Συμβίωση....


mpampis-kallia

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
145
3
Καλλιθεα
Δεν αποκάλεσα κανένα βλάκα αλλα φαίνεται το ήθος ρε Mareco moderator.εισαι τρομερός πραγματικά δεν παίζεσαι.αν θέλεις μπορούμε να τα πούμε και απο κοντά εγώ δεν έχω πρόβλημα...

Φιλε Ατρομητε , επειδη κατα καποιον τροπο (αδικα οπως αποδειχτηκε στην συνεχεια) οταν πρωτο μπηκα σε αυτο το φορουμ ενιωσα οπως εσυ , να σου πω το εξης
Το μελος mareco και το καθε μελος που βρισκεται στην ιδια θεση , εχει σταπαταλησει πολλες μα παρα πολλες ωρες γραφοντας τα ιδια πραγματα στους "ιδιους" ανθρωπους (τους πρωτο εγγραφομενους) . Οπως εσυ αγανακτεις γιατι δεν παιρνεις την βοηθεια που πιστευες οτι θα παρεις , ετσι και αυτοι αγανακτουν γιατι ακομα ενας νεο εγγραφης , δεν εχει κατσει να διαβασει λιγα πραγματα απο αυτα που εχουν χιλιογραφτει εδω μεσα (γεννες, ByB ,petshpos, αδεσποτα) και θα πρεπει αυτοι για πολοστη φορα να κατσουν να τα ξανα πουν και να γινουν οι κακοι της υποθεσης αφου δεν θα χαϊδευσουν τα αυτια κανενος . Καποια μελοι ακομα περισσοτερο (οπως το μελος mareco) γιατι τραβανε καναλι (να το πουμε λαϊκιστη) τρεχοντας και μη φτανοντας για να βοηθησουν τα αδεσποτα που προκυπτουν απο ολα τα παραπανω (byb, petshop κτλ) . Εγω θα σου συνιστουσα (εσενα και σε καθε επομενο) με ανυχτο μυαλο , να κατσεις να διαβασεις και μετα πιστευω θα καταλαβεις γιατι καπιοι κρατουν την σταση που κρατουν οταν ακουν για τεοιου ειδους γεννες .
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Mareco με τσακισες με το ποστ σου, κυριως γιατι μεσα απο αυτο ειδα το σκυλι μου.

Συνεχιζω και πιστευω, τελικα, οτι οποιος δεν εχει ασχοληθει με καποιες υιοθεσιες δεν μπορει να καταλαβει. Δεν το λεω για κακο, κι εγω πριν ασχοληθω ναι μεν δεν ζευγαρωνα τα ζωα μου αλλα δεν καταλαβαινα για τι μιλαει ο καθενας που εχει φτυσει αιμα για ενα αδεσποτο. Δεν χρειαζεται κανενας να μπει σε αυτη τη θεση, το μονο που μπορει να κανει ειναι να μην δημιουργει κι αλλο προβλημα απο το πουθενα, το οποιο φορτωνονται ατομα που δεν φταινε πουθενα απλα δεν μπορουν να κλεισουν τα ματια!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Η ιστορία του ποστ Ηλιάννα, είναι πραγματική. Η φίλη μόνο που δεν έκλαιγε χθες το βράδυ, νοιώθοντας ανήμπορη, να βοηθήσει περισσότερο. Πολύ αργότερα από την κουβέντα μας, είδα στο fb, ότι πνιγόταν τόσο, που ήθελε να τα πει κι αλλού. Μπας και ακούσουν και οι άλλοι μπαρμπάδες και θειάδες. Αλλά δυστυχώς...εμάς μας νοιάζει, αν το μπουνταλάδικο λαμπραντόρ, θα τσαλαπατάει το μικροσκοπικό τσιουάουα. Οχι ότι το μπουνταλάδικο λαμπραντόρ, δεν πρέπει να γεννηθεί.

Atromitos λυπάμαι, που έτυχες σε τέτοια μέρα μου. Οχι ότι τις άλλες είμαι αλλιώς, αλλά ειλικρινά θα προτιμούσα να "τα λέω" με τον θείο και όχι με σένα. Εσύ τουλάχιστον ελπίζω, ότι δεν ζευγαρώσεις επίσης κάποτε τα σκυλιά σου, γιατί πάλι μπροστά σου θα με βρεις.
 


