Συμβόλαιο αγοράς σκύλου


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ο φιλος πρέπει να πληρώσει τα φιλέτα και οι φίλοι τις μπύρες απ το λιντλ για να ειναι "ηθικός"…ακομα να το καταλάβεις …;
...Ο κίνδυνος είναι μη τυχών και περισσέψουν τίποτα μπύρες και αναψυκτικά με το πέρας αρίστου παρέας και μείνουν στον φίλο που έβαλε το σπίτι ...
Πολύ σωστοί και οι δύο!

Γιατί, απ' ότι έχετε καταλάβει (απλά, το γράφω να το καταλάβουν και οι νεώτεροι), εγώ, ο sea-mol και μερικοί ακόμα... δεν είμαστε απλά "φθηνοί"... είμαστε και φτωχομπινέδες...
Και δεν μπορούμε να "εκτιμήσουμε" το φιλέτο που μας σερβίρει ο φίλος μας!!!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εγώ περιμένω τον εκτροφέα που θα μου πει, και θα εννοεί:

«Κοίτα η γέννα (με την προετοιμασία της και τα επακόλουθά της) μου κόστισε τόσο (πχ 1500€) κι η σκύλα έκανε x κουτάβια. Όμως το κουτάβι το κοστολογώ 1500/x+y (ή και 1500/x ή και 1500/x-y) γι'αυτό και γι'αυτό και γι'αυτό το λόγο. Από εσένα περιμένω να ασχοληθείς έτσι κι έτσι κι έτσι κι εγώ προτίθεμαι να κάνω αυτό κι αυτό κι αυτό. Θα έχουμε ανοιχτή κι ειλικρινή επικοινωνία κι επειδή οι καλοί λογαριασμοί κάνουν και τους καλούς φίλους ας τα υπογράψουμε κιόλας με τις τάδε ρήτρες και για τις δυο πλευρές.»

Δεν ξέρω αν είμαι πάνω σε συννεφάκι ή όχι, αλλά ελπίζω αν έρθει ποτέ η ώρα μου για καθαρόαιμο, να τον βρω και να είναι της φυλής που θα έχω επιλέξει. Δεν λέω ότι δεν υπάρχει, λέω όμως ότι δεν τον έχω ψάξει, ούτε έχω πέσει πάνω του τυχαία, ακόμη.
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua




pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Πολύ σωστοί και οι δύο!

Γιατί, απ' ότι έχετε καταλάβει (απλά, το γράφω να το καταλάβουν και οι νεώτεροι), εγώ, ο sea-mol και μερικοί ακόμα... δεν είμαστε απλά "φθηνοί"... είμαστε και φτωχομπινέδες...
Και δεν μπορούμε να "εκτιμήσουμε" το φιλέτο που μας σερβίρει ο φίλος μας!!!
Εγώ ξέρω Γιάννη οτι δυο φορές που πηγές για φιλέτο έχεις και σαμπάνιες στην τσέπη, δεν σε βλεπω φθηνό…​
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καησπερα σας...
εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω ...
γιατι παντα ο εκτροφεας πρεπει να ειναι ο κακος... και ο ιδιοκτητης ο καλος..
γιατι λοιπον οκαλος εκτροφεας για να ειναι καλος πρεπει και να πληρωνει τον ιδιοκτητη για να ειναι καλος...
σε μια μεταξυ συμφωνια κυριων πρεπει
εφοσον και οι δυο ειναι σωστοι...
να περιγραφονται πληρως οι υποχρεωσεις και τα δικαιωματα του ενος και του αλλου σε σχεση και με υποκειμενο παντα το κουταβι
απο ουτοπικα συμφωνητικα που ειτε εκτροφεας δεν θα βρισκεται.... να υπογραψει..
ειτε ιδιοκτητης να αποδεχτει
θα σας προτεινα το συμβολαιο που εγω δινω και που πιστευω οτι εχει θεσει ξεκαθαρα τους ορους και τις προυποθεσεις " αγορας " ενος κουταβιου με σεβασμο στο κουταβι...
το εχω ξαναθεσει σε αλλο τοπικ και προφανως εχει χαθει στην περιπλανηση του φιαδικτυου..
γι αυτο και το καταθετω ξανα σε εσας...
παρακαλω ξεσκιστε το και σας υποσχομαι να λαβω σοβαρα υποψη ολες τις θετικες αρνητικες προτασεις...
να σας καταθεσω μονο οτι ειναι ενα γενικο συμβολαιο που τροποποιειται ελαχιστα αναλογα με το συγτκεκριμμενο κουταβι και ιδιοκτητη
επισης να δηλωσω οτι σαν ερασιτεχνης εκτροφεας με το παρον συμφωνητικο η αγορα του κουταβιου δηλωνεται κανονικα στην εφορια και ο εκτροφεας φορολογειται κανονικα για τα χρηματα που εχει εισπραξει , χωρις τις ελαφριυνσεις που θα ειχε ο επαγγελματιας
θεωρω σημαντικο το διαχωρισμο του ερασιτεχνη με τον επαγγελματια εκτροφεα ειδικα τωρα που ο νεος νομος προσπαθει να το διευκρινησειο πληρως διαχωριζοντας βασικα τον ερασοτεχνη απο τον επαγγελματια οχι βως προς την αγοραπωλησια ενος κουταβιου αλλα απο τον αριθμο γεννων ανα ετος κατι που για μενα εχει σημαντικη διαφορα στην εκτροφη και τον λογο για τον οποιο γινεται ειναι κριμα κι αδικο λοιπον να συγχεουμε τους ορους επαγγελματια κι ερασιτεχνη οριζοντας το μονο μεσω των στενων πλαισιων της οικονομικης συναλλαγης.

ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ

Σήμερα στην ……………. …………………

Οι κάτωθι

Α) ………………………………………………………………………… εφεξής καλούμενος ως εκτροφέας

Β) ……………………………………. …………………………………εφεξής καλούμενος ως νέος ιδιοκτήτης

Συμφωνούν τα κάτωθι.

Παραδόθηκε στον νέο ιδιοκτήτη από τον εκτροφέα ένα κουτάβι .............με ημερομηνία γέννησης 27/06/2012 κι επίσημο όνομα …………………με αρ. ηλ. σήμανσης ……… και με χρηματικό αντίτιμο ………,00 ευρώ

Το κουτάβι φέρει ηλεκτρονική σήμανση όπως προβλέπεται από τον νόμο. Συνοδεύεται από α) βιβλιάριο υγείας όπου αναφέρονται τα εμβόλια και οι αποπαρασιτώσεις που έχουν γίνει στο κουτάβι, β)αντίγραφο από την επίσημη δήλωση γέννας στον Κυνολογικό Όμιλο Ελλάδος, γ) μεταβίβαση ιδιοκτησίας 100% η οποία θα κατατεθεί από τον νέο ιδιοκτήτη στον Κυνολογικό Όμιλο Ελλάδος ώστε να ολοκληρωθεί η διαδικασία αλλαγής ιδιοκτήτη στο κουτάβι, δ) αντίγραφα αριθμού microchip τα οποία πρέπει να δηλωθούν από τον νέο ιδιοκτήτη στον κτηνιατρικό σύλλογο, όπως ο νόμος προβλέπει,

Με το παρόν ο νέος ιδιοκτήτης υποχρεούται

Α) ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ ΚΑΙ ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΤΟ ΥΓΙΕΣ ΜΕΓΑΛΩΜΑ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ Ο νέος ιδιοκτήτης οφείλει κατά την διάρκεια ανάπτυξης του κουταβιού, να του παρέχει τροφή κατά προτίμηση ξηρή τροφή με ποσοστό πρωτεΐνης μέχρι 28-30%. Αναλόγως της ανάπτυξης του κουταβιού, η τροφή μπορεί να αντικατασταθεί σε adult από την ηλικία των 6-8 μηνών. Συνίσταται ξηρή τροφή μέχρι την ηλικία των 12 μηνών τουλάχιστον . Οποιαδήποτε συμπληρώματα διατροφής αυτά πρέπει να δίνονται αυστηρά κάτω από τις οδηγίες του κτηνιάτρου και κατόπιν ιατρικών εξετάσεων. Ο νέος ιδιοκτήτης οφείλει να κοινωνικοποιήσει ως πρέπει τουλάχιστον μέχρι την ηλικία των πρώτων 12-14 μηνών του κουταβιού απέναντι σε ανθρώπους , ζώα, αλλά και καταστάσεις τις οποίες πιθανά να συναντήσει το κουτάβι κατά την διάρκεια ζωής του. Ο νέος ιδιοκτήτης οφείλει να παρέχει στο κουτάβι, 2-3 φορές ημερησίως βόλτα χρονικής διάρκειας εκάστη το πολύ μέχρι 5 λεπτά ανά μήνα ζωής του … δηλαδή 4 μηνών 20 λεπτά βόλτα, 6 μηνών 30 λεπτά βόλτα. Οφείλει να γνωρίζει ότι το κουτάβι και κατά την διάρκεια των πρώτων 8-10 μηνών της ζωής του απαγορεύεται να ανεβοκατεβαίνει σκαλοπάτια, απαγορεύεται να τρέχει σε βόλτα με ποδήλατο, απαγορεύεται ανεβοκατεβαίνει πηδώντας σε έπιπλα, καναπέδες, τραπέζια, παγκάκια, αυτοκίνητο, απαγορεύεται να παίζει ανεξέλεγκτα με άλλα ενήλικα σκυλιά. Β) ο νέος ιδιοκτήτης οφείλει να διατηρεί το κουτάβι υγιές όπως και να παρακολουθεί την υγεία αυτού με τις απαραίτητες ενέργειες… (ετήσιοι εμβολιασμοί, αποπαρασιτώσεις ανάλογες της περιοχής διαβίωσης, ετήσιες προληπτικές αιματολογικές εξετάσεις.) Γ) ο νέος ιδιοκτήτης σε περίπτωση που θέλει να αναπαράγει το κουτάβι οφείλει να ενημερώσει τον εκτροφέα και να ζητήσει την γνώμη του. Η γνώμη του εκτροφέα είναι καθαρά συμβουλευτική κι όχι υποχρεωτική. Δ) ο νέος ιδιοκτήτης σε περίπτωση που θελήσει να προχωρήσει σε ζευγάρωμα του σκύλου υποχρεούται αυτό να γίνει σύμφωνα με τους όρους που θέτει ο Κυνοφιλικός όμιλος Ελλάδος. Το συγκεκριμένο διασφαλίζει την υγεία του σκύλου που ζευγαρώνει αλλά και την υγεία των νέων κουταβιών που θα υπάρξουν Ε) ο νέος ιδιοκτήτης οφείλει σε κάθε περίπτωση να ενημερώνει τον εκτροφέα για οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας ή συμπεριφοράς αντιμετωπίζει αμέσως με την εμφάνιση του… ΣΤ) ο νέος ιδιοκτήτης οφείλει σε περίπτωση που αδυνατεί να κρατήσει τον σκύλο του, πριν προσπαθήσει να τον δώσει αλλού να ενημερώσει τον εκτροφέα.

