Συζήτηση για καλαζάρ


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Από τη στιγμή που τα κρέατα που βάζουν στις τροφές τους είναι ότι χειρότερο υπάρχει, είναι λογικό στις φαρμακευτικές τους να τα αφαιρούν
 
  • Like
Reactions: vek and elpinor


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Στην πρόληψη πέτρας ξανθίνης επικεντρώνεται που μπορεί να προκληθεί από τα zylapour. Και βελτίωση στα δερματικά λέει - προφανώς αφορά σε σκύλους με καλαζάρ που χάνουν τρίχωμα.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Broken rice, wheat flour, dehydrated egg, maize, animal fat (stabilized with vitamin E), soy flour, protein hydrolysed of soy, wheat, flour, gluten from corn, hydrolyzed animal protein, flesh of beets, whey, coconut oil, calcium carbonate, plasma proteins, oil from fish, caseinate, flour of corn, potassium chloride, rich bioflavonoides citrus extracts.
 


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
O,τι κι αν είναι είναι καλύτερο απο το τίποτα έτσι δεν είναι; Δεν μπορεί να πωλείται σε τέτοια τιμή και να ΜΗΝ κάνει κάτι έτσι;
 


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Να σας ρωτήσω κάτι; Ο κτηνίατρός μιου θα είναι κλειστός για 5 μέρες 12 με 16 λόγω Δεκαπενταύγουστου. Μου πρότεινε να την πηγαίνω για την ένεση στο νοσοκομείο ζώων στο Πικέρμι, βρήκα και κάποιο Αττικόν στην Παιανία αλλά είναι αρκετά μακριά μου. Ρώτησα και σε κάποιο φαρμακείο μήπως μπορούν να κάνουν μια ένεση αλλά ήταν κατηγορηματικοί οτι δεν κάνουν σε φαρμακεία ενέσεις σε ζώα. Μήπως τυχαίνει να γνωρίζετε κάποιο μέρος, κάποια φιλοζωική στα βόρεια προάστεια (είμαι Χαλάνδρι) ή ένα κτηνίατρο που θα δεχτεί να μου την κάνει; Ο,τι μου πείτε θα με βοηθήσετε. Σας ευχαριστώ.
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
@Iguanna Το ιδανικό θα ήταν ο ίδιος ο κτηνίατρος που ξέρει την περίπτωση σου να σε παραπέμψει σε έναν κοντινό με τον οποίο πιθανόν να έχει συνεργαστεί κιόλας -τόσοι καλοί κτηνίατροι ειναι στο Χαλάνδρι-. Παρ' όλα αυτά υπάρχει η φιλοζωική του Χαλανδρίου που θα μπορούσες να απευθυνθείς και να σε βοηθήσουν.
 


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Ψάχνοντας βρήκα αυτό http://plakentiavet.gr/gr/ όπου μού είπαν να πάρω να κλείσω ραντεβού και οτι γίνεται μιας που λέει οτι είναι ανοιχτά συνέχεια. Έχω γράψει και σε κοντινές φιλοζωικές, κάτι θα βρω πιστεύω. Σας ευχαριστώ πολύ.
 


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Σήμερα κάναμε τις εξετασεις αίματος να δούμε πού βρισκόμαστε.

Επίσης να σας ενημερώσω οτι στην πλακεντία που σαν ηλίθια έγραψα και το σαιτ τους να τους κάνω και διαφήμιση μού ζήτησαν 20 ευρώ την ένεση! Δηλαδή έχω δώσει ως τώρα 500 ευρώ και τι άλλο ακόμα θα προκύψει και δεν ντρέπονται να μου ζητάνε 20 ευρώ για μια υπόθεση 20 δευτερολέπτων. Πραγματικά ένιωσα το αίμα να μου ανεβαίνει στο κεφάλι. Δε λυπάμαι τα λεφτά για το σκυλάκι μου, θα στερηθώ εγώ για να είναι αυτό καλά αλλά να διαφημίζουν οτι νοιάζονται για τα ζωάκια και να ζητάνε 20 ευρώ την ένεση, είναι εξωφρενικό ως ντροπή! Δηλαδή 19 ευρώ κάνει η αμπούλα το φάρμακο, ο Χριστός κι η Παναγία δηλαδή. Τους είπα οτι είναι ντροπή κι οτι θα τους δυσφυμίσω όσο μπορώ και αν θέλετε κάντε κι εσείς το ίδιο.

Θα βρω κάποιον ελπίζω...
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Σήμερα κάναμε τις εξετασεις αίματος να δούμε πού βρισκόμαστε.

