Συμβόλαιο αγοράς σκύλου




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Συμβολαιο Αγοράς Σκύλου

Στο (τοπος), σήμερα την (ημερομηνία) και μεταξύ των συμβαλλόμενων μερών:

1. Εκτροφέας (πωλητής)
2. Ιδιοκτήτης (αγοραστής)

Ο αγοραστής λαμβανει από τον πωλητή ενα σκυλο (φυλή, φύλο, ηλικία, χρώμα, ημερομηνία γέννησης, αριθμό γέννας) με ονομα (ταδε) συνοδευομενο απο το βιβλιαριο υγειας του και το pedigree του και το οποιο φερει ηλεκτρονικη πιστοποιηση microchip (#ταδε) στο οποιο ο ιδιοκτητης οφειλει να δηλωσει τα στοιχεια του αμεσα, εναντι του ποσου (ταδε) το οποιο αμφοτερα μερη εκριναν δικαιο κ ευλογο.

Και τα δυο μερη ομολογουν οτι την στιγμη της παραδοσης το ζωο ηταν συμφωνο με τις απαιτησεις του ιδιοκτητη και ειναι της απολυτου αρεσκειας του.
Απο την στιγμη της ολοκληρωσης της συναλλαγης καμια αλλη απαιτηση δεν υπαρχει απο κανενα απο τα δυο μερη, εξαιρουμενων των δυο παρακατω σημειωσεων:

1. Ο σκύλος που παραδιδεται στον ιδιοκτητη προερχεται απο γονεις που εχουνε ελεγχθει για τα παρακάτω (εξετάσεις). Οποιαδήποτε κατάσταση ή πρόβλημα συνδεδεμένο με λάθος χειρισμό ή λανθασμένη αντιμετώπιση από τον αγοραστή δεν αποτελεί λόγο αποζημίωσης.
Σε περιπτωση που το ζωο κατα την διαρκεια της ζωης του, εμφανιση νοσημα κληρονομικης φυσεως το οποιο επιβαρυνει δυσχαιρενει η καταστησει αδυνατη την φυσιολογικη ζωη του ζωου κατα τις γνωματευσεις τουλαχιστον τρειων κτηνιατρων, ο εκτροφεας ειναι υποχρεως στην καταβολη αποζημιωσης υψος του μισου ολοκληρου η διπλασιου του ποσου της αγορας του, αναλογως της σοβαροτητας της καταστασεως.

2.Ο αγοραστής οφείλει να φροντίζει για την ευζωια του σκυλου, κατα την διαμονη, σιτιση, κ συμπεριφορα του προς αυτον κ να μην τον χρησιμοποιησει για παρανομους σκοπους η σκοπους που αντικειται στους νομους της χωρας. Αν ο σκύλος βρεθεί να κακοποιείται, να είναι παραμελημένος και χωρίς την απαραίτητη φροντίδα όπως ορίζουν οι νόμοι του κρατους, ο ιδιοκτητης συμφωνει ο πωλητης να εχει το πληρες δικαίωμα να πάρει τον σκύλο στην ιδιοκτησία του αμεσα χωρίς να καταβάλει κανενος ειδους αποζημίωση.

Υπογραφές ...
-----------------------

Προσωπικα γιατι ειμαι κ περιεργος ανθρωπος-ειδικα που βαζω την υπογραφη μου η που ζηταω να την βαλουνε, εγω, μονο κατι τετοιο θα υπεγραφα, οποτε εγω, μονο κατι τετοιο θα ηθελα να δω σαν "συμβολαιο πωλησης".
Ολα τα υπολοιπα κ οι "ειδικοι οροι" για μενα ειναι αααααααλλο εργο........
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Εχει "κενα" αλλα αν σε ικανοποιει...ειναι μια χαρα. Οπως, επισης, μια χαρα ειναι να επιλεγεις τι θες να υπογραψεις και τι οχι. :)
 
  • Like
Reactions: sea-mol


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Αυτός ο αγοραστής που θα δεχθεί να υπογράψει συμβόλαιο με
αντισταθμιστικά οφέλη δεν αξίζει τέτοιον σκυλο.

