Συμβουλες παρακαλω....κακα με αιμα/ νοσος κρον;


Jasper

New Member
1 Ιουλίου 2022
2
0
42
Καλησπερα
Θα ήθελα την άποψη/ συμβουλές σας
Έχω ένα beagle το κορίτσι μου είναι,13 μισό χρόνων μεγαλοκοπελα. Πριν 2 μήνες περίπου ξαφνικά έκανε κακά πολύ νερουλα μαζί με αίμα και βλέννα.
Πήγα στον κτηνίατρο μετά από 3 μέρες που δεν σταμάτησε και μου έδωσε αντιβίωση και αγόρασα τροφή i/d hills καθώς και προβιοτικα fortiflora.
Δεν είδα αλλαγή και μετά από λίγες μέρες έκανε διάρροια με πάρα πολυ αίμα, τρόμαξα και την πήγα σε άλλο κτηνίατρο που της έκανε υπέρηχο και εξετάσεις αίματος. Το αιμα της είναι πολυ καλο! Ο υπέρηχος έδειξε είπε φλεγμονή και μου έδωσε Flagyl, Prezolon και κονσέρβες πάλι I/d ( w/d μου είπε αλλά είναι παντου σε έλλειψη) ...είδα μεγάλη βελτίωση στις 3 πρώτες μέρες στο κορίτσι μέχρι που έπρεπε να κατεβάσω την δόση prezolon και μου εκανε πάλι τα ίδια. Μου είπε ο κτηνιατρος να ανεβάσω πάλι δόση να δω , και όντως ειδα βελτίωση....είχα ελπίδα ότι πέρασε ότι ήταν , αλλά μόλις ξεκίνησα πάλι 1 τέταρτο prezolon έκανε ευκοιλία με βλέννα και αιμα πάλι.
Ο κτηνιατρος είπε να κάνει κολονοσκοπηση . Κάνει 500 ευρώ...ήδη τα 200 του υπερηχου τα δανείστηκα και είναι αδύνατον άμεσα να τα βρω ...του το είπα ότι θα μπορέσω ίσως σε 1 μήνα 1 μισή να έχω τα χρήματα και τι να κανω σαν εναλλακτική. Ήταν πολύ επεξηγηματικος, και είπε ότι Πλέον μοιάζει να έχει την νόσο κρον. Ότι υπάρχουν ανοσοκατασταλτικα φάρμακα με 250 ευρώ το κουτί......αλλά επειδή προφανώς δεν μπορώ, να της δίνω εφ όρου ζωής prezolon την πιο λίγη δόση που την κρατάει... μου είπε η κολονοσκοπηση θα απέκλειε ίσως καρκίνο και θα είχε μια διάγνωση στα χέρια μου αλλά από την στιγμή όπου δεν μπορω να την κάνω να της δίνω τα χάπια. έχει μια χαρά διάθεση όταν περνει αυτό το χαπι και τρώει και είναι όπως πάντα τρελή και ενοχλητική αλλα φοβαμαι τι θα της δημιουργησει τόσο κορτιζόνη τους επόμενους μήνες....έχετε εμπειρία;;;; μπορω να την βοηθήσω με κάποιο άλλο τρόπο στην διατροφή;;; έχω ακόμα πολύ τροφή από το hills i/ d Kai περνώ και το κονσερβα που είναι και αυτή για εντερικα τα ανακατεύω . Δεν μου είπε για προβιοτικα αυτός ο γιατρός . Τελείωσε και το 10ημερο της αντιβίωση. Σας παρακαλώ αν έχετε κάτι να με συμβουλεψετε θα ήμουν ευγνώμων σας ευχαριστώ !
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
H κολονοσκοπηση με γενική αναισθησία δε γίνεται; Έτσι εύκολα θα έκανε σε 13χρονο σκυλί; Επίσης ξέρω ότι για την Κρον δεν ξέρουν ακριβώς πώς προκαλείται κτλ αλλά δεν πιστεύουν πλέον ότι είναι κληρονομική, άρα θα είχε θέματα/ενδείξεις κ παλιότερα;

Εγώ σε τέτοιας ηλικίας σκυλί θα έκανα τουλάχιστον υπέρηχο κοιλιάς - *σε ακτινολόγο κ όχι σε γενικό κτηνίατρο* (προσωπικά θα έκανα κ ακτινογραφία να σου πω) - να δω αν υπάρχει κάτι, οτιδήποτε, που μπορεί να επηρεάζει/προκαλεί τη φλεγμονή του εντέρου και αν δεν φαινόταν κάτι τότε θα σκεφτόμουν την κολονοσκόπηση κ να το δω για Κρον. Κ αναισθησία δεν θα κανα πριν κάνω ειδικές καρδιολογικες εξετάσεις.

