Στους 5 δρόμους με το σκύλο μου... :(


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Παιδιά, κανείς μας δε θα έδινε τα ζωάκια του έτσι, τι λέμε τώρα. Αν ο Μαξ αρχίσει να κατουράει σε όλο το σπίτι λόγω ηλικίας ας πούμε, θα τον διώξουν κι αυτόν; Θα είναι σα να ξεγράφονται τα καλύτερά της χρόνια. Αυτά είναι τα αδερφάκια της. Έτσι το βλέπω εγώ. Συγγνώμη αν δεν αρέσει σε κάποιους αυτή η προσέγγιση.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Πολλές φορές η ζωή μας τα φέρνει έτσι που πρέπει να πάρουμε κάποιες σκληρές απόφάσεις veronica. Βέβαια, αφού έχουμε εξαντλήσει όλα μας τα περιθώρια...εξαρτάται από εμάς. Είναι εύκολο να μιλάμε και να συμβουλεύουμε "εκ του ασφαλούς"....
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
βρες έναν εκπαιδευτή σκύλων και φέρτον στο σπίτι. Να μιλήσει με τους γονείς σου . κανείς από τους 2 δεν βάζει νερό στο κρασί του και έτσι δεν βγαίνει άκρη. πες στην μητέρα σου να δώσετε και οι 2 ένα περιθώριο 2 μηνών αν δεν συμμορφωθεί η κατάσταση τότε το ξανα συζητάτε. αλλά η άποψη μου είναι επειδή έχω μιλήσει με εκπαιδευτή ότι ο σκύλος αλλάζει έτσι συμπεριφορά όταν καταλαβαίνει ότι δεν τον θέλουν και αυτά μπορεί να τα κάνει όχι μπροστά σου επειδή έχει αντιμετωπίσει μία άσχημη συμπεριφορά. πες στην μαμά σου ότι πρέπει να κάνετε και οι 2 πίσω. εσύ θα πάρεις εκπαιδευτή στο σπίτι γιατί το πρόβλημα είναι μαζί τους και ένα κρατε και αυτή θα κάνει υπομονή ένα χρονικό διάστημα
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τι θα πει μου θυμιζεις συλλεκτη ζωων,ειμαστε σοβαροι?
Γνωριζει η κυρια posavats ποιος θεωρειται συλλεκτης ζωων και σε τι κατασταση βρισκονται τα ζωα αυτα?

Δεν αρμοζουν τετοιοι χαρακτηρισμοι!
Συμφωνώ απόλυτα ατυχέστατος χαρακτηρισμός που δεν ταιριάζει ούτε με το πρόσωπο ούτε με το πρόβλημα.
Τώρα το ποιός φταίει και ποιός δεν φταίει , είναι προσωπικά θέματα αυτά όπως προείπα και δεν μπορούμε να κρίνουμε από απόσταση αφού τα γεγονότα δεν τα γνωρίζουμε. Ούτε να λέμε να δώσει τον σκύλο της μπορούμε εφόσον η κοπέλα το αποκλείει ως πιθανότατητα..
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Πολλές φορές η ζωή μας τα φέρνει έτσι που πρέπει να πάρουμε κάποιες σκληρές απόφάσεις veronica. Βέβαια, αφού έχουμε εξαντλήσει όλα μας τα περιθώρια...εξαρτάται από εμάς. Είναι εύκολο να μιλάμε και να συμβουλεύουμε "εκ του ασφαλούς"....
Εχεις δίκιο σ' αυτό. Λύσεις όμως υπάρχουν πάντα και δε χρειάζεται να είναι δυσάρεστες.
 


posavats

Well-Known Member
19 Απριλίου 2012
59
1
Εγω ειπα οτι κατι κάπου κάπως απο μακριά μου θυμιζει το συλλέκτης ζώων και το αναλογικα.Διαβάστε σωστά δεν ειπα οτι ειναι. Επισης τα σκυλιά μας φυσικα΄και δεν θα τα διωξουμε οχι ζημιες αν κανουν αλλά χτυπα ξυλο το χειροτερο κακο να παθουν και χρειαστει να δώσουμε μια περιουσια να τα σωσουμε.Αλλά για να παρουμε το σκυλι στην οικογενεια ηταν κοινή αποφαση και απο τη στιγμη που ειπωθηκε το ναι παιρνουμε σκυλο δεν κανουμε πισω.Ο καναπες ειναι δικος μου και να μου τον φάει δεν θα επιβαρυνω κανέναν.Και η παρουσια του σκυλου ειναι δικη μου επιλογη και δεν επιβαρυνω κανέναν ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΠΙΤΙ. Και αν το θες μετα απο κοινή αποφαση να παρουμε σκυλο και μου έλεγε ο άντρας μου τον σκυλο ή εμένα (σε κάποιο άλλο συμπαν γιατι τον αγαπάει πολυ αλλά λέμε) το σκυλο θα διαλεγα γιατι δεν γουστάρω και τέτοιου ειδους διλημματα να μου θετει κανενας,αλλα στο δικο μου σπιτι κανω οτι θελω. Και τον τελευταιο καιρο ο σκυλος και χρηματα μου έχει φάει με κάτι αρρώστιες και ξάγρυπνη έχω μεινει και ένα σπιτι εμετο μου γέμισε λογω ιωσης αλλά ήταν στο δικο μου σπιτι και δεν το έπλυνε κανένας άλλος παρά μονο εγώ και ο άντρας μου γιατι ήμασταν στο δικο μας σπιτι.. Δεν ανέχτηκε κανένας αλλος τη μυρωδια, τη βρώμα και τη γλιτσα.Αν ήμασταν στο σπιτι του πατερα μου που δεν θελει τα ζωά και του έκανε και εμετους θα με ειχε αποκληρώσει που λέει ο λογος.
Επισης για την υπευαισθησια δεν σου ειπα οτι ειναι κακο άλλωστε έχεις ήδη επαφή με τα 2 απο τα 3 θεραπευτηκα ζώα.Αλογο, σκυλο και δελφινι. Είμαι ομως αρκετά μεγαλυτερή σου και πιστεψέ με οτι ο μέσος ορος ειναι αυτος που μας σώνει απο δυσκολες καταστάσεις και τα υπερ οπως ευαισθησια η αναισθησια μας φέρνουν παντα στα άκρα. Δες στους στάβλους αν μπορεις να δώσεις το σκυλι σου να το βλέπεις κιολας.Και παλι σου ευχομαι τα καλυτερα και η ιδια η ζωή να δεις που θα σε οδηγήσει εκει που πρεπει.
 