Atromitos11

Active Member
12 Απριλίου 2013
25
0
Τώρα μάλιστα μπορούμε να συζητήσουμε.μπορουσες εξαρχής να τα βάλεις με το θείο και όχι με μένα.ετσι και αλλιώς εγώ το τσιουαουα το έχω στειρωμενο οπότε δεν πρόκειται να κάνω γέννα.​
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Η ιστορία του ποστ Ηλιάννα, είναι πραγματική. Η φίλη μόνο που δεν έκλαιγε χθες το βράδυ, νοιώθοντας ανήμπορη, να βοηθήσει περισσότερο. Πολύ αργότερα από την κουβέντα μας, είδα στο fb, ότι πνιγόταν τόσο, που ήθελε να τα πει κι αλλού. Μπας και ακούσουν και οι άλλοι μπαρμπάδες και θειάδες. Αλλά δυστυχώς...εμάς μας νοιάζει, αν το μπουνταλάδικο λαμπραντόρ, θα τσαλαπατάει το μικροσκοπικό τσιουάουα. Οχι ότι το μπουνταλάδικο λαμπραντόρ, δεν πρέπει να γεννηθεί.

Atromitos λυπάμαι, που έτυχες σε τέτοια μέρα μου. Οχι ότι τις άλλες είμαι αλλιώς, αλλά ειλικρινά θα προτιμούσα να "τα λέω" με τον θείο και όχι με σένα. Εσύ τουλάχιστον ελπίζω, ότι δεν ζευγαρώσεις επίσης κάποτε τα σκυλιά σου, γιατί πάλι μπροστά σου θα με βρεις.
Μareco δυστυχως το ξερω οτι η ιστορια ειναι αληθινη. Σημερα και με 4 μωρα που εχω ηδη αναγκαστηκα κι εγω αν γυρισω το κεφαλι μου αλλου!
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
Η σκυλίτσα του είναι έγκυος και θα μου δώσει ένα.

Ας σου πώ και εγώ την γνώμη μου κι ας είμαι νέο μέλος. Αν ο θείος σου ήταν πράγματι υπεύθυνος ή θα είχε στειρώσει εξαρχής την λαμπραντορίνα του ή θα φρόντιζε να της κάνει τώρα έκτρωση και στείρωση μαζί. Και γιατί αυτό;
Πρώτον: Υπάρχουν εκατοντάδες σκυλιά λαμπραντόρ ημίαιμα στον δρόμο, είτε κουτάβια είτε ενήλικα. Αν πραγματικά σε ενδιέφερε να προσθέσεις ένα νέο μέλος στην οικογένεια σου, 2-3 τηλέφωνα σε φιλοζωικές και θα σου βρισκαν αμέσως κάποιο!Είτε λόγω "κρίσης" είτε λόγω ανευθυνότητας πολλές γέννες "καθαρόαιμων" σκυλιών καταλήγουν στον δρόμο γιατί πολύ απλά ο ιδιοκτήτης που τα ζευγάρωσε δεν είχε την ορθή κρίση για να τα δώσει στα σωστά άτομα.
Δεύτερον: Ένα σκυλί κάνει περίπου 6-9 κουτάβια. Αν ο θείος σου έχει βρει γονείς για 9 κουτάβια max, μήπως να γίνει μέλος σε κάποια φιλοζωική βοηθώντας να βρουν οικογένεια και άλλα κουτάβια έστω τύπου λαμπραντόρ;;;
Τρίτον: Θα σου πω μια αληθινή ιστορία που έζησε γνωστός μου με καθαρόαιμο χάσκι θηλυκό και με pedigree που αγόρασε απο εκτροφέα. Ο άνθρωπος πίστευε ότι πρώτα πρέπει να ζευγαρώσει την σκύλα του για μια φορά και μετά να την στειρώσει (όπως πιστεύει η πλειονότητα των Ελλήνων).
Την ζευγάρωσε όταν η σκύλα του ήταν 2 χρονών. Έδωσε τα 7 κουτάβια σε γνωστούς και συγγενείς του. Τώρα η σκύλα του είναι 6 ετών και στειρωμένη.
Ξέρεις πόσα απο τα κουτάβια ζουν τώρα; Ούτε αυτός. Τα έδωσε και τα 7. Τα περισσότερα πήγαν σε χωριά και "χάθηκαν" ή "έφαγαν φόλα" ή "σκοτώθηκαν απο άλλα σκυλιά".2 που είχε δώσει σε "φίλους" του στην πόλη, το ένα το βαρέθηκαν και το άφησαν στον δρόμο, το άλλο έφαγε φόλα και πέθανε. Ο άνθρωπος αυτός νιώθει τόσες τύψεις που συμβουλεύει όλους όσους έχουν καθαρόαιμα σκυλιά, να μην τα ζευγαρώνουν γιατί αν αγαπάς τον σκύλο σου, αγαπάς και τα παιδιά του. Και πως θα ισχυριστείς ότι αγαπάς τα παιδιά του, όταν δεν έχεις σωστή κρίση και τα δίνεις σε άτομα που δεν θα τα φροντίσουν;(Βέβαια όλοι θα πουν ότι θα το φροντίσουμε, θα το αγαπάμε, θα το έχουμε σαν άνθρωπο κλπ κλπ κλπ, αλλα σε βεβαιώ προσωπικά ότι στους 7 θα το πραγματοποιήσουν οι 2.)