Με το παρόν ο εκτροφέας δηλώνει ότι έχει λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα κι εξετάσεις τα οποία ο ΚΟΕ και η φυλή ορίζει έτσι ώστε τα κουτάβια τα οποία εκτρέφει να είναι υγιή. Αν όμως το κουτάβι παρουσιάσει ασθένεια εντός των 2 πρώτων ετών ζωής του η οποία α) είναι κληρονομική β) ο νέος ιδιοκτήτης έχει ακολουθήσει τις οδηγίες του εκτροφέα και τις υποχρεώσεις του όπως αυτές απορρέουν από το παρόν και αποδεικνύονται από τις ετήσιες προληπτικές εξετάσεις, τους αντίστοιχους εμβολιασμούς κι αποπαρασιτώσεις γ) η ασθένεια έχει ως αποτέλεσμα ο σκύλος να μην έχει φυσιολογική ζωή, (παράδειγμα δυσπλασία ισχίου Δ - Ε) Τότε ο εκτροφέας οφείλει να αντικαταστήσει το κουτάβι ή απλά να δώσει ένα κουτάβι από μελλοντική γέννα, με την προϋπόθεση της στείρωσης του πρώτου κουταβιού.

Το παρόν δεσμεύει τον συγκεκριμένο ιδιοκτήτη και εκτροφέα και μόνο.

Οποιαδήποτε παράβαση των υποχρεώσεων του ιδιοκτήτη δίνει το δικαίωμα στον εκτροφέα να διεκδικήσει την κυριότητα του σκύλου.

Το παρόν συντάχθηκε και υπογράφηκε σε τρία αντίγραφα
 
Last edited by a moderator:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Την περίπτωση αποζημίωσης για τυχόν γίδια που θα μακελέψει το σκυλί δε βλέπω, οπότε ένα target group καλών ιδιοκτητών το χάσαμε. (ιν δε σειμ μοντ γουιθ ντι-τζέι)
Αυτο ακριβώς ετοιμαζόμουν να γράψω.
Ποια η ποινική ρήτρα για κάποιον που πήρε το σκυλι υπογράφοντας και εξαπατώντας τον εκτροφεα της ιστοριας μας (μην αρχίσουμε τα "ας προσεχε " κλπ) και το εχει το σκυλι στην αυλη δεμένο με αλυσίδα σαν σκιάχτρο στους περαστικούς? Τι θα επρεπε σαν όρος να προβλέπεται?
Γιατι γενικότερα διακρίνω μια υφέρπουσα επιθετικότητα προς τους εκτροφείς, που με βάζει να αναρωτιέμαι ωρες ωρες αν ειναι λανθάνων φθόνος για το ότι μπορεί να βγει έστω και 1? Γιατι όλα πρεπει να καταλήγουν σε οικονομικούς όρους? Και γιατι μιλάμε με κομπιουτεράκι για ενεργητικο-παθητικό? Ακόμα και στα νομικά υπάρχει η εννοια της ηθικης βλάβης που που προσαρμόζεται σε ευρω... γιατι εδώ δεν συνυπολογίζουμε ψυχικό κόστος, την εκπαιδευση των κουταβιων σε crate klp? Εκτος αν πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα κουτάβια καθαρά σαν κινητα αντικειμενα ωστε να αποκλειεται η οποιαδήποτε ψυχική αλληλεπίδραση.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ

Σήμερα στην ……………. …………………

Οι κάτωθι

Α) ………………………………………………………………………… εφεξής καλούμενος ως εκτροφέας

Β) ……………………………………. …………………………………εφεξής καλούμενος ως νέος ιδιοκτήτης

Συμφωνούν τα κάτωθι.