elenigeop

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2012
54
1
Το αντιμετωπισαμε κ εμεις αυτο το προβλημα με το φιλο μου στο σπιτι του...Δεν εδειξαν καμια ανοχη και ουτε καν δεχονταν οτι ειναι κουταβι και εχει ακρατεια...Ασε που ειχαμε καθημερινα διαμαχες και νευρα απο τη μερια μου γιατι ηταν ολο υποδειξεις για μας και το σκυλο γιατι τον αγκαλιαζουμε τον φιλαμε τον αγαπαμε κ αλλα τοσα....
Με αποτελεσμα να μεταφερθουμε στο δικο μου τρυποσπιτο 22 τ.μ αλλα να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο....
Αν καταφερεις και τους πεισεις για επιστροφη να καθεται στο δωματιο σου ο σκυλος κ μονο...Ετσι θα αναγκαστεις κ εσυ υποσεινηδητα να τον βγαζεις περισσοτερο εξω....
Απ την αλλη ρε παιδια οταν ο αλλος εχει φτασει 22 χρονων και αναγκαστικα μενει με τους γονεις του θα πρεπει κ αυτοι να κανουν υποχωρησεις....Οταν εισαι σε αυτην την ηλικια καταλαβαινω οτι ειναι δικο τους το σπιτι αλλα κ ο αλλος ειναι πια ενηλικας δεν ειναι μωρο...Μπορει να θελει να κανει καποια πραγματα...
Δε νομιζω οτι καποιος απο μας δε θα θελε να χει ο καθενας το σπιτι του με το σκυλο του αλλα τωρα τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα..
Πρεπει να κανουν ολες οι πλευρες λιγο πισω...
 


veloutela

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2011
209
4
Εφόσον δεν παίρνει απο λόγια η μητέρα σου, θέλεις δεν θέλεις, ήρθε η στιγμή της ενηλικίωσης σου. Βάλε τα κάτω, μέτρα τα λεφτά σου αποφάσισε τι πρέπει να κάνεις για να βγαίνεις οικονομικά, βρές ένα συγκάτοικο και ζήσε την ζωούλα σου.
Αν δεν ήταν το σκυλί θα ήταν κάτι άλλο αργότερα, αυτό νομίζω εγώ.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Εφόσον δεν παίρνει απο λόγια η μητέρα σου, θέλεις δεν θέλεις, ήρθε η στιγμή της ενηλικίωσης σου. Βάλε τα κάτω, μέτρα τα λεφτά σου αποφάσισε τι πρέπει να κάνεις για να βγαίνεις οικονομικά, βρές ένα συγκάτοικο και ζήσε την ζωούλα σου.
Αν δεν ήταν το σκυλί θα ήταν κάτι άλλο αργότερα, αυτό νομίζω εγώ.
Θα συμφωνήσω, αλλά πρέπει να τα βρουν με τη μαμά της. Μάνα είναι μόνο μια, ένα είναι όμως και το παιδί. Είναι κακό πράγμα να χωρίζει η μάνα από το παιδί της...
 