Αυτά είχα να σου πώ..κι ελπίζω να πιέσεις τον θείο σου για να της κάνει στείρωση και έκτρωση μαζί και να μην φτάσει σε γέννα....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ας σου πώ και εγώ την γνώμη μου κι ας είμαι νέο μέλος. Αν ο θείος σου ήταν πράγματι υπεύθυνος ή θα είχε στειρώσει εξαρχής την λαμπραντορίνα του ή θα φρόντιζε να της κάνει τώρα έκτρωση και στείρωση μαζί. Και γιατί αυτό;
Πρώτον: Υπάρχουν εκατοντάδες σκυλιά λαμπραντόρ ημίαιμα στον δρόμο, είτε κουτάβια είτε ενήλικα. Αν πραγματικά σε ενδιέφερε να προσθέσεις ένα νέο μέλος στην οικογένεια σου, 2-3 τηλέφωνα σε φιλοζωικές και θα σου βρισκαν αμέσως κάποιο!Είτε λόγω "κρίσης" είτε λόγω ανευθυνότητας πολλές γέννες "καθαρόαιμων" σκυλιών καταλήγουν στον δρόμο γιατί πολύ απλά ο ιδιοκτήτης που τα ζευγάρωσε δεν είχε την ορθή κρίση για να τα δώσει στα σωστά άτομα.
Δεύτερον: Ένα σκυλί κάνει περίπου 6-9 κουτάβια. Αν ο θείος σου έχει βρει γονείς για 9 κουτάβια max, μήπως να γίνει μέλος σε κάποια φιλοζωική βοηθώντας να βρουν οικογένεια και άλλα κουτάβια έστω τύπου λαμπραντόρ;;;
Τρίτον: Θα σου πω μια αληθινή ιστορία που έζησε γνωστός μου με καθαρόαιμο χάσκι θηλυκό και με pedigree που αγόρασε απο εκτροφέα. Ο άνθρωπος πίστευε ότι πρώτα πρέπει να ζευγαρώσει την σκύλα του για μια φορά και μετά να την στειρώσει (όπως πιστεύει η πλειονότητα των Ελλήνων).
Την ζευγάρωσε όταν η σκύλα του ήταν 2 χρονών. Έδωσε τα 7 κουτάβια σε γνωστούς και συγγενείς του. Τώρα η σκύλα του είναι 6 ετών και στειρωμένη.
Ξέρεις πόσα απο τα κουτάβια ζουν τώρα; Ούτε αυτός. Τα έδωσε και τα 7. Τα περισσότερα πήγαν σε χωριά και "χάθηκαν" ή "έφαγαν φόλα" ή "σκοτώθηκαν απο άλλα σκυλιά".2 που είχε δώσει σε "φίλους" του στην πόλη, το ένα το βαρέθηκαν και το άφησαν στον δρόμο, το άλλο έφαγε φόλα και πέθανε. Ο άνθρωπος αυτός νιώθει τόσες τύψεις που συμβουλεύει όλους όσους έχουν καθαρόαιμα σκυλιά, να μην τα ζευγαρώνουν γιατί αν αγαπάς τον σκύλο σου, αγαπάς και τα παιδιά του. Και πως θα ισχυριστείς ότι αγαπάς τα παιδιά του, όταν δεν έχεις σωστή κρίση και τα δίνεις σε άτομα που δεν θα τα φροντίσουν;(Βέβαια όλοι θα πουν ότι θα το φροντίσουμε, θα το αγαπάμε, θα το έχουμε σαν άνθρωπο κλπ κλπ κλπ, αλλα σε βεβαιώ προσωπικά ότι στους 7 θα το πραγματοποιήσουν οι 2.)

