Συμβουλές γιά κουτάβι Jack Russel


kostasm

Member
26 Δεκεμβρίου 2011
10
0
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.Εχθές αποκτήσαμε ένα juck russel 50 ημερών.Μου είπε ο εκτροφέας κάποιες συμβουλές για αρχή αλλά θέλω να μάθω μήπως υπάρχουν και άλλες μέθοδοι.
1)Θέλω να μάθω το κουτάβι να κάνει την ανάγκη του έξω.Πάνω σε αυτό τον ταΐζω 3 γεύματα την ημέρα των 20γρ ξηρά τροφή και μετά από 10 λεπτά περίπου των βγάζω έξω στο ίδιο σημείο κάθε φορά ώστε να υπάρχει η μυρωδιά του.Σήμερα δεν μας έκανε κακάκια μέσα παρά μόνο τσίσα.Για τα τσίσα των βγάζουμε ανά δίωρο.Και εκεί κάτι πάμε να κάνουμε.
2)Πως θα των μάθω να κοιμάτε στο μαξιλάρι του.Εχθές για να κοιμηθούμε αναγκαστήκαμε να των πάρουμε στην κρεβατοκάμαρα.
3)Σχετικά με της τροφές επειδή διαβάζω για royal και άλλες μάρκες εμάς μας πρότειναν για κουτάβι την belgando-puppy gravy.Την γνωρίζει κανείς;
Ευχαριστώ.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
η τουαλετα θελει υπομονη ειναι νωρις ακομα
για να κοιμηθει στο χωρο του θελει κοπο χτες το πηρες δεν εχει εξεικιωθει και νιωθει ανασφαλεια.εκει δε πρεπει να κανεις πισω βαλτο στο μαξιλαρι του παρε και ενα παρκο και ας το εκει το βραδυ.το σιγουρο ειναι οτι θα λυσαξει στο κλαμα αλλα θα συνηθισει.
οσο για τη τροφη ολες καλες ειναι αρκει να ταιριαζει στο σκυλι
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλησπέρα!
Μικρό σας το έδωσε ο εκτροφέας, έπρεπε να περιμένετε άλλες δέκα μέρες. Εντύπωση μου κάνει, από ποιο εκτροφείο το πήρατε?

1) Μια χαρά τα κάνετε μέχρι εδώ, υπομονή επιμονή και θα μάθει! Είναι πολύ μωρό ακόμα!

2) Είναι πολύ μικρός, μόλις έφυγε από την μαμά του και του κακοφαίνεται να είναι ολομόναχος! Θα κλαίει και θα κλαίει μέχρι να καταλάβει ότι δεν θα του περάσει. Το μαξιλάρι του που βρίσκεται? Δεν είναι στην κρεβατοκάμαρά σας? Αν δεν το θέλετε στο κρεβάτι σας πάρε ένα crate ή ένα πάρκο και βάλτον εκεί να κοιμάται. Μην σηκώνεστε να τον παρηγορείτε. Απλά θα κλαίει περισσότερο. Εγώ θα έβαζα το crate/πάρκο στην κρεβατοκάμαρά μου για να με βλέπει και να αισθάνεται πιο άνετα.

3) Ο εκτροφεας τι τάιζε? Η Belcando θεωρείται καλή τροφή, το ίδιο και η Royal.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Ελα να πληθαίνουμε!
Να σου ζήσει μωρέ το κουτσούνι! Φωτογραφίες υπάρχουν?

Αυτά που λες περίπου έκανα κ γω γιατί το σκηνικό με την πάνα δεν δούλεψε ποτέ. 2,5-3 μηνών τα έκανε μέσα μόνο από ατύχημα γτ τα μικρούλια δεν ελέγχουν την κύστη τους να ξέρεις, οπότε μην περιμένεις πολλά από τώρα. Υπομονή!

Την τροφή την πρότεινε ο κτηνίατρος? Θέμα επιλογής κ αν κάτσει καλά στο μικρούλι είναι. Για την συγκεκριμένη, ας σου πει καποιος που την δίνει
 


kostasm

Member
26 Δεκεμβρίου 2011
10
0
Έκλαιγε.των αφήσαμε μόνο του μήπως και ηρεμήσει αλλά τίποτα.Ίσως να το πήρα λίγο μικρό αλλά ήταν δώρο για τα μικρά (και για εμένα) οπότε...
 


kostasm

Member
26 Δεκεμβρίου 2011
10
0
Ναι.Το πήρα από Νέα Σάντα-Κιλκίς.Το μαξιλάρι το έχω στο σαλόνι.Δεν σκεφτήκαμε να το βάλουμε στην κρεβατοκάμαρα.Δεν θυμάμαι το όνομα της τροφής που έδινε.
Ευχαριστώ για την ιδέα.θα το εφαρμόσω σήμερα.
 


kostasm

Member
26 Δεκεμβρίου 2011
10
0
Έχω μερικές,θα τις ανεβάσω.Την συγκεκριμένη τροφή με την πρότεινε μαγαζί.
 