xri_ni

Well-Known Member
30 Μαϊου 2011
57
0
35
Αθήνα
Θα συμφωνήσω, αλλά πρέπει να τα βρουν με τη μαμά της. Μάνα είναι μόνο μια, ένα είναι όμως και το παιδί. Είναι κακό πράγμα να χωρίζει η μάνα από το παιδί της...
Ειναι κακο να χωριζει η μανα απο το παιδι της ενω το παιδι ειναι πλεον 22?Εδω τα παιδια φευγουν απο τα 18 για σπουδες και μενουν μονα τους.Και γω πιστευω πως ειναι καιρος να μεινει μονη της και να ζει οπως θελει...το μακρια και αγαπημενοι δεν εχει βγει ετσι:D!
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Ειναι κακο να χωριζει η μανα απο το παιδι της ενω το παιδι ειναι πλεον 22?Εδω τα παιδια φευγουν απο τα 18 για σπουδες και μενουν μονα τους.Και γω πιστευω πως ειναι καιρος να μεινει μονη της και να ζει οπως θελει...το μακρια και αγαπημενοι δεν εχει βγει ετσι:D!
Δεν εννοώ να μη φεύγει απο το σπίτι. Μεταφορικά το λέω να μη χωρίζει... και να μην της χωρίζουν.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Κι εγώ στα 18 μου έφυγα λόγω σπουδών, οικονομικά εξαρτημένη από τους γονείς μου γι' αυτό το λόγο. Δεν έφυγα όμως επειδή πλακώθηκα μαζί τους για τον Α ή Β λόγο. Άλλο θέμα αυτό βέβαια.

Αν η Ελπίδα αποφασίσει να μείνει μόνη της πρέπει να κάνει παραχωρήσεις πάντως όσον αφορά τα ζώα της.
 


Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
Το πρόβλημα είναι ότι εγώ δεν ήθελα να φύγω από το σπίτι. Και δεν είχα δηλώσει σχολές εκτός Αθήνας για να μη μείνω μόνη μου. Καλώς η κακώς είμαι λίγο εξαρτημένη από τη μητέρα μου. Όχι οικονομικά, αλλά συναισθηματικά. Ξέρω ότι είμαι σε μια ηλικία που πρέπει να ανεξαρτητοποιηθώ, να "ενηλικιωθώ", όμως δε μπορώ να τα αντέξω όλα αυτά μαζί ρε γαμώτο. Ειδικά στη σκατοπερίοδο που περνάμε, όταν ακούω ότι στους κάτω τον 25 ετών θα κάνουν μείωση 30% του μισθού τι σπίτια και ανεξαρτητοποιήσεις συζητάμε; Τέλος πάντων... σημασία έχει να καταλάβει η μητέρα μου ότι σε κάποια σημεία είναι παράλογη.
Απλά εγώ το πρωί έβγαζα βόλτα τη Λίζα, έκανε τις ανάγκες της και έφευγα για δουλειά. Όταν λίγο μετά ξυπνούσε η μητέρα μου έβρισκε όλο το σπίτι γεμάτο κακά και τσίσα και σα δε φτάνει αυτό, μέχρι να γυρίσω τα έκανε και μπροστά της άλλες πέντε φορές. Αλλά πραγματικά το ποτήρι της ξεχύλησε με την δαγκωνιά στον καναπέ. Που είναι και σε σημείο που δε φαίνεται καν... Κρίμα πάντως γιατί κουτάβι είναι και δεν έχει κάνει ζημιές τόσο καιρό που την έχουμε. Λογικό να λυσσάει που και που. :((
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Εχει και η μανα σου τα ''δίκια'' της...Η δικη σου προσπαθεια θα πρεπει να ειναι στον ελεγχο των ανεπιθυμητων ενεργειων. Στην περιπτωση σου θα ηταν χρησιμο και ενα πάρκο περιορισμου και να ειναι ελευθερο το κουταβι οταν εισαι και εσυ εκει και οταν υπαρχει γενικα επιτηρηση. Βρειτε τροπο να συμβιβαστειτε και να κανετε αμοιβαιες υποχωρησεις.

Οσο δίκιο εχεις εσυ, αλλο τοσο εχει και η μανα σου.
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πάρκο; Για 25 κιλά ζώο;
Αμε, υπάρχουν παρκα και για μεγαλόσωμα σκυλιά!!!
Απλά αν καταλήξεις σε παρκο να προσέξεις να μην εχει πολλές οριζόντιες μπάρες γιατι θα σκαρφαλώνει και θα πηδάει (είδα γκολντεν να το κανει)
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
παντως σκυλος 7 μηνων με τετοια συμπεριφορα ειναι ή "αδουλευτος" ή εχει καποιο προβλημα που πρεπει να το βρεις μιλα με εκπαιδευτη κανε εστω 3-4 μαθηματα για αρχη ή δες την λυση των ομαδικων μαθηματων .....
 


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
Οι ακραίες συμπεριφορές επιλύθηκαν με ακραίες λύσεις.
Και τσαλακώνουν ότι ωραίο υπάρχει.
Αλλά πάντα στο βάθος υπάρχει το μητρικό-πατρικό ένστικτο που δρα ομοίως και σε σένα.
Αφού η ήπια οδός δεν οδηγεί κάπου, τότε σου απομένει η ακραία και σε σένα.
Κάνε ψεύτικη "απόπειρα" και επέβαλε το νόμο σου, εκμεταλλευόμενη το ίδιο ένστικτο που σε ώθησε στο δρόμο.

Έχω βρεθεί κυριολεκτικά στο δρόμο στα 18, από οικογενειακά προβλήματα και δεν είχα και παρέα σκύλο.
Ξαναγύρισα και επιβλήθηκα.
:)