Αυτά είχα να σου πώ..κι ελπίζω να πιέσεις τον θείο σου για να της κάνει στείρωση και έκτρωση μαζί και να μην φτάσει σε γέννα....
Πολύ ωραίο ποστ. Και όταν νέα μέλη μοιράζονται αυτές τις απόψεις είναι πολύ ανακουφιστικό πραγματικά!
Όσο για το παράδειγμα του τύπου με το χάσκυ, έτσι ακριβώς είναι, όταν αγαπάς τον σκύλο σου αγαπάς και τα παιδιά του. Όταν με ρωτάνε αν θα ζευγαρώσω τον σκύλο μου τους λέω ότι μέσα στους λόγους που δεν και αυτόν, ότι εφόσον δεν έχω οικογένειες υπεύθυνες να τα δώσω, όχι..Άσε που αν είχα υπεύθυνες οικογένειες θα ήταν πολύ πιο σοβαρό από μέρους μου αντί να δημιουργήσω νέα κουτάβια να προωθήσω αδέσποτα ..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Τώρα μάλιστα μπορούμε να συζητήσουμε.μπορουσες εξαρχής να τα βάλεις με το θείο και όχι με μένα.ετσι και αλλιώς εγώ το τσιουαουα το έχω στειρωμενο οπότε δεν πρόκειται να κάνω γέννα.​
Καποιος όμως πρεπει να τα πει και στον θείο σου αυτα.... οπότε μάλλον σου ελαχε ο κλήρος. Μην παρεξηγείς ό,τι σου λένε, ουτε το ύφος με το οποίο στο λένε. Μιλάμε για ατομα "καμμενα" από ανεύθυνα ζευγαρώματα όπως το δικό σας. Το ότι ο σκύλος εχει πεντιγκρι, ή ότι δουλεύει για την αστυνομία δεν λέει απολύτως τίποτα για τα γονίδια και κληρονομικές ασθένειες που κουβαλάει. Δεν λέει τίποτα (και ακόμα λιγότερο από τίποτα) για τον θείο σου που ενώ εχει τετοιο σκυλο (εργασίας) δεν ενημερωθηκε υπευθυνα και σωστά πριν το ζευγάρωμα.