Dina1984

Well-Known Member
2 Μαϊου 2011
176
1
Καλησπέρα και να σου ζήσει το κουτάβι!

1) Πρέπει να βγαίνει αμέσως αφού φάει για να γίνει ο συνδυασμός στο μυαλό του. Παρόλα αυτα 50 ημερών η κύστη τους είναι πολύ μικρή και πολύ πιθανόν , αν δεν είστε κάθε μια ώρα έξω , να έχετε ατυχήματα μέσα στο σπίτι. Επίσης έξω όταν τα κάνει πρέπει να κάνεις ένα μικρό πάρτυ "Μπράάάάάβοοοο" κτλ! Κανονικά κάθε μία με μιάμιση ώρα του έρχονται οι ανάγκες του σε αυτή την ηλικία. Όμως , μπορείτε να ξεκινήσετε με πάνες και μετά να περάσετε στο έξω. Εξάλλου 50 ημερών δεν έχει ολοκληρώσει όλα του τα εμβόλια για να βγαίνει έξω , εκτός και αν τον βγάζεις σε προστατευμένο περιβάλλον. Αλλιώς κινδυνεύει να αρρωστήσει. Επίσης με τις πάνες δεν χρειάζεται να τρέχεις κάθε μια ώρα έξω.

2) Για να κοιμηθεί στο μαξιλάρι του πρέπει το τελευταίο του γεύμα και νερό να έχει γίνει ως τις 6 το απόγευμα ώστε να αδειάσει η κοιλίτσα μέχρι την τελευταία βραδινή βόλτα και μετά πρέπει αμέσως πριν κοιμηθείτε να έχει παίξει πολύ και να έχει κουραστεί ώστε να νυστάζει. Έτσι με άδειο εντεράκι δεν θα ξυπνάει τόσο συχνά για τσίσα ή κακά και θα κοιμάται αφού θα είναι κουρασμένο από το παιχνίδι. Τις πρώτες μέρες όμως μέχρι να σας μάθει μπορεί να κοιμάται στο μαξιλάρι του δίπλα στο κρεβάτι σας και όταν κλαίει μόνο να το παρηγορείτε με ένα ελαφρό χάδι. Μην το ανεβάζετε στο κρεβάτι σας γιατί θα γίνει μόνιμη συνήθεια. Σταδιακά μπορείτε να μεταφέρετε το κρεβάτι προς τα έξω αλλά όχι πολύ μακριά από εκεί που κοιμάστε εσείς. Π.χ έξω από την πόρτα της κρεβατοκάμαρας. Εμείς έτσι μάθαμε στο δικό μας κουτάβι να κοιμάται στο κρεβάτι της.

3) Η Belcando είναι καλή αν και εγώ μετά από πολύ ψάξιμο δίνω την Blue puppy , που τη θεωρώ καλύτερη , στην δική μας κουτάβα.
 
Last edited:


kostasm

Member
26 Δεκεμβρίου 2011
10
0
Ευχαριστώ.
Καλησπέρα και να σου ζήσει το κουτάβι!

1) Πρέπει να βγαίνει αμέσως αφού φάει για να γίνει ο συνδυασμός στο μυαλό του. Παρόλα αυτα 50 ημερών η κύστη τους είναι πολύ μικρή και πολύ πιθανόν , αν δεν είστε κάθε μια ώρα έξω , να έχετε ατυχήματα μέσα στο σπίτι. Επίσης έξω όταν τα κάνει πρέπει να κάνεις ένα μικρό πάρτυ "Μπράάάάάβοοοο" κτλ! Κανονικά κάθε μία με μιάμιση ώρα του έρχονται οι ανάγκες του σε αυτή την ηλικία. Όμως , μπορείτε να ξεκινήσετε με πάνες και μετά να περάσετε στο έξω. Εξάλλου 50 ημερών δεν έχει ολοκληρώσει όλα του τα εμβόλια για να βγαίνει έξω , εκτός και αν τον βγάζεις σε προστατευμένο περιβάλλον. Αλλιώς κινδυνεύει να αρρωστήσει. Επίσης με τις πάνες δεν χρειάζεται να τρέχεις κάθε μια ώρα έξω.

2) Για να κοιμηθεί στο μαξιλάρι του πρέπει το τελευταίο του γεύμα και νερό να έχει γίνει ως τις 6 το απόγευμα ώστε να αδειάσει η κοιλίτσα μέχρι την τελευταία βραδινή βόλτα και μετά πρέπει αμέσως πριν κοιμηθείτε να έχει παίξει πολύ και να έχει κουραστεί ώστε να νυστάζει. Έτσι με άδειο εντεράκι δεν θα ξυπνάει τόσο συχνά για τσίσα ή κακά και θα κοιμάται αφού θα είναι κουρασμένο από το παιχνίδι. Τις πρώτες μέρες όμως μέχρι να σας μάθει μπορεί να κοιμάται στο μαξιλάρι του δίπλα στο κρεβάτι σας και όταν κλαίει μόνο να το παρηγορείτε με ένα ελαφρό χάδι. Μην το ανεβάζετε στο κρεβάτι σας γιατί θα γίνει μόνιμη συνήθεια. Σταδιακά μπορείτε να μεταφέρετε το κρεβάτι προς τα έξω αλλά όχι πολύ μακριά από εκεί που κοιμάστε εσείς. Π.χ έξω από την πόρτα της κρεβατοκάμαρας. Εμείς έτσι μάθαμε στο δικό μας κουτάβι να κοιμάται στο κρεβάτι της.

3) Η Belcando είναι καλή αν και εγώ μετά από πολύ ψάξιμο δίνω την Blue puppy , που τη θεωρώ καλύτερη , στην δική μας κουτάβα.
 


kostasm

Member
26 Δεκεμβρίου 2011
10
0
Ναι.Το πήρα από Νέα Σάντα-Κιλκίς.Το μαξιλάρι το έχω στο σαλόνι.Δεν σκεφτήκαμε να το βάλουμε στην κρεβατοκάμαρα.Δεν θυμάμαι το όνομα της τροφής που έδινε.
Ευχαριστώ για την ιδέα.θα το εφαρμόσω σήμερα.
Καλησπέρα!
Μικρό σας το έδωσε ο εκτροφέας, έπρεπε να περιμένετε άλλες δέκα μέρες. Εντύπωση μου κάνει, από ποιο εκτροφείο το πήρατε?

1) Μια χαρά τα κάνετε μέχρι εδώ, υπομονή επιμονή και θα μάθει! Είναι πολύ μωρό ακόμα!

2) Είναι πολύ μικρός, μόλις έφυγε από την μαμά του και του κακοφαίνεται να είναι ολομόναχος! Θα κλαίει και θα κλαίει μέχρι να καταλάβει ότι δεν θα του περάσει. Το μαξιλάρι του που βρίσκεται? Δεν είναι στην κρεβατοκάμαρά σας? Αν δεν το θέλετε στο κρεβάτι σας πάρε ένα crate ή ένα πάρκο και βάλτον εκεί να κοιμάται. Μην σηκώνεστε να τον παρηγορείτε. Απλά θα κλαίει περισσότερο. Εγώ θα έβαζα το crate/πάρκο στην κρεβατοκάμαρά μου για να με βλέπει και να αισθάνεται πιο άνετα.

3) Ο εκτροφεας τι τάιζε? Η Belcando θεωρείται καλή τροφή, το ίδιο και η Royal.
 




kwstas itea

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2010
98
5
ιτεα φωκιδος
Καλωστα τα παιδια!! Υπομονη κ επιμονη, υπαρχουν θεματα στο φορουμ για ολα οσα χρειαζεστε, καλο διαβασμα κ καλες βολτες με το φιλαρακι σας!!
 


kostasm

Member
26 Δεκεμβρίου 2011
10
0
Τελικά;; Πήγε καλύτερα;;
Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία.Ο Φοίβος τα πάει καλύτερα αν και στις γιορτές των αφήσαμε λίγο αλλά τώρα που θα μπούμε στην καθημερινότητα θα των στρώσουμε.
 


kostasm

Member
26 Δεκεμβρίου 2011
10
0
Τελικά;; Πήγε καλύτερα;;
Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία.Ο Φοίβος τα πάει καλύτερα αν και στις γιορτές των αφήσαμε λίγο αλλά τώρα που θα μπούμε στην καθημερινότητα θα των στρώσουμε.