Στην Βόλτα Μυρίζει Συνέχεια


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Ένα... ας το πούμε πρόβλημα που εντόπισε ο εκπαιδευτής μας στην Δάφνη είναι το ότι είναι συνέχεια με την μύτη κολλημένη στο έδαφος στη βόλτα και όχι μόνο.
Συνήθως τα αρσενικά λέει το κάνουν αυτό.
Δεν αντιμετωπίζω βέβαια ιδιαίτερο πρόβλημα εκτός του ότι χασομεράμε λίγο πάρα πάνω στη βόλτα.
Κοίτα να δεις που κάτι το οποίο θεωρούσα κάτι εντελώς φυσιολογικό μπορεί να θεωρηθεί και πρόβλημα... καλής συμπεριφοράς!!
Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι κάνει σαν παλαβό όταν με βλέπει ακόμη και αν έχει να με δει πέντε λεπτά!!! Παρόλο που όταν λείπω ή λείπουμε και είναι μόνη στο crate δεν ακούγεται καθόλου!
Χοροπηδάει, γλύφει, δαγκώνει... ουρά μαστίγιο και τέτοια.
Συμπεριφορά που δεν αρμόζει σε μια... Κυρία!:p
 
Last edited:


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
και εμενα ετσι ακριβως κανει... μυριζει τα παντα συνεχως και επιμονως,,,, και χοροπηδαει γλυφει δαγκωνει και οταν εχει ωρες να με δει κατουριεται,,, απο τη χαρα της μαλλον ==)) οταν ξεκιναμε βολτα πηδαει σαν κατσικι και με χτυπαει πανω στο στηθος με τα μπροστινα της ποδι το κανεο 3 με 4 φορες και μετα ξεκιναει το μυρισμο ==))
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Βρε εγώ στο φούρνο κάτω από το σπίτι μου πάω κι όταν γυρνάω κάνει σα χαζή..Αυτά δεν τα λες προβλήματα!
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Παναγιώτη σχετικά με το πρώτο "πρόβλημα" και εμείς μια από τα ίδια! Μου είχε κάνει εντύπωση, γιατί τα προηγούμενα σκυλιά μου δεν το έκαναν αυτό. Εντάξει, μυρίζανε στην βόλτα, αλλά ο Lupus το παρακάνει! Ούτε κυνηγόσκυλο να ήτανε!
 


lampos

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2012
68
1
Αυτό το "πρόβλημα" το έχουμε κι εμείς. Θέλω να κάνουμε σταθερό περπάτημα για γυμναστική αλλά είναι αδύνατον!! Δε σταματάει να μυρίζει. Αυτό που έχω παρατηρήσει όμως είναι ότι της προκαλούν το ενδιαφέρον κυρίως φαγητά και σκουπίδια με έντονη μυρωδιά. Πήγαμε λοιπόν βόλτα στο βουνό που δεν πατάει άνθρωπος και περπάταγε σαν κυρία! Δε σταματούσε πουθενά. Αλλά εκεί δεν έχει ούτε φαγώσιμα, ούτε ακαθαρσίες ούτε σκουπίδια. Είναι καθαρά φυσικό περιβάλλον.

Αν έχεις τέτοια περιοχή κοντά σου, δοκίμασε το.
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Αυτό το "πρόβλημα" το έχουμε κι εμείς. Θέλω να κάνουμε σταθερό περπάτημα για γυμναστική αλλά είναι αδύνατον!! Δε σταματάει να μυρίζει. Αυτό που έχω παρατηρήσει όμως είναι ότι της προκαλούν το ενδιαφέρον κυρίως φαγητά και σκουπίδια με έντονη μυρωδιά. Πήγαμε λοιπόν βόλτα στο βουνό που δεν πατάει άνθρωπος και περπάταγε σαν κυρία! Δε σταματούσε πουθενά. Αλλά εκεί δεν έχει ούτε φαγώσιμα, ούτε ακαθαρσίες ούτε σκουπίδια. Είναι καθαρά φυσικό περιβάλλον.

