Στους 5 δρόμους με το σκύλο μου... :(


Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα. Αλλά δεν είμαι σε φάση να ψαχτώ. Συγνώμη κιόλας. Δεν ξέρω αν θέλω κάποια συμβουλή, ούτως η άλλως ξέρω τι επιλογές έχω. Απλά θέλω να το μοιραστώ μαζί σας.
Έχω γράψει άλλη μια φορά για κάποια προβλήματα που είχα στο σπίτι μου με το 7 μηνων Λαμπραντοράκι μου. Κάποια λύθηκαν ή παραβλέφθηκαν από τους δικούς μου (δεν το ήθελαν άλλο στο σπίτι).
Πέρασαν κάποιες μέρες σχετικά καλά, ώσπου ξαφνικά άρχισε να τα κάνει πάλι μέσα! Ενώ το είχαμε λύσει αυτό το θέμα. Και μάλιστα ποτέ μπροστά μου, αλλά μπροστά στους δικούς μου. Επίσης έκανε με τα δόντια της μια μικρή τρύπα (όσο ένα 10λεπτο κέρμα) στον καναπέ, σε ένα σημείο που δε φαίνεται. Η μητέρα μου είπε ότι το σπίτι αυτό έκλεισε για το σκύλο και να βρω να τη δώσω.
Ταυτόχρονα πήρε και μένα η μπάλα. Μάζεψα 2 ρούχα πήρα και το σκύλο κι έφυγα... Μένω σε ένα φίλο μου που την αγαπάει πολύ, όμως ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ!
Δε μπορώ. Έχω διαλυθεί. Όλο το σόι έχει πέσει πάνω μου. Μου λένε ότι είναι ντροπή μου που διαλέγω το σκύλο μου αντί για τη μάνα μου, ότι έφυγα από το σπίτι μου για ένα σκυλί και ότι τους έκανα όλους πέρα. Αλλά το να δώσω τη Λίζα είναι κάτι που δε μπορώ να το δεχτώ. Δεν τη βάζω πάνω από τη μάνα μου όμως δεν αντέχω αυτόν τον εκβιασμό. Απλά δε μπορώ.
Η ζωή μου ξαφνικά διαλύθηκε. Στην κυριολεξία. Είμαι 22 χρονών και δεν αισθάνθηκα ποτέ έτοιμη να μείνω μακριά από το σπίτι μου. Επίσης έχω και τον άλλο σκύλο μου που έχει μείνει στο σπίτι. Μου λείπει. Και σίγουρα κι εκείνου του λείπω. Επίσης για πόσο καιρό μπορώ να γίνομαι βάρος εδώ κι εκεί; Υπάρχει το ενδεχόμενο να βρω δικό μου σπίτι, φυσικά... Με τα 600 ευρώ που παίρνω από τη δουλειά μου. Όμως έχω και ένα άλογο που για να το συντηρήσω μου τρώει όλο το μισθό.
Ξέρω... όλα φαίνονται δύσκολα και αδιέξοδα. Όμως έπρεπε να τα πω κάπου. Δεν αντέχω άλλο. Όλα πάνε από το κακό στο χειρότερο. Η μάνα μου μου ξεκαθάρισε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δεχθεί το σκύλο πίσω. Ταυτόχρονα με κατηγορούν ότι διάλεξα ένα σκύλο αντί για τους ανθρώπους που με αγαπούν. Έχω κάποια δεδομένα στο μυαλό μου:
- Τη Λίζα δεν τη δίνω. Αρχικά γιατί στο μέλλον μπορεί να παρουσιαστεί ένα άλλο πρόβλημα και να πρέπει να φύγω από το σπίτι μου. Τότε θα το μετανιώσω. Έπειτα επειδή αν τη δώσω μετά ΔΕ θα θέλω να γυρίσω στο σπίτι μου. Τρίτον, στενοχωριέμαι για το σκυλί και δεν είμαι άνθρωπος που δίνει τα ζώα του.
- Το άλλο μου το σκυλί μου μου λείπει.
- Το άλογο είναι κάτι που έχω και κρατιέμαι υγιής στη ζωή μου.
Τα δυο πιο λογικά συμπεράσματα ίσως είναι α) να δώσω το σκύλο και να γυρίσω πίσω και β) να αφήσω το άλογό μου και να ψάξω για σπίτι, να ανεξαρτητοποιηθώ κτλ κτλ.
Δε ζητάω να μου πείτε τι να κάνω. Απλά ήθελα να το μοιραστώ. Η ζωή μου όλη διαλύθηκε σε μια μέρα. Συγνώμη για το κατεβατό. Ούτε με άλλο τόσο δε μπορώ να σας περιγράψω πως νιώθω. Αισθάνομαι απλά ότι ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ.
Σας ευχαριστώ που το διαβάσατε...