Παραδόθηκε στον νέο ιδιοκτήτη από τον εκτροφέα ένα κουτάβι .............με ημερομηνία γέννησης 27/06/2012 κι επίσημο όνομα …………………με αρ. ηλ. σήμανσης ……… και με χρηματικό αντίτιμο ………,00 ευρώ

Το κουτάβι φέρει ηλεκτρονική σήμανση όπως προβλέπεται από τον νόμο. Συνοδεύεται από α) βιβλιάριο υγείας όπου αναφέρονται τα εμβόλια και οι αποπαρασιτώσεις που έχουν γίνει στο κουτάβι, β)αντίγραφο από την επίσημη δήλωση γέννας στον Κυνολογικό Όμιλο Ελλάδος, γ) μεταβίβαση ιδιοκτησίας 100% η οποία θα κατατεθεί από τον νέο ιδιοκτήτη στον Κυνολογικό Όμιλο Ελλάδος ώστε να ολοκληρωθεί η διαδικασία αλλαγής ιδιοκτήτη στο κουτάβι, δ) αντίγραφα αριθμού microchip τα οποία πρέπει να δηλωθούν από τον νέο ιδιοκτήτη στον κτηνιατρικό σύλλογο, όπως ο νόμος προβλέπει,

Με το παρόν ο νέος ιδιοκτήτης υποχρεούται

Α) ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ ΚΑΙ ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΤΟ ΥΓΙΕΣ ΜΕΓΑΛΩΜΑ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ Ο νέος ιδιοκτήτης οφείλει κατά την διάρκεια ανάπτυξης του κουταβιού, να του παρέχει τροφή κατά προτίμηση ξηρή τροφή με ποσοστό πρωτεΐνης μέχρι 28-30%. Αναλόγως της ανάπτυξης του κουταβιού, η τροφή μπορεί να αντικατασταθεί σε adult από την ηλικία των 6-8 μηνών. Συνίσταται ξηρή τροφή μέχρι την ηλικία των 12 μηνών τουλάχιστον . Οποιαδήποτε συμπληρώματα διατροφής αυτά πρέπει να δίνονται αυστηρά κάτω από τις οδηγίες του κτηνιάτρου και κατόπιν ιατρικών εξετάσεων. Ο νέος ιδιοκτήτης οφείλει να κοινωνικοποιήσει ως πρέπει τουλάχιστον μέχρι την ηλικία των πρώτων 12-14 μηνών του κουταβιού απέναντι σε ανθρώπους , ζώα, αλλά και καταστάσεις τις οποίες πιθανά να συναντήσει το κουτάβι κατά την διάρκεια ζωής του. Ο νέος ιδιοκτήτης οφείλει να παρέχει στο κουτάβι, 2-3 φορές ημερησίως βόλτα χρονικής διάρκειας εκάστη το πολύ μέχρι 5 λεπτά ανά μήνα ζωής του … δηλαδή 4 μηνών 20 λεπτά βόλτα, 6 μηνών 30 λεπτά βόλτα. Οφείλει να γνωρίζει ότι το κουτάβι και κατά την διάρκεια των πρώτων 8-10 μηνών της ζωής του απαγορεύεται να ανεβοκατεβαίνει σκαλοπάτια, απαγορεύεται να τρέχει σε βόλτα με ποδήλατο, απαγορεύεται ανεβοκατεβαίνει πηδώντας σε έπιπλα, καναπέδες, τραπέζια, παγκάκια, αυτοκίνητο, απαγορεύεται να παίζει ανεξέλεγκτα με άλλα ενήλικα σκυλιά. Β) ο νέος ιδιοκτήτης οφείλει να διατηρεί το κουτάβι υγιές όπως και να παρακολουθεί την υγεία αυτού με τις απαραίτητες ενέργειες… (ετήσιοι εμβολιασμοί, αποπαρασιτώσεις ανάλογες της περιοχής διαβίωσης, ετήσιες προληπτικές αιματολογικές εξετάσεις.) Γ) ο νέος ιδιοκτήτης σε περίπτωση που θέλει να αναπαράγει το κουτάβι οφείλει να ενημερώσει τον εκτροφέα και να ζητήσει την γνώμη του. Η γνώμη του εκτροφέα είναι καθαρά συμβουλευτική κι όχι υποχρεωτική. Δ) ο νέος ιδιοκτήτης σε περίπτωση που θελήσει να προχωρήσει σε ζευγάρωμα του σκύλου υποχρεούται αυτό να γίνει σύμφωνα με τους όρους που θέτει ο Κυνοφιλικός όμιλος Ελλάδος. Το συγκεκριμένο διασφαλίζει την υγεία του σκύλου που ζευγαρώνει αλλά και την υγεία των νέων κουταβιών που θα υπάρξουν Ε) ο νέος ιδιοκτήτης οφείλει σε κάθε περίπτωση να ενημερώνει τον εκτροφέα για οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας ή συμπεριφοράς αντιμετωπίζει αμέσως με την εμφάνιση του… ΣΤ) ο νέος ιδιοκτήτης οφείλει σε περίπτωση που αδυνατεί να κρατήσει τον σκύλο του, πριν προσπαθήσει να τον δώσει αλλού να ενημερώσει τον εκτροφέα.