Αν έχεις τέτοια περιοχή κοντά σου, δοκίμασε το.
Σίγουρα στο βουνό είναι πιο χαλαρή στη βόλτα, το έχω δοκιμάσει.
Το θέμα όμως είναι τι γίνεται στις πυκνοκατοικημένες περιοχές όπου είναι οι καθημερινές μας βόλτες.
Δεν το κάνει στα σκουπίδια. Αυτό είναι φυσιολογικό.
Το κάνει παντού! Στο χώμα, στην άσφαλτο, στο πεζοδρόμιο... παντού!
Λες και είμαστε λαγωνικά!:rolleyes:
Λες και της είπα να ψάξει να βρει κάτι.
Από την άλλη πάλι δεν θέλω να της το χαλάσω.
Είναι σαν να βγαίνεις με την γυναίκα σου @lampos και να σου λέει συνέχεια "Γιατί κοιτάς από εκεί;", "Μην κοιτάς εκεί!",.... if u know what i mean!;)
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
προσοχη με τα σκουπιδια,,,, εγω την αφηνω να μυριζει αλλα επιλεγω τι θα μυρισει αν παει να μυρισει κατι περιεργο τις φωναζω μη και μενει καγκελο η της φωναζω εδω και τρεχει σε μενα βολιδα,,, με τα σκουπιδια εχω φοβια,,, βρηκε πιο παλια μια δοση ενα καρτελακι με χαπια και το δαγκωσε και αρχισε να τρεχει με αιφνιδιασε και μου ξεφυγε απο το χερι το σχοινι που την κραταω και τρυπωσε κατω απο ενα αμαξι και το μασαγε λες και ητανε μπριτζολα,, επεσα και εγω κατω στην ασφαλτο και εφαγε καπου δεκα μαστιγωματα με το σκοινι μεχρι να το αφησει γιατι δεν την εφτανα και δεν με ακουγε,,, πηγαμε γρηγορα σπιτι της ξεπλυνα το στομα ,,, απο τοτε δεν ειχε τολμησει να μυρισει κατι και να το βαλει στο στομα,,, μυριζε με κοιταγε και συνεχιζε παρακατω,,, μεχρι πριν μια εβδομαδα που βρηκε ενα χωριατικο λουκανικο ,,, και προλαβε και καταπιε το μισο,,, παρολο που την βουτηξα αμεσως και εστριψα το κολλαρο δυνατα σαν στραγγαλισμα αγνοησε τον πονο και το καταπιε.... εφιαλτες εβλεπα με ανοικτα ματια,,, μηπως ηταν φολα,,,, το κακο ειναι οτι εχει τρομακτικη ενεργεια και ταχυτητα και κανει εκτιναξη σε μηδεν χρονο αν δει κατι που θα της κινησει τη προσοχη,,,
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Απλά δεν το αφήνεις να μυρίζει από δω κι από κει. Μόνο σε σημεια που ΕΣΥ επιλεγεις!!! Βάζεις ένα τεμπο στο βηματισμό σου κι ο σκυλος ακολουθει. Δεν επιτρεπεις καμια καθυστεριση. Πρεπει να εχει το νου του στο που πας εσυ. Ενα καλό τρικ είναι να κάνεις αποτομες αναστροφες και γενικα να αλλάζεις πορεια.
Όσο για τον ενθουσιασμό, θα το αγνοεις. Δε θα δεινεις καμια σημασια, όσο γλυκια φατσα κι αν εχει :) μεχρι να ηρεμήσει. Κι εκει θα επιβραβευεις την ηρεμη συμπεριφορα του
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
το κάνει και σε εμένα αλλά θεωρώ πώς είναι λάθος να τραβάς τον σκύλο όταν απλά μυρίζει.
Cicaci
τι εννοείς δεν επιτρέπεις .αν ο σκύλος προσπαθεί να μυρίζει και εσύ πάς μπροστά καμαρωτός χωρίς να σε νοιάζει θα τον σέρνεις?
 
Last edited:


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Τραβάς απότομα το λουρί. Με μια κοφτή κίνηση. Με αυτό το τρόπο διορθώνεις τη συμπεριφορά του και βεβαια αποσπας τη προσοχή του σε αυτό που είχε κολλήσει μυαλό του. Ποτε δε σερνεις το σκυλο από πισω σου!
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
ναι φυσικά δεν σέρνεις ποτέ τον σκύλο αλλά λέμε τώρα,άμα είναι σε σκυλί κυνηγιού όπως το δικό μου που μυρίζει ανά μέτρο θα του βγάλεις τον λαιμό αν το διορθώνεις κάθε φορά καί είναι δύσκολο να μην το κάνει αυτό και να περπατάει σωστά μαζί σου.πολλές φορές που μυρίζει και το διορθώνω αν ας πούμε βιάζομαι νιώθω κάπως αφού είναι εκείνο που του αρέσει στην βόλτα αλλιώς δεν έχει νόημα.
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Είτε του σκύλου του δίνεις το 5% είτε το 100% της βόλτας να μυρίσει, θα μυρίσει. Θέλω να πω πως εσύ βάζεις όρια. Και η σκύλα του φίλου μου είναι κάτι με κυνηγόσκυλο.Όταν βγαίνει μαζί μου μπορεί στην αρχή να ακολουθήσει τη συνηθισμένη συμπεριφορά της αλλά με τον τρόπο που προείπα σταματαει. Δεν της αφήνω περιθώρια. Επίσης στην αρχή περπατάω γρήγορα ετσι ώστε να μην εχει το χρόνο να σκεφτει κατι άλλο. Μέχρι που κουράζετε και ηρεμει. Και τότε πια της επιτρέπω εγω σε σημεία τα οποία επιλέγω. Με αυτό τον τρόπο και δε με κουράζει η συμπεριφορά της αλλά και δεν έχω τον φόβο της φόλας. Γιατί όλη η βόλτα είναι ελεγχόμενη ;)