Όταν λες έκανε εξετάσεις αίματος, τι περιελάμβαναν; Έκανε βιοχημικές γενικές, για όλους τους δείκτες; (Πάγκρεας, συκώτι, νεφρά, κ διάφορα άλλα; )

Κορτιζόνη τώρα έτσι, χωρίς σίγουρη διάγνωση, μονίμως.. δεν ξέρω.
 


Jasper

New Member
1 Ιουλίου 2022
2
0
42
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Υπέρηχο εκανε στον κτηνίατρο.ειναι κλινική ζώων και έχει τα μηχανήματα εκεί οπότε πιστεύω να είναι έγκυρο και σωστό;
Ναι οι γενική αίματος και βιοχημικός ήταν καλές. Περίμενε πρώτα να βγουν οι βιοχημικες για να την ξεκινήσω φάρμακα όταν είδε ότι ήταν οκ μου είπε να ξεκινήσω.
Είναι τώρα πάλι 2η μέρα με μισό χαπι κορτιζόνης πρωί και μισό βράδυ και το κορίτσι μου είναι μια χαρά και κακα έκανε κανονικά.
Ναι με γενική αναισθησία και πολύ το φοβάμαι.εκανε γενική αναισθησία πριν 3 μήνες που την πηγα να αφαιρέσουν μια τεράστιων διαστάσεων κρεατοελια που είχε στο πίσω μέρος του κεφαλιού που ματωνε συνέχεια.
Επίσης δεν μου είχε δείξει κανένα πρόβλημα στο παρελθόν με διαρροιες κτλ.μονο Πάσχα που την πήρα στα πεθερικά και έφαγε κόκκαλο, το έκανε αυτό και πότε ξανά.
H κολονοσκοπηση με γενική αναισθησία δε γίνεται; Έτσι εύκολα θα έκανε σε 13χρονο σκυλί; Επίσης ξέρω ότι για την Κρον δεν ξέρουν ακριβώς πώς προκαλείται κτλ αλλά δεν πιστεύουν πλέον ότι είναι κληρονομική, άρα θα είχε θέματα/ενδείξεις κ παλιότερα;

Εγώ σε τέτοιας ηλικίας σκυλί θα έκανα τουλάχιστον υπέρηχο κοιλιάς - *σε ακτινολόγο κ όχι σε γενικό κτηνίατρο* (προσωπικά θα έκανα κ ακτινογραφία να σου πω) - να δω αν υπάρχει κάτι, οτιδήποτε, που μπορεί να επηρεάζει/προκαλεί τη φλεγμονή του εντέρου και αν δεν φαινόταν κάτι τότε θα σκεφτόμουν την κολονοσκόπηση κ να το δω για Κρον. Κ αναισθησία δεν θα κανα πριν κάνω ειδικές καρδιολογικες εξετάσεις.

Όταν λες έκανε εξετάσεις αίματος, τι περιελάμβαναν; Έκανε βιοχημικές γενικές, για όλους τους δείκτες; (Πάγκρεας, συκώτι, νεφρά, κ διάφορα άλλα; )

Κορτιζόνη τώρα έτσι, χωρίς σίγουρη διάγνωση, μονίμως.. δεν ξέρω.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
τωρα δε ξερω αν εχει βαση, αλλα φιλικο μας ζωάκι έχει πρόβλημα παρομοιας φυσεως (δε ξερω τι ακριβως αυτοανοσο, ειχε ασταματητες διαρροιες νερο για μηνες που μονο με κορτιζονη βελτιωνόταν.) Γαστρο κοινες με φορτιφλορα που εδωσε αρχικα κτλ δεν εκαναν τιποτα.

Βοηθησε πολυ απο αποψη διατροφης ,μετα απο συσταση φυσικα γιατρου, η τροφη της hills Gastrointestinal Biome , (οχι σκετη γαστρο , Biome που εχει μεσα ειδικη συνθεση και προβιοτικα και μια εκει περιεργη τεχνολογια) εκανε μεγάλη διαφορα, εχει κοψει και την κορτιζονη και περνει ανα φάσεις μόνο συνηθως οταν θα φαει κατι αλλο ή υποτροπιασει.

Κανε μια ερωτηση στο γιατρο σου πρωτα, γιατι καθε περιπτωση είναι διαφορετική δε ξερω αν ενδιεκνυται για crohn, απο την αποψη μηπως βοηθήσει διατροφικα, βεβαια το κοστος της ειναι σχετικα υψηλο.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3