Συμβόλαιο αγοράς σκύλου


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@east49

Μου αρέσεις (και μπορεί να στο δώσω τελικά το κουτάβι) γιατί απαντάς μονάχος σου...:D

Γιατι εγω ξερω οτι τα γουστα πληρωνονται.
Κατά τα άλλα...Δε παίρνεις κουτάβι λέμε! :D
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Νομίζω ότι (τώρα που έφυγε και ο Θεοχάρης από το ΥΠΟΙΚ), αυτά θα τα διορθώσουμε, ώστε να καλύπτονται όλες οι περιπτώσεις!!!
Βλέπω ότι πήρες το μήνυμα των εκλογών ε;
 
  • Like
Reactions: johnk


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ενας ανθρωπος που ασχολειται με κατι, .....................
Εγώ και κάποιοι άλλοι με τα μαθηματικά που ξέρουμε, πιστεύουμε ότι με μια γέννα το χρόνο έρχεται ίσα κάβα ίσα νερά με το 1500άρι που βγαίνει. Και αυτό πιστεύω εγώ και κάποιοι άλλοι ότι θα έπρεπε να του είναι ΑΡΚΕΤΟ.
Αν δεν του είναι αρκετό επειδή θέλει να έχει δύο-τρεις γέννες το χρόνο δηλαδή από 4 σκύλες και πάνω (αν δεν τις βάζει ΚΑΘΕ χρόνο), τότε εγώ και κάποιοι άλλοι απλώς δεν τον θεωρούμε και τόσο χομπίστα και πιστεύω εγώ (δεν ξέρω αν και κάποιοι άλλοι) ότι θα έπρεπε να το γυρίσει σε επαγγελματική εκτροφή, που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ.
Θα συνεχίσω όμως να θεωρώ χομπίστα τον εκτροφέα που περιγράφει ο DjSoukis (που ΔΕΝ μπαίνει ή μπαίνει ελάχιστα μέσα) , άλλωστε τα στάνταρ του καθενός τα ορίζει μόνος του.
Αλλά δεν πρόκειται, όση γνώση και διαφορετικές εικόνες αποκομίζω απ την κυνοφιλία να αποδεχτώ την επαναλαμβανόμενη μπαρούφα: "Έχει τέσσερις σκύλες για να κάνει το χόμπι του, ας μην μπει και μέσα...ΜΟΝΟ 25000 το χρόνο τζιράρει..."
Σόρυ....αλλά δεν πρόκειται
 




nikos00

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2013
193
81
Αθηνα
Ας πω και εγω γιατι δεν θα μου αρεσε αυτο το συμφωνιτικο.

Ο πρωτος λογος ειναι οτι θεωρω οτι η αποκτηση σκυλου ειναι πολυ σημαντικη και προυποθετη απαραιτητα αγαπη . Συμφωνω οτι αν θελεις καποιο σκυλο συγκεκρημενης ρατσας κ με οτι περιλαμβανει η εκτροφη (διασφαλιση ως ενα βαθμο της υγειας κ της μορφολογιας) ειναι σωστο και απαραιτητο να πληρωσεις καποιο εκτροφεα κ μαλιστα καλα για να παρεις το φιλαρακο που θα εχεις για χρονια στη ζωη σου, αλλα επειδη στη δικη μου σκεψη... αγαπη κ χρημα δεν πανε μαζι δεν θα ηθελα καμια αλλη δοσοληψια που περιεχει χρηματα.

Το δευτερο ειναι το εξης... διαβαζω στο φορουμ συχνα οτι ολοι οι εκτροφεις προσπαθουν με ενα τροπο να αποφυγουν τον ''κακο'' ιδιοκτητη πραγμα πολυ σωστο... θεωρω ενα τετοιο συμφωνητικο οτι θα οδηγουσε ισως καποιους ιδιοκτητες να δουν το σκυλο τους σαν ενα τροπο να παρουν πισω καποια απο τα χρηματα που εδωσαν και οχι οτι κανουν να το κανουν με γνωμονα την αγαπη τους προς αυτον.

Επισης δεν συμφωνω με το παραδειγμα των ανθρωπων που φροντιζουν σκυλια και τα εξοδα που κανουν σε σχεση με ενα εκτροφεα και το αν κερδιζει η οχι ...