Με το παρόν ο εκτροφέας δηλώνει ότι έχει λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα κι εξετάσεις τα οποία ο ΚΟΕ και η φυλή ορίζει έτσι ώστε τα κουτάβια τα οποία εκτρέφει να είναι υγιή. Αν όμως το κουτάβι παρουσιάσει ασθένεια εντός των 2 πρώτων ετών ζωής του η οποία α) είναι κληρονομική β) ο νέος ιδιοκτήτης έχει ακολουθήσει τις οδηγίες του εκτροφέα και τις υποχρεώσεις του όπως αυτές απορρέουν από το παρόν και αποδεικνύονται από τις ετήσιες προληπτικές εξετάσεις, τους αντίστοιχους εμβολιασμούς κι αποπαρασιτώσεις γ) η ασθένεια έχει ως αποτέλεσμα ο σκύλος να μην έχει φυσιολογική ζωή, (παράδειγμα δυσπλασία ισχίου Δ - Ε) Τότε ο εκτροφέας οφείλει να αντικαταστήσει το κουτάβι ή απλά να δώσει ένα κουτάβι από μελλοντική γέννα, με την προϋπόθεση της στείρωσης του πρώτου κουταβιού.

Το παρόν δεσμεύει τον συγκεκριμένο ιδιοκτήτη και εκτροφέα και μόνο.

Οποιαδήποτε παράβαση των υποχρεώσεων του ιδιοκτήτη δίνει το δικαίωμα στον εκτροφέα να διεκδικήσει την κυριότητα του σκύλου.

Το παρόν συντάχθηκε και υπογράφηκε σε τρία αντίγραφα
Πιστεύω το υπέγραφα άνετα. Είναι ξεκάθαρο και σαφές
 
  • Like
Reactions: d-friend and GRDANE


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εγώ ξέρω Γιάννη οτι δυο φορές που πηγές για φιλέτο έχεις και σαμπάνιες στην τσέπη, δεν σε βλεπω φθηνό…​

Thanks Kostas...:D

Η αλήθεια είναι ότι...

Την πρώτη φορά, δεν ήξερα ότι ήταν "φιλέτο"... και πήγα μόνο με σαμπάνιες στην τσέπη, για να "ξορκίσω" τη Θεά Τύχη...
Μετά... πολύ μετά... αποδείχτηκε ότι ήταν, όχι ένα απλό φιλέτο, αλλά μοσχαράκι Cobe... κι ακόμα ανεβαίνει η αξία...:love:

Τη δεύτερη φορά, όμως, που (νόμιζα πως) ήξερα ότι είναι "φιλέτο"... δεν είχα μόνο σαμπάνιες στην τσέπη, αλλά... και τα γαρίφαλα!!! Και καλά έκανα, σκεπτόμενος εκ των υστέρων...:)
Και όχι μόνο αυτό, αλλά κόντεψα να αγοράσω ΚΑΙ το "μαγαζί"... Και, ναι, υπήρξα υπερβολικός...:cool:

Υ.Γ. Αχ, ρε συ, τα μεσημέρια που υπάρχει οργασμός εδώ, εγώ δεν προλαβαίνω και απλά γράφω αποσπασματικά, μόνο-και-μόνο για να δηλώσω την παρουσία...:(
 
  • Like
Reactions: pouf


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Με το παρόν ο νέος ιδιοκτήτης υποχρεούται