Επίσης να σας ενημερώσω οτι στην πλακεντία που σαν ηλίθια έγραψα και το σαιτ τους να τους κάνω και διαφήμιση μού ζήτησαν 20 ευρώ την ένεση! Δηλαδή έχω δώσει ως τώρα 500 ευρώ και τι άλλο ακόμα θα προκύψει και δεν ντρέπονται να μου ζητάνε 20 ευρώ για μια υπόθεση 20 δευτερολέπτων. Πραγματικά ένιωσα το αίμα να μου ανεβαίνει στο κεφάλι. Δε λυπάμαι τα λεφτά για το σκυλάκι μου, θα στερηθώ εγώ για να είναι αυτό καλά αλλά να διαφημίζουν οτι νοιάζονται για τα ζωάκια και να ζητάνε 20 ευρώ την ένεση, είναι εξωφρενικό ως ντροπή! Δηλαδή 19 ευρώ κάνει η αμπούλα το φάρμακο, ο Χριστός κι η Παναγία δηλαδή. Τους είπα οτι είναι ντροπή κι οτι θα τους δυσφυμίσω όσο μπορώ και αν θέλετε κάντε κι εσείς το ίδιο.

Θα βρω κάποιον ελπίζω...
Χωρίς να τους ξέρω τους ανθρώπους, δεν μπορώ να φανταστώ ότι κτηνίατρος που δε σε γνωρίζει και δε γνωρίζει το σκύλο θα πληρωθεί με πολύ λιγότερα ή ότι θα δεχτεί απλώς να κάνει μία ένεση που θα του πας σε έναν άγνωστο σκύλο. Δεν νομίζω ότι κανείς υπέυθυνος κτηνίατρος θα δεχτεί απλά να κάνει μία ένεση, χωρίς μια στοιχειώδη εξέταση, χωρίς να δει προηγούμενες εξετάσεις κλπ. Άλλο να σε δει ο κτηνίατρός σου, άλλο να σε συστήσει σε γνωστό του για να αναλάβει προσωρινά, και άλλο να σε δει γιατρός από την αρχή, οπότε υποχρεωτικά αναλαμβάνει και μία ευθύνη.
 


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Καταλαβαίνω τι λέτε αλλά δε θέλω να αναλάβει ευθύνη ούτε να το σκεφτεί παραπάνω, θέλω απλά να κάνει μια ένεση που θα του την έχω έτοιμη. Δηλαδή πώς θατο εξετάσει, θα ξανακάνει εξετάσεις για καλαζάρ και θα μου πει οτι θέλει ένεση; Δε ζητάω καν κτηνίατρο, ας είναι ένας βοηθός κτηνιάτρου ο οποίος θα ξέρει να κάνει μια ένεση. Εξάλλου τι ευθύνη αναλαμβάνουν οι κτηνίατροι; Αν πάθει κάτι το οποιοδήποτε σκυλί απλά λέει οτι α ήταν άρρωστο και δεν μπορούσαμε να το προβλέψουμε και τελειώνει το θέμα, μήπως θα πάει σε κάνα δικαστήριο κανείς κτηνίατρος ποτέ; Εδώ άνθρωποι πεθαίνουν από ιατρικά λάθη και δε βρίσκουν άκρη οι συγγενείς τους στα δικαστήρια, θα βρουν για το σκυλί;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τρελή μπιζνα το καλαζάρ.
Θα σε συμβούλευα να μάθεις να κάνεις μόνη σου τις ενέσεις.
Αν σου δείξει κάποιος πως να την κάνεις, δεν είναι τίποτα.
Είναι αμαρτία να δίνεις τσάμπα λεφτά σε κάτι που μπορείς μόνη σου να κάνεις.

Εκτός βέβαια αν έχεις θέμα με τις ενέσεις - κάτι που πολλοί άνθρωποι έχουν.
 
  • Like
Reactions: dnassib


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Τρελή μπιζνα το καλαζάρ.
Θα σε συμβούλευα να μάθεις να κάνεις μόνη σου τις ενέσεις.
Αν σου δείξει κάποιος πως να την κάνεις, δεν είναι τίποτα.
Είναι αμαρτία να δίνεις τσάμπα λεφτά σε κάτι που μπορείς μόνη σου να κάνεις.