ΥΓ: Έχω προσπαθήσει να δώσω στους γονείς μου να καταλάβουν, ότι στη ζωή ενός σκύλου μια καρέκλα θα χαλάσει, ένα χαλί θα ξεφτίσει, όμως επιμένουν πως όχι.
Κι επίσης τους τόνισα ότι θα υπάρχει κάποιος λόγος που η Λίζα πάει και τα κάνει επιδεικτικά μπροστά τους και ποτέ μπροστά σε μένα. (Αυτό γίνεται όταν είμαι στη δουλειά με αποτέλεσμα να σφουγγαρίζει η μαμά).
Και κάτι ακόμη. Ξέρω ότι τα Λαμπραντόρ χρειάζονται πολλή άσκηση αλλιώς γίνονται καταστροφικά. Όμως αυτό δεν ήταν δυνατό ακόμη μέχρι να μάθει τουλάχιστον το "Έλα" το οποίο της μαθαίνω αυτές τις μέρες. Οι δικοί μου απλά επιμένουν ότι αυτό το σκυλί δεν είναι για διαμέρισμα. Δεν έχω δει ποτέ όμως λαμπραντόρ στα αλώνια. Αυτά... :'(
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Βρε Ελπιδάκι...

Δν ξέρεις πόσο σε καταλαβαίνω... Δν μπορώ να σου δώσω λύση, ούτε καν συμβουλή όμως. Είναι δική σου απόφαση.

Το μόνο που μπορώ να σου θυμίσω είναι ότι η μικρή σου έχει μόνο εσένα ενώ τα υπόλοιπα ζωάκια σου έχουν φροντίδα κ από αλλού. Αυτή είναι που σε χρειάζεται τώρα. Κ ότι απόφαση κ να πάρεις θα είναι για το καλό της, μην έχεις αμφιβολίες.

Φιλικά
Μαρία
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Μη σκοτίζεσαι κοπέλα μου, υπαρχει καλύτερη λύση, θα πας τη Λίζα σε εκπαιδευτή και όλα θα φτιάξουν. Μην αισθάνεσαι ένοχη που έφυγες γιατι δεν έφυγες αλλά σε έφυγαν! Δεν θα έμπαινα ποτε στη διαδικασία της επιλογής. Απο τη στιγμή που έγινα μπαμπάς μιας ψυχής είμαι υπεύθυνος Γι αυτη την ψυχή μέχρι να μας χωρίσει ο θάνατος.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Θα σου πω ότι και εγώ όταν εφερα τη μικρή ειχα υστερίες στο σπιτι. Βέβαια, δεν τους πέρασε και η μικρή πλέον εναμιση μηνα μετά ειναι μέλος μας!
Αλλά σε αυτούς που σε κατηγορούν ότι διαλεξες το σκύλο αντί της μάνας σου, να πεις αρχικά να μην ανακατευονται, και πώς δεν διάλεξες τίποτα περισσότερο από την αντίδραση στους εκβιασμούς.
Στην παρούσα φάση λόγω εξόδων ειναι σχεδόν αδύνατον να νοικιάσεις σπιτι. Πάρε βαθιές ανάσες και σταδιακά θα σταθείς στα πόδια σου με αυτοπεποίθηση.
 


Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
Εκπαιδευτή; Μένουμε 3 μέρες σε ένα φίλο μου και ΔΕΝ έχει κάνει τίποτα μέσα. Είναι λίγο διάολος γενικά και θέλει να δαγκώνει τα πάντα αλλά σήμερα που την πήγα πάνω στον όμιλο που έχω το άλογο και την άφησα και ξεσκίστηκε στο τρέξιμο (πήδηξε και εμπόδια το χαζό!!) είναι ψόφια. Περιφέρεται εδώ κι εκεί με το κεφάλι σκυφτό και δεν έχει όρεξη για διαολιές. Απλά οι δικοί μου ξεκαθάρισαν ότι το σκυλί εκεί μέσα δεν ξαναμπαίνει. ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΣΚΑΤΑ!! Συγνώμη για την έκφραση.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Είναι η φουρτούνα της ώρας τώρα. Άσε να περάσουν 2-3 μέρες να ηρεμήσουν τα πράγματα με την οικογένειά σου, αν έχεις ως τότε φυσικά κάποιο μέρος να μείνεις.

Γιατί δε χρησιμοποιούσες crate όση ώρα έλειπες; Θα απέφευγες πολλά προβλήματα..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ή και αντί γιαcrate ενα δωμάτιο που θα εχει μασουλητηρια η μικρή!
Γενικά οι γονεις εχουν μια ξερολίαση και αυταρχισμό όταν αφορά ζώα στο σπιτι... και όσο μεγαλύτερο, τόσο χειρότερα.
Μην τα βλέπεις όλα μαύρα! Απλά πάρε λίγο απόσταση να ηρεμήσεις και εσύ και το σκυλι!
 


Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
Είναι η φουρτούνα της ώρας τώρα. Άσε να περάσουν 2-3 μέρες να ηρεμήσουν τα πράγματα με την οικογένειά σου, αν έχεις ως τότε φυσικά κάποιο μέρος να μείνεις.

Γιατί δε χρησιμοποιούσες crate όση ώρα έλειπες; Θα απέφευγες πολλά προβλήματα..
Έλεγα να την αφήνουν στο δωμάτιό μου όμως η απάντηση αρχικά ήταν η "Τη λυπάμαι μωρε, κρίμα είναι". Κι έπειτα η "Κι αν αρχίσει να γαβγίζει τι θα κάνω εγώ;". Ασε... ΑΣΕ!!!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Σε καταλαβαίνω....και φαντάζομαι ότι περνάς τη πιο δύσκολη στιγμή της μέχρι τώρα ζωής σου..
Είχα και εγώ άλογο και ξέρω ότι δεν υπαρχει πιο δυνατό δέσιμο από όσο άνθρωπος -άλογο. Και αν καταλαβαίνω, οι γονείς σου δεν πρόκειται να τη δεχτούν πίσω σύντομα. Ίσως να μπορέσεις να την αφήσεις για ένα διάστημα σε κάποιο φίλο, να αρχίσεις εκπαίδευση και μόλις ηρεμήσει και η σκύλα (7 μηνών είναι πάνω στη τρέλα της), να ζητήσεις μια δεύτερη ευκαιρία από τους γονείς σου. Για μένα το καλύτερο θα ήταν να τους μιλήσεις ειλικρινά, να τους εξηγήσεις πως αισθάνεσαι για το σκυλί, να τους πεις ότι δέχεσαι ΄΄οτι σε κάποια σημέια έχουν δίκιο, να τους πεις ότι θα την εκπαιδεύσεις για να ,μη ξανά κάνει ζημιές. Το σωστό θα ήταν να την κλείνεις σε ένα crate όσο λέιπεις από το σπίτι και δεν μπορείς να την ελέγξεις ώστε να μην αναγκάζεται η μητέρα σου να σφουγγαρίζει και να αποφύγεις τις ζημιές. Γονείς σου είναι και σίγουρα σε αγαπάνε. Αν τους μιλήσεις με λογική και ήρεμα θα καταλάβουν. Εφόσον σε αφήνουν να ε΄χεις και άλλο σκύλο , αυτό σημάινει ότι αγαπάνε τα ζώα γενικά. Και σκέψου ότι μπορεί να έχουν και ένα δίκιο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Έλεγα να την αφήνουν στο δωμάτιό μου όμως η απάντηση αρχικά ήταν η "Τη λυπάμαι μωρε, κρίμα είναι". Κι έπειτα η "Κι αν αρχίσει να γαβγίζει τι θα κάνω εγώ;". Ασε... ΑΣΕ!!!
Και να τη διώχνουν δεν λυπούνται?
Σόρρυ που ειμαι σκληρή, αλλά τα περασα (ευτυχώς με happy end) και τώρα τα θυμάμαι και ξαναφουντώνω!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Και να τη διώχνουν δεν λυπούνται?
Σόρρυ που ειμαι σκληρή, αλλά τα περασα (ευτυχώς με happy end) και τώρα τα θυμάμαι και ξαναφουντώνω!
Μη ρίχνεις λάδι στη φωτιά...δεν χρειάζεται να την θυμώνεις περισσότερο. Να ηρεμήσει πρέπει και να δει ότι και οι γονείς της έχουν κάποια δίκια. Με ηρεμη σκέψη όλα λύνονται.
 