Θα σου πω το εξης και μπορεί να ακουστώ "σκύλα"... τον γενάρη ο οικογενειακός μας γιατρος που εχει εκτος Πατρών δύο σκυλια που "υπεραγαπα" τα αφησε να ζευγαρώσουν... Από την αρχή που το εμαθα του εριξα πολλά καντήλια (παρόλο που δεν ειχα το θαρρος). Δεν γινεται να υπεραγαπάς σκυλιά που τα εχεις στα 80κλμ μακρυα ακόμα και αν πηγαίνεις μερα παρα μέρα εκει να τα δεις.... δεν γινεται να υπεραγαπάς σκυλια και να αφηνεις να ζευγαρώνουν, ταλαιπωρώντας τον οργανισμό τους και φέρνοντας στη ζωή κουτάβια ανεξέλεγκτα... Πέρασαν 60 μέρες και η σκύλα εδειχνε ότι θα γεννησει, βλέπεις δεν θελησε να της προκαλέσει εκτρωση.... η σκύλα δεν εβγαλε ουτε νύχι απο κουτάβι. Εγώ να χτυπιέμαι παρτε την σε γιατρο και βγάλτε τα. "Οχι θα τα βγάλει μόνη της, στη φύση πώς θα το εκανε?" (εδώ προφανώς αγνοούν πόσες σκύλες πεθαναν στη γέννα δίπλα σε κάποιο δρόμο/χωράφι κλπ) Ουτε λόγος για ενεση, να προκαλέσουν σπασμούς και να τα βγάλει. Εφερε και μια κτηνιατρο που πολύ θα ηθελα να μάθω το όνομα της, να την κάνω να μην μπορεί να σταθεί. 6 (!) ημέρες μετά, χωρις περιθαλψη, η σκυλα εβγαλε 9 κουταβια... ΝΕΚΡΑ! Η ίδια η σκύλα παρολίγον να μην βγάλει την "γεννα", και την ετρεχαν σε κτηνιατρειο στην Πατρα (από την Ηλεία) για ορό...
Όσο σκληρό και αν ακουστεί, προσωπικά "ανακουφίστικα" που γεννηθηκαν νεκρά τα κουτάβια.... Δεν υπάρχουν 9 υπεύθυνες οικογένειες που δεν θα τα πετάξουν ποτε, θα τα φροντιζουν για μια ζωή κλπ.... Αν υπάρχει ανθρωπος να το πιστευει αυτό... ή ειναι ρομαντικός ή βαθιά νυχτωμένος. Πόσο μάλλον όταν δεν εχεις μαζέψει ευρώ-ευρώ τα χρηματα για να πάρεις εναν σύντροφο ζωής, όταν δεν εχεις στερηθεί, και δεν εχεις καρδιοχτυπήσει ψάχνοντας να βρεις κουτάβι ειτε σε εκτροφείο είτε σε φιλοζωική.
Και μιλάμε για παθολόγο που το εκανε αυτό... αν εχει το θεό του....
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Ατρομητε δεν ξερω τι σχεση εχεις με τον θειο σου αλλα ελπιζω διαβαζοντας τα παραπανω ποστ αλλα και αλλα επι του θεματος μεσα στο φορουμ να κανεις μια συζητηση μαζι του.
Δεν ξερω αν θα μπορεσεις να τον πεισεις να κανει στειρωση-εκτρωση αλλα ελπιζω να μπορεσεις να τον πεισεις ακομα και αν δεν στειρωσει την σκυλα του τουλαχιστον να μην την ζευγαρωσει.
2 αποριες εχω επι του θεματος. Πρωτον πως ο αρσενικος σταρ-εργασιακος ζευγαρωσε με την σκυλα του θειου σου. θα περιμενα λιγο περισσοτερη ενημερωση απο τον ιδιοκτητη του σχετικα με τα χωρις λογο ζευγαρωματα, αλλα παλι μπορει να υπαρχουν παραμετροι που δεν γνωριζουμε.
Δευτερον ο θειος θα τα χαρισει τα κουταβια ή θα τα πουλησει?