Εκτός βέβαια αν έχεις θέμα με τις ενέσεις - κάτι που πολλοί άνθρωποι έχουν.
Ο γιατρός μου τις κάνει δωρεάν (ε θα πάρει και τόσα λεφτά βέβαια για εξετάσεις κλπ). Τελικα αφού έψαξα κι έψαξα βρήκα το κτηνιατρικο κέντρο Γερακα που θα είναι ανοιχτό όλες τις μέρες. Θα πάρουν 30 ευρώ για 5 μέρες αλλά νταξει δεν πειράζει, τόσα λεφτά έχουμε δώσει, χαλάλι της κι αυτό. Μωρε να μάθω να τις κάνω αλλα αν γινει ένα λάθος και δε γίνει σωστά η θεραπεία; Δεν μπορώ να αναλάβω τετοια ευθύνη να ψάχνω φαρμακείο να βρω το glucantime. Δεν πειράζει ας γίνει έτσι αφού μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ζήτησε από το γιατρό σου να σου δείξει πώς να κάνεις εσύ τις ενέσεις. Είναι πολύ συνηθισμένο. Ουσιαστικά δε θες κτηνίατρο, θες κάποιον να κάνει μία ένεση, χωρίς διάγνωση, εξετάσεις κλπ
 
  • Like
Reactions: dnassib


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Εχω δει όλες τις φορές πώς κάνε την ένεση αλλα φοβάμαι να την κάνω εγώ. Το φάρμακο είναι μετρημένο και αν κάνω λαθος πρέπει να βρω άλλο μέσα στο δεκαπενταύγουστο. Φοβάμαι επίσης μήπως την πονέσω ή την τραυματίσω. Ας γίνει έτσι και βλέπουμε, το θέμα είναι να πετύχει η θεραπεία.
 


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Στις εξετάσεις αίματος νεφρά και σικώτι βγήκαν καλά. Μόνο ο αιματοκρίτης από 35 έπεσε στο 33. Συνεχίζουμε τη θεραπεία αλλά την άλλη βδομάδα ο γιατρός θέλει να ξαναδεί τον αιματοκρίτη γιατί ήθελε να έχει σταθεροποιηθεί. Τον ρώτησα αν η τροφή θα βοηθήσει είπε ναι, τον ρώτησα πώς μπορούμε να βοηθήσουμε τον αιματοκρίτη, είπε αν φτιάξουμε το καλαζάρ θα φτιάξει κι ο αιματοκρίτης. Το θετικό είναι οτι συνεχίζουμε τη θεραπεία. Ξέρει κανείς για τον αιματοκρίτη τίποτα;
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Σήμερα κάναμε τις εξετασεις αίματος να δούμε πού βρισκόμαστε.

Επίσης να σας ενημερώσω οτι στην πλακεντία που σαν ηλίθια έγραψα και το σαιτ τους να τους κάνω και διαφήμιση μού ζήτησαν 20 ευρώ την ένεση! Δηλαδή έχω δώσει ως τώρα 500 ευρώ και τι άλλο ακόμα θα προκύψει και δεν ντρέπονται να μου ζητάνε 20 ευρώ για μια υπόθεση 20 δευτερολέπτων. Πραγματικά ένιωσα το αίμα να μου ανεβαίνει στο κεφάλι. Δε λυπάμαι τα λεφτά για το σκυλάκι μου, θα στερηθώ εγώ για να είναι αυτό καλά αλλά να διαφημίζουν οτι νοιάζονται για τα ζωάκια και να ζητάνε 20 ευρώ την ένεση, είναι εξωφρενικό ως ντροπή! Δηλαδή 19 ευρώ κάνει η αμπούλα το φάρμακο, ο Χριστός κι η Παναγία δηλαδή. Τους είπα οτι είναι ντροπή κι οτι θα τους δυσφυμίσω όσο μπορώ και αν θέλετε κάντε κι εσείς το ίδιο.

Θα βρω κάποιον ελπίζω...
Εμείς πάντως όταν πήγαμε στο πλακεντια είχαμε εξεραιτικη εξυπηρέτηση. Αλλά ξέραμε από πριν ότι το χέρι θα μπει πολύ βαθιά στην τσέπη.
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
  • Like
Reactions: elpinor




Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Παντος οι ενεσεις αυτες γινοντα υποδοριες και ειναι πανευκολα να τις κανεις και μονη σου- με την υποδειξη του ιατρου σου!
Φοβάμαι οτι μπορεί να κάνω ένα λάθος και να πάει στραβά όλη η θεραπεία. Αφού μπορώ να την πάω σε κάποιον που ξέρει δεν το ρισκάρω. Ευχαριστώ πάντως.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.821
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU