τρέχει όλη μερα στον κήπο μου που είναι 5 στρεμματα αλλα παρόλα αυτα δεν του έφτανε του μπαγάσα και όλο έσκαβε το συρματινο φράχτη και την κοπάναγε... γυρναγε μετα απο ώρες μόνο και μόνο για να φάει... επαιζε με αλλα σκυλακια και έψαχνε για θυληκα...

οποτε αποφάσησα να τον στειρωσω διότι φοβαμαι μην τον σκοτώσει κανενα αμαξι ή μηπως χαθεί....

παιρνει αντιβιωση κορτιζόνι και βιταμινη b για μια εβδομαδα..
φυσικα φοράει και κολαρο...

η πρωτη παρατηρηση που είδα ειναι πως σταματησε να μαρκαρει χωρους και τωρα μονο ουρεί μια δυο φορές...
 
  • Like
Reactions: Efthimis98


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Πότε έκανε τη στείρωση; Γιατί υπάρχει όντως η περίπτωση να σταμάτησε να μαρκάρει τόσο, όμως υπάρχει κι η άλλη περίπτωση. Αυτή του να πονάει ακόμα από την εγχείρηση οπότε ουρεί μόνο για τα απαραίτητα.
Σιδερένιος και χωρίς άλλες αποδράσεις!
 
  • Like
Reactions: vek


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Πάντως ο δικός μου αρσενικός που στειρώθηκε στις αρχές του μήνα συνεχίζει να μαρκάρει κανονικότατα, ακόμα κι αφού... στερέψει. :D
 
  • Like
Reactions: ioanna a and Orilis


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Πότε έκανε τη στείρωση; Γιατί υπάρχει όντως η περίπτωση να σταμάτησε να μαρκάρει τόσο, όμως υπάρχει κι η άλλη περίπτωση. Αυτή του να πονάει ακόμα από την εγχείρηση οπότε ουρεί μόνο για τα απαραίτητα.
Σιδερένιος και χωρίς άλλες αποδράσεις!
σε ευχαριστώ πολύ...

την έκανα 20/12/2016

κοιτα η κορτιζώνη του φερνει πολυ ουρία. και οταν ουρεί, ουρεί για πολυυυυ ώρα..

3 μερες μετα την εγχείρηση εχανε αιμα (λιγες σταγόνες) τον πηγα στον γιατρό και είπε πως εγινε επειδη εβαζε κοντρα στον τοιχο και εξυνε την πλυγή με το κολάρο..

τωρα είναι πολυ ευδιάθετος και εννοιείται ολη μερα μεσα στο σπίτι οχι στον κηπο.. 3 φορες την μερα βολτα μονο
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
σε ευχαριστώ πολύ...

την έκανα 20/12/2016

κοιτα η κορτιζώνη του φερνει πολυ ουρία. και οταν ουρεί, ουρεί για πολυυυυ ώρα..

3 μερες μετα την εγχείρηση εχανε αιμα (λιγες σταγόνες) τον πηγα στον γιατρό και είπε πως εγινε επειδη εβαζε κοντρα στον τοιχο και εξυνε την πλυγή με το κολάρο..

τωρα είναι πολυ ευδιάθετος και εννοιείται ολη μερα μεσα στο σπίτι οχι στον κηπο.. 3 φορες την μερα βολτα μονο
Βεβαια, ισως συνεχισει να βγαινει τωρα που εχει μαθει τον τροπο. Ισως να εβαζες κατι που να τον εμποδιζει.
 
  • Like
Reactions: Orilis


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
IMG_5045.JPG IMG_5170.JPG
Βεβαια, ισως συνεχισει να βγαινει τωρα που εχει μαθει τον τροπο. Ισως να εβαζες κατι που να τον εμποδιζει.
κοιτα το οικοπεδο ειναι 5 στρεματα και ο φραχτης ειναι συρματινος... σκαβει απο κατω. κατα την διαρκεια της ημερας που λειπω τους εχω και τους 2 σε περιφραξη 200 μετρων με σπιτακι (με 2 στρωσεις μοκετας), γκαζον, και σκεπαστρο.