Α) .....να του παρέχει τροφή κατά προτίμηση ξηρή τροφή με ποσοστό πρωτεΐνης μέχρι 28-30%. Αναλόγως της ανάπτυξης του κουταβιού, η τροφή μπορεί να αντικατασταθεί σε adult από την ηλικία των 6-8 μηνών. Συνίσταται ξηρή τροφή μέχρι την ηλικία των 12 μηνών τουλάχιστον . ....... οφείλει να κοινωνικοποιήσει ως πρέπει ........ 2-3 φορές ημερησίως βόλτα χρονικής διάρκειας εκάστη το πολύ μέχρι 5 λεπτά ανά μήνα ζωής του … απαγορεύεται να ανεβοκατεβαίνει σκαλοπάτια, απαγορεύεται να τρέχει σε βόλτα με ποδήλατο, απαγορεύεται ανεβοκατεβαίνει πηδώντας σε έπιπλα, καναπέδες, τραπέζια, παγκάκια, αυτοκίνητο, απαγορεύεται να παίζει ανεξέλεγκτα με άλλα ενήλικα σκυλιά.......που θέλει να αναπαράγει το κουτάβι οφείλει να ενημερώσει τον εκτροφέα και να ζητήσει την γνώμη του.......υποχρεούται αυτό να γίνει σύμφωνα με τους όρους που θέτει ο Κυνοφιλικός όμιλος Ελλάδος....... να ενημερώνει τον εκτροφέα για οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας ή συμπεριφοράς αντιμετωπίζει αμέσως με την εμφάνιση του… πριν προσπαθήσει να τον δώσει αλλού να ενημερώσει τον εκτροφέα.............

Οποιαδήποτε παράβαση των υποχρεώσεων του ιδιοκτήτη δίνει το δικαίωμα στον εκτροφέα να διεκδικήσει την κυριότητα του σκύλου.
(εχω κοψει κομματια απο το κειμενο κρατησα μονο οσα μου χτυπανε ασχημα)
Το ως πρεπει δεν το καταλαβαινω, αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να επεκταθουμε, το γιατι εξηγειται παρακατω.......
Δλδ αν εγω δεν ταιζω το σκυλο μου ξηρα τροφη, δεν το βγαζω 2-3 βολτες ημερισιως, το αφηνω να ζει φυσιολογικη ζωη απο μωρο, κινουμενο κατα το δοκουν κ παιζοντας με αλλα ζωα, σου δινει εσενα το δικαιωμα να παρεις πισω το ζωο?????!??!?!?!?!?!?
ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?????
Κ μετα οταν εγω μιλαω για παραβιαση ιδιωτικοτητας, φταιω!!!!
Μαζι το εχουμε ρε φιλαρακι το σκυλι, το αγορασα η μου το εδωσες να στο φιλοξενησω??????

Βεβαια, απο την στιγμη που βρηκες τουλαχιστον 7 ιδιοκτητες να στο υπογραψουνε, εμενα πραγματικα μου περισσευει! Εγω δεν ηθελα νταβατζη πανω απο το κεφαλι μου, σετ με το σκυλο που αγοραζω........

Με την καλη εννοια τα παραπανω, αλλα μαλλον μερικοι νομιζετε οτι κανετε χαρη στον ιδιοκτητη που ερχεται να πληρωσει για να παρει.........
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Πρόσφατα και με αφορμή άλλη συζήτηση του φόρουμ ένας φίλος μου εξηγούσε περί price policy και premium pricing...αλλά είμαι ανεπίδεκτος μαθήσεως μάλλον...:D

Κατά τα άλλα αρχίζω και καταλαβαίνω κι εγώ πως αυτός ο Προκόπης (με τις ιστορίες και τα περίεργα συμβόλαια) μάλλον κανά λαμόγιο είναι, αλλά για αυτό υπάρχουν και οι δημόσιες συζητήσεις για να τους ξεμπροστιάζουμε...:D
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
δεν διαβασα ολα τα σχολια.αλλα περα απο τα παρε δωσε.μπορεις να πεις εξ αρχης
θα το παρεις τοσο και οταν περασεις bh θα το παρεις στο ονομα σου.
η αν δε θες να αναπαραχθει να το κρατησεις συνιδιοκτησια(τουλαχιστον να αποφυγεις την εκτροφικη αναπαραγωγη).

σορι east αλλα μερικοι το νομιζουν και καλα κανουν κατ εμε.σε οποιον δεν αρεσει μπορει να παει αλλου.
 
  • Like
Reactions: sea-mol


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Thanks Kostas...:D

Η αλήθεια είναι ότι...