Εχω την τυχη να εχω σπιτι το πριν και το μετα ανεξελεκτων ζευγαρωματων. Το πριν ειναι η μια η σκυλα μου που μπηκε στην ζωη μας μεγαλη σε ηλικια και που μεχρι να γινει μελος της οικογενειας μας το μονο που ειχε ζησει ηταν η ζωη σε ενα κλουβι οπου ζευγαρωνε ανεξελεκτα. 2 χρονια μετα τα σημαδια στο κορμι της απο την "καλοπεραση" δεν εχουν φυγει (και ουτε προκειται) και προσπαθουμε και εγω και αυτη να σβησουμε τα σημαδια στην ψυχη της. Θα μου πεις ο θειος δεν φερεται ετσι στην σκυλα του. Μπορει αλλα δεν μπορει/μπορεις να ξερεις πως θα φερθουν στα κουταβια αυτοι που θα τα παρουν. Βλεπεις τα "καθαροαιμα" δεν εχουν παντα και την καλυτερη τυχη.
Το μετα ειναι το αλλο μου κοριτσι, που την βρηκα μια κρυα νυχτα του χειμωνα να κρυβεται κουταβι ακομα κατω απο μια μπουλντοζα. Αν δεν την ειχα παρει μεχρι το πρωι θα ηταν αυτοκολλητο στην ασφαλτο οπως τοσα αλλα κουταβια. Τοτε μπορεσα να κανω κατι. Δυστυχως πλεον πρεπει να κλεινω τα ματια γιατι δεν μπορω να κανω τιποτα. Οχι συναισθηματικα αλλα οικονομικα. Και αυτο ποναει ακομα περισσοτερο. Το να θες να βοηθησεις αλλα να μην μπορεις.
Και εχω και το μετεπειτα. "Καθαροαιμο" που βρηκα στον δρομο σκελετο παλι μια κρυα νυχτα του χειμωνα. Ο οποιος σκυλος το μονο λαθος που εκανε ηταν οχι χαρισε 10 χρονια απο την ζωη του σε εναν "ανθρωπο" ο οποιος οταν μεγαλωσε τον πεταξε στον δρομο αδιαφοροντας αν θα ζησει ή αν θα πεθανει. Και ενας σκυλος που εχει μεγαλωσει σε σπιτι οταν βγει στον δρομο σε μεγαλη ηλικια θα πεθανει γιατι δεν ξερει να επιβιωνει σε τετοιο περιβαλλον. Μπορεσα και τον κρατησα μονο 2 μηνες. Μετα δυστυχως αναγκαστικα και τον πηγα σε καταφυγιο. Το οποιο ομως ακομα φροντιζω οικονομικα οσο μπορω. Και αυτο τον μηνα ειμαι στο διλλημα να κανω τα εμβολια των σκυλων μου ή να παρω τροφη και χαπια για τον σκυλο που φροντιζει το ηδη υπερπηγμενο και υπερχρεωμενο καταφυγιο?

Οποτε ναι και εγω δεν μπορω να συμφωνησω με την αποκτηση κουταβιου απο τον θειο. Να κοψει τον λαιμο του τι να κανει τα κουταβια. Να μην την εκανε την γεννα. Πηξαμε στα κουταβια "καθαροαιμα" και μη.

Αν παρολα αυτα επιλεξεις να παρεις κουταβι (κακως αλλα τι να κανουμε) τουλαχιστον φροντισε να μεινει με την τοκετοομαδα μεχρι 2 μηνων. Να ελπισεις οτι ο θειος (οπως τοσοι αλλοι) δεν θα τα στειλει πακετακι στις οικογενειες νωρις νωρις.
 


Atromitos11

Active Member
12 Απριλίου 2013
25
0
Πραγματικά τα έχω καταλάβει όλα αυτά που μου έχετε γράψει και έχετε απόλυτο δίκαιο.το κουτάβι θα το πάρω όμως γιατί τώρα το λάθος έχει γίνει οπότε κρίμα ειναι το σκυλάκι.ολααα αυτά που μου έχετε γράψει θα τα μεταφέρω στο θείο( αν δεν έχετε καταλάβει ειναι αστυνομικός και τα λαμπραντορ ειναι δικά του και τα δυο) η ακόμη καλύτερα θα τον βάλω να τα διαβάσει.αυτο μπορώ να κάνω εγώ απο τη θέση μου.και τώρα που ενημερώθηκα θα προσπαθώ αυτά που μου είπατε να τα μεταφέρω και σε άλλους ανθρώπους.

Οσο αφορά για το τσιουαουα με το λαμπραντορ αν θα μπορουν μαζι μπορεί κάποιος άλλος να βοηθήσει;
 
Last edited by a moderator:


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Τα σκυλιά της αστυνομίας είναι στειρωμένα όλα αρσενικά θηλυκά, είσαι σίγουρος ότι ο "Πατέρας " ήταν σκυλί της αστυνομίας ?
 






Atromitos11

Active Member
12 Απριλίου 2013
25
0
Ακόμα δουλεύει.παει σε γήπεδα κυρίως πριν απο αγώνες και ψάχνει για βεγγαλικά βόμβες κτλ.