αλλα οταν τους αφησω στον κηπο αυτος βρισκει ευκαιρία και την κοπανάει.. εχει γινει η μασκοτ της γειτονιας, παει και παιζει με τα παιδακια

τωρα ελπιζω να ηρεμήσει
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
50 ΕΥΡΩ με χρεωσε για την στειρωση, 7 για το κολλαρο και 11 τα 3 φαρμακα μαζι. μια χαρα πιστευω και το αποτελεσμα εξαιρετικο
 
  • Like
Reactions: Orilis




tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
50 ευρώ η στείρωση????????
:eek:
Σε δεσποζόμενο σκύλο?
ναι 50 διότι ο ανθρωπος δεν ειναι κλέφτης. ειανι ενας εξαιρετικός ιατρός και πραγματικός φιλόζωος... και στα θηλυκα χρεώνει 100
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
ναι 50 διότι ο ανθρωπος δεν ειναι κλέφτης. ειανι ενας εξαιρετικός ιατρός και πραγματικός φιλόζωος... και στα θηλυκα χρεώνει 100
Ναι μεν αλλά...
Σε κουβέντα με 2 διαφορετικούς κτηνιάτορους έχω ακούσει ότι υπάρχουν τα φθηνότερα φάρμακα και τα ακριβότερα φάρμακα. Η φθηνή αναισθησία με την πιο ακριβή αναισθησία...

Δεν το λέω για να πω ότι ο δικός σου κτηνίατρος είναι φθηνός στη δουλειά του. Το γράφω προς προβληματισμό για όλους μας σε σχέση με τις κτηνιατρικές υπηρεσίες και προϊόντα, τουλάχιστο όταν έχουμε να κάνουμε με δικά μας σκυλιά και όχι αδέσποτα. Στα αδέσποτα προφανώς η φθηνότερη λύση είναι μονόδρομος.
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Ναι μεν αλλά...
Σε κουβέντα με 2 διαφορετικούς κτηνιάτορους έχω ακούσει ότι υπάρχουν τα φθηνότερα φάρμακα και τα ακριβότερα φάρμακα. Η φθηνή αναισθησία με την πιο ακριβή αναισθησία...

Δεν το λέω για να πω ότι ο δικός σου κτηνίατρος είναι φθηνός στη δουλειά του. Το γράφω προς προβληματισμό για όλους μας σε σχέση με τις κτηνιατρικές υπηρεσίες και προϊόντα, τουλάχιστο όταν έχουμε να κάνουμε με δικά μας σκυλιά και όχι αδέσποτα. Στα αδέσποτα προφανώς η φθηνότερη λύση είναι μονόδρομος.
Κοίτα φίλε/η. συμφωνω απόλυτα.. και εμενα αδεσποτακι ηταν που καποιος τον αφησε κουταβι στον κηπο μου... η αληθεια είναι πως δεν μου περισσευουν 200 ευρω να κανω στειρωση... εχω τυφλη εμπιστοσυνη στον ιατρο που εκανε την στειρωση.. τα παμε εδω και 30 χρόνια απο τον παππου μου...

τωρα οσον αφορα τα φαρμακα υπαρχουν τα κανονικα και τα γεννοσημα.. εδω κανουν αναισθησιες με γεννοσημα σε ανθρωπους.. απλα το φαρμακο εινια made in india αντι για made in usa....

και μην ξεχνας οτι το χειρουργειο κρατησε 15 λεπτακια... η δοση της αναισθησιας ηταν πολυ μικρη... τα υπολοιπα τα αγορασα εγω (aygmentin kai prezolon και βιταμινη b)

οι περισσοτεροι να οικονομισουν θελουν παιδιαααα παρτε το χαμπαρι...