Την πρώτη φορά, δεν ήξερα ότι ήταν "φιλέτο"... και πήγα μόνο με σαμπάνιες στην τσέπη, για να "ξορκίσω" τη Θεά Τύχη...
Μετά... πολύ μετά... αποδείχτηκε ότι ήταν, όχι ένα απλό φιλέτο, αλλά μοσχαράκι Cobe... κι ακόμα ανεβαίνει η αξία...:love:

Τη δεύτερη φορά, όμως, που (νόμιζα πως) ήξερα ότι είναι "φιλέτο"... δεν είχα μόνο σαμπάνιες στην τσέπη, αλλά... και τα γαρίφαλα!!! Και καλά έκανα, σκεπτόμενος εκ των υστέρων...:)
Και όχι μόνο αυτό, αλλά κόντεψα να αγοράσω ΚΑΙ το "μαγαζί"... Και, ναι, υπήρξα υπερβολικός...:cool:

Υ.Γ. Αχ, ρε συ, τα μεσημέρια που υπάρχει οργασμός εδώ, εγώ δεν προλαβαίνω και απλά γράφω αποσπασματικά, μόνο-και-μόνο για να δηλώσω την παρουσία...:(
Εμ, αυτή ειναι η αλήθεια…
Με πορδες δεν βαφεις αυγά

Ειναι μάλιστα περίεργο τις τελευταίες μερες που κάποιοι "προσπαθούν" να μειώσουν ουσιαστικά την σωστή ερασιτεχνική εκτροφή…
Αν μάλιστα κάποιος ήταν …εμπαθής θα έλεγε οτι κάποιοι ειναι βαλτοί να απαξιώσουν την ερασιτεχνική εκτροφή. Τωρα με την κρίση οι επαγγελματίες του χώρου εχουν ζοριστει(επαγγελματίες εκτροφεις και παπιμιλαδες εννοώ), δεν ειναι κρυφό οτι "πιέζουν" να εξαφανιστεί η ερασιτεχνική εκτροφή …

Ευτυχώς δεν είμαι εμπαθής…:)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
σορι east αλλα μερικοι το νομιζουν και καλα κανουν κατ εμε.σε οποιον δεν αρεσει μπορει να παει αλλου.
Κανενα προβλημα, αν ειχες διαβασει ολα τα ποστ, το εχω ξεκαθαρισει κ ποιο πανω!
Εφ'οσων ο εκτροφεας βρισκει αγοραστες να υπογραφουνε (σαφως κ θα υπαρχουνε) ελευθερη αγορα εχουμε, ο καθενας κανει οτι νομιζει!
Κι οπως λες κι εσυ, υπαρχουνε κι αλλου πορτοκαλιες........
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
ετσι ειναι τον εκτροφεα τον διαλεγεις γιατι (σου κανει).η για τα σκυλια του.η για το συνδιασμο.τωρα ολα τα αλλα τελικα μαλλον περισευουν.
 
  • Like
Reactions: Orilis


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@pouf

Ειναι μάλιστα περίεργο τις τελευταίες μερες που κάποιοι "προσπαθούν" να μειώσουν ουσιαστικά την σωστή ερασιτεχνική εκτροφή…
Αν μάλιστα κάποιος ήταν …εμπαθής θα έλεγε οτι κάποιοι ειναι βαλτοί να απαξιώσουν την ερασιτεχνική εκτροφή. Τωρα με την κρίση οι επαγγελματίες του χώρου εχουν ζοριστει(επαγγελματίες εκτροφεις και παπιμιλαδες εννοώ), δεν ειναι κρυφό οτι "πιέζουν" να εξαφανιστεί η ερασιτεχνική εκτροφή …
Θεωρείς πως είμαι ένας από αυτούς που "προσπαθούν" κάτι τέτοιο;...και δεν το λέω "επιθετικά"...:)

...και αν δεν εννοείς εμένα, υπάρχει λόγος που δεν λες ξεκάθαρα ποιοι νομίζεις πως κάνουν κάτι τέτοιο;
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Σαν καινούριος στ χώρο θα σας ήμουν υπόχρεος αν μου λύνατε μία απορία: οι επαγγελματίες εκτροφείς ξεκίνησαν την εκτροφικήμτους καριέρα σαν επαγγελματίες;
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
και μια ερωτηση και απο εμενα.
οσοι ξεκινησαν εκτροφη (ερασιτεχνικη/επαγγελματικη δεν με νοιαζει) οταν πηραν τον πρωτο σκυλο που δεν ειχαν ιδεα ακομα τι κουσουρι θα τους βγει στην πορεια (εκτροφη/καψουρα.δεν ξερω τι) πια ηταν η γνωμη τους για αυτα τα συμβολαια;
 