Συνέχεια σε αυτο το φόρουμ υποστηρίζουμε οτι το κόστος του
σκυλου δεν ειναι η αγορά του. Γιατι τωρα ο εκτροφέας να δίνει
έμφαση σε αντισταθμιστικά στην αγορά; Δεν υπάρχει λόγος.
Και εδω κολλάει το εύστοχο σχόλιο του takisft:

"στο τελος της ημέρας πρεπει να έχουμε εκτροφείς"

Και θα συμπληρώσω οτι στο τελος της ημέρας κάνουμε και ταμείο.
Δηλ. προσφέραμε περισσότερα επειδή επιχειρήσαμε ή επειδή
δεν επιχειρήσαμε;

Θα συμφωνείσω και με τους "ιδεολογικούς όρους" της TARA.
Οι οποίοι εχουν άλλη βαρύτητα οταν τους απευθύνεις σαν
ιδιοκτήτης προς εκτροφέα και άλλη σαν εκτροφέας προς εκτροφέα.
Και χωρίς γέννα δεν ξέρω αν και κατα πόσο μπορείς να δώσεις το
στίγμα σου στον χώρο.

Και βέβαια συμφωνώ με τα περισσότερα του east.

ΥΓ. όλο δύσκολα μας βάζεις dj (n)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εχει "κενα" αλλα αν σε ικανοποιει...ειναι μια χαρα. Οπως, επισης, μια χαρα ειναι να επιλεγεις τι θες να υπογραψεις και τι οχι. :)
Εγω προσωπικα οταν σαν αγοραστης αποφασισα να παρω σκυλο απο εκτροφεα, το μονο που πραγματικα ζητουσα, ηταν το σκυλι να ειναι υγειες κ με σωστο χαρακτηρα.
Ολα τα αλλα πανω κατω μπορεις να τα "δεις" αν εχεις στοιχειωδη επαφη με σκυλια κ αν εχεις ασχοληθει με μια φυλη.
Ο ανθρωπος ο οποιος θα επαιρνε την ευθυνη να υπογραψει την "σημειωση 1" σημαινει μεσες ακρες οτι εγγυαται οτι εχει κανει το καλυτερο δυνατο για να μην παρουσιασει το σκυλι που παιρνω κανενα κληρονομικο προβλημα. "βαζει στοιχημα" αν το θες, οτι τα εχει κανει ολα σωστα!

Μετα σαν αγοραστης το μονο για το οποιο μπορουσα να δεσμευτω, ειναι οτι δεν θα κακομεταχειριστω το σκυλι, δεν θα το χρησιμοποιησω σε πειραματα η κυνομαχιες, δεν θα του λειψουνε ποτε τα βασικα κ θα εχει καλη διαβιωση διατροφη κ ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη, οποτε μετα χαρας θα του υπεγραφα την "δευτερη σημειωση" του κειμενου.

Μου φαινεται απλο, ξεκαθαρο, ολοκληρωμενο κ δεν μπαινει σε λεπτομεριες της προσωπικης ζωης ιδιοκτητη-σκυλου με κανεναν τροπο, γιατι στην τελικη σκυλο πηρα, οχι σετ με νταβατζη πανω απο το κεφαλι μου!!
Αν βλεπεις "κενα" μετα χαρας να τα επισημανεις να το συζητησουμε!

Σε οποια περιπτωση παντως, προσπαθουσα να μπω στην λογικη των λεπτομεριων παντα κατι μου φαινοτανε τραβηγμενο κ ποτε δεν οριζοντουσαν ολα.....
Αν εναι να κανω 12-σελιδο συμβολαιο για να παρω σκυλο κ να δεσμευτω για τα παντα η να εχω εναν αορατο ελενχο να πλαναται, ευχαριστω αλλα δεν θα παρω!!
Στην τελικη, αγοραζω! Δεν μου το χαριζουνε, ουτε με πριμοδωτουνε να το αποκτησω........
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Που εντόπισες στο "δικό μου" συμφωνητικό λεπτομέρειες της προσωπικής ζωής του ιδιοκτήτη;

Καταλαβαίνεις πως "οι επιβραβεύσεις" στο συμφωνητικό δεν μπαίνουν σαν "πρέπει" έτσι;...Άρα, κάλλιστα ο αγοραστής μπορεί να δώσει τα 800 ευρώ και να μην στειρώσει τον σκύλο, να μην τον πάει σε έκθεση, να μην τον εκπαιδεύσει σε βασική υπακοή, να μην ασχοληθεί με κάτι ιδιαίτερο και να του πεθάνει και πριν τα 10...και πάλι να είναι μια χαρά ιδιοκτήτης και να "τα λέμε" μια χαρά...:)

@ISKENDER

Ένας απλός σκύλος θα είναι...Υγιής , στο πρότυπο όσο το δυνατόν και με ανάλογο χαρακτήρα. Δεν θα είναι ο Krypto the super dog! :D

Για πες μου κι εσύ, μια που φαίνεται κατάλαβες, κάποιους "ιδεολογικούς όρους" που θα φέρουν αποτέλεσμα (ή όχι).
 
  • Like
Reactions: sea-mol


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
πιθανά οι ''ιδεολογικοί'' όροι στην σημερινή κοινωνία να μην είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικοί αλλά προσωπικά για εμένα είναι θέμα αρχής το να μην μετατρέπεται η κάθε διαπραγμάτευση των ανθρώπων σε οικονομική συναλλαγή...
η απόκτηση σκύλου είναι η αρχή μιας διαδικασίας την οποία ο νέος σκυλογονιός θα πρέπει να την δει σαν μια ευκαιρία για καινούργιες εμπειρίες...
και ο ρόλος του εκτροφέα ως προς αυτό -για εμένα είναι καθοριστικός....
γιατί οφείλει εκτός απο το να του παραδώσει ένα σωστό κουτάβι, να του ανοίξει και τα μάτια αλλά και το μυαλό....
δεν είναι εύκολο.....αλλά για εμένα έτσι είναι....

επίσης η ατομική προσπάθεια ενός μεμονωμένου εκτροφέα πιθανά να έχει μεγαλύτερη ανταπόκριση ή και εμβέλεια εαν ταυτόχρονα απο πίσω βρίσκεται ένα συλλογικό όργανο (όμιλος φυλής κλπ.) που να την στηρίζει ποικιλοτρόπος.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Που εντόπισες στο "δικό μου" συμφωνητικό λεπτομέρειες της προσωπικής ζωής του ιδιοκτήτη;

Καταλαβαίνεις πως "οι επιβραβεύσεις" στο συμφωνητικό δεν μπαίνουν σαν "πρέπει" έτσι;...Άρα, κάλλιστα ο αγοραστής μπορεί να δώσει τα 800 ευρώ και να μην στειρώσει τον σκύλο, να μην τον πάει σε έκθεση, να μην τον εκπαιδεύσει σε βασική υπακοή, να μην ασχοληθεί με κάτι ιδιαίτερο και να του πεθάνει και πριν τα 10...και πάλι να είναι μια χαρά ιδιοκτήτης και να "τα λέμε" μια χαρά...:)
Σημεια που μου προκαλουν εμενα ερωτηματικα:
Γραφεις:
Ο αγοραστής οφείλει να προσφέρει στον σκύλο φυσική και πνευματική εκτόνωση και να φροντίσει για την σωστή εκπαίδευση και συμπεριφορά του σκύλου.
Ποιος πιστοποιει το παραπανω, κ κατα ποιανου την κριση ειναι ικανη η συνθηκη?

Ο αγοραστής οφείλει να ενημερώνει τον πωλητή σε περιπτώσεις σοβαρής ασθένειας, απώλειας ή θανάτου του σκύλου. Επίσης, θα πρέπει να ενημερώνει για τυχόν πώληση ή αλλαγή ιδιοκτησίας του σκύλου όπου και διατηρεί ο πωλητής το δικαίωμα να πάρει ο ίδιος τον σκύλο στην ιδιοκτησία του καταβάλλοντας στον αγοραστή το 1/2 του ποσού αγοράς του σκύλου.
Δλδ αν εμενα (τυχαιου ιδιοκτητη) πχ ο σκυλος μου τσακωθει με αλλο σκυλο κ γινουνε 3 πλαστικες για να ερθει στα ισα του, πρεπει να ενημερωθεις εσυ (τυχαιος εκτροφεας)?
Αν μου τον χτυπησει αμαξι, κ του βαλω λαμες, παλι πρεπει να σε παρω να στο πω?
Αν την ζευγαρωσω κ εχω επιπλοκες στην γεννα (λεμε τωρα, μην αρπαχτειτε ολοι) πρεπει να σε παρω να σου δωσω αναφορα?
Για ποιο λογο ακριβως πρεπει να σου δινω λογαριασμο σε εναν ξενο, γιατι ο σκυλος μου επαθε κατι η γιατι συμβαινει κατι?
Αν εμενα ο σκυλος μου διακριθει σε καποιο αθλημα, η στις εκθεσεις κ μου δινουνε τα 4πλα να τον αγορασουνε πρεπει να στον πουλησω εσενα στην μιση τιμη της αγορας!?
Για ποιο λογο ακριβως?
Δλδ ως ιδιοκτητης τι ειμαι? "Ξενοδοχειο του παιδιου σου"? Καλοπροαιρετα παντα.....

Ο πωλητής θα επιστρέψει στον αγοραστή το ποσό των 250 ευρώ αν ο σκύλος στειρωθεί και πιστοποιηθεί η στείρωση του.
Την βαζω λοιπον την σκυλα κ γενναει 5 φορες, κ την στειρωνω στην ηλικια των 8 ετων.... μου δινεις βαση συμβολαιου, πισω 250ευρω κ την εχω κανει κ κουταβοπαραγωγο με την βουλα...... "Μα........" θα μου πεις...... εγω σου απανταω που προβλεπεται το αντιθετο??????

Προσπαθεις με ορους να εξασφαλισεις οτι εχεις βρει τον "τελειο ιδιοκτητη" κ του δινεις κ οικονομικες απολαβες, για να πραξει "το σωστο" κατ εσενα. Αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι με ορους δεν εξασφαλιζεται οτι ο αλλος ειναι σωστος, κ ο σωστος μπορει να μην καλυπτεται απο τους ορους, οσο καποιος που θα το κανει, μονο γι'αυτους, αν καταλαβαινεις τι θελω να πω......
 
  • Like
Reactions: vek and TARA


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@TARA

Δεν διαφωνώ σε αυτά που γράφεις, απλά προσπαθώ να "διευκολύνω" τα πράγματα κατανοώντας την πραγματικότητα.

@east49

1.
Ο αγοραστής οφείλει να προσφέρει στον σκύλο φυσική και πνευματική εκτόνωση και να φροντίσει για την σωστή εκπαίδευση και συμπεριφορά του σκύλου.
Δεν λέω πως θα το ελέγξω ή αν διαφωνώ με το πως και το τι θα κάνω κάτι...Απλά υπογραμμίζω κάποιες υποχρεώσεις.

2.
Ο αγοραστής οφείλει να ενημερώνει τον πωλητή σε περιπτώσεις σοβαρής ασθένειας, απώλειας ή θανάτου του σκύλου. Επίσης, θα πρέπει να ενημερώνει για τυχόν πώληση ή αλλαγή ιδιοκτησίας του σκύλου όπου και διατηρεί ο πωλητής το δικαίωμα να πάρει ο ίδιος τον σκύλο στην ιδιοκτησία του καταβάλλοντας στον αγοραστή το 1/2 του ποσού αγοράς του σκύλου.
Στα πρώτα που έγραψες (προβλήματα υγείας και κακοτυχίες) για να σε βοηθήσω αρχικά, προτείνοντας σου τις καλύτερες (κατά την άποψη και πείρα μου) και φθηνότερες (το πιθανότερο) λύσεις. Για να σε βοηθήσω και ψυχολογικά και οικονομικά ίσως...Αν δεν θες...Δε πειράζει...

Α...και δεν είμαι ξένος...Σε άλλες δημοσιεύσεις σου με περιγράφεις ως τον δημιουργό ενός προϊόντος μελέτης, κόπου και δουλειάς...:)

Αν τελικά ο σκύλος για εσένα είναι ένα αντικείμενο οικονομικής επένδυσης από το οποίο θα θελήσεις να "βγάλεις" 2000-3000 ευρώ (αν πούμε ότι τον πήρες 800)...Ναι, θέλω να στον πάρω και να μη σου ξαναμιλήσω κιόλας...Αν δεν σε πειράζει...:)

3.
Ο πωλητής θα επιστρέψει στον αγοραστή το ποσό των 250 ευρώ αν ο σκύλος στειρωθεί και πιστοποιηθεί η στείρωση του.
...και βέβαια δεν εννοώ στα 8 χρόνια και μετά από 5 γέννες. Θα το διορθώσω!...Είναι και αυτός ένας από τους λόγους που έκανα την δημοσίευση...:)

Υ.Γ. Έγιναν οι απαραίτητες (για εμένα) διορθώσεις.
 
Last edited by a moderator:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
1.
Δεν λέω πως θα το ελέγξω ή αν διαφωνώ με το πως και το τι θα κάνω κάτι...Απλά υπογραμμίζω κάποιες υποχρεώσεις.

2.
Στα πρώτα που έγραψες (προβλήματα υγείας και κακοτυχίες) για να σε βοηθήσω αρχικά, προτείνοντας σου τις καλύτερες (κατά την άποψη και πείρα μου) και φθηνότερες (το πιθανότερο) λύσεις. Για να σε βοηθήσω και ψυχολογικά και οικονομικά ίσως...Αν δεν θες...Δε πειράζει...

Α...και δεν είμαι ξένος...Σε άλλες δημοσιεύσεις σου με περιγράφεις ως τον δημιουργό ενός προϊόντος μελέτης, κόπου και δουλειάς...:)

Αν τελικά ο σκύλος για εσένα είναι ένα αντικείμενο οικονομικής επένδυσης από το οποίο θα θελήσεις να "βγάλεις" 2000-3000 ευρώ (αν πούμε ότι τον πήρες 800)...Ναι, θέλω να στον πάρω και να μη σου ξαναμιλήσω κιόλας...Αν δεν σε πειράζει...:)

3.

...και βέβαια δεν εννοώ στα 8 χρόνια και μετά από 5 γέννες. Θα το διορθώσω!...Είναι και αυτός ένας από τους λόγους που έκανα την δημοσίευση...:)

Υ.Γ. Έγιναν οι απαραίτητες (για εμένα) διορθώσεις.
1.Εφ'οσων λες οτι δεν θα το ελενξεις, κ αν δεν ικανοποιηθει δεν θα κανεις κατι, για ποιο λογο το γραφεις?

2. Ξενος εισαι, προς εμενα, οπως κ να το κανουμε! Δεν ειμαστε φιλαρακια.....
(ως εκτροφεας ιδιοκτητης μιλαω-μην παρεξηγηθουμε)

Αν δλδ εγω αγορασω ενα ποιντερ πχ (γιατι εχω τρελλα με το κυνηγι) κ μετα απο 3-4 χρονια, δεν μπορω πλεον να παω για κυνηγι, για Χ λογους, κ αποφασιζω να πουλησω αυτο το σκυλι κ βρισκω αγοραστη που μου δινει περισσοτερα, που τον ξερω κ που ξερω εγω οτι το σκυλι μια χαρα θα ειναι, πρεπει ντε κ καλα να στο επιστρεψω εσενα????
Γιατι?????

3.Οκκκκκκ!
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@east49

Φίλε, δε στο δίνω το κουτάβι!...Κατάλαβε το! (humor mode on) :D
Επρεπε να στο ειχα παρει με το αρχικο συμβολαιο, να την εβαζα να γεννησει 8-10 φορες κ μετα να επαιρνα κ το εφ'απαξ 250αρι της συνταξιοδοτητης οταν η σκυλα θα ηταν 8 χρονων.......
Αχ, αχ...... :p
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
-Μάνα θα σε πουλήσω....

-Τι ειναι αυτα που λες πιδάκιμ τη μανα σου θα πουλήσεις;

-Μανα δεν αντέχω αλλο θα σε πουλήσω.....

-Τι σε έπιασε παιδι μου και θες να με πουλήσεις;
Που ακούστηκε τέτοιο πράμα παιδι μου γιος να πουλάει την μανα του;

-Μανα το ειπα και τελείωσε θα σε πουλήσω.....

-Τι να σου πω πιδάκιμ.... κανε οτι καταλαβένεις!!!

-Μη στενοχωριέστε ρε μανα... την τιμή που θα σε βαλω δεν σε
πέρνει κανένας.
 
  • Like
Reactions: d-friend


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μια χαρά είναι τα ανταποδοτικά οφέλη στην συγκεκριμένη κοινωνία με την συγκεκριμμένη κυνοφιλική παιδεία.
Οι όροι και οι κανόνες από μόνοι τους δεν αλλάζουν συνειδήσεις.
Αλλά η πριμοδότηση δεν είναι όρος, είναι απλώς αφορμή και δυνατότητα. "Γιατί τώρα αυτός να δίνει και λεφτά πίσω αν το πάω στην έκθεση? Είναι όντως σημαντικό θέμα?"
Αλλιώς, κάνεις το "απλό συμβόλαιο" που λέει κι ο east και ελπίζεις στην καλή του την καρδιά και το αριστερό του το μυαλό. (γιέα ράιτ....σε ΑΥΤΗ την κοινωνία)
Στο θέμα της στείρωσης χαλαρά διορθώνουμε τον όρο σε "στείρωση σε νεαρή ηλικία και προ οποιασδήποτε γέννας".
Εγώ συμφωνώ και χειροκροτώ το κόνσεπτ της πριμοδότησης του Dj. Είναι μια ωραία και συγκεκριμένη ιδέα πέρα από τις συνηθισμένες γκρίνιες ή τα ευχολόγια.
 
  • Like
Reactions: johnk


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Δηλαδη ο εκτροφεας πρεπει να ειναι προετοιμασμενος να δωσει 900 ευρω για καθε κουταβι που παραγει, εκτος απο τα εξοδα για τις εξετασεις των γονιων, τα ζευγαρωματα, τα τυχον ιατρικα εξοδα, τις συμμετοχες των γεννητορων σε εκθεσεις, κυναθληματα, εκπαιδευσεις, τυχον στειρωσεις, τις πρωτες αποπαρασιτωσεις και εμβολια των κουταβιων, τις δηλωσεις της γεννας, τα τσιπακια (δεν ξερω αν ξεχναω κατι). Δε λεω, δικη του η αποφαση του καθενα αν θελει να γινει εκτροφεας ή οχι και θα πρεπει να ειναι προετοιμασμενος για ζημία οικονομικη και ψυχολογικη αλλα εχω μια αισθηση οτι με αυτο το συμβολαιο παμε την καθαροαιμη κυνοφιλια εκει απο οπου ξεκινησε. Κολωνακι!(σχηματικα το λεω μη με παρεξηγησουν οι Κολωνακιωτες). Αποκλειεις ανθρωπους απο την εκτροφη που μπορει να εχουν λατρεια για μια φυλη, μερακι και γνωσεις αλλα δεν ετυχε να ειναι τοσο ευρωστοι οικονομικα. Επισης εγω προσωπικα δεν θα εκανα γεννα αν θεωρουσα οτι πρεπει να πληρωσω τους ιδιοκτητες που εχω βρει για να ασχοληθουν με το σκυλι που τους δινω. απλα δεν ειναι καταλληλοι και καλυτερα να διαθεσω αυτα τα χρηματα για διαφορετικους φιλοζωικους σκοπους απο το να κανω αυτη τη γεννα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
εμένα η απορία μου ειναι γιατι συζητάμε το συμβολαιο. Ένα συμβόλαιο ειναι μια συμβατική σχέση, αμφοτεροβαρης ανάμεσα σε 2 μέρη. Παροχή-αντιπαροχή και όροι εκπληρωσης. Κάθε περιπτωση τετοιας σχέσης εκτροφεα-ιδιοκτητη, ειναι δυναμική και αναδιαμορφώνεται βάσει συνθηκών, προσωπικοτητων και περιστάσεων. Στον έναν πχ που θα πάει σε εκθεση μπορεί να υπάρξει συμφωνια να του παρεχει ο εκτροφεας τον απαραίτητο εξοπλισμό (πχ τραπεζάκι στη δικια μου φυλη), στον αλλο χρήματα, στον παραλλο τίποτα. Δεν θεωρώ ότι υπάρχουν συμβόλαια φασόν, ειδικά εφόσον μιλάμε για ζώντες οργανισμούς.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@ghost girl

Θα πάρει πρώτα "όσα" και ΜΠΟΡΕΙ (μακάρι για εμένα) να δώσει αργότερα και σταδιακά "όσα".

Τα περισσότερα από τα έξοδα που ανέφερες τα έχουν και πάρα πολλοί απλοί ιδιοκτήτες που ποτέ δεν θα ζευγαρώσουν τα σκυλιά τους και δε θα πουλήσουν κουτάβι. Έξοδα όπως εξετάσεις υγείας, ιατρικά έξοδα, συμμετοχές σε εκθέσεις, κυναθλήματα, εκπαιδεύσεις, στειρώσεις, αποπαρασιτώσεις, εμβόλια, τσιπάκια...έχουν και σκυλιά που δεν ζευγαρώνουν και οι ιδιοκτήτες τους δε θα πάρουν ποτέ "φράγκο" από τα σκυλιά τους.

Υπάρχουν και άνθρωποι που κάνουν τα έξοδα αυτά για τα δικά τους σκυλιά και κάνουν και έξοδα για σκυλιά που βρίσκουν στο δρόμο (που κάποιοι άλλοι άφησαν ίσως και κάποιοι παρήγαγαν)...Εμβόλια, αποπαρασιτώσεις, εξετάσεις, θεραπείες, τσιπάκια, έξοδα ξενώνα ακόμα και έξοδα εκπαίδευσης. Ούτε αυτοί θα πάρουν ποτέ "φράγκο" από τα σκυλιά. Μάλιστα ξέρω κάποιους που έχουν μεγαλώσει με μπιμπερό πολλά περισσότερα κουτάβια από ότι κάποιοι εκτροφείς.

Αφού θεωρούμε κάτι καλό, ωφέλιμο, χρήσιμο και άξιο συγχαρητηρίων τα παραπάνω γιατί ξαφνικά να μας ξενίσει πως ΙΣΩΣ ο εκτροφέας δε βγάλει τα έξοδα του χόμπι του (και κάποιο κέρδος για να συνεχίσει) για κάποιο καλό σκοπό;

Μη βγάλουμε κομπιουτεράκι...δεν είναι ανάγκη. Τα ξέρω ακριβώς τα κόστη, τα έχω κάνει τα περισσότερα και έχω υπολογίσει πολλές φορές αρκετά "σενάρια"...Αν γίνει σωστά (όπως εγώ το καταλαβαίνω) και με σεβασμό σε σκύλο και άνθρωπο δε βγαίνει κέρδος, έχεις μια κάποια "ζημία" που δε σε καταδικάζει κιόλας αλλά σίγουρα μπορεί να σε κάνει να αναβάλλεις κάτι που δεν είναι επείγον ούτως ή άλλως.
 
Last edited:


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Dj ειμαι πεπεισμενη οτι η ΣΩΣΤΗ εκτροφη τουλαχιστον οπως την εχω εγω στο μυαλο μου δεν εχει κανενα απολυτως οικονομικο οφελος. Θα συμφωνησω με τη ghelly σαν γενικη εικονα και θεωρω οτι ο καθενας διαμορφωνει το συμβολαιο του αναλογα με το τι μπορει και ποιον εχει απεναντι του. Συνεχιζω να πιστευω οτι ενα τετοιο συμβολαιο αν θεωρησουμε οτι ισχυει εν γενει για τους εκτροφεις τους περιοριζει σε ενα μικρο ελιτιστικο κυκλο.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ghost girl, υποθέτω οι τιμές είναι ενδεικτικές. Αν πρόσεξα καλά λέει "έστω αρχικό κόστος απόκτησης σκύλου 800€"
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μια χαρά είναι και οι τιμές που αναφέρει.
Από ένα μέτριο κουτάβι που αφήνει 150 ευρώ, μέχρι ένα σούπερ κουτάβι που μπορεί να αφήσει 500+ ευρώ (με αρχικές τιμές 800 και 1200+ αντίστοιχα), βγαίνει στην γέννα με πέντε κουτάβια (δύο των 800, δύο των 1000, ένα των 1200) ένα πακετάκι της τάξης των 1500+ στην γέννα. Ε...μάλλον βγαίνει η γέννα....
Για γιγαντόσωμες φυλές, άντε να αυξήσει λίγο για τις ποσότητες εμβολίων και τροφής.
Τα υπόλοιπα (εξετάσεις κλπ κλπ) θα έπρεπε να τα κάνει κανείς στην σκύλα του ούτως ή άλλως αν θέλει να μπει στο κλαμπάκι: ηθικός-ευσυνείδητος-φιλόζωος εκτροφέας-έχω μια σκύλα φίλη που κάνει και καμιά γέννα.
DjSoukis douze points !
 
  • Like
Reactions: johnk