Καλως η κακος η εκτροφη ειναι επαγγελμα ... για αλλους ισως βασικο κ για αλλους για ενα εξτρα εισοδημα, χομπυ σιγουρα δεν ειναι μιας κ σαν εκτροφεας πουλαει ενω χομπυ ειναι κατι που ξοδευουμε χρηματα με μονη απολαβη την προσωπικη μας ευχαριστηση !!


Φιλικα Νικος
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
χομπυ σιγουρα δεν ειναι μιας κ σαν εκτροφεας πουλαει ενω χομπυ ειναι κατι που ξοδευουμε χρηματα με μονη απολαβη την προσωπικη μας ευχαριστηση !!
Μην τα λες αυτά Νίκο, θα πέσει φωτιά να σε κάψει
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
-Γιατί να μην μπορεί να πάρει BH αν ο ιδιοκτήτης μόνος του έχει "άριστα" αποτελέσματα?
-Φυσικά και είναι αντικρουόμενα, δεν μπορώ να πω σε κάποιον "στείρωσέ το" ή "πήγαινέ το στην έκθεση"...μπορώ να του πω όμως "αν το στειρώσεις ή το πας στην έκθεση θα έχεις μπόνους". Αν δεν θέλει να το στειρώσει ο συγκεκριμένος, τότε γιατί να του βάλω τα χρήματα της έκθεσης μαζί με το μπόνους? Αν δεν το πάει στην έκθεση τι να πριμοδοτήσω? Ότι είναι καλό παιδί?
-Αν αξίζει να μπει στην εκτροφή, τότε θα του προτείνεις τον δρόμο των εκθέσεων, οπότε μαζί με τις εκθέσεις, θα λαμβάνει και από τις επιβάσεις και τις γέννες, οπότε πάλι περισσότερα θα βγάλει.
-Η στείρωση θα γίνει δύο μήνες μετά τον πρώτο οίστρο της σκύλας, σε γιατρό του εκτροφέα. Take it or leave it.
Ο σκοπος της χρηματικης ανταμοιβης οπως καταλαβαινω εγω το ποστ του Dj ειναι οτι ο ιδιοκτητης θα ασχοληθει με το σκυλο του σωστα κ ο σκυλος θα εχει μια καλη ζωη.
Αυτα μπορουν να γινουνε κ ακομα περισσοτερα χωρις να ικανοποιηθει σχεδον κανεις ορος απο το συμφωνητικο. Αυτος ο ιδιοκτητης δεν ανταμοιβεται? Δεν ειναι αδικο?

Στο θεμα της στειρωσης, ακριβως αυτο θελω να πω: δυο μηνες μετα τον πρωτο οιστρο, ΔΕΝ ξερεις αν ενα σκυλι αξιζει να μπει στην αναπαραγωγη η οχι!!
(τις δικες μου πχ θα τις ειχε στειρωσει κατω του ετους!!!!!)
Για ποιες εκθεσεις κ για ποια εκτροφη μιλαμε?
Αν το σκυλι στο μελλον φανει οτι αξιζει, σιγουρα θα εχει γινει ενα μεγαλο ΛΑΘΟΣ με την στειρωση οπως ειναι στημενη!

Για μενα ακριβως επειδη "αργει να φανει" αν ενα σκυλι αξιζει να αναπαραχθει η οχι, ειναι εντελως μα εντελως λαθος, να στειρωνεται καθαροαιμος σκυλος, αν δεν συντρεχουνε αμεσα λογοι υγειας.
Αλλιως εχουμε εναν εκτροφεα, που μπαινει μεσα με τα μπουνια δινονας ζωα σε ιδιοκτητες που προσπαθει να εξασφαλισει οτι ειναι "σωστοι" με ανταποδοτικα οφελη....... και μετα????

Εστω οτι ολοι οσοι περνανε απο τον συγκεκριμενο σκυλι, ακολουθουσανε το δρομο της στειρωσης του συμβολαιου.
Που ειναι η εκτροφη? Η δευτερη τριτη γενια? Η συνεχεια? Οι γραμμες??? Το μελλον?

Καλως η κακος η εκτροφη ειναι επαγγελμα ... για αλλους ισως βασικο κ για αλλους για ενα εξτρα εισοδημα, χομπυ σιγουρα δεν ειναι μιας κ σαν εκτροφεας πουλαει ενω χομπυ ειναι κατι που ξοδευουμε χρηματα με μονη απολαβη την προσωπικη μας ευχαριστηση !!
Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο!
Δεν μπορω να καταλαβω ομως, γιατι να μην βγαζει!!
Ουτε μπορω να καταλαβω γιατι κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.....

@sea mol,
Πουλαει κουταβια κ παιρνει λεφτα!
Αν παιρνει λιγα η πολλα, αν τα πουλαει φτηνα η ακριβα, στο κοστος η με κερδος, αν στο τελος βγαινει με ελλειμα, η πλεονασμα..... εχουνε να κανουνε με το ποσο καλος "επιχειρηματιας" ειναι, η λογιστης, οπως το παρεις!
Απο την στιγμη ομως που δεν χαριζει αλλα πουλαει στην ιδια κατηγορια ειναι!
 
Last edited by a moderator:


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μπορεί να ικανοποιηθούν οι όροι σαφώς! Έχεις δίκιο....
Αλλά δεν μπορούν να πιστοποιηθούν αλλιώς! Και είναι κρίμα αν μιλάμε για έναν τέτοιο ιδιοκτήτη να μην προάγει συνολικά την κυνοφιλία με τον να συμμετέχει σε αγώνες και σε εκθέσεις.
Θα έπρεπε ίσως να βάλουμε τρεις κατηγορίες? "ικανοποιεί του τυπικούς όρους" "ικανοποιεί τους ουσιαστικούς όρους" "ικανοποιεί τους τυπικούς και τους ουσιαστικούς". Δεν ξέρω....δεν ξέρω κατ αρχάς αν γίνεται να πιστοποιηθούν οι ουσιαστικοί, ή αν θα λέει ο κάθε σκιτζής "γιατί καλέ? μια χαρά δεν περνάει το σκυλί μου? και δεν έχει σούπερ υπακοή?" Σε αυτούς τι θα πεις?Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει συμφωνία χωρίς κάποια τυπική πιστοποίηση.

Για την στείρωση και τον χρόνο της, καλά τα λες, οπότε καλοδεχούμενες και άλλες προτάσεις όρων που θα μπορούν να συμπεριληφθούν.
Εκτός αν απλώς δεν γουστάρεις το όλο σκηνικό.

Από εκεί και πέρα, το συμφωνητικό αυτό είναι απλώς μια πρόταση συγκεκριμένου τύπου εκτροφέα, προς μη συγκεκριμένο τύπο ιδιοκτήτη. Με συγκεκριμένο ιδιοκτήτη, ίσως κάποια πράγματα μπορούν να προσαρμοστούν. Αλλά ακόμα και έτσι, είναι έτη φωτός μπροστά από το "πάρε το σκυλί, σκάσε 1200, και είναι δικό σου, καν'το στο φούρνο με πατάτες"
 


nikos00

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2013
193
81
Αθηνα
@east49
Φυσικα και να βγαζει !!! Αν προσεξες γραφω πιο πανω οτι ο εκτροφεας πρεπει να πληρωνετε κ μαλιστα καλα οταν ειναι σωστος !

Απλα δεν εχω διαβασει κανενα που να λεει οτι το κανει επαγγελμα, ολοι μπαινουν μεσα και το κανουν για το καλο τις ρατσας !

Ειμαι της αποψης οτι ο καθε ανθρωπος που ειναι σωστος στη δουλεια του πρεπει να αμοιβεται κ καλα, ουτε σημαινει οτι αν βγαζεις απο κατι χρηματα παει να πει οτι δεν το αγαπας.... απλα δεν εργαζεται κανεις μονο μπαινοντας μεσα ουτε απο φιλανθρωπια!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μπορεί να ικανοποιηθούν οι όροι σαφώς! Έχεις δίκιο....
Αλλά δεν μπορούν να πιστοποιηθούν αλλιώς! Και είναι κρίμα αν μιλάμε για έναν τέτοιο ιδιοκτήτη να μην προάγει συνολικά την κυνοφιλία με τον να συμμετέχει σε αγώνες και σε εκθέσεις.
Θα έπρεπε ίσως να βάλουμε τρεις κατηγορίες? "ικανοποιεί του τυπικούς όρους" "ικανοποιεί τους ουσιαστικούς όρους" "ικανοποιεί τους τυπικούς και τους ουσιαστικούς". Δεν ξέρω....δεν ξέρω κατ αρχάς αν γίνεται να πιστοποιηθούν οι ουσιαστικοί, ή αν θα λέει ο κάθε σκιτζής "γιατί καλέ? μια χαρά δεν περνάει το σκυλί μου? και δεν έχει σούπερ υπακοή?" Σε αυτούς τι θα πεις?Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει συμφωνία χωρίς κάποια τυπική πιστοποίηση.

Για την στείρωση και τον χρόνο της, καλά τα λες, οπότε καλοδεχούμενες και άλλες προτάσεις όρων που θα μπορούν να συμπεριληφθούν.
Εκτός αν απλώς δεν γουστάρεις το όλο σκηνικό.

Από εκεί και πέρα, το συμφωνητικό αυτό είναι απλώς μια πρόταση συγκεκριμένου τύπου εκτροφέα, προς μη συγκεκριμένο τύπο ιδιοκτήτη. Με συγκεκριμένο ιδιοκτήτη, ίσως κάποια πράγματα μπορούν να προσαρμοστούν. Αλλά ακόμα και έτσι, είναι έτη φωτός μπροστά από το "πάρε το σκυλί, σκάσε 1200, και είναι δικό σου, καν'το στο φούρνο με πατάτες"
Ισως, κανα δυο ατομα που με γνωριζουνε, να σκεφτονται αυτη τη στιγμη, αυτα που γραφω απο τη δικη μου σκοπια.....
Τεσπα, επειδη ακριβως το κλειδι ειναι στο παραπανω bold, κ επειδη δεν μου αρεσει να υπαρχουνε "νομοι κ οροι" χωρις καθολικη εφαρμογη κ που να μπορουμε να τους "αστυνομευσουμε" , οχι εγω προσωπικα "δεν γουσταρω το σκηνικο, το εχω δηλωσει εξ αλλου, οπως κ σε προηγουμενο ποστ ειπα ποιο κατ εμενα ειναι το "σωστο συμβολαιο" κ ανελυσα το γιατι......

Δεν νομιζω οτι εχω αλλα που να μπορω να προσφαιρω στην κουβεντα, οποτε οπως λεει κ ο Dj εδω γυρω θα μαι, κ αν χρειαστει.....
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Το θέμα είναι πολύ ποιο απλό
Ο πραγματικός χομπίστας θα μπει στη διαδικασία μιας γέννας με αρχικό στόχο να προκαλέσει προσδοκώμενα αποτελέσματα .
Τα κουτάβια μπορεί να τα διαθέσει σε φίλους και γνωστούς που μοιράζονται το ίδιο μεράκι.
Μέχρι εκεί είναι το χόμπι .
-Η οικονομική συναλλαγή μετατρέπει το χόμπι σε επάγγελμα.
Αλλά θα ήθελα να κάνω το εξής ερώτημα ......
Μαζευόμαστε σε σπίτι ενός φίλου και εκεί θα συναντηθούμε με φίλους και γνωστούς με σκοπό το φαγοπότι .
Η συμφωνία όμως είναι πως το τραπέζι θα γίνει ρεφενέ με μόνη διαφορά ότι ο φίλος θα αναλάβει να ψήνει τα κρέατα και να παγώσει κρασιά και τσίπουρα .
Στο τέλος όλοι καταβάλουμε το μερίδιό μας σε χρήμα .
Το ερώτημα είναι : Ο Φίλος αυτός μετατράπηκε σε επαγγελματία ταβερνιάρη ;
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
@east49

Μου αρέσεις (και μπορεί να στο δώσω τελικά το κουτάβι) γιατί απαντάς μονάχος σου...:D



Κατά τα άλλα...Δε παίρνεις κουτάβι λέμε! :D

Άντε καλα στον east.... Σε μένα δεν θα το έδινες;:)
 


nikos00

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2013
193
81
Αθηνα
Ο φιλος δεν θα μετατραπει σε επαγγελματεια ταβερνιαρη γιατι δεν θα βγαλει χρηματα απο κανενα, ουτε απο ολη τη μαζοξη.