  • Like
Reactions: Orilis


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
αν το κανει εστω και ενας να μου τρυπησετε τη μυτη και να μου περασετε το κολαρο της κιρκης να με πατε βολτα....
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Το θέμα είναι πολύ ποιο απλό
Ο πραγματικός χομπίστας θα μπει στη διαδικασία μιας γέννας με αρχικό στόχο να προκαλέσει προσδοκώμενα αποτελέσματα .
Τα κουτάβια μπορεί να τα διαθέσει σε φίλους και γνωστούς που μοιράζονται το ίδιο μεράκι.
Μέχρι εκεί είναι το χόμπι .
-Η οικονομική συναλλαγή μετατρέπει το χόμπι σε επάγγελμα.
Αλλά θα ήθελα να κάνω το εξής ερώτημα ......
Μαζευόμαστε σε σπίτι ενός φίλου και εκεί θα συναντηθούμε με φίλους και γνωστούς με σκοπό το φαγοπότι .
Η συμφωνία όμως είναι πως το τραπέζι θα γίνει ρεφενέ με μόνη διαφορά ότι ο φίλος θα αναλάβει να ψήνει τα κρέατα και να παγώσει κρασιά και τσίπουρα .
Στο τέλος όλοι καταβάλουμε το μερίδιό μας σε χρήμα .
Το ερώτημα είναι : Ο Φίλος αυτός μετατράπηκε σε επαγγελματία ταβερνιάρη ;
Όχι Βαγγέλη μου....
Ο φίλος όμως που καλεί και ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ στο τραπέζι και κάνει τραπεζώματα πιο συχνά απ το σύνηθες και δηλώνει ότι οι μπριζόλες απ τα λιντλ κοστίζουν το διπλό απ την αγορά τους, γιατί πρέπει να αποσβέσει και το κόστος απόκτησης του τραπεζιού που αγόρασε ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΡΑΠΕΖΙΑ, ε....δεν θα τον έλεγα ακριβώς "φιλαράκο που κερνάει".

Εμ, αυτή ειναι η αλήθεια…
Με πορδες δεν βαφεις αυγά

Ειναι μάλιστα περίεργο τις τελευταίες μερες που κάποιοι "προσπαθούν" να μειώσουν ουσιαστικά την σωστή ερασιτεχνική εκτροφή…
Αν μάλιστα κάποιος ήταν …εμπαθής θα έλεγε οτι κάποιοι ειναι βαλτοί να απαξιώσουν την ερασιτεχνική εκτροφή. Τωρα με την κρίση οι επαγγελματίες του χώρου εχουν ζοριστει(επαγγελματίες εκτροφεις και παπιμιλαδες εννοώ), δεν ειναι κρυφό οτι "πιέζουν" να εξαφανιστεί η ερασιτεχνική εκτροφή …

Ευτυχώς δεν είμαι εμπαθής…:)
Αν ήμουν εμπαθής, θα έλεγα ότι μας ψεκάζουν....
Ευτυχώς δεν είμαι εμπαθής…:)
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: d-friend


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δυστυχώς ΟΛΑ περιστρέφονται γύρω από το χρήμα.
Ετσι μας έμαθαν, τέτοιες αξίες έχουμε.
Έτσι γαλουχήθηκαν γενιές και γενιές.

Και όταν κάποιος "γραφικός" αναφέρει άλλα κίνητρα πέρα από το χρήμα ψάχνεις να βρεις τον δράκο.

Να το πω απλά και να το μετατρέψω σε €.
Αγοράζω μια σκύλα 800€.
Ποιότητα; Στα @@@ μας.
Σάμπως την κοιτάει κανείς;
Γνωρίζει να την αναγνωρίσει;
Γνωρίζει περί προτύπων και άλλες τέτοιες γραφικότητες;;;
Είναι καθαρόαιμη;
Αυτό μας νοιάζει.

Την ζευγαρώνω με έναν σκύλο ίδιας "ποιότητας" και κάνει 7 κουτάβια. Το ένα το δίνω "αμοιβή" στον επιβήτορα, μας μένουν 6.
Τα ΠΟΥΛΑΩ 800€ το ένα.
Επί 6 κουτάβια = 4800 ευρώπουλα...
Δεν είναι και άσχημα ε;;;;
Πόσους οίστρους είπαμε έχει η σκύλα;;;

Οταν το 80% έχει εμπειρία από τέτοια νταραβέρια, άντε μετά να εξηγήσεις για show quality, πετ, γονίδια, εκθέσεις, ηθικές αρχές, ποιότητα γεννητόρων βελτίωση φυλής ή ακόμα χειρότερα να αναλύσεις ανατομία, μορφολογία, κίνηση, ταμπεραμέντο και άλλες π@παριές.

Αντε μετά να πείσεις πως δεν σε έπιασαν μ@λάκα όταν αγόρασες έναν σκύλο από έναν άλλον μ@λάκα και γραφικό 3 ή 5 ή ακόμα και 10000€ για να κάνεις τί;;;;;;

ΤΟ ΧΟΜΠΥ ΣΟΥ.

Πάντα πρέπει να βρίσκουμε τί κρύβεται από πίσω και πως με κάποιο τρόπο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΣΒΕΣΗ.

Τα συμβόλαια μας μάραναν.

Λυπάμαι, αλλά όχι μόνο δεν βλέπω φως στο τούνελ...
Ούτε το ίδιο το τούνελ δεν βλέπω.