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
ελπιδακι υπομονη! μπορει να τα βλεπεις ολα μαυρα τωρα αλλα θα φτιαξουν τα πραγματα. καπιο crate που λενε και τα παιδια,τη λυπαμαι μωρε σου λενε αλλα γκρινιαζουν για τον καναπε,οποτε για οσο θα λειπεις δεν βλεπω καμια αλη λυση αφου εισαι και σε διαμερισμα
 


xri_ni

Well-Known Member
30 Μαϊου 2011
57
0
35
Αθήνα
Αχ βρε Ελπιδακι,ειχα και γω καποια θεματα με τους γονεις μου σχετικα με τη μικρη μου αλλα οχι σε τετοιο βαθμο γιατι ετσι κ αλλιως δε μενω μαζι τους.Στην αρχη τους φαινοταν παραξενο που μενει μες το σπιτι,μετα τα κλασσικα μικροβιοφοβιες και μη κολλησω τιποτα, αλλα οκ εχουν ψιλοσυμβιβαστει,καλα παιζει ρολο οτι ειναι μικρουλα και ησυχη,αν τους εφερνα λαμπραντορ μες το σπιτι θα εφευγα και γω μαζι του πακετο.Γενικα αν στο σοι δεν υπαρχουν φιλοζωοι ολη την ωρα θα ακους κακεντρεχιες οπως αυτο οτι βαζεις πιο πανω το σκυλι απο τη μανα σου.Επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι ψαξε να βρεις συγκατοικο και να νοικιασεις σπιτι να βρεις την ησυχια σου.Εμενα επειδη απο τα 18 λογο σπουδων μενω μονη τωρα δε μπορω να μεινω για πολλες μερες με τους γονεις :rolleyes:χαχα!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μη ρίχνεις λάδι στη φωτιά...δεν χρειάζεται να την θυμώνεις περισσότερο. Να ηρεμήσει πρέπει και να δει ότι και οι γονείς της έχουν κάποια δίκια. Με ηρεμη σκέψη όλα λύνονται.
Εννοείται, για αυτό λέω ότι πρεπει να πάρει βαθιές ανάσες και να ηρεμήσει! Τώρα μπορεί να τα βλέπει βουνό, αλλά θα μπουν όλα σε σειρά!
 


Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
Σε καταλαβαίνω....και φαντάζομαι ότι περνάς τη πιο δύσκολη στιγμή της μέχρι τώρα ζωής σου..
Είχα και εγώ άλογο και ξέρω ότι δεν υπαρχει πιο δυνατό δέσιμο από όσο άνθρωπος -άλογο. Και αν καταλαβαίνω, οι γονείς σου δεν πρόκειται να τη δεχτούν πίσω σύντομα. Ίσως να μπορέσεις να την αφήσεις για ένα διάστημα σε κάποιο φίλο, να αρχίσεις εκπαίδευση και μόλις ηρεμήσει και η σκύλα (7 μηνών είναι πάνω στη τρέλα της), να ζητήσεις μια δεύτερη ευκαιρία από τους γονείς σου. Για μένα το καλύτερο θα ήταν να τους μιλήσεις ειλικρινά, να τους εξηγήσεις πως αισθάνεσαι για το σκυλί, να τους πεις ότι δέχεσαι ΄΄οτι σε κάποια σημέια έχουν δίκιο, να τους πεις ότι θα την εκπαιδεύσεις για να ,μη ξανά κάνει ζημιές. Το σωστό θα ήταν να την κλείνεις σε ένα crate όσο λέιπεις από το σπίτι και δεν μπορείς να την ελέγξεις ώστε να μην αναγκάζεται η μητέρα σου να σφουγγαρίζει και να αποφύγεις τις ζημιές. Γονείς σου είναι και σίγουρα σε αγαπάνε. Αν τους μιλήσεις με λογική και ήρεμα θα καταλάβουν. Εφόσον σε αφήνουν να ε΄χεις και άλλο σκύλο , αυτό σημάινει ότι αγαπάνε τα ζώα γενικά. Και σκέψου ότι μπορεί να έχουν και ένα δίκιο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Είχαμε τα ίδια πριν ένα μήνα και πάλι παραλίγο να φύγω από το σπίτι και η μάνα μου έκανε πίσω λέγοντάς μου ότι δε θέλει να φύγω και ότι μου δίνει ένα περιθώριο να διορθωθούν τα πράγματα. Επίσης σήμερα μου είπε ότι τόσο καιρό έκανε υπομονή και περίμενε να μαζέψω λεφτά για να νοικιάσω αλλού. (σ.σ. όλο το σόι κάνει τάματα και μετάνοιες για να αφήσω το άλογο). Δε νομίζω να πάρω δεύτερη ευκαιρία και δεν έχω πού να την αφήσω. Άσε που θα της κάνει κακό γιατί δεν είναι κοινωνικοποιημένη, όχι αρκετά για να με χάσει. Προς το παρόν θα μείνω εδώ. Όμως μου λείπει το σπίτι μου. Δεν ξέρω αν θα μου περάσει ή όχι, αλλά νομίζω ότι δε μπορώ να το κουβαλήσω όλο αυτό. Κι επίσης φοβάμαι για τη μάνα μου που περνάει χοντρή στενοχώρια που έφυγα. Από την άλλη βέβαια δεν κάνει πίσω...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
΄΄Αρα....έχει και τα δίκια της η μητέρα σου? Και σε αγαπάει. Όταν ζεις μαζί με τους γονείς σου πρέπει σε κάποια πράγματα να προσέχεις και εσύ και να είσαι πιο υπέυθυνη. Εφόσον ήξερες ότι η μικρή τα κάνει μέσα στο σπίτι και κάνει ζημιές έπρεπε να φροντίσεις να μη γίνεται. Μείνε λίγες μέρες ακόμα στον φίλο σου και μόλις ηρεμήσεις, αγόρασε ένα crate και πήγαινε να κάνεις μια ήρεμη συζήτηση με τη μάνα σου.

Όσο για το άλογο....το τι λέει το σόι να μη σε ενδιαφέρει. Εφόσον το φροντίζεις εσύ και δεν ζητάς χρήματα από τους γονείς σου τότε μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. Εμπόδια κάνεις η ντρεσαζ?
 


Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
Εμπόδια... Φαντάζομαι με καταλαβαίνεις. Μου το είπες. Πραγματικά το εννοώ. Το άλογο με έσωσε από δύσκολες καταστάσεις. Από άσχημες καταλήξεις και αισθάνομαι ότι με κρατάει υγιή, αλήθεια. Γιατί να πάρω crate όταν μπορεί να μένει στο δωμάτιο; Κι επίσης για πόσο αυτό το crate???? Τα μισώ το crate. To σκυλί μου πέρασε τη μισή και παραπάνω μέχρι τώρα ζωή του σε κλουβί. Πάλι;;;
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Όσο για το άλογο....το τι λέει το σόι να μη σε ενδιαφέρει. Εφόσον το φροντίζεις εσύ και δεν ζητάς χρήματα από τους γονείς σου τότε μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. Εμπόδια κάνεις η ντρεσαζ?
Μπορεί να μη ζητάει χρήματα, αλλά εξαρτάται ακόμα απο τους γονείς της. ΤΟ ίδιο είναι.... Κι όταν εξαρτάσαι, δεν δικαιούσαι να μαζεύεις ζώα τα οποία υποχρεώνεις κάποιον άλλο να τα φορτώνεται... Το να έχεις σκύλο/άλογο προύποθέτει ότι είσαι σε θέση να τα συντηρήσεις αυτόνομα! Αν δεν είσαι σε θέση, περιμένεις μέχρι να είσαι!
Αν οι συνθήκες άλλαξαν σε σχέση με τη στιγμή που πήρες τα ζώα, τότε πρεπει να πάρεις μια υπεύθυνη απόφαση με γνώμονα το καλό των ζώων και λαμβάνοντας υπόψη σου την άποψη των ανθρώπων που σε συντηρούν.
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
αχχχχχχ ποσο σε καταλαβαινω... εμεις 15 μερες πηγαμε τα χριστουγεννα και αλλες 15τωρα.. τα χριστουγεννα η κατασταση εφιαλτικη κατουρουσε παντου. τωρα πηρα μια ευκαιρια ακομα και μεσα σε 15 μερες κατουρησε μέσα στο σπίτι 10 φορές 3 πάνω σε ένα χαλί που είχαμε στον ξενώνα γιατί εκεί κάθεται και γενικότερα εκεί καθόμαστε όλοι. αλλά ούτε αυτό τους άρεσε περιμένουν τον τέλειο σκύλο και δεν καταλαβαίνουν ότι είναι μικρός. ατυχήματα με ζημιές κανένα μόνο με τσίσα. το σκυλάκι μου δεν έβγαινε από εκεί όταν ήταν η μαμα σπίτι . φοβόταν μήπως κατουρήσει κανένα χαλί. και του χρόνου θα πάω να μείνω εκεί δεν τον θέλουν με τίποτα μέσα στο σπίτι δεν είναι φυσιολογικό λένε. δεν ξέρω τι θα κάνω εγώ έχω μάθει να μένω μαζί του στον ίδιο χώρο δεν τον βάζω σε κανένα κλειστό γκαράζ όσο θα λείπω και δεν τον δίνω. εκπαιδευτής που μιλάω μου είπε να μην είναι κάθετη και ότι όλη αυτή η ιστορία περνάει στον σκύλο και θα αλλάξει η συμπεριφορά του. μέχρι τότε βλέπουμε προς το παρόν περνάμε τέλεια εγώ ο χουκ και το αγόρι μου γιατί τον αγαπάει πολύ και αυτός
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εμπόδια... Φαντάζομαι με καταλαβαίνεις. Μου το είπες. Πραγματικά το εννοώ. Το άλογο με έσωσε από δύσκολες καταστάσεις. Από άσχημες καταλήξεις και αισθάνομαι ότι με κρατάει υγιή, αλήθεια. Γιατί να πάρω crate όταν μπορεί να μένει στο δωμάτιο; Κι επίσης για πόσο αυτό το crate???? Τα μισώ το crate. To σκυλί μου πέρασε τη μισή και παραπάνω μέχρι τώρα ζωή του σε κλουβί. Πάλι;;;
To crate θα βάλεις στο δωμάτιο σου και θα μάθεις τη μικρή να μένει μέσα όταν εσύ δεν θα είσαι σπίτι. Έτσι δεν θα κάνει ζημιές και δεν θα κάνει πιπί της. Αν την αφήσεις στο δωμάτιο σου ελέυθερη κάποια ζημιά θα κάνει....θα γαυγίζει , μπορεί να γρατζουνίσει τη πόρτα....και να κάνει πιπί της μέχρι να "σοβαρευτεί". Πρέπει και ε΄συ όμως να ασχοληθεις μαζί της....να τη βγάζεις συχνές βόλτες, να τη παίρνεις μαζί σου στον όμιλο...και να την εκπαιδεύσεις σιγά σιγά . Το δωμάτιο σου δεν πάυει να ανήκει στο σπίτι των γονιών σου και φαντάζομαι ότι και αυτό το καθαρίζει η μαμά σου...οπότε ? Πρέπει να δείξεις υπευθυνότητα και σοβαρότητα απέναντι στους γονείς σου. Ξέρω τι θα πει να ασχολείσαι με άλογα....και εμένα με είχε βοηθήσει πολύ ψυχολογικά η ιππασία και το άλογό μου παλιότερα. Αναγκάστηκα να σταματήσω λόγω οικονομικών......δυστυχώς και μου λέιπει κάθε μέρα...