Τα λεφτα που θα βαλει ο καθε ενας αντιστηχουν στα πραγματα που αγοραστικαν για το τραπεζι και οχι για το χωρο τη φιλοξενεια κ το ποσο καλα εψησε τα κοψιδια!
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Ο φιλος δεν θα μετατραπει σε επαγγελματεια ταβερνιαρη γιατι δεν θα βγαλει χρηματα απο κανενα, ουτε απο ολη τη μαζοξη.

Τα λεφτα που θα βαλει ο καθε ενας αντιστηχουν στα πραγματα που αγοραστικαν για το τραπεζι και οχι για το χωρο τη φιλοξενεια κ το ποσο καλα εψησε τα κοψιδια!
Αυτό ακριβώς κάνει και ο χομπίστας σε συνεννόηση με τους ''φίλους''
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Ο Φίλος αυτός μετατράπηκε σε επαγγελματία ταβερνιάρη ;
Ο φιλος πρέπει να πληρώσει τα φιλέτα και οι φίλοι τις μπύρες απ το λιντλ για να ειναι "ηθικός"…ακομα να το καταλάβεις …;
 
  • Like
Reactions: vagelis_ras


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Οι επιβραβεύσεις του συμβολαίου κινούνται στα πλαίσια της φιλοσοφίας πως "Περισσότερες μύγες πιάνεις με το μέλι, παρά με το ξίδι" και της φιλοσοφίας πως σου δείχνω έμπρακτα και με εσένα ως εμπλεκόμενο τα κίνητρα και τα ζητούμενα της εκτροφής (για εμένα).

Είτε με το μέλι είτε με το ξίδι μύγες θα πιάσεις.

Με καθρεφτάκια και χάντρες δεν συνετιζεις ιθαγενείς. Στο τελος
θα ζητήσουν και νερό της φωτιάς.
Οι επαναστάσεις δεν γίνονται με μισθοφόρους αλλα με αποφασισμένους που εχουν μονο να δώσουν.
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Ο φιλος πρέπει να πληρώσει τα φιλέτα και οι φίλοι τις μπύρες απ το λιντλ για να ειναι "ηθικός"…ακομα να το καταλάβεις …;
Το επικίνδυνο στην υπόθεση δεν είναι το ρεφενέ .
Ο κίνδυνος είναι μη τυχών και περισσέψουν τίποτα μπύρες και αναψυκτικά με το πέρας αρίστου παρέας και μείνουν στον φίλο που έβαλε το σπίτι .
<<σα να έχω αρχίσει να καταλαβαίνω ε;>>
 
  • Like
Reactions: pouf


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Εγω παντως που εχω χομπυ τα ενυδρεια... πληρωνω τις μπριζολες, τις μπυρες και το γλυκο μετα....
Δεν ειναι ολα τα χόμπι τα ίδια , υπάρχουν και πιο "χρυσοφόρα" απο την ερασιτεχνική εκτροφή σκυλων
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Εγώ κρατάω όλα τα σχόλια και τις απόψεις...και αυτά που βρίσκουν την ιδέα καλή και πως ίσως "δουλέψει" και αυτά που προσλαμβάνουν πως "κάποιο λάκκο έχει η φάβα".

..."Αυτός ο κ@%^&&ς για να μη θέλει λεφτά από κάπου βγάζει πολλά!"..."Να δεις που δίνει σκάρτο πράμα...Κουρεμένα κουνέλια πρέπει να είναι με πλαστά χαρτιά"..."Ηθικολόγος ρε!...Τίποτα δε θα κάνει, άμαν ήντουσαν καλά δε θα τα πούλαγε;"..."Αφού δίνει λεφτά, να δίνει σε όλους!"..."Ο σωστός ο εκτροφέας πρέπει να πληρωθεί καλά για να σου δώσει τον φιλαράκο που θα σε συντροφεύει μια ζωή...Αυτός για να σου δίνει και λεφτά μάλλον θα σου δώσει τον εχθρό που θα σου φάει τις μπριζόλες από την κατάψυξη και θα φύγει"...(humor mode allways on) :D
 
  • Like
Reactions: vagelis_ras