Στείρωση


nikol_te

Well-Known Member
15 Μαϊου 2011
74
104
οχι,δεν εχει τοσο μεγαλο προβλημα,ουτε κατα διανοια και το ξερω οτι ειναι δικη μου ευθυνη το να μη ζευγαρωσει.και επειδη δεν ξερω αν θα καταφερω ποτε να εχω τοσο μεγαλη επιρροη πανω του, που να τον φωναζω και να τσακιζεται να ερχεται(τωρα κανουμε ΒΥ) ειπα να το προφτασω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Το να "το προφτάσεις", είναι δικό σου πρόβλημα. Οχι του σκύλου σου.
Αποφασίζεις να καταφύγεις στην εύκολη για σένα λύση, χειρουργώντας τον σκύλο σου.
Προσωπικά, δεν κάνω θέμα μια νάρκωση. Αν χρειαστεί να γίνει, δεν το συζητώ και δεν κάθομαι να το αναλύω σε κανένα φόρουμ. Εσύ όμως, αντί να ασχοληθείς, με την εκπαίδευση και την σωστή "χρήση" με λουρί, του σκύλου σου, καταφεύγεις στο πιο ανώδυνο για σένα. Καθόλου δίκαιο, δεν βρίσκεις;
 


nikol_te

Well-Known Member
15 Μαϊου 2011
74
104
θεωρω οτι ασχολουμαι με την εκπαιδευση του σκυλου μου οσο πρεπει προς το παρον,πραγμα που επιβεβαιωνει και ο εκπαιδευτης μας.δεν εχουμε ολοκληρωσει ομως ακομη τη ΒΥ,οποτε δε λεω μεγαλα λογια.
επισης θελω να τρεχει και καποιες φορες ελευθερος και να μην τον εχω μια ζωη με το λουρι στη βολτα(σε ασφαλεις χωρους εννοειται).
εννοειται οτι σκεφτομαι κ τον εαυτο μου,διαφορετικα ουτε για ΒΥ θα τον πηγαινα και θα τον αφηνα να αλωνιζει και να κανει του κεφαλιου του.
ο καθενας εχει τη δικη του αντιληψη σχετικα με το τι ειναι δικαιο και τι αδικο,οποτε δε νομιζω οτι πρεπει να το αναλυσουμε περισσοτερο αυτο.